آی یو دی های تقلبی در بازار | تعبیرستان
آی یو دی های تقلبی در بازارپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

آی یو دی های تقلبی در بازار

مدتی است بحث وجود آی یو دی های تقلبی در بازار دارویی کشور مطرح شده. دکتر محمد اسلامی، رییس اداره تنظیم خانواده وزارت بهداشت، در این گزارش معیارهایی به دست
آی یو دی های تقلبی در بازار داده است تا به کمک آنها بتوانیم آی یو دی های استاندارد را از غیراستاندارد تشخیص بدهیم.
برای همه محصولات پزشکی، چه یک بار مصرف چه غیر از آن باید زنجیره مطمئنی تعریف شود که از جایی که وارد کشور می شود تا جایی که به دست مصرف کننده می ر سد این زنجیره مطمئن باشد، یعنی اگر فرد مصرف کننده نهایی است، یعنی فردی که آن را می خرد یا کارشناس ماما یا متخصص زنان که این وسیله را تهیه می کند تا برای فردی از آن استفاده کند، آنها بتوانند از زنجیره مطمئنی برخوردار باشند تا خیال شان راحت باشد محصولی که تهیه می کنند، محصولی است که از استانداردهای لازم برخوردار است. چرا که ممکن است اتفاقاتی بیفتد که محصولات مختلفی را در بازار داشته باشیم و بعضی از اینها از استانداردهای لازم برخوردار نباشند.
هماهنگی؛ لازمه ایجاد زنجیره ایمن
طی حدود یک سال و نیم گذشته وزارت بهداشت با هماهنگی ای که در درون مجموعه وزارت بهداشت و خارج از آن ایجاد کرده توانسته است راهکار خوبی را برای IUDهایی که ممکن است از استانداردهای لازم برخوردار نباشند، ایجاد کند. همان طور که می دانید IUD از وسایلی است که در بسیاری از جاها ممکن است بتوان آن را تهیه و استفاده کرد.
کاری که وزارت بهداشت انجام داده، برای اینکه زنجیره ایمن حفظ شود این بوده که یک هماهنگی بین معاونت سلامت و معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت ایجاد شده تا این وسیله یعنی IUDها در درون داروخانه ها فروخته شود و ما این کنترل را از طرف دکتر داروساز داروخانه اعمال کنیم، برای اینکه پزشک داروساز کسی است که هم مهارت های لازم برای این مساله را دارد و هم اینکه کانال مطمئن تامین این وسیله را به درستی می شناسد.
این هماهنگی از سوی معاونت غذا و دارو با همه معاونت های غذا و داروی دانشگاه ها انجام شده که توزیع این وسیله در درون داروخانه ها انجام شود.
از طرفی شرکت هایی که واردکننده IUD بودند و با مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی IUD را وارد می کردند موظف شدند برای اینکه این زنجیره ایمن شود، محصولی که وارد می کنند در اختیار شرکت های پخشی بگذارند که این شرکت های پخش توانایی بالایی برای پوشش دادن همه داروخانه ها در سطح کشور داشته باشند، یعنی بخش هایی که طبیعتا پوشش گسترده ای دارند. بنابراین واردکننده پس از اینکه مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی می گیرد و محصول را وارد کشور می کند آن را در اختیار شرکت پخش می گذارد و شرکت پخش آن را در اختیار داروخانه ها می گذارد و در داروخانه های کشور توزیع می کند.
در اولین مرحله با توجه به اینکه مصرف IUD در بخش خصوصی حدود صد هزار دستگاه در سال است چیزی در حدود ۳۵ هزار دستگاه توسط همین شرکت های پخش در داروخانه ها توزیع شده و امیدواریم که در مراحل بعدی تعداد بیشتری در داروخانه های بیشتری توزیع شود.
از واژه استاندارد استفاده کنیم
برای IUDها بهتر است از عبارت استاندارد و غیراستاندارد استفاده کنیم. برای اینکه استاندارد بودن شامل چیزهایی می شود که فراتر از بحث تقلبی بودن است چون ممکن است محصولی مشکل نداشته باشد اما از مجاری قانونی وارد کشور نشده باشد. طبیعتا بررسی های لازم روی آن انجام نمی شود و به همین دلیل ممکن است این محصول وقتی آزمایش می شود استاندارد باشد ممکن هم هست که نباشد. شناخت این محصول برای مردم کار ساده ای نیست. افراد نمی توانند با دیدن ظاهر IUD قضاوت کنند که آیا آن استاندارد است یا استاندارد نیست. مردم به دنبال این نباشند که یک محصول استاندارد و غیراستاندارد را کنار هم بگذارند و از مقایسه آنها بتوانند تشخیص دهند کدام نوع استاندارد است. توصیه ما این است که سراغ جایی بروند که محصول استاندارد را ارایه می کند، یعنی داروخانه ها؛چه مردم بخواهند بخرند و چه متخصصان زنان و کارشناسان مامایی.
بنابراین پیشنهاد ما برای اینکه این مساله درست اتفاق بیفتد این است که متخصص زنان و ماماهایی که در بخش خصوصی فعالیت دارند خریدشان را از طریق داروخانه ها انجام دهند.
در بخش دولتی، ما دستگاه های دولتی را موظف کردیم به تامین IUDهای سالم و اینکه مراکز بهداشتی درمانی و زیرمجموعه ها از IUDهای استاندارد بهره خواهند برد و با حرکتی که از حدود سه ماه پیش اتفاق افتاده، این زنجیره ایمن را در سراسر کشور خواهیم داشت.
نگران قیمت نباشید
IUD کلا وسیله گرانی نیست، بنابراین اگر تصور کنیم که استاندارد کردن و غیراستاندارد کردن باعث شود قیمت IUD بالا رود این اتفاق نمی افتد. اگر هم IUDها کمی گران شود در حد چند صد تومان خواهد بود، نه بیشتر از این. مضافا اینکه در بحث سلامت موظف هستیم که از محصول استاندارد استفاده کنیم، حتی اگر گران تر باشد ولی برخی اوقات با محصولاتی که استاندارد نیستند، مواجه می شویم و قیمت آنها حتی از محصولات استاندارد بالاتر است، بنابراین به طور کلی ایجاد یک زنجیره ایمن برای تامین و توزیع IUD تاثیر چندانی روی قیمت IUD و افزایش قیمت آن نخواهد داشت که باعث این شود دسترسی مردم مشکل شود و مطمئنا در دسترسی با این شیوه مشکلی ایجاد نخواهد شد.
آیو دی یک راه طولانی برای ژیشگیری از بارداری
آی یو دی یک وسیله درون رحمی است که از پلاستیک و یا مس ساخته می شود و درون رحم در مسیر کانال واژن قرار داده می شود. برخی از انواع آی یودی هورمون (پروژسترون) نیز آزاد می کنند و هر سال باید عوض شوند. انواع دیگر که از مس ساخته شده اند را می توان تا پنج سال در جای خود باقی گذاشت. شایع ترین شکل آی یودی که امروزه به طور رایجی مورد استفاده قرار می گیرد، آی یودی های پلاستیکی «تی» شکل است که دور آن سیم مسی پیچیده شده است. هدف از قرار دادن آی یودی، پیشگیری از بارداری است و از این لحاظ ۹۰ تا ۹۵ درصد اثربخش است. اما آی یودی محافظتی در برابر ایدز یا سایر بیماری های مقاربتی ایجاد نمی کند.
احتیاطات
آی یودی باید به وسیله پزشک در رحم کار گذاشته شود. پیش از قرار دادن آی یودی دکتر تاریخچه پزشکی می گیرد، معاینه جسمی می کند و یک آزمایش پاپ (پاپ اسمیر) انجام می دهد. زنانی که پیش از این بارداری نابه جا در لوله های رحم، نتیجه غیرطبیعی آزمایش پاپ، یا خون ریزی غیرطبیعی از واژن داشته اند، معمولا برای کارگذاشتن آی یودی مناسب نیستند. همچنین زنانی که بیماری مقاربتی دارند، نسبت به مس آلرژی دارند، هنگام قاعدگی دچار درد شدید می شوند، یا در حال حاضر باردار هستند، نباید آی یودی بگذارند. از لحاظ سنی محدودیتی برای گذاشتن آی یودی وجود ندارد.
چه طور آی یودی از بارداری جلوگیری می کند؟
در مورد اینکه آی یودی دقیقا چگونه باعث پیشگیری از بارداری می شود، اختلاف نظر وجود دارد. برخی از پژوهشگران معتقدند که آی یودی با ممانعت از لقاح اسپرم و تخمک مانع بارداری می شود، در حالی که عده ای دیگری معتقدند که این وسیله مانع از چسبیدن رویان به دیواره رحم می شوند.
نحوه کارگذاری آی یو دی
پس از اینکه دکتر استفاده از آی یودی را تایید کرد، ابتدا ناحیه تناسلی خارجی به طور کامل با آب و صابون شسته می شود. دهانه رحم نیز با استفاده از یک ماده ضدعفونی کننده مانند محلول بتادین پاک می شود. قرار دادن آی یودی حدود پنج دقیقه طول می کشد، و در حین انجام این کار بی حسی موضعی انجام می شود تا میزان ناراحتی بیمار کاهش یابد. یک نخ پلاستیکی به آی یودی متصل است که بیرون از رحم درون واژن آویزان می ماند.
مراقبت های بعدی
به زن آموزش داده خواهد شد که نشانه ها و علایم عوارض بالقوه را تحت نظر داشته باشند، و چگونه نخ آی یودی را بررسی کنند. زن برای چک کردن نخ، باید ابتدا دست هایش را با آب و صابون بشوید. بعد در وضعیت چمباتمبه یا در حالی که یک پایش را بلند کرده است (مثلا روی صندلی گذاشته است) به آرامی انگشت را وارد واژن کند تا زمانی که گردن رحم را حس کند. اگر زن نخ را حس نکند، اگر نخ درازتر از حد معمول حس شود، یا اگر زن بخشی از آی یودی را حس کند، باید فورا به دکتر مراجعه کند. همچنین در صورت مقاربت دردناک یا ترشحات غیرمعمول از واژن باید به دکتر مراجعه کرد.
خطرات جدی ناشی از آی یودی نادر است، اما ممکن است شامل خون ریزی شدید، درد، عفونت، چنگه های شکمی، بیماری التهابی لگن، سوراخ شدن رحم و بارداری نابه جا باشد.روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خداوند از چه زمانی وجود داشته است !؟ (دکتر میرباقری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20