دوباره می سازمت، دماغ! | تعبیرستان
دوباره می سازمت، دماغ!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

دوباره می سازمت، دماغ!

«بینی ام خوکی شده!»، «چاله های اطراف نوک بینی ام توی ذوق می زند!»،... این ها و چیزهای دیگری از این قبیل، دلایلی است که خیلی ها را برای جراحی
دوباره می سازمت، دماغ! های دوم و سوم بینی به مطب جراحان پلاستیک و جراحان گوش،حلق،بینی می کشاند. خیلی از این جراحی های دوم و سوم، بسیار دشوارتر از عمل اول اند و گاهی شکل بینی پس از این جراحی ها هم خوب درنمی آید. با دکتر محسن نراقی، متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره همین جراحی های دوم و سوم بینی به گفتگو نشسته ایم...
▪ آقای دکتر! خیلی ها پس از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی می شوند و دوباره بینی شان را جراحی می کنند؛ چرا؟
ـ چون سلامت بینی در یک جراحی، حتی با تغییرات میلی متری هم قابل تهدید است. بینی دو دریچه در مدخل خود دارد: دریچه خارجی یا همان سوراخ های بینی که ممکن است در عمل جراحی بینی بیش از حد کوچک شده و موجب مشکلات تنفسی شوند؛ و دریچه داخلی بینی که در قسمت داخلی تری قرار گرفته و تنگ ترین قسمت بینی است و بنابراین کوچک ترین دستکاری های این دریچه هم با تغییرات شدیدی همراه است؛ طوری که کاهش قطر دریچه داخلی به نصف میزان قبلی نیز موجب می شود مقاومت به جریان هوا تا ۱۶ برابر افزایش یابد که عواقب نامطلوبی بر سلامت افراد می گذارد. محرومیت از اکسیژن کافی، سلامت سایر اعضای بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد؛ تا حدی که حتی در رفتار و روابط اجتماعی افراد نیز تاثیرگذار است.
▪ تورفتگی دو طرف نوک بینی هم برای بعضی ها دردسرساز می شود.
ـ بله، برداشتن بیش از حد غضروف های بینی در جراحی زیبایی بینی به تورفتگی های بیش از حد و ایجاد چاله های عمیق در دوطرف نوک بینی منجر می شود. این تورفتگی ها هم مانع عبور جریان هوا از دریچه داخلی بینی می شود. اگر بیش از حد برداشتن غضروف های بینی در پایین ترین قسمت بینی باشد، موجب بسته شدن سوراخ های بینی در هنگام دم می شود که در این حالت، اشکال در دریچه خارجی بینی هم وجود دارد. اختلال تنفسی ناشی از اختلال دریچه داخلی بینی از شایع ترین عوارض تنفسی در بینی هایی است که بیش از حد کوچک شده اند.
▪ و برای اینکه بیماران دچار این مشکلات نشوند، چه باید کرد؟
ـ امروزه سعی بر این است که حتی الامکان از برداشتن بافت در ناحیه سوراخ های بینی احتراز شود. برگرداندن سوراخ های بینی به حالت قبل از عمل، از مشکل ترین اقدامات در راینوپلاستی است. هیچ گاه از جراح تان درخواست نکنید بینی تان را تابیشترین حد ممکن کوچک کند. داشتن بینی کمی بزرگ تر ولی با تنفس بهتر به مراتب بر بینی بسیار کوچک و بدعملکرد ارجحیت دارد.
▪ در جراحی های دوم و سوم بینی برای اصلاح مشکلات آن، آیا نیاز به برداشتن بافت از نقاط دیگر بدن و پیوند هم هست؟
ـ به طور کلی در عوارضی که ناشی از برداشتن بیش از حد بافت های بینی است، باید به صورتی مناسب این نقصان بافتی جبران شود. در این حالات ممکن است لازم شود که بافت هایی از قسمت های دیگر بینی یا از قسمت های دیگر بدن برای پیوند مورد استفاده قرار گیرند. پیوند هایی ارجحیت دارند که از خود فرد، در همان زمان برداشته شوند مثلا در فردی که دچار بسته شدن دریچه داخلی بینی شده، می توان با افزودن پیوندهای غضروفی، تا حدی به باز شدن دریچه کمک کرد. در موارد تنگی خفیف تا متوسط دریچه داخلی بینی نیز این پیوندها از خود بینی قابل حصول است اما در موارد شدید ممکن است نیاز به برداشتن پیوند از غضروف دنده باشد.
▪ اگر سوراخ های بینی بیش از حد کوچک شده باشند، چه طور؟
ـ در اینجا موضوع قدری مشکل تر است. در مواردی که کمبود شدید پوست پره های بینی به علت بیش از حد برداشته شدن پره ها وجود داشته باشد، ممکن است لازم شود قسمتی از پوست گوش به عنوان پیوند مورد استفاده قرار گیرد.
▪ این جراحی های اصلاحی دوم و سوم آسان ترند یا آن جراحی اول بینی؟
ـ جراحی های دوم و سوم که اصلاحی اند، به مراتب دشوارترند؛ زیرا برداشتن بافت آسان تر از افزودن بافت در بینی است. می گویند مشکل ترین جراحی پلاستیک در بدن، جراحی پلاستیک بینی است؛ چراکه عضوی است با عملکردهای حیاتی پیچیده.
بینی خوکی یعنی چه؟
ظریف ترین قسمت بینی، نوک آن است که ساختمان پیچیده ای مرکب از پوست، بافت همبندی و داربست غضروفی دارد. نسبت و میزان این بافت ها در افراد مختلف، متفاوت است؛ به گونه ای که در هر فرد با یک آناتومی مخصوص در نوک بینی مواجهیم. داربست غضروفی نوک بینی وظیفه حمایت و نگهداری از پوست نوک بینی و باز بودن سوراخ های بینی را به عهده دارد. این داربست از یک جفت غضروف تشکیل شده که به گونه ای مجاور هم واقع شده اند که در هر طرف اجازه ایجاد تونلی در زیر خود می دهند. برای باریک کردن نوک بینی، قسمت هایی از غضروف نوک بینی برداشته می شود تا حجم نوک بینی کاهش یابد. ممکن است کوچک کردن نوک بینی با استفاده از نزدیک کردن غضروف سمت راست و چپ نوک بینی به کمک بخیه زدن دو غضروف به هم انجام شود. در هر صورت، درحین جراحی پلاستیک بینی باید دقت زیادی از جانب جراح اعمال شود تا حمایت ایجاد شده توسط این غضروف ها تضعیف نشود. برداشته شدن بیش از حد این غضروف ها در جراحی به تورفتگی بیش از حد نوک بینی و ایجاد چاله های عمیق در دو طرف نوک بینی منجر می شود. اگر میزان برداشته شدن بافت از این هم بیشتر باشد، موجب افتادگی پره های بینی و بسته شدن سوراخ های بینی در هنگام دم می شود.
از طرف دیگر، برداشته شدن بیش از اندازه این بافت ها موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و ایجاد نمای بینی خوکی شکل می شود. بنابراین آنچه در جراحی نوک بینی اهمیت دارد، محافظه کاری کامل از جانب جراح و حفظ کامل حمایت غضروفی نوک بینی است. داوطلب جراحی پلاستیک بینی نیز باید با توقعات منطقی خود، حد باریک شدن نوک بینی را به جراح بسپارد.دکتر گلرخ ثریا
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
فضولی و نهی منکر (حجت الاسلام فلاح زاده)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند