توصیه های پزشکان به رانندگان | تعبیرستان
توصیه های پزشکان به رانندگانپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

توصیه های پزشکان به رانندگان

رانندگی از آن شغل های پراسترسی است که کلی عوارض جسمی و روانی دارد ولی با آگاهی های لازم می توان امکان بروز این عوارض را به حداقل رساند. رانندگان
توصیه های پزشکان به رانندگان در حین رانندگی در وضعیتی قرار دارند که به واسطه نیروهای وارده بر مفاصل بدن شان (ستون فقرات، زانو، ران و مفصل مچ پا) در طولانی مدت دچار عارضه می شوند. دکتر سیداکبر شریفیان، متخصص طب کار و بیماری های شغلی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ما را با عوارض و راه های پیشگیری و درمان این عوارض آشنا می کند...
▪ آقای دکتر! اوضاع رانندگان در کشور ما چطور است؟
ـ رانندگان در کشور ما اعضای یکی از بزرگ ترین صنایع کشور (صنعت حمل و نقل) هستند. ما نزدیک به ۴۰۰ هزار راننده حرفه ای در سطح کشور داریم که از راه رانندگی امرار معاش می کنند و این باعث می شود که صنعت حمل ونقل، بزرگ ترین نیروی کار کشور ما را تشکیل بدهد ولی متاسفانه در این صنعت بزرگ، آگاهی و آشنایی لازم را در زمینه طب کار و سلامت شغلی رانندگی نداریم. به عنوان مثال در زمینه رانندگی در بیشتر موارد کارفرمایی نداریم و عملا رانندگان خویش کارفرما هستند و در نتیجه خودشان هستند و وسیله نقلیه شان. یعنی از امکاناتی که در قانون برای پرسنل یک حرفه پیش بینی می شود، محروم اند. حتی انجمن های صنفی و حرفه ای هم که معمولا بر کارگران برای تامین نیازهای حقوقی و معاینات دوره ای شان نظارت می کنند، به رانندگان توجه زیادی نمی کنند. در نتیجه ما می بینیم یک راننده با یک بیماری در طولانی مدت کار می کند و زمانی ما متوجه اش می شویم که عوارض جانی و مالی آن را می بینیم.
▪ عوارض حاصل از رانندگی چه چیزهایی است و آیا این عوارض مربوط به همه راننده ها می شود یا فقط قشر خاصی از آنها را درگیر می کند؟
ـ ببینید؛ ما یک سری از رانندگان را داریم که به طور معمول در سطح شهر مشغول به کار هستند ولی رانندگی شغل اولشان نیست و یک سری هم افرادی هستند که درآمد اصلی شان از راه رانندگی به دست می آید و بحث ما در مورد این دسته جدی تر است. به علت اینکه این حرفه علی رغم اینکه سبب خستگی شدید راننده می شود، عملا تحرک چندانی ندارد و این عدم فعالیت سبب ایجاد عوارض جسمی گوناگون در رانندگان می شود که مهم ترین این عوارض مشکلات اسکلتی عضلانی است و این افراد در بسیاری از مفاصل بدن شان از جمله ستون مهره کمری، مفصل زانو، گردن، شانه، مچ دست، آرنج، مچ پا و تقریبا همه مفاصل دچار عارضه می شوند و این همه به خاطر نوع نشستن و تداوم نشستن است. ضمن این که پزشکان بروز اختلال در دستگاه گردش خون را هم یکی از مشکلات رانندگان می دانند. همچنین ثابت بودن راننده در وضعیت نشسته و آویزان ماندن پا به مدت طولانی موجب بیماری تورم رگ های پا یا واریس می شود.
▪ راننده ها برای سالم ماندن باید چه نکاتی را رعایت کنند؟
ـ نکته اول این است که وقتی به یک پزشک به هر علتی مراجعه می کنند حتما به وی بگویند که راننده هستند و ساعت های طولانی در روز پشت فرمان قرار می گیرند چون یکی از مهم ترین ویژگی های رانندگی این است که راننده در زمان کار باید هوشیاری کامل داشته باشد و هر چیزی که این سطح هوشیاری را پایین بیاورد مانند مصرف یک داروی ساده، خطرناک است و ما مکررا مواردی را داشته ایم که راننده بنا به دستور پزشک دارویی را مصرف کرده و در حین رانندگی دچار خواب آلودگی و در نتیجه سانحه شده است. بنابراین توصیه ما به پزشکان و رانندگان تنظیم زمان مصرف دارو است. به عنوان مثال دستورالعمل استفاده از داروهای آنتی هیستامین، داروهای ضداضطراب و ضدافسردگی این است که مصرف آنها در حین رانندگی یا نیم تا یک ساعت قبل از رانندگی اکیدا ممنوع است.
نکته دوم درباره بیماری هایی است که ممکن است فرد جدا از عوارض رانندگی داشته باشد؛ مثلا بیماری دیابت یا بیماری های قلبی و... این بیماری ها ممکن است حتی در حرفه رانندگی تشدید شود و یا اینکه راننده باید به دلیل ابتلا به آن بیماری، یک سری توجهات خاص داشته باشد. به عنوان مثال تاکید ما به رانندگان مبتلا به دیابت که دارو مصرف می کنند، این است که همیشه همراه شان یک ماده غذایی شیرین داشته باشند تا زمانی که قند خون شان ناگهان افت کرد و پایین آمد، از آن ماده غذایی شیرین استفاده کنند. همچنین رانندگان مبتلا به بیماری های قلبی باید داروهای خودشان را تنظیم کرده و سر ساعت مصرف کنند. به هر حال این افراد تحت استرس و فشار روانی و جسمی هستند و این استرس ممکن است عارضه قلبی شان را تشدید کند.
▪ بعضی راننده ها بنا به مقتضیات شغلی مجبورند در ساعات غیرمعمول، مثلا از شب تا صبح، رانندگی کنند. این گروه از رانندگان را چه خطراتی تهدید می کند؟
ـ خب، این امر سبب ایجاد اختلال خواب می شود، یعنی زمانی که فرد باید استراحت کند، مشغول به کار است و از طرفی توانایی استراحت در روز را هم ندارد چون همان طور که می دانید بدن ما از لحاظ ساختار درونی در محیطی می تواند به خواب برود که برای استراحت مناسب باشد. به طور مثال اگر نور شدید در محیط وجود داشته باشد، بدن نمی تواند به خواب برود زیرا یکی از فاکتورهایی که سبب می شود انسان بیدار بماند، نور است.
▪ این گروه از رانندگان باید چه کار کنند تا عوارض شغلی در آنها کمتر شود؟
ـ این رانندگان باید در اتاقی بخوابند که پرده ضخیم دارد یا از چشم بند استفاده کنند تا چشم در مواجهه با نور نباشد و به یک آرامش نسبی برسند و از همه مهم تر بین ساعت ۱۲ نیمه شب تا ۴ صبح رانندگی نکنند و سعی کنند بخوابند. مشکل دیگر خواب در روز، سر و صدا است و همه اینها سبب ایجاد اختلال خواب می شود. اختلال خواب موجب می شود توانایی کار برای زمان بعدی رانندگی کاهش پیدا کند و همین امر سبب گرایش بعضی از رانندگان به مصرف مواد محرک و مخدر می شود. لازم به توضیح است که با مصرف مواد مخدر عملا مغز را فریب می دهیم چون مواد مخدر خستگی و خواب را برطرف نمی کند بلکه راه هایی که انتقال پیام خستگی و خواب را به مغز بر عهده دارند، بلوکه می کند و مغز به صورت کاذب احساس خستگی و خواب نمی کند و به بدن دستور حرکت می دهد. باید بدانید به ازای یک سال استفاده از مواد مخدر و کار کشیدن از بدن در حالی که بدن نیاز به استراحت دارد، فرد ده سال فرسوده می شود و ظاهری مسن و پیر پیدا می کند و من خواهشم از این دسته رانندگان آن است که با استفاده از روش های صحیح پزشکی، اختلال خواب شان را درمان کنند نه استفاده از موادی که هیچ خیری در آن نیست.
▪ راننده ها در طول شبانه روز تا چند ساعت مجاز به رانندگی هستند؟
ـ طبق قانون وزارت کار، ۸ ساعت کار در روز یا ۴۰ ساعت در هفته به عنوان ساعت استاندارد کار در کلیه مشاغل در نظر گرفته شده است ولی ما معتقدیم که بد نشستن و بد رانندگی کردن ایجاد عارضه می کند؛ چه شما در روز نیم ساعت پشت فرمان بنشینید چه ۵ ساعت. خواه ناخواه کسی که ۵ ساعت با نشستن نامناسب رانندگی می کند سریع تر دچار عارضه می شود تا فردی که نیم تا یک ساعت در روز رانندگی می کند که البته این فرد هم در طولانی مدت دچار عارضه خواهد شد، یعنی اگر طرز نشستن راننده اشتباه باشد و از نظر ارگونومی غلط انجام شود، در درازمدت دچار عوارض اسکلتی عضلانی خواهد شد چون در حرفه رانندگی مفاصل بدن بدون حرکت است. ستون مهره ای ناحیه گردنی مفاصل شانه ها، مفاصل ستون مهره ای کمری و پشتی و سینه ای، لگن، مفصل ران و زانو همه ثابت هستند و باید بدانید که اگر از عضله، مفصل یا عضوی از بدن کار نکشیم، بدن کم کم آن را ضعیف می پندارد.
به عنوان مثال اگر از عضلات پشتی کار نکشیم، این عضلات به تدریج فرسوده شده و تحلیل می رود. در افرادی که شغل شان مانند راننده ها نشستنی انجام می شود، یعنی عضلات کناری ستون فقرات همه پشت میز نشین ها در درازمدت شروع به تحلیل رفتن می کند و فرسوده می شود. بنابراین کوچک ترین فشار یا آسیب به ستون مهره ها خیلی جدی گرفته می شود. از طرفی بد نشستن سبب می شود آب دیسک بین مهره ای در ستون فقرات از بین برود و قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و به محض وارد شدن یک ضربه یا فشار ساختمانش به هم ریخته و سبب بیرون زدگی دیسک می شود که روی اعصاب ناحیه از جمله عصب سیاتیک فشار وارد می کند و بیمار از دردی در ناحیه کمر که از ران شروع شده و تا پایین پایش تیر می کشد، شکایت می کند.
▪ صندلی اتومبیل در این بین چه نقشی دارد؟
ـ صندلی وسیله ای است که راننده همواره با آن همراه است و حتما باید قابلیت تنظیم داشته باشد. قد، وزن، طول ران و طول ساق پای همه راننده ها مثل هم نیست. پس راننده باید بتواند شیب صندلی، نحوه نشستن، فاصله اش از کف اتومبیل، فاصله اش از فرمان و .... را تنظیم کند.
▪ از کجا بفهمیم که تنظیم صندلی استاندارد است؟
ـ صندلی را باید در موقعیتی تنظیم کنیم که فرورفتگی ها و بیرون آمدگی های پشت را بپوشاند. زاویه زانو هم باید یک زاویه نسبتا باز باشد. به هیچ وجه پا نباید کشیده باشد و باید به راحتی به پدال ها برسد.مریم منصوری
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
حضرت ابوالفضل رو نشناختی (استاد حسین انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20