اگر می خواهید اهل بخیه شوید... | تعبیرستان
اگر می خواهید اهل بخیه شوید...پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

اگر می خواهید اهل بخیه شوید...

بخیه ، نوعی دوختن است که پزشکان به ویژه جراحان، برای نگاه داشتن پوست و اندام های داخلی، رگ های خونی و در مجموع، همه بافت های بدن انسان پس
اگر می خواهید اهل بخیه شوید... از آنکه در اثر جراحت یا جراحی صدمه دیده اند، به کار می برند. بنابراین باید به اندازه کافی قوی باشند تا پاره نشوند، غیرسمی باشند تا واکنش های آلرژی جدی در بدن ایجاد نکنند و قابلیت ارتجاع مناسبی داشته باشند تا به راحتی گره زده شوند. به علاوه فاقد «اثرسختی» باشند، بدین معنی که نخ های بخیه نباید به مایعات اجازه نفوذ به داخل بدن را بدهند، چرا که به آسانی باعث عفونت می شوند.
نخ های بخیه، به طور کلی به دو دسته «قابل جذب» و «غیرقابل جذب» تقسیم می شوند. نوع «قابل جذب» بدون آسیب و ضرر خاصی، در طول زمان در بدن جذب می شود، بدون آنکه نیاز به دخالت خاصی داشته باشد و نوع «غیرقابل جذب» که باید به طور دستی خارج شوند و به صورت نامحدود نیز نمی توانند باقی بمانند. طی یک جراحی، انواع مختلف نخ های بخیه می توانند مورد استفاده قرار گیرند که بستگی به محل و محیط انجام دارد.
نخ های بخیه ای که در اعضای حساس استفاده می شوند (مانند قلب)، به دلیل استرس وارده به آنها به علت فشار و حرکت مداوم یا به دلیل وجود دایمی مواد مضر شیمیایی (مانند مثانه)، لازم است تا به طور خاص برای آن منظور تهیه شده باشند یا از مواد محکم تری برای انجام وظیفه شان ساخته شوند و در ضمن از نوع غیرقابل جذب باشند تا خطر سایش را کم کنند.
نخ های بخیه قابل جذب
نخ های بخیه قابل جذب، از موادی ساخته شده اند که پس از یک دوره زمانی خاص (بسته به نوع ماده آن، از ۱۰ روز تا ۸ هفته) در بافت ها از بین می روند، به همین دلیل در بسیاری از بافت های داخلی بدن استفاده می شوند. در بیشتر موارد، ۳ هفته، مدت زمان مناسبی است تا زخم، محکم بسته شود و و مدت بیشتری هم مورد نیاز نیست. در حقیقت ناپدید شدن آن یک مزیت است که هیچ ماده خارجی درون بدن، بر جای نمی گذارد که واکنش های آلرژیک را برانگیزاند و بیمار لازم نیست تا برای برداشت آنها، به پزشک مراجعه کند. در گذشته این نوع نخ های بخیه، به طور اولیه از روده گوسفند تهیه می شدند که اصطلاحا «Catgut»، نامیده می شوند. روند تولید آنها شبیه ساخت تارهای دستگاه های موسیقی مانند ویولن و گیتار و هم چنین راکت تنیس بود. کاشف آن، یک جراح قرن ۱۰ به نام «الزهراوی» است که گزارش مشاهدات خود را در زمینه قابلیت های حل شدن Catgut، هنگامیکه یک میمون، کنف های به کار رفته در سری یک بطری را خورد و مشکلی برای او به وجود نیامد، ارایه کرد.
امروزه نخ های بخیه گات از روده گوسفند و گاو تهیه می شوند که ممکن است غیر عمل آوری شده (گات ساده)، آغشته به نمک کرومیوم برای افزایش زمان باقی ماندن آنها در بدن (کرومیک گات) یا heat-Treated به منظور افزایش سرعت جذب آنها (گات سریع) باشند.
به هر حال، امروزه مهم ترین قسمت نخ های بخیه قابل جذب، از فیبرهای پلیمر مصنوعی ساخته می شوند که ممکن است به صورت مجموعه ای از فیلامان ها یا تک فیلامانی باشد. این نخ های بخیه، مزایای بسیار زیادی نسبت به انواع قدیمی تر دارند که می توان به مواردی مانند استفاده آسان تر، قیمت پایین تر، واکنش های بافتی کمتر و ثبات بیشتر اشاره نمود. البته در قاره اروپا و کشور ژاپن، نخ های بخیه گات منع مصرف دارند که علت آن پیدایش مواردی مانند انسفالوپاتی اسفنجی شکل گاوی (بیماری جنون گاوی) متعاقب مصرف آنها می باشد. هر چند که حیواناتی که از آنها نخ های بخیه گات تهیه می شوند، دارای گواهینامه BSE-Free می باشند، تولید کنندگان بزرگ نخ های بخیه، فرمول اختصاصی خود را پیاده می کنند تا پیشگامی خود را در این زمینه حفظ کنند، مانند ترکیبات گوناگونی از «پلی گلیکولیک اسید» (به طور مثال ویکریل)، «لاکتیک اسید» یا «کایرولاکتون». گاهی، نخ های بخیه قابل جذب می توانند باعث التهاب شوند و به این ترتیب به وسیله بدن دفع شوند.
نخ های بخیه غیرقابل جذب
این نخ های بخیه از موادی ساخته می شوند که به وسیله بدن، متابولیزه نمی شوند، بنابراین برای بستن زخم های پوستی یا به طور کلی در مواردی که نخ های بخیه می توانند پس از چند هفته برداشته شوند، استفاده می شوند. همچنین در بعضی از بافت های داخلی که نخ های بخیه قابل جذب کافی نیستند، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال در قلب و رگ های خونی که حرکت متفاوت آنها نیاز به نخ های بخیه با ماندگاری بیشتر از ۳ هفته را می طلبد تا زخم ها زمان کافی برای بسته شدن را داشته باشند، کاربرد دارند. دیگر اعضا مانند مثانه که حاوی مایعی است که نخ های بخیه قابل جذب را در عرض تنها چند روز حل می کند و جراحت، فرصت کافی برای ترمیم را ندارد، نیز از این نوع، سود می برند.
التهابی که پروتئین خارجی موجود در بعضی نخ های بخیه قابل جذب ایجاد می کند، زخم را گسترش می دهد بنابراین، دیگر انواع نخ های بخیه که کمتر «آنتی ژنتیک» می باشند و واکنش های ایمنی را برنمی انگیزند و اسکار حاصله را کمتر می کنند، مورد استفاده قرار می گیرند. مواد بسیاری وجود دارند که در نخ های بخیه غیرقابل جذب، به کار می روند. شایع ترین آنها، فیبرهای طبیعی و سیلک می باشند که با روش های ساخت مخصوص تهیه می شوند تا بتوان از آنها در جراحی استفاده کرد. دیگر نخ های بخیه غیرقابل جذب از فیبرهای مصنوعی مانند «پلی پروپیلن»، «پلی استر» یا «نایلون» تهیه می شوند که گاهی پوششی نیز روی آنها قرار می گیرد تا خصوصیات عملکردی آنها افزایش یابد.
اندازه نخ های بخیه
این اندازه ها که به وسیله فارماکوپنه ایالات متحده (USP) تعریف شده اند، از اندازه۱ تا ۶طبقه بندی شده اند (۱، کوچک ترین شماره). قطر شماره ۴، تقریبا هم اندازه قطر تارهای یک راکت تنیس است. از آنجا که روش های ساخت این نخ ها، در ابتدا از روش های ساخت تارهای دستگاه های موسیقی تبعیت می کردند، قطرهای نازک تری نداشتند. به موازات پیشرفت صنعت، شماره ۰? نیز به جمع بقیه شماره ها افزوده شد و به تدریج، نخ هایی با قطر کمتر و کمتر تهیه شدند که با شماره های ۰۰? تا ۰۰۰۰۰۰? (۰-۶یا ۰/۶) شناخته می شوند.
نخ های بخیه امروزی از شماره ۵? (نخ های بسیار محکم برای جراحی های ارتوپدی) تا شماره ۰-۱۱ (مونوفیلامان های بسیار نازک برای استفاده در چشم) در دسترس می باشند.هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ویژگیهای فرزند اول و دوم (دکتر انوشه)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند