ماما کیست؟ | تعبیرستان
ماما کیست؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

ماما کیست؟

ماما در استاندارد بین المللی به کسی گفته می شود که دوره تحصیلی این رشته را در دانشگاهی معتبر گذرانده و مدارک و مجوزهای لازم را کسب کرده باشد.
ماما کیست؟ />در کشور ما رشته مامایی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد که این افراد بعد از فارغ التحصیلی پروانه کار کسب می کنند و با عضویت در سازمان نظام پزشکی و گرفتن کارت عضویت و شماره نظام پزشکی می توانند در مطب ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوند.
وظایف ماما در درجه اول مراقبت های دوران بارداری، انجام زایمان طبیعی و مراقبت های پس از زایمان است اما در حال حاضر مامایی نوین در دنیا وظایف گسترده تری را بر عهده ماما گذاشته تا جایی که شعار سال ۲۰۰۷ این است: «امروز بیش از هر زمان دیگری جهان به ماما نیاز دارد».
بر اساس این شعار امروز ماما، باید در همه دوران زندگی یک زن همراه او باشد و خدمات مامایی باید در دسترس همه زنان و دختران کشورهای مختلف قرار بگیرد.
بنابراین حرفه مامایی از بدو تولد تا زمان پیری و یائسگی زنان می تواند بسیاری از مشکلات آنها را حل و از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. به عنوان مثال اگر دختران جوان و نوجوان در سنین بلوغ درباره تغییرات این دوره و رفتارهای مرتبط با این تغییرات، از آموزش ماما در مدارس برخوردار شوند، در آینده کمتر دچار مشکلات باروری خواهند شد. یا اینکه زوج های جوان می توانند قبل از ازدواج برای مشاوره به مراکز بهداشتی مراجعه کنند و از ماما در زمینه سلامت جنسی و روانی خود مشاوره بگیرند و آموزش های لازم را دریافت کنند، پس از ازدواج نیز مشاوره هایی قبل از بارداری توسط ماما انجام می شود و غربالگری بیماری های پرخطر انجام می شود تا مواردی که ممکن است به حاملگی ناهنجار منجر شود یا مادر را در معرض خطر قرار دهد، شناسایی شوند.
در مراحل قبل از بارداری ماما برای مطمئن شدن از سلامت مادر و بچه توصیه های لازم را به زوج می کند و آزمایش های ضروری را انجام می دهد تا بارداری سالم صورت بگیرد.
پس از بارداری مهم ترین آموزش های این دوران توسط ماما به مادر ارائه می شود تا بارداری سالمی داشته باشد و برای زایمان آماده شود. بعد از پایان بارداری زمانی که مادر به مرحله وضع حمل می رسد، چنانچه بارداری اش مشکلی نداشته باشد، زایمان به طور طبیعی توسط ماما انجام می شود. بعد از زایمان نیز مادر و نوزاد می توانند تا ۴۰ روز تحت مراقبت مداوم ماما باشند و پس از این دوره نیز مادر می تواند از خدمات تنظیم خانواده که توسط ماما ارائه می شود، استفاده کند. به این ترتیب که ماما روش مناسب پیشگیری از بارداری را به مادر و همسرش آموزش بدهد.
به طور کلی خانم ها در هر برهه ای از زندگی شان اگر مشکلات مرتبط با بیماری های زنان داشته باشند می توانند به ماما مراجعه کنند. ماما بیماری های شایع زنان را درمان می کند و اگر نیاز به خدمات تخصصی تر داشته باشد، بیمار را به متخصص زنان ارجاع می دهد.
مثلا در زمینه غربالگری بیماری های شایع زنان از جمله سرطان های زنان و عفونت های دستگاه تناسلی ماما به راحتی می تواند طبق شرح وظایفی که دارد اقدامات لازم را برای بیمارش انجام دهد.
حتی در دوران میانسالی هم زنان می توانند از خدمات ماما استفاده کنند، مثلا برای حل مشکلات یائسگی، استفاده از مشاوره های مامایی بسیار مفید است تا گذر از دوره بارداری به دوران یائسگی سالم تر و راحت تر صورت بگیرد.
فرق ماما با متخصص زنان چیست؟
این دو حرفه به هم پیوسته اند و می شود گفت مکمل یکدیگرند. اما تفاوتی که وجود دارد این است که متخصص زنان اول دوره طب عمومی را می گذراند و بعد تخصص می گیرد و به این دلیل باید بیشتر موارد غیر طبیعی و مشکل را اداره کند مثل مواردی که نیاز به جراحی یا مراقبت های تخصصی داشته باشد یا در مورد بیماری هایی که درمان طولانی مدت دارند. ولی ماما بارداری و زایمان طبیعی را بر اساس روند فیزیولوژیک آن اداره می کند، بیماری های شایع را درمان می کند و موارد مشکل را به متخصص زنان ارجاع می دهد. در واقع حل تمام مشکلات جزئی و روزمره زنان در زمینه بهداشت جنسی و باروری شان در تمام طول زندگی جزو شرح وظایف ماما محسوب می شود و زایمان طبیعی نیز بر عهده ماماست، در حالی که درمان بیماری های سخت زنان و زایمان به شیوه سزارین کار پزشکان متخصص زنان است.الهه متولی
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
اتاق وزیر (حجت الاسلام قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند