مشکل ۴۰ درصد مردان نابارور | تعبیرستان
مشکل ۴۰ درصد مردان نابارورپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

مشکل ۴۰ درصد مردان نابارور

واریکوسل بزرگ شدن وریدهای درون کیسه بیضه است. واریکوسل شبیه به وریدهای واریسی است که در پا ممکن است بروز کنند. حدود یک ششم مردان واریکوسل دارند. در مردانی که
مشکل ۴۰ درصد مردان نابارور دچار ناباروری هستند، این رقم بالاتر است و به ۴۰ درصد می رسد...
واریکوسل شایع ترین علت کاهش اسپرم و کاهش کیفیت آن است، گر چه همه واریکوسل ها بر تولید اسپرم اثر نمی گذارند. اغلب واریکوسل ها در طول زمان ایجاد می شوند. خوشبختانه اغلب واریکوسل ها به آسانی تشخیص داده می شوند و اگر علامت دار شده باشند، می توان آنها را با جراحی ترمیم کرد.
علایم و نشانه های بیماری
واریکوسل، اغلب علامتی ایجاد نمی کند. ندرتا واریکوسل درد ایجاد می کند که ممکن است در طول روز به علت فعالیت های جسمی بدتر شود و به طور شاخص با خوابیدن به پشت تخفیف می یابد. در طول زمان ممکن است واریکوسل ها بزرگ تر و چشم گیرتر شوند.
واریکوسل از کجا می آید؟
طناب اسپرماتیک که خون را به بیضه ها می رساند و از آنها خارج می کند، حاوی «واز دفرانس» است که اسپرم تولید شده از بیضه را تخلیه می کند. گروهی از وریدها درون کیسه بیضه و بالای بیضه ها هستند. این شبکه وریدی، خون را از بیضه ها تخلیه می کند. بزرگ شدن این وریدها اغلب در حین بلوغ رخ می دهد.اگرچه علت دقیق ایجاد واریکوسل معلوم نیست اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که دریچه های غیرطبیعی درون وریدها مانع جریان خون طبیعی در آنها می شوند و پس زدن خون، به گشاد شدن وریدها می انجامد. واریکوسل معمولا در ناحیه بیضه چپ رخ می دهد که به علت موقعیت ورید بیضه ای چپ است اما واریکوسل در یک بیضه، بر تولید اسپرم در هر دو بیضه تاثیر می گذارد. در سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی، بیشترین احتمال بروز واریکوسل وجود دارد.
طرز تشخیص
از آنجایی که واریکوسل معمولا علامتی ندارد، اغلب در حین ارزیابی ناباروری یا معاینه جسمی کشف می شود. با این حال اگر در بیضه درد یا تورم احساس شود، باید با پزشک مشورت کرد. علل گوناگونی ممکن است باعث درد بیضه شوند و برخی از این عارضه ها نیاز به درمان فوری دارند. پزشک در معاینه جسمی، ممکن است توده غیردردناک کلاف مانندی را در بالای بیضه لمس کند. برخی از افراد، این توده را به صورت احساس «کیسه ای از کرم» وصف می کنند. اگر این توده به اندازه کافی بزرگ باشد، پزشک در وضعیت ایستاده بیمار، می تواند آن را لمس کند. اگر واریکوسل کوچک تر باشد، پزشک ممکن است از بیمار بخواهد نفس عمیقی بشکد و چند ثانیه آن را نگه دارد و به پایین زور بزند (مانور والسالوا).
این مانور به پزشک کمک می کند، بزرگی غیرطبیعی وریدها را لمس کند. اگر معاینه جسمی نتیجه قطعی به دست ندهد، پزشک ممکن است درخواست سونوگرافی از کیسه بیضه کند. این آزمون که در آن از امواج صوتی پرفرکانس برای ایجاد تصاویر دقیق از ساختار درون بیضه استفاده می شود، برای این مورد استفاده قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود علایم به دلیل دیگری رخ نداده است. یکی از علل چنین عارضه ای ممکن است توموری باشد که بر ورید اسپرماتیک فشار می آورد.
نظر کارشناس - دکتر محمدرضا صفری نژاد/ اورولوژیست
تحلیل رفتن توده بیضه و ناباروری دو عارضه مهم از عوارض بیماری واریکوسل محسوب می شود.
توده بیضه از لوله های سازنده اسپرم تشکیل شده است. هنگامی که این لوله ها در اثر عاملی مانند واریکوسل آسیب می بینند، ممکن است بیضه ها نرم شوند و تحلیل روند. روشن نیست که چه عاملی باعث تحلیل رفتن بیضه ها می شود اما اختلال در کارکرد دریچه های وریدها باعث تجمع خون در بیضه ها می شود و افزایش فشار وریدها و قرارگیری در معرض سموم درون خون ممکن است باعث آسیب شود. روشن نیست که واریکوسل چگونه باعث ناباروری می شود. برخی از کارشناسان معتقدند که وریدهای بیضه، خون را در شریان بیضه سرد می کنند و به این ترتیب به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید مناسب اسپرم کمک می کنند. واریکوسل با مسدود کردن جریان عادی خون، ممکن است باعث شود درجه حرارت بیضه ها بیش از حد بالا رود و به این ترتیب بر تولید اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.
چه باید کرد؟
درمان واریکوسل ممکن است ضروری نباشد اما اگر ناباروری وجود دارد یا واریکوسل باعث درد یا تحلیل رفتگی بیضه ها شده است، ممکن است لازم باشد واریکوسل را ترمیم کنیم. درمان، با هدف بستن وریدهای آسیب دیده و هدایت جریان خون به وریدهای طبیعی انجام می گیرد. گرچه واریکوسل معمولا در دوران نوجوانی رخ می دهد اما روشن نیست که آیا باید واریکوسل را در همان زمان ترمیم کرد یا نه. در صورتی که تحلیل رفتگی پیشرونده بیضه، درد یا نتایج غیرطبیعی در آزمایش اسپرم رخ دهد، ترمیم در دوره نوجوانی ممکن است ضرورت پیدا کند. ترمیم واریکوسل ممکن است با جراحی باز، یا جراحی از طریق لاپاراسکوپی و یا بستن ورید با بالون یا فنر از راه پوست (آمبولیزاسیون یا ایجاد لخته از راه پوست) انجام گیرد.دکتر محمود جوادیان
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مسیحی شدن بچه (مرحوم کافی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند