اعتقاد داریم و انجام نمی دهیم! | تعبیرستان
اعتقاد داریم و انجام نمی دهیم!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

اعتقاد داریم و انجام نمی دهیم!

یکی از خاطرات دندانپزشکان از دوران دانشجویی در بخش اندودنتیکس، مصیبت هایی است که بر سر نصب و کار با «رابردم» حین انجام درمان ریشه دندان بیماران خود کشیده اند.
اعتقاد داریم و انجام نمی دهیم! اساتید بخش همانند کتاب های مرجع بر لزوم استفاده از لاستیکی تاکید می کردند که با گیره مخصوص اطراف یک دندان بسته می شد و توسط یک فریم پلاستیکی دور دهان ثابت می شد تا به این ترتیب تمام دهان را جز همان دندان مذکور، از دید و دسترس خارج کند...
استفاده از رابردم مزیت های بسیاری دارد که تمام دندانپزشکان، به نیت درس پس دادن در دوران دانشجویی، آنها را از حفظ کرده اند و بعید نیست هنوز هم آنها را به خاطر بیاورند، اما امروز، پس از گذران دوران تحصیل و ورود به بازار کار، چند درصد آنها هنوز هم به لزوم استفاده از رابردم اعتقاد دارند و از آن استفاده می کنند؟
رابردم چیست؟
رابردم وسیله ای است برای جداسازی و ایزولاسیون محیط عمل که در کارهای مختلف دندانپزشکی نظیر اندودنتیکس، ترمیمی، اطفال و پریو به کار می رود. رابردم از آسپیره یا بلعیده شدن اتفاقی وسایل کوچک، مواد یا محلول های شستشودهنده جلوگیری می کند. همچنین بیمار را در برابر صدمات حاصل از وسایل چرخشی یا دستی محافظت می نماید. رابردم محیط خشک و تمیز و دید بهتری برای دندانپزشک فراهم کرده و خطر انتشار بیماری های عفونی را کاهش می دهد.
چرا دندانپزشکان از رابردم استفاده نمی کنند؟
دندانپزشکان معتقدند استفاده از رابردم وقت گیر و پر درد سر است، تهیه رادیوگرافی از دندان همراه رابردم مشکل است، مخارج درمان را افزایش می دهد و بیمار هنگام استفاده از آن احساس راحتی نمی کند. ضمن اینکه قرار دادن کلامپ رابردم گاه منوط به انجام یک تزریق اضافه در لثه بیمار است و دیواره های ضعیف دندان را با خطر شکستگی روبه رو می کند، اما نکته جالب توجه این که در یک پژوهش آماری، بیشتر دندانپزشکان علت اصلی استفاده نکردن از این وسیله را نداشتن عادت کاربرد رابردم ذکر کردند و بستن آن را کاری اکادمیک و منحصر به دوران دانشجویی دانستند.
آنها معتقد بودند با افزایش تجربه کاری، توانایی ایزوله کردن دندان با رول پنبه را دارند و لزومی به استفاده از رابردم نمی بینند، اما اگر دندانپزشکان برای یک بار هم که شده، خود را جای بیماری می گذاشتند که برای درمان ریشه دندان اش مجبور است طعم ناخوشایند و گزنده محلول های شستشودهنده کانال را تجربه کند به تمام مصایب قرار دادن رابردم بر دهان بیمارشان تن در می دادند و از آن استفاده می کردند، مگر اینکه ادعا کنند هنگام درمان ریشه از محلول های شستشودهنده نظیر هیپوکلریت سدیم یا کلرهگزیدین استفاده نمی کنند و دغدغه آلوده شدن کانال های دندان با بزاق آلوده به باکتری را ندارند که متاسفانه در موارد بسیاری اینچنین نیز هست.
بررسی چگونگی انجام درمان ریشه در مطب های دندانپزشکان عمومی در سال ۱۳۸۷ در شهر تهران توسط دکتر مرادی مجد و همکاران نشان داد ۹۰ درصد دندانپزشکان وارد شده در این تحقیق هرگز از رابردم در هنگام RCT استفاده نمی کردند، ۴۵ درصد در بین جلسات درمان ازهیچ دارویی داخل کانال ها استفاده نمی کردند و ۷۲ درصد تنها از نرمال سالین برای شستشوی کانال ها استفاده می کردند، درحالی که تنها ۱۰ درصد از هیپوکلریت سدیم برای این منظور بهره می بردند.
نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد بیشتر دندانپزشکان عمومی تهران از استانداردهای کیفی لازم جهت درمان های آندودونتیک پیروی نمی کنند.
جستجوی رابردم در بازار ایران
اگر بهانه استفاده نکردن از رابردم سختی کار و تشریفات قرار دادن رابردم در دهان بیمار است، باید بدانید دیگر لازم نیست لاستیک آن را پانچ کنیم و با فریم مخصوص روی دندان سوار کنیم. حتی نیازی به استفاده از کلامپ های مخصوص نیز نیست. با ابتکار شرکت Ivoclar در عرضه رابردم
ultra dam، می توان تنها با قیچی کردن محل سوار شدن دندان ها روی رابردم آنها را به سادگی روی دندان قرار داد. قیمت هر رابردم از این مارک ۱۵۰۰ تومان و بسته هشتادتایی آن به قیمت ?? هزار تومان در بازار عرضه می شود.
شرکت Kerr نیز رابردم های آماده ای را عرضه کرده که جایگاه دندان ها روی آنها مشخص است و تنها کافی است آنها را با قیچی ببرید و همراه فریم پلاستیکی روی دندان قرار دهید. بسته ده تایی رابردم همراه یک عدد فریم به قیمت ۴۵ هزار تومان در بازار موجود است. رابردم هایی با فرمت کلاسیک نیز در بازار موجودند. مثلا رابردم شرکت Roeko که بسته سی تایی آن ۲۵ هزار تومان قیمت دارد. ست کامل رابردم MedDC، ۳۶۵ هزار تومان قیمت دارد که شامل یک پانچ به قیمت ۳۰ هزار تومان و کلامپ هایی به ارزش۶ هزار است. فریم فلزی شرکت جویا ۱۲ هزار تومان و پنج عدد فریم پلاستیکی شرکت عطرکیان به قیمت سه هزار تومان در بازار موجود است.هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
انسانها به چهار حالت میمیرن (حجت الاسلام عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند