چه جورابی بخریم، چه جورابی نخریم؟ | تعبیرستان
چه جورابی بخریم، چه جورابی نخریم؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

چه جورابی بخریم، چه جورابی نخریم؟

فصل پاییز که می آید سر زدن به فروشگاه های جوراب فروشی حس خوبی را در آدم زنده می کند. جدا از بحث سلیقه، متخصصان پوست هم در این زمینه،
چه جورابی بخریم، چه جورابی نخریم؟ حرف های جالبی برای گفتن دارند. با دکتر مریم یوسفی، متخصص پوست و مو در همین رابطه حرف زده ایم.
▪ بهتر است چه جورابی بپوشیم؟
ـ نکته اول این است که افراد باید جوراب متناسب با سایز پای خود را انتخاب کنند. جوراب های تنگ و گشاد هر دو دردسر آفرین هستند، به طور کلی بهترین جنس برای جوراب، نخ است، چرا که جذب رطوبت و عرق پا و تبادل هوا از طریق جوراب نخی، داخل کفش بهتر صورت می گیرد. البته بسته به شرایط، برای مثال در فصل زمستان و در نقاط سردسیر پوشیدن جوراب هایی با جنس گرم تر مانند جوراب های پشمی بهتر است.
▪ آیا جوراب می تواند واکنش های حساسیتی هم ایجاد کند؟
ـ بله، برخی افراد به جنس خاصی از جوراب حساسیت دارند و به قرمزی و خارش پوست پا دچار می شوند. یعنی علایم اگزمای تماسی آلرژیک پیدا می کنند. در این موارد، پزشک متخصص پوست با دیدن علایم اگزما در پوست پا و شک به آلرژی تماسی، می تواند به کمک برخی آزمایش ها این شک را به یقین تبدیل کند. البته گاهی، آلرژی پوستی فرد ناشی از رنگ پارچه است و ربطی به جنس آن ندارد. شایع ترین حالت آلرژی در این موارد، حساسیت به جنس کفش است. برای مثال، در فردی که به چرم حساسیت دارد، با پوشیدن کفش چرمی و به مجرد خیس شدن جوراب در اثر عرق کردن و تماس پوست با آلرژن مورد نظر (چرم) از طریق رطوبت کفش و جوراب علایم حساسیت مانند خارش، قرمزی و گاه تاول و ترشح مایعات از پوست پا رخ می دهد.
▪ در محیط خانه، بهتر است پابرهنه راه برویم یا با جوراب؟
ـ جوراب، پوست پا را از محیط آلوده اطراف تاحد قابل ملاحظه ای جدا می کند. بیماری های پوستی متعددی می توانند در اثر تماس پوست برهنه پا با زمین آلوده یا کفش و دمپایی آلوده منتقل شوند. برای مثال، زگیل های کف پا به وسیله ویروسی ایجاد می شود که می تواند از یک پا به پای دیگر در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی منتقل شود. همچنین قارچ های کف پا و لای انگشتان پا می توانند در صورت راه رفتن فرد در محیط آلوده، بدون جوراب و پای برهنه از فردی فرد دیگر منتقل شود.
▪ درباره جوراب مناسب کودکان چه پیشنهادی دارید؟
ـ پوست بچه ها نسبت به بزرگسالان حساس تر است. بنابراین توصیه می کنیم که در اطفال از جوراب های نخی استفاده شود تا امکان مشکلات حساسیتی به حداقل برسد. گرم نگه داشتن پای کودکان به ویژه هنگامی که شروع به راه رفتن می کنند، اهمیت خاصی دارد. جوراب در آنها می تواند از خراشیدگی، ساییدگی و بریدگی تا حدی جلوگیری و محافظت به عمل آورد.
▪ به نظر شما، در چه شرایطی باید از جوراب استفاده شود؟
ـ توصیه می شود که در محیط هایی که افراد متعددی تردد می کنند (مانند مسجد و سالن های ورزشی) از جوراب استفاده شود، تا امکان اکتساب بیماری های پوستی کف پا به حداقل برسد. از نظر بهداشتی بهتر است هنگام پوشیدن کفش ها و خروج از منزل جوراب مناسب به پا کنیم. در منزل در صورت استفاده از دمپایی های روفرشی شخصی، نیازی به استفاده از جوراب نیست. قابل ذکر است هنگامی که در پایان کارهای روزانه به خانه برمی گردیم، جوراب های خود را شسته و خشک کنیم و برای استفاده روز بعد آماده کنیم. این کار به رفع خستگی پاها و به بهداشت آنها کمک می کند.
▪ خیلی ها عادت دارند بدون جوراب بخوابند. نظرتان در این مورد چیست؟
ـ به طور کلی بدون پوشش بودن پاها، امکان تبادلات هوا و دما را در پوست پا بیشتر می کند و احساس آرامش می دهد، این در حالی است که برخی از افراد از سرد بودن پاها رنج می برند و به ویژه در فصل سرما نیاز دارند که با جوراب مناسب بخوابند، در رابطه با این افراد و کسانی که مبتلا به بیماری هایی مانند اسکلرودرمی هستند، پوشیدن جوراب در فصل سرما در خواب و بیداری لازم است ضمن اینکه در افراد دیابتی بر پوشیدن جوراب مناسب تاکید می شود، چرا که جوراب در افراد دیابتی که اختلال حس پا دارند تا حد زیادی از بریدگی های ناخواسته و زخم شدن پا جلوگیری به عمل می آورد.
▪ چه جنس جورابی بخریم؟
ـ جوراب ها از مواد اولیه متنوعی از جمله پنبه، پشم، نایلون، پلی استر، آکریلیک و... بافته می شوند. رنگ جوراب ها هم متفاوت است و به سلیقه طراحان بستگی دارد. گاهی اوقات هنر در ساخت جوراب ها دخیل می شود و ظاهری زیبا به جوراب ها می بخشد. به هر حال امروزه برای افراد در گروه های سنی مختلف، جوراب های ویژه ای برای ورزش، بازی و همین طور جوراب هایی مخصوص فصل سرما و... وجود دارد.
جوراب پنبه ای نپوشید
محققان دریافته اند جوراب هایی که از ???درصد پنبه خالص تهیه شده اند بیشتر احتمال دارد باعث بروز تاول در پا شوند. ??مارک معروف جوراب های ورزشی را با یک دستگاه که رطوبت و اصطکاک را اندازه گیری می کند ارزیابی کردند. رطوبت و اصطکاک باعث بروز تاول می شود. این یافته ها نشان می دهد جنس جوراب از مارک و قیمت آن مهم تر است. براساس این یافته ها پوشیدن جوراب های تمام پنبه ای بیشتر احتمال دارد باعث بروز تاول در پاهای عرق کرده شوند. در حالی که جوراب های نایلونی بهترین کارکرد را داشتند. جوراب هایی که از ترکیبی از پنبه و مواد مصنوعی تهیه شده اند بین این دو نوع جوراب قرار می گرفتند.
این مطالعه نه فقط برای ورزشکاران بلکه برای بیماران دیابتی که مشکل گردش خون دارند و کسانی که پروتز دارند مفید است. ویژگی خاص این تحقیق این است که انواع جوراب ها و مقادیر گوناگون رطوبت در آن ارزیابی شده است.
پزشکان از تاثیر الیاف های مختلف بر عرق پا اطلاعاتی دارند و نتایج این یافته ها آنها را شگفت زده نکرد. اگر فردی تمام روز جوراب به پا نمی کند پوشیدن جوراب های پنبه ای مناسب است اما در موارد خاصی باید توجه بیشتری به نوع پوشش پا شود.
این ۶ توصیه را جدی بگیرید
۱) به دنبال جوراب هایی باشید که کف آن الیاف ضخیم تری داشته باشد تا هنگام راه رفتن فشار کمتری به پای شما وارد شود و جوراب تان عمر بیشتری کند.
۲) به سایز جوراب توجه کنید. جوراب ها اندازه و شکل متفاوتی دارند. با وجود اینکه ممکن است فروشنده به شما بگوید جوراب اش «فری سایز» است، این احتمال وجود دارد که به اندازه پای شما کش نیاید.
۳) الیاف جوراب باید متراکم باشند. در این صورت جوراب رطوبت بیشتری را جذب می کند و دوام بیشتری خواهد داشت.
۴) جورابی بخرید که در برابر سایش مقاوم باشد یا به راحتی از پا درنیاید. البته خرید جوراب به تجربه کافی نیاز دارد و شاید لازم باشد که برای تبدیل شدن به یک خریدار خوب، چند بار روش آزمون و خطا را تجربه کنید.
۵) جوراب های ارزانی را که بدون سایز (فری سایز) هستند، نخرید. این جوراب ها دوام زیادی ندارند و گاهی اوقات به دلیل تنگ بودن، برای پاها ایجاد مشکل می کنند.
۶) بدون جوراب، کفش نپوشید. پاهای خیس از عرق، داخل کفش های چرمی باعث مرطوب شدن لایه های درونی کفش و افزایش رشد باکتری ها می شود و بیماری های قارچی، زگیل و... در پاها به وجود می آید.روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عضو خطرناک (استاد انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند