طب تلفیقی رقیب یا رفیق؟ | تعبیرستان
طب تلفیقی رقیب یا رفیق؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

طب تلفیقی رقیب یا رفیق؟

باوجود کج بینی ها و کج خیالی های بعضی استادان پزشکی، برنامه طب تلفیقی (Integrative Medicine) مرکز پزشکی کانزاس (kuMed) از زمان تاسیس یعنی ده سال پیش تاکنون راه درازی
طب تلفیقی رقیب یا رفیق؟ آمده است...
جین دریسکو، مدیر برنامه می گوید: «اوایل کار محل راه اندازی برنامه
سوراخ سنبه هایی بود که باورتان نمی شود تا اینکه امروز توانستیم در ساختمانی به مساحت ۸۰۰ متر مربع ساکن شویم.» طب تلفیقی ترکیبی است از علم پزشکی روز همراه با کمک گرفتن از طب مکمل و جایگزین (CAM) برای مداوای کلی وجود فرد یعنی ذهن، جسم و روح او و نه فقط یک بیماری یا بخش خاصی از بدن. کنسرسیوم مرکز آکادمیک سلامت طب تلفیقی را به این ترتیب تعریف می کند: «طب تلفیقی یک نظام جامع درمان است که علاوه بر سلامت و مداوای کلی یک فرد بر مشارکت فعال خود وی و توجه به جنبه های روحی و ذهنی بیمار تاکید دارد. استفاده از دانش طب جایگزین یا تکمیلی جایگاه ویژه ای در این نوع درمان دارد.»
عملکرد مراکز طب تلفیقی
مراکز طب تلفیقی که چند سالی است در آمریکای شمالی رونق گرفته اند در واقع ترکیبی از فعالیت های بالینی، آموزشی، اجتماعی و تحقیقاتی مربوط به مداوای بیماران را مدیریت می کنند. ابزارهای مورد استفاده مراکز طب تلفیقی بسیار گسترده هستند و علاوه بر پزشکی روز شامل طب سوزنی، هنر، موسیقی، محیط زیست، مهارت های ارتباطی و مشاوره ای، مکمل های غذایی، گیاه درمانی، ماساژ درمانی، تغذیه، مدیریت اضطراب و تای چی و چی گونگ (شاخه ای از طب چینی) و یوگا نیز می شوند.
دریسکو می گوید: «مرکز طب تلفیقی kuMed اولین مرکز در سال ۱۹۹۸ بود که پس از انتقال به ساختمان جدید و گسترش فعالیت ها توانست از محققان علوم پایه موسسه ملی سلامت (NIH) و استادان تغذیه نیز دعوت به همکاری کند.
علاوه بر این افراد، کارشناسان طب سوزنی، ماساژ، یوگا و مدیتیشن که به وسیله مرکز طب تلفیقی استخدام شده اند با مراکز مداوای سرپایی بیماران سرطانی در دانشگاه کانزاس همکاری می کنند. دریسکو، مدیر برنامه می گوید: «مرکز kuMed و بخش خصوصی تا به حال صدها هزار دلار برای بهبود سطح علمی کارشناسان برنامه، تجهیزات و امکانات خدماتی هزینه کرده اند تا مراکز آموزشی، تحقیقاتی و بالینی طب تلفیقی بتوانند به درستی پا بگیرند.»
هر روز به تعداد کسانی که در کنار درمان های متعارف از درمان های مکمل و جایگزین استفاده می کنند اضافه می شود و علاوه بر جنبه های علمی همین یک حقیقت ساده موضوع سرمایه گذاری های مالی را توجیه می کند. به طور جدی قضیه از وقتی شروع شد که در سال ۲۰۰۴ طی گزارشی اعلام شد که ۳۷ درصد آمریکایی ها در طول زندگی خود به درجات و دفعات متفاوت به طب جایگزین یا مکمل روی می آورند و NIH مرکز ملی طب جایگزین و مکمل را تاسیس کرد و عاقبت به طب تلفیقی به عنوان رشته ای علمی نگاه شد. اگر افرادی که برای درمان از مقادیر بسیار بالای ویتامین ها یادی می کنند را نیز در محاسبه بگنجانیم این عدد تقریبا به ۶۲ درصد می رسد. دریسکو می گوید: «امروزه در حدود ۹۰ درصد بیماران سرطانی به نوعی (CAM) را در درمان بیماری خود به کار می بندند.»
یکی از این بیماران مارشا برتون است که پزشکان ۱۳ سال پیش پس از تشخیص سرطان پیشرفته به او گفتند بیش از دو سال دوام نمی آورد. همان زمان او فهمید که یک بیمار سرطان پیشرفته مغز استخوان با تزریق مقادیر بالای ویتامین C پس از شش ماه درمان سلامتی خود را بازیافته است. برتون در سال ۲۰۰۶ به مرکز kuMed مراجعه کرد و همراه شیمی درمانی تحت درمان با مقادیر بالای ویتامین C تزریقی، دستورالعمل های غذایی و خون گیری قرار گرفت تا ویتامین ها، موادمعدنی و هورمون های او به تعادل برسند.
مدیر برنامه kuMed می گوید: «در حال حاضر ۵۰۰ بیمار در این مرکز در حال معالجه هستند که از این تعداد ۵۰ بیمار سرطانی درمان وریدی ویتامین C دریافت می کنند. علاوه بر درمان داخل وریدی ویتامین C که هر روز مراجعه کنندگان بیشتری پیدا می کند قسمت های دیگری در این مرکز فعال اند. قسمتی که تغذیه و تهیه درست غذا را آموزش می دهند، یک بخش بالینی مخصوص درمان های طبیعی و غیردارویی (Naturapathy)، بخش تحقیقاتی Qi chen (شاخه ای از طب چینی)، مرکزی برای ویتامین C درمانی که به وسیله کارشناسانی که به تازگی از (NIH) موسسه ملی سلامت آمده اند انجام می شود به اضافه یک کتابخانه و مرکز کامپیوتر که در واقع پشتیبانی برنامه به عهده آنان است.»
تاریخچه ای از مراکز طب تلفیقی
در ابتدا مرکز طب تلفیقی KuMed تنها به عنوان مرکزی آموزشی راه اندازی شد، ولی با شروع به کار رییس جدید دانشکده پزشکی در سال ۲۰۰۵ این مرکز اجازه مداوای بیمار را پیدا کرد. با فعال شدن بخش تحقیقات مرکز مثلا با مطالعه بر درمان تزریق وریدی دوز بالای ویتامین C یافته ها نشان دادند ویتامین C با ورود به عضو با تولید پراکسید هیدروژن سازوکاری برای شناسایی و کشتن سلول های سرطانی ایجاد می کند که هم زمان باعث بالا رفتن ایمنی بدن می شود. مراجعان به مرکز طب تلفیقی kuMed علاوه بر سرطانی ها، بیماران قلبی، مبتلایان به خستگی مزمن یا عدم تعادل هورمونی، آلرژی و... هستند. به دلیل استقبال مردم از درمان های جایگزین یا تلفیقی، سرمایه گذاری ها در این بخش هر روز رو به افزایش است. سال ها طول کشید تا پزشکی مدرن توانست همراهانی را کنار خود قبول کند، ولی دیگر نمی توان نقش درمان های جایگزین یا مکمل را در درمان بیماری ها انکار کرد.منبع:
www. medicalnewstoday.com
مترجم: مرجان یشایایی
هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان آبکی بودن شیر مادر (استاد ضیایی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند