شادی همراه با جزغاله شدن! | تعبیرستان
شادی همراه با جزغاله شدن!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

شادی همراه با جزغاله شدن!

شب آخرین چهارشنبه سال یا همان چهارشنبه سوری یکی از جشن های باستانی ایرانی است که در آن ایرانیان باستان آتش بر پا می کردند و دور آتش به دعا
شادی همراه با جزغاله شدن! و شادی می پرداختند. این جشن بی خطر امروزه به جشن ترقه ها و آتش هایی مبدل شده است که عاقبت آن را در بسیاری از تصاویر تلویزیونی یا پلاکاردهای مربوط به این روز می توان دید. صحنه هایی دلخراش از سوختگی ها تا قطع اندام که گاهی زندگی و سرنوشت فرد را دگرگون می کند.
بیش از ۹۰درصد سوختگی ها قابل پیشگیری است، پس می توان گفت که فرد سوخته قربانی بی احتیاطی است. سوختگی مانند دیگر حوادث غالبا بچه ها تا سنین جوانی را گرفتار می کند. در سنین کمتر از ۸ سال عمدتا علت سوختگی مایعات داغ است در حالی که در سنین بالاتر شعله علت اصلی است. اما در چهارشنبه سوری علت از شعله و حرارت فراتر رفته و شاهد آسیب هایی از نوع برخورد ترکش ترقه ها و انفجارهایی هستیم که مجروحان آن بیشتر مشابه با مجروحین حملات نظامی هستند!
درجه بندی سوختگی
▪ سوختگی به نسبت عمق درگیری دسته بندی می شود. در سوختگی درجه یک پوست قرمز و دردناک می شود. نمونه معروف آن آفتاب سوختگی است که بهبود خودبه خودی دارد.
▪ سوختگی درجه ۲ با بروز تاول دردناک و گاهی به درگیری مو و ریشه آن منجر می شود.
▪ سوختگی درجه ۳ با درگیری در تمام لایه های پوست همراه است. پوست ظاهری چرم مانند پیدا می کند. برخلاف درجات قبلی به دلیل آسیب به اعصاب پوست این نوع از سوختگی فاقد درد است.
▪ سوختگی درجه ۴ با درگیری بافت های زیرین پوست همچون چربی، عضله و استخوان همراه است. این درجه از سوختگی با ناتوانی شدید برای بیمار همراه است.
▪ علاوه بر عمق، می توان سوختگی ها را براساس علت مولد نیز دسته بندی کرد.
سوختگی های ناشی از مایعات داغ
مایعات داغ هر مایعی از آب گرفته تا قیر را شامل می شود. این نوع سوختگی عموما در اطفال رخ می دهد. زمانی که بخش دارای سوختگی دارای پوشش (لباس) است، پوشش مایع را در خود نگه داشته و باعث بروز سوختگی بیشتر می شود. درجه حرارت در کنار زمان تماس میزان سوختگی را رقم می زند. مثلا آب ۷۰ درجه به مدت یک دقیقه ایجاد سوختگی می کند که آب ۶۰ درجه برای بروز چنین سوختگی نیاز به ۳ دقیقه زمان است.
قیر دارای دمایی بیش از ۲۰۰ درجه است، اما زمانی که برروی زمین یا سقف خانه قرار می گیرد دمای اولیه خود را از دست می دهد. اگر قیر برروی پوست بچسبد از کندن آن با فشار و زور باید خودداری کرد چون می تواند پوست را با وسعت بالایی جدا کرده و آسیبی فراتر از حد سوختگی ایجاد کند. برای جدا کردن قیر باید از موادی همچون روغن آفتابگردان یا پمادهای حاوی پترولیوم استفاده کرد. این مواد آرام قیر را از محل اتصالش به پوست جدا می کنند. عموما قیر در یک مرحله جدا نمی شود و نیاز به پانسمان متوالی از این مواد تا پاکسازی کامل می باشد.
سوختگی ناشی از شعله
در این نوع از سوختگی زمانی که لباس به واسطه شعله دچار حریق می شود باعث سوختگی پوست بشکل شدید و با درجات بالا می گردد.
سوختگی ناشی از انفجار
سوختگی ناشی از قوس الکتریکی، بنزین و انواع انفجارات در شب چهارشنبه سوری در این دسته قرار دارند. در نوع قوس الکتریکی حرارت بالا در زمان کوتاه ایجاد سوختگی شدید می کند. در سوختگی ناشی از قوس الکتریکی لباس فرد جنبه حفاظتی دارد بشرط آن که دچار حریق نگردد.
سوختگی تماسی
تماس با اجسام داغ مثل شیشه، ذغال، پلاستیک و فلزات از این نوع می باشد. اجسام موجود در ترقه ها که از جنس سنگریزه و گاهی شیشه هستند ، پس از انفجار بمانند ترکش پرتاب شده و وارد پوست می شوند. اگرچه وسعت سوختگی در این نوع سوختگی کم است اما عمق نفوذ زیاد است.
در برخورد با فرد دچار سوختگی چه باید کرد؟
اولین اقدام دور کردن فرد از محل خطر و خاموش کردن وی می باشد. توجه کنید که به منظور دور کردن مصدوم از محل خطر خودتان دچار سانحه نشوید. اگر امکان امداد با توجه به خطرات موجود نیست باید سریعا به ۱۲۵ (آتش نشانی) اطلاع داده شود. لباس های درحال سوختن یا آلوده به مواد را باید خارج کرد. بیاد داشته باشید پوست بافتی محافظتی است که از هدر رفتن حرارت از بدن نقش دارد بنابراین بیمار دچار سوختگی را با پتو یا هر وسیله گرم کننده محافظت نمایید.
تماس با اورژانس ۱۱۵ در اولین فرصت پس از خروج مصدوم و حفاظت از سوختگی بیشتر ضروری است.
به دلیل خطر مسمومیت همزمان با مونوکسید کربن(گازگرفتگی) یا تماس با دود باید بیمار را از نظر راه هوایی و تنفس مورد بررسی و مراقبت قرار داد. اولین اقدام قرار دادن بیمار در هوای آزاد است. بیمار دچار سوختگی لازم است چند ساعت ناشتا نگه داشته شود.
اگر امکان دارد باید لباس های تنگ و زیورآلات را از محل سوختگی درآورد. تورم در محل سوختگی از یکسو و فشار ناشی از لباس و زیورآلات از سوی دیگر باعث می شود تا خون رسانی به اندام مختل گردد.
اگر سوختگی در بخشی از اندام ها شده است که کمتر از ۱۰درصد سطح بدن را تشکیل می دهد می توان بخش سوخته را درون آب غوطه ور کرد. این اقدام می تواند از تورم بیشتر کاسته و تا حدودی درد را کاهش دهد.
روی زخم های بیمار پماد نمالید. درمان سرپایی زخم با پمادهای سوختگی نه تنها مفید نیست که گاهی میزان عفونت را افزایش می دهد.
چه بیمارانی را باید به مرکز سوختگی انتقال داد؟
- سوختگی درگیرکننده اندام فوقانی و تحتانی از ناحیه مچ به پایین، صورت، چشم یا گوش، درگیری در بین دو پا
- سوختگی با قیر
- سوختگی همراه با استنشاق دود یا آسیب های دیگر (مثل پرتاب شدن یا سقوط)
- سوختگی با برق با ولتاژ بالا
- سوختگی در زنان باردار
- سوختگی در افراد با بیماری های جدی زمینه ای مانند مشکلات قلبی یا دیابت
پس از ترخیص از بیمارستان محل سوختگی دارای پانسمان است. درصورتی که پانسمان دچار چسبندگی شده است آن را دستکاری نکرده و به پزشک مراجعه کنید چه بسا نیازی به کندن پانسمان نبوده و یا نیاز به روشی خاص برای جداسازی باشد.
اگر محل سوختگی در تماس با نور است بمدت ۶ ماه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.دکتر بهروز هاشمی
گروه سلامت
روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ماجرای شفای ماشاالله نجار (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند