تنباکو بدون دود | تعبیرستان
تنباکو بدون دودپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

تنباکو بدون دود

با تشدید قوانین محدودیت دخانیات در مصرف انواع مختلف محصولات با دود، به ویژه در سنین پایین و درسطح مدارس، هرچند وقت یک بار شاهد توزیع و پخش محصولات بدون
تنباکو بدون دود دود تنباکو با اسامی مختلف مانند پان، ناس و... در اشکال و بسته بندی های مختلف و متنوع هستیم. مصرف این محصولات در سطح جهان، حتی در اروپا و آمریکا گسترده بوده و شرکت های دخانی در تلاشی مضاعف و نوظهور، ایده ای قدیمی را به بهانه های واهی، بسط و گسترش داده و ترفندی جدید برای سود جویی مهیا کرده اند...
قبل از این تصور می شد که این تنباکو های جویدنی و ناس یک ماده پرمصرف در افغانستان و شرق می باشد. اما این تنباکو ها به خصوص در نوع جویدنی آن در ابتدا توسط بومیان آمریکا مصرف می شده. در شرق در کشورهایی مانند افغانستان، هند، پاکستان، ایران، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان مصرف آن از گذشته رایج بوده ولی موج جدید قوانین کنترلی و محدود کننده انواع محصولات با دود تنباکو در اروپا و آمریکا مصرف این اقلام را در این مناطق با اقبال دوچندان مواجه کرده. این موج فریب و ترفند به حدی بوده که حتی گروه های مبارز ضددخانیات باسابقه نظیر گروه اش(ASH) نیز با مصرف دخانیات بدون دود نه تنها واکنش مناسب نشان نداده بلکه در مواردی آن را تایید کرده. در اروپا در کشورهایی مانند سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند و ایسلند مصرف این ماده رایج شده به طوری که آمارها مصرف بیست درصدی مردان سوئدی را از ناس گزارش می کنند. البته در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا به موقع اطلاع رسانی انجام شده و با این اقلام تنباکوی غیرتدخینی نیز مانند انواع واجد دود آن برخورد می گردد.
قبل از اینکه به انواع و اقسام اینها بپردازیم ذکر این نکته خالی از لطف نیست که از روش های شرکت های دخانی برای سردرگمی مصرف کننده تنوع در شکل و نوع محصولات است. برای مثال در عین حالی که در کشورهای شرقی مانند افغانستان یا جنوب شرقی ایران از نوع سنتی و شناخته شده ناس استفاده می شود، تنوع محصولات اروپایی و بسته بندی های متنوع و رنگارنگ آن چنان متعدد است که هر مصرف کننده کنجکاوی را می تواند به دام خود بیندازد.
به عبارت دیگر، در مقوله تنباکو های بدون دود مساله فقط به ناس شرقی که از ترکیب تنباکوی کوبیده و سدیم کربنات و نمک و آب یک ماده سبز و بدبو تولید و مصرف می شود، ختم نمی شود. محصولات جدید خوش بو و خوش رنگ با بسته بندی های زیبا از برند های معروف و مطرح هر فردی را می تواند فریب داده و معتاد به نیکوتین کند. انواع چسب (stick)، نوار(strip)، گوی (orb) و اشکال درون لفافه سلولزی بسته بندی شده و با انواع طعم ها و رنگ ها تنها انواعی از تنباکوی بدون دود است که توسط کارخانه ها و برند های مطرح و معروف دخانی به بازار عرضه شده. و ترکیبات رایج دیگر در تجارت بدون کنترل و قانون به ویژه در شرق مانند نیسوار، پان عربی، چالیا، پان هندی، راجا، ناس خارجی، پان پاکستانی، بیدیس (bidis)، کرتکس (kreteks)، گوتکا (gutkha) همه و همه اقلامی است که نوجوانان و کودکان را به عنوان یکی از گروه های هدف تاجران مرگ دخانی مورد بمباران تبلیغاتی قرار داده و متاثر می کند. و اساس همه اینها تنباکوی با نیکوتین قابل جذب با تاثیری بسیار بالاتر از اقلام دود زای آن است. اینجاست که عمق شعار سازمان بهداشت جهانی یعنی( تنباکو و دخانیات به هر شکل و نوع مضر و مرگ آور است) را بیشتر درک می کنیم.
تفاوت تنباکوهای بدون دود و دودزا
همان طور که گفته شد. نیکوتین این مواد هم بیشتر است و هم جذب بالاتر و طولانی مدت تری دارد و به طور متوسط انتظار جذب نیکوتین را به میزان سه تا چهار برابر اقلام دود زا داریم و به این علت اعتیاد و وابستگی بیشتر و در نتیجه ترک و خلاصی از آن نیز دشوارتر است. در یک مطالعه در کشور سوئد، با اندازه گیری سطح خونی، میزان جذب نیکوتین در مصرف کنندگان سیگار، ناس سوئدی، آدامس های دو میلی گرمی نیکوتین و چسب های بیست و یک میلی گرمی نیکوتین در مقایسه با هم نشان داده شد. به رغم اینکه مصرف سیگار در ابتدا سطح خونی بالایی را به طور ناگهانی ایجاد می کند ولی در مجموع ناس بالاترین سطح نیکوتین را فراهم کرده و بنابراین بالاترین اعتیاد را نیز با آن انتظار داریم.
عوارض تنباکوهای جویدنی و ناس
در شروع و ابتدای مصرف، یک سری عوارض اولیه مانند سرگیجه، سردرد، تهوع و تحریک حفره دهان و مری و معده خود را نشان داده که با استمرار و تداوم مصرف، از دست رفتن تعادل، اختلال در رفتار و حرکت، اختلال خواب، افزایش ضربان قلب، ایجاد حرکات غیرمعمول در چشم و تغییرات محسوس در فشار خون بارز و هویدا می گردد. عوارض این اقلام تنباکو مانند سیگار و دیگر انواع دخانیات بوده با این تفاوت که بعضی از قسمت های بدن به وی ژه دهان و دندان بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، به طوری که خطر سرطان های ناحیه گونه و لثه در این افراد پنج برابر بیشتر از افراد عادی است. از دیگر عوارض در این نواحی پوسیدگی زودرس دندان ها، پسرفت لثه، سایش دندان ها، لوکوپلاکی (به عنوان یک ضایعه پیش سرطانی) و اختلال در لبخند می باشد.
سرطان های دستگاه گوارش به ویژه مری و معده، سرطان لثه. سرطان حنجره، سرطان لوزالمعده، سرطان دهان، سرطان روده بزرگ، سرطان مثانه، افزایش فشار خون، احتمال بروز حملات قلبی، نارسایی کلیه، تولد زیر وزن و تولد پیش از موعد در زنان مصرف کننده، اختلال ریتم قلب، افزایش ضربان قلب در زمان استراحت و بالارفتن کلسترول از دیگر عوارض ثابت شده در مصرف کنندگان اقلام جویدنی و غیرتدخینی تنباکو است. در عین حال افرادی که به طور روزانه از تنباکوی بدون دود استفاده می کنند؛ بیشتر در معرض شروع سیگار، ماری جوانا و الکل هستند. بر اساس بررسی های میکروبیولوژی انواع تنباکوی جویدنی از جمله گوتکا در ۱۵ نمونه آنالیز شده باکتری و قارچ رویت شده است. مواردی چون استافیلو کوک اورئوس، ای کولی(Ecoli)، سالمونلا و انواع آفلاتوکسین -B۱- G۲ B.
خطرات مواد افزودنی ناس
البته شرکت های دخانی اقلام براق و کریستالی داخل تنباکو را به کریستال های بیکربنات و نمک نسبت می دهند و این باور را که در داخل ناس و دیگر انواع غیرتدخینی تنباکو ریز ذرات شیشه و فیبر گلاس وجود دارد را یک افسانه و باور خرافی می دانند. تحقیقات مستندی در این باره در روی انواع مختلف انجام نشده ولی بعید به نظر نمی رسد که این کار نیز جزیی از ترفندهای کثیف این شرکت ها باشد، البته آنها این رسوایی را نیز مانند مورد استفاده ابزاری از آمونیاک برای جذب بالاتر کتمان کرده و با جسارت ابراز می کنند که اگر چنین قصدی را برای جذب بالاتر داشته باشند به راحتی با افزایش میزان نیکوتین، تغییر اسیدیته و بیشتر خورد کردن توتون به آن نایل می شوند.
به طور کلی مانند دیگر موارد، بسته بندی زیبا و جذاب و انواع روش های جدید مصرف مانند انواع کیسه ای ناس و استفاده از انواع طعم ها، تنها یکی از روش های این شرکت ها است. این شرکت ها در تلاش هستند که این ایده را در میان مصرف کنندگان خود جا بیندازند که ضرر تنباکو در دود کردن آن است و اقلام بدون دود یعنی اقلام بدون خطر در عین حالی که این اقلام هنوز در حیطه قوانین به طور کامل قرار نگرفته اند. این شرکت ها همچنین با ایده های سلامت مداری مانند پاستوریزه و بسته بندی های خاص سعی دارند تا بهداشتی بودن و استاندارد بودن محصول خود را به جامعه تلقین کنند. و از همه مهم تر، با توجه به هدف گرفتن کودکان و نوجوانان توسط این شرکت ها آنها به هر روشی تنباکو را وارد سبد مصرفی آنها می کنند وجود پاستیل ها، آبنبات ها و آدامس های حاوی نیکوتین از این قبیل هستند.
وضعیت مواد دخانی بدون دود در جهان
همان طور که گفته شد، وجود قوانین محدود کننده و نیز تلقین این باور که ضرر در دود است نه تنباکو و نیز سهولت مصرف به ویژه در میان نوجوانان باعث شیوع غیرقابل انتظاری از مصرف این مواد در دنیا شده به طوری که در کشوری مانند سوئد دست اندرکاران بهداشتی با ۱/۱میلیون نفر مصرف کننده، یعنی ۱۲ درصد جمعیت شان دست به گریبان هستند. همچنین ۳۰ درصد کودکان مدارس دولتی هندوستان به این مواد اعتیاد دارند. در کشورهای دیگری مانند پاکستان، بنگلادش و برمه به رغم اینکه آمار دقیقی را نتوانستند استخراج کنند ولی با توجه به تعداد آثار به جا مانده از مواد به خارج پرتاب شده از تفاله این مواد در روی سطوح و معابر به شیوع بالای مصرف در این کشورها پی برده اند.
در کشور ما هنوز استفاده از این مواد به طور گسترده و جدی گزارش نشده. شناخت بیشتر خانواده ها و مسوولان از خطرات و عوارض و انواع مختلف آن باعث می گردد که توانایی بالاتر در مقابله با این پدیده داشته باشیم و زمانی را نبینیم که روش های ترک اقلام غیرتدخینی تنباکو نیز از دغدغه های سلامت مداران باشد.دکتر آرش نیک خلق
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
توضیح المسائل معتادان (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند