این صفحه را بخوان و بر عمر خود بیفزا | تعبیرستان
این صفحه را بخوان و بر عمر خود بیفزاپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

این صفحه را بخوان و بر عمر خود بیفزا

«الهی صد ساله بشی!» نمی دانم شما هم دوست دارید استجابت این دعا که بیشتر افراد مسن در حق جوانان می کنند شامل حالتان بشود یا نه! شاید هم تا
این صفحه را بخوان و بر عمر خود بیفزا به حال این موضوع را جدی نگرفته اید که روزی کنار یک کیک بزرگ با ۱۰۰ شمع در کنار نوه و نتیجه و ندیده هایتان بنشینید و عکس یادگاری بیندازید چون باور نمی کنید با این اوضاع و احوال روزگار آنقدرها عمر کنید! اما اگر دوست دارید راز طول عمر افرادی که ۱۲۰ تا ۱۳۰ سال عمر کرده اند را بدانید بد نیست با ما همراه شوید...
رمز و راز طول عمر
۱) هر روز سبزیجات و هفته ای یک بار گوشت ترجیح دارد. مصرف مواد گیاهی، میوه و سبزیجات با کاهش بروز بیماری های تحلیل برنده و سرطان همراه است. تخمین زده می شود ۳/۱ تمام مبتلایان به سرطان به دلیل مصرف کم سبزیجات و میو ه جات در رژیم غذایی بیمار شده اند. عدم مصرف گوشت توصیه نمی شود اما باید محدود باشد.
۲) غذاهای حاضری را کنار گذاشته و تا می توانید از مواد غذایی ساده، غیرکنسرو، غیرپردازش شده و بدون فرآیندهای شیمیایی استفاده کنید.
۳) مصرف مواد مفید مثل زنجبیل را فراموش نکنید. زنجبیل جدای خواص دارویی به دلیل داشتن ماده ای به نام گرانیول، یک ماده بالقوه برای جنگ علیه سرطان است مصرف چای زنجبیل به طور منظم توصیه می شود. شلتوک یا پوسته برنج هم دارای ۷۰ ماده آنتی اکسیدان است و ویتامین E آن ضدپیری شناخته شده است.
۴) غذاهای دریایی فراموش نشوند.
۵) از روغن های گیاهی و غیرحیوانی استفاده کنید و مصرف قارچ یادتان نرود.
۶) تاحد ممکن از قند و شکر استفاده نکنید چون در بدن به صورت چربی تجمع کرده و احتمال سرطان و تضعیف سیستم ایمنی را افزایش می دهد.
۷) آب را فراموش نکنید چون برای تخلیه لنف و رساندن آب به سلول ها ضروری است که باعث پیشگیری تجمع مواد سمی زاید در بدن می شود. سالم ترین آب، آب فیلتر شده و تصفیه شده است. توجه کنید ۷۵ درصد بیماری های قلبی عروقی، ۶۰ درصد سرطان های زنان و ۴۰ درصد سرطان ها در مردان به رژیم غذایی وابسته است.
۸) وزن خود را در حد مطلوب نگه دارید. اضافه وزن و چاقی، سیستم قلبی عروقی را تحت فشار می گذارد و خطر حمله قلبی، دیابت، سرطان و سایر بیماری هایی که عمر را کوتاه می کنند افزایش می دهد.
۹) رعایت بهداشت فردی، استفاده از هوای تازه، نور خورشید و چکاپ منظم سلامتی بسیار توصیه می شود.
۱۰) استراحت و خواب کافی بسیار موثر است، به خصوص خواب شبانه که باید ۷ تا ۸ ساعت بوده و در اوایل شب باشد. شب بیداری اصلا توصیه نمی شود.
۱۱) فعالیت بدنی داشته باشید.پیاده روی، شنا و ورزش منظم باعث تقویت ایمنی، کاهش وزن و کنترل استرس می شود.
۱۲) استرس و تنش خود را مدیریت کنید. استرس ریشه اصلی بیشتر بیماری هایی است که طول عمر را کوتاه می کنند.
۱۳) محیط زندگی خود را سم زدایی کنید چون محیط زندگی ما باعث آسیب بسیار زیادی به ما می شود. باید آن را شناخت و سالم سازی کرد. بهتر است از ترکیبات شیمیایی خطرناک دوری کرده، خطرات زیست محیطی شناسایی شده و سالم سازی شوند.
۱۴) یادگیری همیشه باید ادامه یابد. یاد گرفتن علوم، مهارت ها و دانش تازه باعث فعال ماندن مغز می شود. با یادگیری سلول های جدیدی در مغز ساخته می شود و ارتباطات بین سلول های عصبی تقویت می شوند.
۱۵) با سیگار و مواد مخدر تا آخر عمرتان خداحافظی کنید.
۱۶) اجتماعی تر شوید. ارتباط با مردم، رفتن و عضو شدن در انجمن های مختلف اجتماعی و مذهبی، دوستیابی و روابط خانوادگی باعث از بین رفتن افسردگی و تقویت سیستم ایمنی می شود و افزایش طول عمر را به همراه دارد.
۱۷) افراد با طول عمر بالا معمولا دیدگاهی مثبت گرا نسبت به زندگی دارند. شخصیت این افراد شاد و خوشبخت است. به همین دلیل می توانند استرس را دور کنند و مکانیسم تطابقی آنها با زندگی بسیار قوی است. این افراد اگر ازدواج کرده اند این ازدواج شاد و موفق بوده است و زندگی مشترک آنها بادوام و شاد بوده است.
۱۸) شغلی که انتخاب می کنید باید با شرایط فردی و خصوصیات شما هم سو بوده و تنش مداوم روحی را به وجود نیاورد.
۱۹) تحقیقات جدید نشان می دهد داشتن باورهای مذهبی علاوه بر ایجاد راحتی و قدرت روحی برای افراد، در افزایش طول عمر هم موثر است. همچنین مراسم مذهبی مرکزی برای ایجاد شبکه های اجتماعی است که به فرد احساس باارزش بودن می دهد. باورهای مذهبی به دلیل ایجاد آرامش، رفع تنش و مثبت گرایی در طول عمر نقش دارد.
آیا کلید در دست ژنتیک است؟
طول عمر به مجموعه عوامل و نه فقط یک عامل بستگی دارد. اما ماجرای ژن ها به دلیل پیچیدگی و پررمز و راز بودن بسیار مورد توجه عموم و دانشمندان قرار گرفته و وقتی پای اصلاح ژنتیکی به میان می آید، این امید مطرح می شود که شاید در آینده با این نوع اصلاحات، ژن هایی داشته باشیم که طول عمر را افزایش دهند. در جدیدترین تحقیقات روی ۵ ژن موثر در طول عمر و زندگی سالم، ارتباط یکی از این ژن ها با طول عمر شناخته شد. در این تحقیق دو گروه از آقایان که اطلاعات سلامتی آنها از سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ جمع آوری شده بود مورد بررسی قرار گرفتند. این تحقیق سال گذشته انجام شد و آقایانی که در این دو گروه بوده و تا سال ۲۰۰۷ زنده بودند (حداقل ۹۵ ساله) نیز به طور اختصاصی از نظر طول عمر بررسی شدند و با مردانی از گروه که فوت کرده بودند مقایسه شدند. در بررسی عوامل ژنتیکی، ژنی به نام FOXO۳A توجه محققان را به خود کسب کرد. آنهایی که زنده بوده و سلامت بهتری داشتند همگی دارای این ژن بودند. محققان معتقدند بالای ۵۰ درصد افزایش طول عمر با موارد ژنتیکی قابل توضیح و توجیه است. ژن مذکور در مسیر سیگنالینگ انسولین قرار داشته و ممکن است با نحوه پاسخگویی سلول ها به استرس ارتباط داشته باشد.
آقایان بعد از ۱۰۰ سالگی خوب عمر می کنند!
در مورد اینکه آیا بین طول عمر زنان و مردان تفاوت وجود دارد باید گفت بله چون از نظر ساختار بدنی این دو جنس نسبت به فرآیند پیری پاسخی متفاوت می دهند، ضمن اینکه پاسخ های روان شناختی این دو جنس هم با هم متفاوت است و به همین دلایل پیری و طول عمر در این دو جنس کاملا تفاوت دارد. به طور کلی در همه جای دنیا طول عمر زنان بیشتر از مردان است. بعضی ها معتقدند دلیل آن مواجهه آقایان با شرایط خطرناک محیطی و اجتماعی است و از نظر خطرات شغلی هم بیشتر در معرض هستند. بعضی دیگر بر این باورند که خانم ها بیشتر مراقب سلامتی خود هستند و به همین دلیل مشکلات سلامتی آنها زودتر تشخیص داده می شود.
از طرف دیگر در فرآیند پیری به دلیل یائسگی تغییرات بدن خانم ها به افزایش سن، ناگهانی است اما در آقایان تدریجی صورت می گیرد. هورمون های جنسی زن و مرد متفاوت است و ممکن است در تفاوت طول عمر آنها نقش داشته باشد حتی در زنان و مردان که ۱۰۰ سال به بالا عمر کرده اند هم تفاوت وجود دارد و ۲۴ درصد مردان بالای صد سال به حداقل یک بیماری مربوط به پیری مبتلا هستند اما این میزان در زنان ۴۳ درصد است. به همین دلیل اگر مرد و زن هر دو بالای ۱۰۰ سال عمر کنند احتمال سالم بودن مردان بیشتر از زنان است. باید در این تفاوت ها به موارد دقیق تری هم اشاره کرد. احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در مردان افسرده ۳ برابر زنان است. خودکشی در مردان بیشتر از زنان است. مردها فقط وقتی به پزشک مراجعه می کنند که سلامت آنها به طور جدی به خطر افتاده باشد و تازه باز هم تحت فشار زنان یا مادرانشان به پزشک مراجعه می کنند! البته آقایان نباید خود را باخته و یا ناراحت شوند چون یک خبرخوش هم برایشان وجود دارد: مسایلی که روی طول عمر آقایان تاثیر می گذارند بیشتر قابل کنترل و بهبود هستند.
افسانه ها و طول عمر
داستان های مختلف در مورد افرادی با طول عمر زیاد و یا حتی جاودانه از زمان بروز اولین تمدن های بشری تاکنون مطرح شده اند و مذاهب و فرهنگ های مختلف باورهای متفاوتی در این زمینه دارند. مثلا در بعضی مذاهب این اعتقاد وجود دارد که بعضی فلسفه ها و راهکارها باعث می شود فرد عمری زیاد و حتی جاودانه داشته باشد. آب حیات هم یکی از این داستان هاست که در مکان های خاصی تعریف شده و داستان ها و نبردهای مختلفی برای رسیدن به آن به وجود آمده است. سومری ها طبق داستان هایشان طول عمرهایی زیاد و نزدیک به حدود ۳۶۰۰ سال داشته اند و سه تن از پادشاهان آنها ۷۲ هزار سال عمر کرده اند که البته هیچ یک از این داستان ها تایید نشده است.
در کتاب های مقدس عهد عتیق هم عمرهای طولانی مطرح شده است. مثلا یکی از افراد چهار دوره عمر داشته است: ۱۰۰۰۰، ۵۰۰، ۲۵۰ و نهایتا ۱۲۰ سال! در تورات افراد متعددی از نظر طول عمر رکورد دارند مثل متولاه که پدربزرگ حضرت نوح (ع) بوده ۹۶۹ سال، حضرت نوح (ع)۹۵۰ سال، حضرت آدم (ع) ۹۳۰ سال و انوچ ۳۶۵ سال. در شاهنامه فردوسی هم طول عمر بعضی ها بسیار زیاد ذکر شده است: ضحاک ۱۰۰۰ سال، جمشید ۷۰۰ سال، فریدون ۵۰۰ سال، اسکانی ۲۰۰ سال، کیکاووس ۱۵۰ سال، منوچهر ۱۲۰ سال، لهراسب ۱۲۰ سال و گشتاسب ۱۲۰ سال. بعضی امپراتورهای ژاپنی هم طول عمر زیادی داشته اند مثل جیمو و کوآن. شبیه این موارد در امپراتوری چین و کره هم ذکر شده است. در بعضی افسانه ها و باورها مکان هایی ذکر شده که مردم ساکن آن طول عمری افسانه ای داشته اند. البته این موضوع که در بعضی فرهنگ های معین، بعضی بیماری های مزمن در زمان پیری وجود ندارد صحت دارد ضمنا سبک غذا خوردن، فعالیت بدنی و سبک زندگی در فرهنگ ها با هم تفاوت داشته که روی طول عمر تاثیر می گذارد اما بعضی افسانه ها همچنان در این موارد پابرجاست مثل:
۱) باغ عدن که در آن حضرت آدم و حوا (ع) زندگی جاودانه داشته اند و از آنجا به دلیل گناه به زمین فرستاده شدند.
۲) گریل مقدس که جامی است که مسیح و حواریون در آخرین شام از آن نوشیدند و معتقدند هر کس از آن جام بنوشد عمری طولانی پیدا می کند.
۳) چشمه جوانی که چشمه ای است که هر کس از آن بنوشد دوباره جوان می شود.
۴) شانگری لا نام مکانی افسانه ای است که محلی مخفی و ایده آل بوده و در آن سلامت، شادی و زندگی جاودانه است. این مکان دره ای منحصر به فرد است که توسط محققان و ماجراجویان بررسی شده است.
۵) دره هونزا در پاکستان محلی است که می گویند زندگی طولانی را به همراه می آورد و بیشتر ساکنان آن ۹۰ و ۱۲۰ سال عمر داشته اند. مواد غذایی آنها غلات، میوه وسبزیجات است.
۶) دره ویلکاباما در اکووادور، دره ای است که ساکنان آن تا ۱۰۰ سالگی به سلامت زندگی می کنند و این عمر را مدیون آب معدنی طبیعی آن می دانند.
۷) آبخازیا مردمی هستند در کوهستان های قزاقستان در جنوب روسیه که از نظر طول عمر معروف اند و ۱۱۰ و ۱۵۰ و ۱۳۶ سال در آنها ثبت شده است. فردی به نام شیرعلی مسلم اف در آن ۱۶۸ سال عمر کرده است. ۸) افسانه های یونانی که در آن جاودانگی وابسته به خدایان بسیار زیاد وجود دارد.
پیرترین های جهان
در سوم آوریل ۲۰۰۹، خانم ساخان دوسووا به عنوان پیرترین فرد زنده در دنیا شناخته شد که طبق بررسی ها او ۱۳۰ ساله است. او ۱۵ سال از خانم گرترود بانیس خانم آمریکایی که اکنون ۱۱۵ سال دارد بزرگ تر است. تاکنون خانم جین کالمنت با ۱۲۲ سال در فرانسه پیرترین فرد شناخته شده بود که درگذشت. در ۲۷ مهر ماه امسال نیز اعلام شد پیرترین فرد جهان در سن ۱۱۶ سالگی در اوکراین از دنیا رفته است. آقای ربهورتی نستور، ۱۱۶ ساله در حالی که خواب بود در منزل اش در روسیه از دنیا رفت. خانواده اش می گویند او بسیار فعال بوده و تنها در اواخر عمر از سردرد شاکی بوده است.روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
گناه تو حرم امام رضا (حجت الاسلام مهدی دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20