پاها چگونه راه می روند؟ | تعبیرستان
پاها چگونه راه می روند؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پاها چگونه راه می روند؟

ایستادن یا راه رفتن روی دو پا مزیت های بسیاری نسبت به استفاده از ۴، ۶ یا ۸ پا دارد، اما در عین حال شما باید بار زیادی را به
پاها چگونه راه می روند؟ این دو پای بیچاره تحمیل کنید. آنها باید پایه استواری برای استقرار یافتن بقیه بدن فراهم کنند. پاهای ما به عنوان جذب کننده ضربه هنگامی که راه می رویم، عمل می کنند و ضربه فرود آمدن روی زمین را با نیرویی که از وزن بدن فراتر می رود، خنثی می کنند. در هنگام دویدن، نیروی حتی بیشتری تحمیل می شود و نیاز به خنثی کردن نیرو با عمل بالشتکی پا وجود دارد. پاها به عنوان اهرمی عمل می کنند که ما را به جلو و گاهی به جهات دیگر می راند.
پا، اعجاز مهندسی
پیچیدگی های آناتومیک و بیومکانیکی شگفت آور پا به ما امکان می دهد، سر پا بمانیم. هر یک از پاها، ۲۶ استخوان دارد، یکی کمتر از تعداد استخوان های دست های ما (یک چهارم استخوان های بدن انسان در پاها قرار دارند).
استخوان های فالانژ (بندهای انگشتان پا)، بخش انعطاف پذیر پا را تشکیل می دهند. استخوان کالکانئوس، پاشنه پا را تشکیل می دهد. در بین این دو بخش استخوان های باریک متاتارس و استخوان های حجیم تارس قرار دارند که کنار هم قرار گرفتن آنها و تشکیل قوس کف پایی یک شاهکار معماری است.
بیش از ۱۰۰ عضله، تاندون (بافت فیبری که عضلات را به استخوان ها پیوند می دهد) و رباط (بافت فیبری که استخوان ها را به استخوان های دیگر پیوند می دهد) متفاوت مورد نیاز است تا این چارچوب استخوانی دقیق و ۳۰ مفصل آن را به هم بپیوندد.
و بالاخره شبکه ای از عروق خونی، اعصاب پوست، و بافت نرم.
این اجزای همراه، هم تکیه گاه بدن هستند، هم تعادل بدن را حفظ می کنند و هم حرکت آن را امکان پذیر می کنند. نقص ساختمانی یا بد کار کردن در هریک از این دو بخش ممکن است به ایجاد مشکلاتی در جاهای دیگر بدن بینجامد. ناهنجاری ها در سایر بخش های بدن نیز می تواند به مشکلاتی در پا منتهی شود. مجموعه عضلات و تاندون هایی که در همکاری با هم حرکات پا را ممکن می کنند به دو گروه تقسیم می شوند: درونی و بیرونی. عضلات و تاندون های بیرونی در بخش پایینی ساق پا شروع می شوند و پیش از اتصال به بخشی از پا، به شکل های متفاوت به دور قوزک پا می پیچند. آنها نوعی کیسه را ایجاد می کنند که نوارهای متقاطع بافت و عضلات آن را می سازند و ساق پا را به پنجه پا متصل می کند و پنجه پا را قادر می کند تا در جهات گوناگون حرکت کند. عضلات درونی درون پا شروع می شوند و همان جا پایان می یابند. اغلب این عضلات در لایه های متعددی از عرض کف پا می گذرند و به پایداری قوس کف پایی کمک می کنند.
چگونه قدم برمی داریم؟
همه این معماری پیچیده هر باری که ما قدم بر می داریم، به کار می افتند. در یک راه رفتن طبیعی و سالم ابتدا پاشنه پا روی زمین قرار می گیرد. استخوان کالکانئوس و لایه ای از بافت چربی زیر آن مقداری از ضربه را جذب می کنند. هنگامی که پا در لبه بیرونی اش به جلو خم می شود، عضلات درونی کف پا کمی شل می شوند و نواری از بافت در طول کف پا، به نام فاشیای کف پایی، کشیده می شود. در مرحله بعد وزن به بافت نرم کف پنجه پا و مفاصل میان استخوان های متاتارس و اولین استخوان فالانژ ها یا بند انگشت منتقل می شود. نهایتا ما با فشار آوردن روی انگشتان بزرگ شست و در حالی که تاندون آشیل پاشنه پا را بلند می کند، عمل محور کردن را انجام می دهیم تا گام بعدی را برداریم. خوشبختانه تمامی این اعمال بدون اینکه ما به آنها فکر کنیم، رخ می دهد.
نقایص پنهان پا
چه می شود که پا نمی تواند این کارها را انجام دهد؟ خیلی چیزها. برخی از افراد با ناهنجاری هایی مانند پای چماقی متولد می شوند یا اینکه کف پایشان قوس بسیار بلندی دارند. در بسیاری از موارد، این مشکلات را می توان با جراحی تصحیح کرد، به خصوص در کودکان کم سن. اما گروه بزرگ تری از افراد وجود دارند که نقایص نسبتا جزیی در پاهایشان دارند اما سن فرد، وزن او و بالاخره زمانی که روی پاهایش می ایستد، ممکن است آنها را به مشکلی جدی تر بدل کند. برای مثال ۲۰ درصد از بزرگسالان پای صاف انعطاف پذیر دارند. قوس کف پایی این افراد هنگامی که وزن آنها روی پا می افتد، صاف می شود، اما هنگامی که وزن روی پایشان نمی گذارند، قوس کف پایی شکل عادی خود را دارد. معمولا کف پای انعطاف پذیر مشکلی خاصی ایجاد نمی کند، اما مثلث سن/ وزن/ استفاده می تواند آنها را به مشکلی برای عضلات و سایر بافت های پا تبدیل کند.
حل این مشکل ساده است: کفش های راحت که دارای قوس مناسب باشند و شاید استفاده از ابزارهای درون کفشی (ارتوتیک )، کفی هایی که به درون کفش گذاشته می شود تا از قوس کف پایی حمایت کند و ضربه گیر اضافی هم هست. یک نمونه دیگر تکیه بر بخش داخلی پا (overpronation) گرایش به راه رفتن یا دویدن با بخش داخلی پا است. بسیاری از افراد این گونه راه می روند و دچار مشکلی هم نمی شوند اما برخی از افراد دارای این خصوصیت، ممکن است دچار درد زانو و قوزک، کاهش قوس کف پا و التهاب بافت های پا که تحت کشش بیش از حد قرار گرفته اند، شوند. در جهت مقابل، افرادی را داریم که از لبه بیرونی پایشان راه می روند - که تعدادشان کمتر است- ولی مانند مورد قبلی می تواند بی علامت باشد یا فرد را به زحمت بیندازد.
این ۳ قدم را برای حفظ سلامت پاهایتان بردارید
سه مشکل پا وجود دارد که ما با انتخاب کفش برای خودمان به وجود می آوریم. شست چکشی و میخچه اغلب پیامد به زور وارد کردن پا به درون کفش های با پنجه باریک است و کفش های پاشنه بلند قاتل استخوان های متاتارس هستند و تاندون آشیل را نیز تحت فشار قرار می دهند. ما خیلی اوقات در خریدن کفش هایمان اشتباه می کنیم. کفش هایی می خریم که خیلی کوچک هستند و حواس مان نیست که با افزایش سن پاهای ما حدود نیم سایز یا بیشتر بزرگ تر می شوند، چرا که رباط ها و تاندون ها در طول زندگی کشیده و شل تر شده اند. حتی اگر کفش های ما اندازه مناسبی داشته باشند، اغلب برای مدتی بیش از حد طولانی آنها را می پوشیم، بنابراین کف کفش که به جذب ضربه کمک می کند، ساییده می شود و پاشنه کفش که قسمت عقب پا روی آن تکیه می کند، به یک طرف کج می شود.
▪ قدم اول: برای حفظ سلامت پا این است که کفش های اندازه پاهایتان بخرید که پاشنه های کوتاهی داشته باشد و پنجه آن جای کافی برای انگشتان تان فراهم کند و بالاخره اینکه آنها را به طور مرتب جایگزین کنید. ممکن است بگویید اینها که مسایلی بدیهی هستند، اما مشکل این است که اغلب افراد به آنها عمل نمی کنند.
▪ قدم دوم: لاغر بمانید و یا دست کم سعی کنید مقداری از اضافه وزن تان را کاهش دهید. با این کار پاهای تان و البته اعضای دیگر بدن تان نفع خواهند برد.
▪ قدم سوم: به پیاده روی بروید. با پیاده روی پاهایتان از پاشنه تا پنجه پا تقویت می شود و پاهایتان تحت کشش قرار می گیرد.روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خواص دارویی گیاه آلوئه ورا (آقای محبی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند