برای برنزه شدن، راه بی خطری هست؟ | تعبیرستان
برای برنزه شدن، راه بی خطری هست؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

برای برنزه شدن، راه بی خطری هست؟

درباره خطرات سولاریوم حتما چیزهایی شنیده اید. پس این را هم بشنوید که اداره بهداشت آمریکا به تازگی استفاده از این اتاق های برنزه کننده را ممنوع کرده است. حالا
برای برنزه شدن، راه بی خطری هست؟ این سوال پیش می آید که آیا برای برنزه شدن، راه بی خطری هم وجود دارد؟ دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به این سوال پاسخ می دهد....
▪ آقای دکتر! حتما شما هم شنیده اید که بعضی ها کنار استخر، قهوه و روغن زیتون به بدن شان می مالند تا برنزه شوند!
ـ بله، متاسفانه این یک باور غلط درباره برنزه کردن پوست است که بعضی ها پس از شنیدن خبر مضر بودن برنزه کردن پوست با آفتاب و دستگاه های سولاریوم به آن روی آورده اند و با استفاده از برخی از مواد غذایی یا روغن های گیاهی اقدام به برنزه کردن پوست شان می کنند. ولی باید بدانید این مواد نه تنها موجب برنزه شدن پوست نمی شوند بلکه مواد رنگی موجود در این گیاهان می تواند از طریق واکنش های شیمیایی که زیر نورآفتاب رخ می دهد، موجب واکنش های شدید پوستی (قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست و تاول های پوستی) شده و در صورتی که این ضایعات درمان نشوند، جای آنها به صورت لکه های تیره ای روی پوست می ماند.
▪ رنگ شان چطور؟ آیا این قبیل مواد می توانند پوست را به رنگ برنزه دلخواه در آورند؟
ـ نه! رنگی که این مواد غذایی و روغن های گیاهی به پوست می دهند آن رنگ برنزه مورد نظر افراد برای زیبایی پوست نیست. این مواد رنگ متفاوتی به بدن می دهند و در عین حال، رنگی که به وسیله این مواد در پوست ایجاد می شود هم دوام کمی دارد و پس از چند روز از روی پوست محو می شود. نباید انتظار داشته باشید تا مدت ها پس از استفاده از این مواد پوستی برنزه و تیره داشته باشید.
▪ پس برای برنزه کرده سالم پوست باید چه کار کرد؟
ـ از نظر علمی باید به شما بگویم که به غیر از استفاده از کِرِم های اتوبرنزه که به وسیله کارخانه های سازنده مواد آرایشی و بهداشتی معتبر ساخته می شوند و دوام قابل قبولی دارند، هیچ روش بی خطر دیگری برای برنزه کردن پوست وجود ندارد.
▪ مگر سولاریوم و آفتاب چه فرقی با این کِرِم ها دارند؟
ـ ببینید؛ در نورآفتاب و اشعه ای که در اتاق های سولاریوم به پوست تابانده می شود تا پوست برنزه شود، اشعه های فرابنفش A و B وجود دارد که برای پوست خطرناک است و ممکن است موجب سرطان های پوستی در سنین میانسالی و پیری شود ولی این کِرِم ها فقط پوست را رنگ می کنند و بی خطرند.
▪ و این کِرِم ها را از کجا باید تهیه کرد؟
ـ بهترین و مطمئن ترین مکان برای خرید کِرِم های اتوبرنزه، داروخانه ها هستند که مسوولیت پزشکی در برابر مردم دارند و در صورت تقلبی بودن و یا غیراستاندارد بودن کِرِم های اتوبرنزه ای که می فروشند، باید جوابگوی مراجع ذی صلاح باشند. اگر قصد دارید با این کِرِم ها پوست تان را برنزه کنید و نمی دانید کدام نوع این کِرِم ها مناسب تر و با پوست تان سازگارتر است، می توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید و از او کمک بگیرید و سپس به داروخانه مراجعه کنید.
▪ حالا از کجا بفهمیم کِرِم اتوبرنزه ای که خریده ایم خوب است؟
ـ کِرِم های اتوبرنزه مرغوب، چرب نیستند و پایداری رنگ دارند و حداقل ۴-۳ روز با وجود دوش گرفتن، باقی می مانند. یک اتوبرنزه خوب هیچ گونه واکنش حساسیتی در پوست شما ایجاد نمی کند. البته بعضی ها کلا به این کِرِم ها حساسیت دارند و باید استفاده از آن را کنار بگذارند. اگر پس از استفاده از این کِرِم ها دچار خارش یا قرمزی پوست شدید، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا ببینید اشکال از غیراستاندارد بودن کِرِم اتوبرنزه است یا حساست پوست شما.
▪ و روش استفاده از آنها؟
ـ کافی است مقداری از کِرِم را در کف دست تان بریزید و روی پوست بدن تان بمالید. با این روش، تمام پوست تان رنگ برنزه به خودش می گیرد.
هشدار پزشکان: دور برنزه کننده های تزریقی خط بکشید!
اداره کنترل کیفیت محصولات بهداشتی و آرایشی در انگلستان، در واکنش به افزایش میزان تبلیغ و مصرف آمپول های برنزه کننده، در اطلاعیه ای به ۱۸ سایت اینترنتی که این محصولات را تبلیغ می کنند، هشدار داده است که تبلیغات خود را متوقف کنند. سخنگوی این مرکز می گوید: «ما به دو دلیل استفاده از این محصول زیبایی را ممنوع کرده ایم؛ از یک طرف، معلوم نیست که این محصولات واقعا موثر و ایمن باشند و از طرف دیگر، مشخص نیست که این داروها در بلند مدت چه عوارضی روی سلامت مصرف کنندگان باقی بگذارند.»
کارشناسان هشدار می دهند از آنجایی که هر فرد باید آمپول را خودش در منزل به خودش تزریق کند و معمولا اصول علمی و بهداشتی تزریق را نمی داند، ممکن است به خودش آسیب وارد کند.
بد نیست بدانید که سلول های بدن انسان به صورت طبیعی هورمون ملاتونین را می سازند. معمولا سیاه پوستان و افرادی که پوست سبزه تری دارند این هورمون به صورت خود به خودی به میزان بیشتری در بدن شان تولید می شود؛ در حالی که افرادی که پوست سفیدتری دارند مقدار کمتری از این هورمون در بدن شان تولید می شود. هورمون ملاتونین از طرف دیگر برای بدن نقش یک ضدآفتاب را ایفا می کند و با تحریک تولید ملانین بیشتر به وسیله سلول های پوست از سلو ل های پوست در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می کند. ملانین یک ماده رنگی است که مانند چتری روی سلول های پوست را می پوشاند و از آنها در برابر اثرات زیان بار اشعه خورشید محافظت می کند. سخنگوی انجمن پوست بریتانیا می گوید: «ممکن است مردم تصور کنند که این آمپول های برنزه کننده خیلی مطمئن تر از اتاق های برنزه کننده و حمام آفتاب باشند؛ چون در آن، دو روش برای برنزه شدن نیاز به اشعه فرابنفش نور خورشید است ولی در اینجا فقط با مصرف و تزریق یک آمپول شما برنزه خواهید شد اما حقیقت این است که مصرف یک داروی هورمونی بدون مجوز خطرات بی شماری برای سلامت پوست شما در پی خواهد داشت. اینکه این دارو هنوز به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته دلیل محکمی است که نباید به فکر مصرف آن افتاد.عباس منتظری
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عوامل نجات از فشار قبر (حجت الاسلام ناصر رفیعی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20