کمک فنر با نام مونرو (Monroe) آمیخته است! | تعبیرستان
کمک فنر با نام مونرو (Monroe) آمیخته است!علم و فناوریدانستنیها
×
بستن

کمک فنر با نام مونرو (Monroe) آمیخته است!

برای بیش از ۷۵ سال، مونرو صنعت تولید کمک فنر را برای دستیابی به حداکثر میزان امنیت و کنترل با نوآوری های خود پیش برده است.
به گفته خود
کمک فنر با نام مونرو (Monroe) آمیخته است! کارخانه، در طی این سالها، کیفیت محصول، رضایت مشتری و فناوریهای جدید همیشه مورد توجه قرار گرفته اند. همه این تعهدات از دهه ۹۰ با بهبود یک تلمبه تایر آغاز شد. ابتدا تاریخچه این کارخانه را به طور گذرا مرور می کنیم:
تاریخچه Monroe :
سال ۱۹۱۶، سال آغاز تاسیس شرکتی به نام Brisk Blast . در این سال خودروها هنوز از فنرهای کالسکه ای استفاده می کردند. علاوه بر آن رانندگان تازه وارد مسائلی مهمتر از کیفیت رانندگی برایشان مطرح بود؛ مثل دور نگه داشتن خودرو از سنگهای جاده. در آن زمان استفاده از تایرهای تخت عمومیت داشت و مراکز خدمات پس از فروش و تعمیرگاهی وجود نداشت. رانندگان چاره ای جز تعمیر و پنچرگیری تایرها در کنار جاده نداشتند. برای یک مکانیک جوان بنام "آگوست اف. میر" که شرکت را تاسیس کرده بود، این فرصت بسیار بزرگی بود. از نظر "میر" به نظر منطقی می رسید که با وجود آن همه تایر، بازار خوبی برای تلمبه تایر وجود خواهد داشت. "میر" کارخانه Brisk Blast را در مونرو واقع در میشیگان تاسیس کرد.
سال ۱۹۱۸: "مکینتایر" سهامدار و نایب رییس "میر" شد.
قدم بعدی "میر" خرید شرکتهایی بود که تلمبه چرخ تولید می کردند. با مدیریت او، کارخانه توانست به تولیدکننده عمده تلمبه تایر تبدیل شود. بزودی تولید کارخانه به بیش از ۵۰۰۰ تلمبه در هفته رسید. اما "میر" افکار بزرگتری در سر داشت. فروشنده محلی خودروهای Dodge بنام "چارلز اس. مکینتایر" نیز افکار بزرگی در سر می پروراند. وی صنعت خودرو را می شناخت و در سال ۱۹۱۸ پس از آشنایی آن دو، "مکینتایر" شریک "میر" شد.
سال ۱۹۱۹: با رشد و توسعه تنوع در کارخانه در این سال Brisk Blast به "کارخانه تولید تجهیزات خودرو Monroe" تغییر نام داد.
روحیه نوآوری در "مونرو" غوغا به پا کرده بود. با تکمیل مدل تلمبه خود روغنکار و تک لوله، فروش این محصولات کارخانه به دو میلیون در سال رسید.
سال ۱۹۲۶: تا اواسط دهه بیست، دو پیشرفت مهم ماهیت "مونرو" را برای همیشه تغییر داد. در سراسر کشور، تعمیرگاهها شروع به دادن هوای مجانی!! کردند و در "دیترویت" کارخانه تولید خودروهایی با تایر یدک به عنوان تجهیزات استاندارد خودرو راه اندازی شد.
در این زمان، "مونرو" سرگرم به کارگیری فناوری تلمبه تک لوله در راهی بود که هنوز هیچکس آن را در ذهن هم نمی پروراند: صاف کردن جاده برای رانندگان آمریکا. در سال ۱۹۲۶، اولین جذب کننده ضربه توسط این کارخانه به بازار عرضه شد و در سالهای بعد نوآوری آنها ادامه یافت و مدلهای دیگری ارائه شد.
سال ۱۹۲۹: اولین ضربه گیر (کمک فنر) دوکاره هیدرولیکی در دسترس رانندگان قرار گرفت.
سال ۱۹۳۸: ساخت اولین کمک فنر برای وسائل حمل و نقل ریلی.
سال ۱۹۵۱: در این سال کمک فنر ساخت این کارخانه با نام Monroe-Matic بهترین و معروفترین کمک فنر در جهان به حساب می آمد. آنها استانداردهای خدمات پس از فروش را رعایت می کردند و این کمک فنر توسط اکثر سازندگان خودرو در آمریکا در دهه پنجاه مورد استفاده قرار می گرفت.
سال ۱۹۵۳: مونرو شروع به معرفی کیفیت محصولات خود با روشهای گوناگون کرد. در این سال، راننده ای به نام "بیل وکوویچ" در مسابقات ایندیاناپلیس ۵۰۰ با کمک فنر مونرو پیروز شد. آن برد شروع پیروزیهای کمک فنرهای مونرو بود و هرکدام، این محصول را بیشتر و بهتر به رانندگان دنیا معرفی می کرد.
سال ۱۹۵۶: مونرو بزرگترین سلسله تبلیغات ملی خود در رابطه با صنعت خود را آغاز کرد.
سال ۱۹۵۷: اولین واحد تنظیم کننده بار و پایدارکننده عقب خودرو معرفی شد.
سال ۱۹۶۲: اولین واحد تنظیم کننده بار و پایدارکننده جلوی خودرو عرضه شد.
سال ۱۹۶۴: با بکارگیری تجربیات و دانش بدست آمده در داخل کشور، مونرو با احداث کارخانه تولید در بلژیک قدمهای جهانی شدن را برداشت.
سال ۱۹۷۴: بمنظور ارائه خدمات بهتر در بازارهای بین المللی، مونرو کارخانه “Map Auto Pecas” در برزیل و کارخانه Unamuno که در بازار اسپانیا از تولیدکنندگان عمده کمک فنر بود، را خرید.
مونرو به عنوان رهبر جهانی تولید کمک فنر چه در زمینه تجهیزات اصلی و چه در زمینه خدمات پس از فروش شهرت یافت. کارخانه اعتبار خود را در ساخت کمک فنرهای خاص نیز توسعه داد؛ از سواریهای مخصوص گلف گرفته تا سواریهای ریلی با سرعت بالا.
سال ۱۹۷۷: در این سال مونرو جزیی به کارخانه TE

ECO پیوست و با استفاده از منابع گوناگون و چندملیتی آن فرصتهای جدیدی برای گشودن دروازه های جهانی شدن یافت.
سال ۱۹۸۰: مونرو تولید اولین نگهدارنده (نوعی سیستم تعلیق که از کمک فنر به عنوان عضوی در بالای تایر استفاده می شود) خود را آغاز کرد. این محصولات در صنعت کنترل سواری اهمیت یافتند. بعد از آن، کارخانه اولین کمک فنرهای گازی خود را نیز تولید کرد.
سال ۱۹۸۵: با مالکیت کارخانه W.H. Wylie ( که بعدها به نام مونرو استرالیا تغییر نام داد)، مونرو گسترش جهانی خود را توسعه داد.
سال ۱۹۸۹: با خرید بخش تعلیق کمپانی تجهیزات “Armstrong” در انگلستان، گسترش مونرو در اروپا ادامه یافت. این حرکت، حضور مونرو در انگلستان را افزایش داده و خدمات پس از فروش آن در اروپا را توسعه داد.
سال ۱۹۹۰: با خرید "صنایع رانچو" ( تامین کننده عمده سیستم های تعلیق با عملکرد بالا و قطعات مربوط به چراغ کامیونها و خدمات پس از فروش خودروهای اسپورتی) یک قدم مهم در راه پیشرفت این کارخانه برداشته شد.
سال ۱۹۹۱: در این سال، کمک فنر و نگهدارنده Sensa-Trac عرضه شد. این محصولات سواری راحتتری را در شرایط متفاوت رانندگی به ارمغان می آوردند.
سال ۱۹۹۹: معرفی اولین کمک فنر Monroe Reflex . این کمک فنر تنها کمک فنری است که کنترل دقیق واقعی را با رانندگی آسوده تر ترکیب می کند. این فناوری انقلابی مدیون توسعه فناوری حسگر ضربه می باشد.
سال ۲۰۰۳: عرضه "نگهدارنده سریع". این محصول اولین نگهدارنده جایگزین کامل و آماده نصب است که بصورت مونتاژ در دسترس است! محصول فوق همه قطعات لازم برای جایگزینی نگهدارنده در یک واحد کاملاً مونتاژ شده را دارد.
سال ۲۰۰۵: پدالهای ترمز جدید مونرو کامل شد! هر چیزی که شما برای انجام یک تعمیر با کیفیت نیاز دارید ، همگی در یک بسته ارائه می شوند (پدالها، لایی فلزی، مفصلهای حذف کننده صدا و روانکار)
و ادامه کار این تولیدکننده بزرگ کمک فنر و نگهدارنده با نوآوریهای جدید در عرصه های مختلف که بزودی تیترهای خبری را بخود اختصاص خواهند داد.
همانگونه که از تاریخچه این کارخانه نیز مشخص است، ادغام شرکتها یکی از معمولترین پدیده های جهانی سازی مطرح می شود.
محصولات مختلفی در این کارخانه با استفاده از آخرین فناوریهای مربوط به کنترل تعلیق خودرو تولید می شوند که عبارتند از:
۱. Monroe Reflex: حداکثر امنیت از طریق پایداری و کنترل بدون کاهش راحتی و آسایش راننده.
برای همه خودروها خصوصاً خودروهای با مرکز جرم بالا مثل ون های کوچک و کامیونهای سبک، این محصولات با کاهش نرخ چرخش بدنه در پیچهای تند و مانورهای خطرناک و کاهش فرورفتگی ترمز در طی توقفهای ناگهانی، پایداری را افزایش می دهد.
ـ کمک فنر تک لوله: دارای اجزاء زیر: ۱. قفل هیدرولیک برای محدود کردن حرکت سیستم تعلیق، ۲. سوپاپ با کوک دقیق برای کنترل اضافی، ۳. مخزن گاز نیتروژن برای پاسخ سریع، ۴. کنترل پیستون.
مخزن گاز نیتروژن با فشار بالا، شرایط را برای پاسخ (خفه کردن ضربه) بسیار سریع و کنترل عالی خودرو فراهم می آورد.
پیستون، جریان ضربه را از مخزن گاز جدا می کند.
ـ کمک فنر کامیون
ـ نگهدارنده ها
۲. Monroe-Matic Plus: این کمک فنرها دارای مخزن گاز نیتروژن بوده و راحتی خودروهای سواری را با قیمتی مناسب به همراه دارند و شامل موارد زیر می شوند:
ـ کمک فنر خودروی سواری
ـ کمک فنر کامیون
ـ نگهدارنده ها
۳. Monroe sensa-trac: تقریباً یک دهه این محصولات جزء محصولات کنترل تعلیق مورد اعتماد رانندگانی که می خواستند راحتی خودرو را با سیستم های کنترل تعلیق اضافی بهبود ببخشند، بوده اند. این محصولات از فناوری "تیوب" بهره می برند که دارای شیار باریک دقیقی می باشند و با حرکت آزادانه سیال دور پیستون، در شرایط مختلف رانندگی راحتتری را به ارمغان می آورند. در حین ترمز یا مانورهای خطرناک، پیستون برای افزایش ایمنی به آنسوی شیار می رود. این محصولات نیز شامل کمک فنرهای خودروهای سواری، کمک فنر کامیون و نگهدارنده ها می شوند.
۴. Gas Magnum Truck: کمک فنری که برای ابعاد متوسط تا بزرگ، ون ها و کامیونهایی که فشار کاری زیادی دارند طراحی شده است.
۵. Monroe Quick Strut : انتخاب حرفه ای: سریع و آسان، فقط یک قطعه را جابجا کنید، بدون نیاز به باز کردن کل مونتاژ، بدون نیاز به فشردن فنرهای مارپیچی، کنترل، ایمنی و عملکرد خودروی خود را بهبود خواهید بخشید.
۶. Max air Shock Absorber: این محصول برای خودروهای سنگین ایده آل بوده و برای حفظ ارتفاع به هنگام استفاده از بار اضافی تا ۱۲۰۰ پوند طراحی شده است. البته این ظرفیت به تایرها و نوع انتقال نیرو در خودرو نیز بستگی دارد.
مونرو لوازمی را که در بهبود یکنواختی در رانندگی موثرند نیز تولید می کند که می توان از آن جمله به موارد زیر اشاره کرد:
پایدار کننده فرمان Monroe-Magnum ، تکیه گاه جابجایی با مخزن گاز Max-Lift ، کیت (بسته) تغییر مدلهای مختلف، کیت (بسته) جایگزینی و تعویضStrut-Mate ، کیت (بسته) پوتین Strut-Mate یا محافظ نگهدارنده برای افزایش عمر نگهدارنده ها.
فناوریهای جدید بکارگرفته شده در مونرو نیز جالب توجه بوده و شامل تکنولوژیهای زیر می باشد:
VPV: سوپاپ متناسب با سرعت: این تکنولوژی، خفه کنندگی دقیق و متناسب ضربه را بر پایه سرعت خودرو فراهم می آورد و تعادل بین راحتی وکنترل را در هر شرایطی تضمین می نماید.
PSD: خفه کنندگی حساس به موقعیت: این فناوری از شیارهای باریک و دقیق درون لوله فشار کمک فنر یا نگهدارنده استفاده کرده و مرحله های اضافی برای سوپاپ را بمنظور دستیابی به مقدار بهینه راحتی/کنترل ایجاد می کند.
فناوری مونو تیوب (تک لوله): مونرو رهبر استفاده از این فناوری تک لوله و با فشار بالا در دنیا است که از قفل هیدرولیکی برای ایزوله کردن ضربه بهره می برد و اجازه پاسخی دقیق و سریع را می دهد.
ASD: خفه کنندگی حساس به شتاب: این فناوری مختص مونرو بوده و Patent این کارخانه می باشد. تکنولوژی فوق به ضربه های درون جاده واکنش نشان داده و در طی ۱۲ میلی ثانیه شدت ضربه را می گیرد.
مثلث ایمنی: مونرو برای خود مثلثی بعنوان مثلث ایمنی تعریف کرده است. این مثلث برای ایجاد ارتباط قوی با رانندگان طراحی شده است. امروزه ایمنی راننده و خودرو مهمتر از قبل قلمداد می شود. این کارخانه پیشنهاد می کند که بعد از هر ۱۲۰۰۰ مایل خودروی شما توسط مکانیکها تحت بازرسی مثلث ایمنی قرار گیرند.
سه راس این مثلث عبارتند از: فرمانپذیری، توقف، پایداری.
فرمانپذیری: اگرچه تایرها نقش مهمی در قابلیت اجتناب از موانع توسط دور زدن آنها بازی می کنند اما آنها تنها نیستند. قطعات دیگری که درگیر هستند عبارتند از:
ـ میله دندانه دار و چرخدنده کوچک
ـ بوشهای بازویی کنترل
ـ بازو
ـ شاطون
ـ اتصال کششی
ـ اتصالهای انتهایی و میله ضد نوسان
ـ فنرها، کمک فنرها و نگهدارنده ها
ـ مفاصل ساچمه ای
ـ یاتاقانها
ـ جعبه دنده
ـ پمپ قدرت فرمان
ـ اتصال U شکل میله فرمان
توقف: واضح است که پدال ترمز، کفشکها، و روتور (گردونه) سیستم اولیه توقف یک خودرو را تشکیل می دهند. اما فاصله ترمزگیری و کنترل آن می تواند تحت تاثیر عوامل دیگری نیز موجب توقف شود، این عوامل شامل موارد زیر می شود:
ـ تایرها
ـ تنظیم چرخ
ـ کولیسها (اندازه گیرها)
ـ سیلندرهای چرخ
ـ سیستم ABS
ـ خطوط ترمز
ـ سر سیلندر
ـ صفحات ترمز
ـ کمک فنرها، نگهدارنده ها و فنرهایی که میزان پرتاب به جلوی ناشی از ترمز و انتقال وزن را کنترل می کنند.
پایداری: شاید آخرین وظیفه شناخته شده مثلث ایمنی پایداری باشد، زیرا اغلب تصور می شود که این موضوع جزء مسائل راحتی و آسایش باید مطرح شود. اما قطعات سیستم تعلیق می توانند پایداری (تعادل) یک خودرو و کنترل آن توسط راننده را کاهش دهند و شرایط غیر ایمنی را بوجود آورند. قطعات مهم در این زمینه عبارتند از:
ـ فنرها، کمک فنرها و نگهدارنده ها
ـ تایرها
ـ یاتاقان
ـ تنظیم چرخ
ـ اتصالات انتهایی و میله ضد نوسان
ـ سیستم کنترل
چرا باید بازرسی های منظم مثلث ایمنی انجام شود؟ این بازرسی قطعات مرتبط سیستم را کنترل می کند. قطعاتی که خود فرمانپذیری، توقف و پایداری را کنترل می کنند، از تایرها و ترمزها گرفته تا فنرها، کمک فنرها و نگهدارنده ها. این بازرسی برای کاهش احتمال تصادفات رانندگی ضروری بنظر می رسد. تنها ایراد در یک قطعه می تواند کنترل را کاهش داده و ایمنی را به خطر اندازد.
باید اذعان داشت که کمک فنرها و نگهدارنده ها از قطعات مهم و بحرانی بحث ایمنی به حساب می آیند. هنگامی که این قطعات شروع به سایش می کنند، توانایی کنترل پیچش و تاب خوردن خودرو را از دست می دهند. استحکام کمک فنر بر میزان نرخ انتقال وزن از یک طرف به طرف دیگر در یک پیچ موثر است. انتقال وزن اضافی از کمک فنر عقب می تواند باعث باربرداری از تایر شده و به سر خوردن تایر بیانجامد. درک درست رانندگان از نقش بحرانی کمک فنرها و نگهدارنده ها در مثلث ایمنی خودروی آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است.
بیش از ۸۰ سال است که مونرو این صنعت را با نوآوریهای خود هدایت می کند و به سطح بهینه ای از ایمنی و کنترل (توام) دست یافته است. محصولات مونرو ترکیب درستی از کنترل و هدایت و ایمنی فعال را برای هر راننده عرضه می کنند. کمک فنرهای Reflex و Sensa-Trac مونرو فقط برای ایجاد پایداری و رانندگی عالیتر طراحی شده اند.
اغلب رانندگان به کنترل سیستم ترمز، تایرها و تعویض به موقع آنها اهمیت می دهند اما کمتر راننده ای است که به تعویض به موقع کمک فنر خود توجه کند. در هر حال، هرکسی که تابحال بعد از مستهلک شدن کمک فنر خودروی خود از کمک فنرهای Reflex و Sensa-Trac مونرو استفاده کرده باشد تفاوت را کاملاً احساس می کند.
مرجع:
www.monroe.com
شیوا اسلامیمجله گسترش صنعت

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مگه خر تو خره (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند