لوله کشی در مجاری هوایی | تعبیرستان
لوله کشی در مجاری هواییپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

لوله کشی در مجاری هوایی

انواع ونتیلاتورهای مکانیکی
▪ ونتیلاتور قابل حمل:
این ونتیلاتور، کوچک و در عین حال بسیار قوی است و به صورت پنوماتیکی (با پمپ هوا) یا از
لوله کشی در مجاری هوایی طریق منبع برق نیرو می گیرد.
▪ ونتیلاتورICU:
این ونتیلاتورها بزرگ تر بوده و به طور معمول به طور پیوسته به برق AC متصل هستند و یا دارای باتری برای سهولت در حمل و نقل های داخلی و همچنین یک پشتیبان در مواقع نقص منبع است. همچنین بسیاری از آنها دارای تجهیزات گرافیکی به منظور فراهم ساختن فیدبک دیداری از هر تنفس هستند.
▪ ونتیلاتور NICU:
زیرمجموعه های مخصوصی از ونتیلاتورهای ICU هستند که برای تحویل دادن حجم و فشارهای بسیار دقیق و کوچک مورد نیاز برای تنفس دهی به نوزادان زودرس طراحی شده اند.
▪ ونتیلاتورهای PAP:
این ونتیلاتورها مخصوص تنفس غیرتهاجمی طراحی شده و ونتیلاتورهای قابل استفاده در خانه را به منظور درمان تنگی نفس در خواب شامل می شوند.
چگونگی اتصال به ونتیلاتور
چند وسیله و دستگاه مکانیکی به منظور حفاظت در برابر کلاپس مسیر هوایی، نشتی هوا و تنفس دهی وجود دارد:
▪ ماسک صورت:
در هنگام احیا و نیز تحت بیهوشی، استفاده از ماسک صورت در اغلب موارد برای جلوگیری از نشت هوا کافی است. مسیر هوایی بیماران بیهوش، از طریق باز نگه داشتن فک یا به وسیله استفاده از بازکننده های بینی و دهان برقرار خواهد ماند. به این ترتیب، یک راه هوایی از طریق بینی یا دهان به ریه ها فراهم می شود. از آثار جزیی استفاده از ماسک، ایجاد زخم در بخش برآمده بینی برای بعضی از بیماران است. ماسک صورت همچنین برای تنفس دهی غیرتهاجمی در بیماران هوشیار استفاده می شود .
▪ ماسک حنجره ای:
این ماسک موجب کاهش درد و سرفه در اثر واکنش به لوله تراشه می شود. با این وجود، بر عکس لوله های داخل گلو، در برابر تنفس دهی و نفس کشیدن خود به خودی بیمار، محکم نیستند.
▪ لوله گذاری نای:
این روش اغلب برای تنفس دهی مکانیکی در طول ساعت ها یا هفته های متوالی انجام می شود. لوله از طریق بینی (لوله بینی- نایی) یا دهان (لوله دهانی- نایی) به داخل نای فرستاده می شود. در بیشتر نمونه ها، لوله ها با کاف هایی برای محافظت در برابر نشتی و تنفس دهی استفاده می شوند. لوله گذاری با کاف، بهترین محافظ در برابر تنفس است. لوله های داخل گلو اغلب سبب درد و سرفه می شوند. بنابراین به جز در مواقعی که بیمار بیهوش است، باید با تزریق داروی مسکن همراه باشد تا تحمل آن امکان پذیر شود. از دیگر اشکالات این لوله آسیب به مخاط بینی یا دهان و یا تنگی مجرای زیر زبانی است.
▪ مسیر هوایی مسدودکننده مری:
در مواقع ضروری، اگر کادر درمانی مجاز به لوله گذاری نباشند، از این تکنیک استفاده می کنند. این لوله ای است که بعد از اپی گلوت، وارد مری می شود. نوک آن برای مسدود کردن مری برجسته است و هوا و اکسیژن از طریق سوراخ هایی که در کنار لوله است، تحویل داده می شود.
▪ حلق:
در بیمارانی که نیاز فوری به هوا داشته باشند، استفاده می شود. اگر در این افراد، لوله گذاری از راه گلو ناموفق باشد، مسیر هوایی با داخل کردن یک لوله از طریق جراحی گشوده می شود. این روش شبیه تراکئوستومی است اما کریکوتیروتومی برای مواقع فوری پیش بینی شده است.
▪ تراکئوستومی:
هنگامی که بیماران به تنفس دهی مکانیکی برای چند هفته نیاز داشته باشند، تراکئوستومی شاید بهترین راه مناسب باشد که از طریق جراحی، راه عبور در نای ایجاد می شود. لوله های تراکئوستومی به خوبی قابل تحمل بوده و نیازی به استفاده از داروهای مسکن نیست. این لوله ها طی درمان بیماران مبتلا به بیماری تنفسی شدید و مزمن یا در هر بیماری که قطع تنفس دهی مکانیکی برای او مشکل ایجاد می کند یا بیمارانی که بافت عضلانی اندکی دارند، استفاده می شود.
لارنگوسکوپ
کلمه Laryngoscope ، از دو جزء Larynx + Scope تشکیل شده است. این وسیله برای مشاهده حنجره، تارهای صوتی و مجرای میان آنها استفاده می شود. به طور کلی، دو نوع لارنگوسکوپ وجود دارد؛ نوع سخت و نوع قابل انعطاف.
▪ لارنگوسکوپ سخت
این نوع، برای مشاهده مستقیم مجرای صوتی استفاده می شود. دستگاه متشکل است از یک دسته بلند (که چند باتری در آن قرار می گیرد) و تیغه ای که در نوک آن منبع نوری کوچکی تعبیه شده است. تیغه ها بر دو نوع اند.
ـ تیغه Macintosh که حالتی خمیده دارد
ـ تیغه Miller که مستقیم است.
تیغه Macintosh آسان تر کار گذاشته می شود، در حالی که تیغه Miller دید بهتری از تارهای صوتی در اختیار پزشک قرار می دهد. تیغه Miller اغلب در کودکان استفاده می شود. از لارنگوسکوپ به طور معمول در هنگام لوله گذاری در داخل گلو استفاده می شود. این فرآیند غالبا بسیار دردناک و ناراحت کننده است و به همین دلیل در بیماری که هوشیار باشد، انجام نمی شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثر کارگذاری نادرست لارنگوسکوپ رخ بدهد، وارد آمدن آسیب به دندان های بالایی بیمار است. لارنگوسکوپ به وسیله Manuel Garcia اختراع شد که پروفسور موسیقی و مدرس آواز بود!
▪ لارنگوسکوپ قابل انعطاف
این نوع از لارنگوسکوپ برای معاینه های داخل مطب استفاده می شود. طی معاینه، بیمار کاملا به هوش است، بنابراین می توان تارهای صوتی را حین صحبت کردن مشاهده کرد. این دستگاه ممکن است به ابزارهایی کوچک برای نمونه برداری از بافت های مشکوک مجهز باشند.هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بزک کردن چهره دشمنان (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند