امروز را از دست ندهید | تعبیرستان
امروز را از دست ندهیدپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

امروز را از دست ندهید

پزشکان جوان معمولا در حسرت روزگاران گذشته و پیشکسوت های گروه پزشکی گمان می کنند که جوان ترها قدر امکانات موجود را نمی دانند. برای همدلی بیشتر و اینکه بدانیم
امروز را از دست ندهید پزشکی و کار در این گروه در تمام دوره های مختلف سختی های خود را داشته است، پای صحبت های آقای دکتر سید مظفر حسن تاش نشسته ایم...
▪ از دوران کودکی خود بگویید؟
ـ بنده در سال ۱۳۰۷ در شهر شیراز متولد شدم. پدرم در کسوت روحانیت بود و در سه سالگی من، به رحمت خدا رفت. ما سه برادر بودیم و مادرم که زن باکفایتی بود نگاهداری ما را بر عهده گرفت. در شیراز تحصیلات ابتدایی را آموختم.
▪ پس از آن؟
ـ جالب است بدانید که در آزمون کلاس ششم ابتدایی من در تمام استان فارس اول شدم. بعد از اینکه کلاس نهم را تمام کردم در دانشسرای مقدماتی شیراز پذیرفته شدم (در آن زمان دانشسرای مقدماتی، معلم تربیت می کرد و به دانش آموختگان خود دیپلم می داد) من در دانشسرا شاگرد دوم شدم.
▪ چطور الان یک معلم موفق نیستند؟
ـ براساس قوانین دانشسرا، شاگردان نمره یک و نمره دو، می توانستند ادامه تحصیل بدهند و من هم از این قانون استفاده کردم و برای شرکت در کنکور در سال ۱۳۲۶ عازم تهران شدم. در کنکور آن سال (که به صورت فعلی نبود و برای دانشکده پزشکی و سایر دانشکده آزمون های جداگانه برگزار می کردند) قبول شدم و ادامه تحصیل دادم.
▪ و تخصص را چطور ادامه دادید؟
ـ از سال ۱۳۳۳ تا ۱۳۴۴ در تهران به عنوان پزشک عمومی انجام وظیفه می کردم. در سال تحصیلی ۳۴-۱۳۳۳ فارغ التحصیل شدم و چون علاقه مند به تخصص بودم تقاضای پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور کردم. آن موقع رسم بود که انجمن ایران و آمریکا آزمونی برگزار می کرد و کسانی که می توانستند در این آزمون قبول شوند می توانستند به آمریکا بروند. در آن امتحان هم قبول شدم، اما چون از انگلستان هم پذیرش داشتم، تصمیم گرفتم به انگلستان بروم. در سال ۱۳۴۴ به انگلستان رفتم.
بعد از گذراندن دو امتحان طب انگلستان و همچنین امتحان تخصصی با اخذ درجه تخصص در رشته بیماری های ریوی، در سال ۱۳۴۸ به ایران برگشتم.
▪ چرا برای تدریس به دانشگاه رفتید؟
ـ به تدریس علاقه داشتم و به همین دلیل به دانشگاه تهران مراجعه کردم و برای عضویت در کادر هیات علمی دانشگاه به ملاقات رییس دانشکده پزشکی رفتم. ایشان وقتی از علاقه من به تدریس آگاه شد از من خواست تا به سازمان امنیت مراجعه کنم و از آنجا تاییدیه بیاورم. به همین جهت من از تدریس منصرف شدم.
▪ سپس چه کردید؟
ـ به وزارت بهداری مراجعه کردم. براساس تصمیم آنها من در مرکز تحقیقات بیماری های ریوی و سل به نام بیمارستان دکتر مسیح دانشوری استخدام شدم و تا سال ۱۳۶۴ در آن مرکز انجام وظیفه می کردم. در سال ۱۳۶۴ بیمارستان طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، مرکز آموزشی شد و من هم به عنوان عضو هیات علمی ادامه دادم.
▪ از مسوولیت های اجرایی خود بگویید؟
ـ پس از پیروزی انقلاب، من به عنوان رییس بیمارستان مسیح دانشوری انتخاب شدم و تا زمان بازنشستگی یعنی سال ۱۳۷۸ مسوولیت آن مرکز را بر عهده داشتم. با توجه به مسایل جنگ و مشکلات موجود آنجا توفیق خدمتگزاری داشتم. از سال ۱۳۶۸ به عنوان معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سپس به عنوان قائم مقام و رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام وظیفه کردم و برنامه های بسیار سنگین بر عهده داشتم و به عبارت ساده تر با یک دست دو هندوانه را برداشتم (مسوولیت ریاست مرکز تحقیقات مسیح دانشوری و قائم مقام رییس دانشگاه).
▪ یعنی حتی این گونه دو شغله بودن هم سخت بود؟
ـ بله، در سال ۱۳۷۶ که جناب دکتر ولایتی از وزارت کنار آمدند، من با توجه به ارادت خاصی که به ایشان داشته و دارم، از ایشان استدعا کردم که ریاست مرکز تحقیقات سل و بیماری های ریوی را بپذیرند و ایشان هم قبول کردند و من به خاطر ایشان از این سمت خود استعفا دادم. ایشان هم بلافاصله برای من حکم قائم مقامی صادر کردند و قائم مقام اول ایشان شدم و قائم مقام دوم هم آقای دکتر محمدرضا مسجدی شدند.
▪ و بالاخره ...
ـ در سال ۱۳۷۸ به افتخار بازنشستگی درآمدم و از این سمت هم بازنشسته شدم. از آن سال تاکنون صبح ها در بیمارستان رسالت کلینیک دارم و تا توان دارم سعی می کنم به مردم خدمت کنم. البته پس از بازنشستگی هم ارتباط من با دانشگاه قطع نشده است. قبل از بازنشستگی سمت های متعددی در دانشگاه داشتم. عضو هیات امنای دانشگاه بودم. مسوول هیات حل اختلاف کارمندان بودم. پس از بازنشستگی تا چند سال مسوولیت هیات حل اختلاف کارمندان را کماکان برعهده داشتم. چندسال عضو کمیته شورای انقلاب فرهنگی هم بودم. به دلیل افزایش سن احساس کردم که دیگر توان انجام فعالیت های سنگین را ندارم و لذا بعد از چند سال از ریاست حل اختلاف کارکنان دانشگاه هم کنار آمدم. در حال حاضر عضو جمعیت حمایت از معلولان و حمایت از بیماران ریوی هستیم و در کنار آقای ولایتی این کار را ادامه می دهیم و در جلسات این جمعیت شرکت می کنیم.
▪ از خدماتتان در بیمارستان مسیح دانشوری بگویید.
ـ از سال ۵۷ تا ۷۸ که بازنشسته شدم، به سهم خودم خدمات زیادی در آن منطقه انجام دادم. با تلاش های فراوان آب لوله کشی را از شمیرانات به دهکده دارآباد آوردم. با تلاش های زیادی موفق شدم که برای آن منطقه لوله کشی گاز انجام دهیم یا با کمک مردم خیر یک ساختمان هفت طبقه در بیمارستان احداث کردم.
خوشبختانه اکنون با تلاش های دکتر ولایتی این مرکز بهترین مرکز بیماری های ریوی در خاورمیانه شده است.
من پنج سال پس از آنکه به عنوان استادیار در دانشگاه مشغول شدم، به مقام دانشیاری دست یافتم. متاسفانه نتوانستم برای کسب مقام استادی وقت بگذارم و در سال ۱۳۷۸ با مقام دانشیاری بازنشسته شدم.
▪ اوضاع خوابگاه دانشگاه ها در آن زمان چطور بود؟
ـ در سال ۱۳۲۶ که من به تهران آمدم ابتدا در کوی دانشجویان اسکان یافتم. کوی دانشجویان در آن زمان فقط در امیرآباد بود. در واقع این کوی کمپ سابق آمریکایی ها در جنگ جهانی دوم بود که پس از آن، آنجا را به دانشجویان می دادند. من مدت کوتاهی در آنجا بودم. دانشجویان همه رشته ها در آنجا با هم زندگی می کردند. برادر بزرگ تر من دچار سرطان خون شد و برای درمان به تهران آمد، ولی متاسفانه درمان ها اثر نکردند و ایشان فوت شدند. به همین لحاظ مادرم و برادر دیگرم به تهران آمدند و با هم در منزلی که تهیه کردیم زندگی می کردیم.
▪ خاطره ای از شرایط دانشجویی آن دوران بگویید؟
ـ یادم است که در آن زمان کل دانشجویان ساکن خوابگاه حدود ۲۰۰ نفر بودند. هیچ امکاناتی هم در اختیار ما نبود. نه صبحانه، نه ناهار و نه شام. از سرویس رفت و آمد و سایر امکانات هم خبری نبود. تنها اتاقی در اختیارمان بود. برخلاف شرایط فعلی که دانشجویان بسیار پرتوقع شده اند، آن زمان ما از امکانات حداقلی هم برخوردار نبودیم.
از دیگر خاطرات دوران تحصیل من، تقارن دوران تحصیل ما با فعالیت توده ای ها بود. در دانشگاه توده ای ها خیلی فعالیت می کردند و من را به خاطر عدم همکاری با آنان خیلی اذیت می کردند. من تلاش می کردم تا تمام تمرکزم را روی درسم بگذارم. خلاصه جزر و مدهای سیاسی فراوان دوران تحصیل من را تحت تاثیر قرار دادند. از جمله کودتای ۲۸ مرداد، کنار رفتن مصدق و ...
▪ اساتید مورد علاقه شما چه کسانی بودند؟
ـ دکتر محمد قریب استاد طب اطفال، استاد صادق پیروز عزیزی (عموی دکتر فریدون عزیزی) که استاد طب داخلی بالینی ما بودند. مرحوم استاد علی وکیلی استاد تئوری داخلی و استاد جراحی پروفسور عدل که من به همه این بزرگواران علاقه و ارادت خاصی داشتم.
▪ طرح خارج از مرکز خود را در کجا گذراندید؟
ـ من برای طرح خارج از مرکز به شهریار رفتم. در شهریار محلی وجود داشت که اکنون به آن مهران شهر می گویند. بعد از دو سال خدمت در آنجا به تهران بازگشتم و اجازه طبابت گرفتم. محل با صفایی بود و مردم آن منطقه همه به من ارادت خاصی داشتند.
▪ آیا در دوران طب عمومی در درسی تجدید شدید؟
ـ من چون مذهبی بودم، در درس زنان از معاینه زنان پرهیز می کردم و استاد درس زنان ما آقای دکتر جهانشاه صالح بودند و به همین جهت من را مشروط کردند و مجبور شدم شهریور ماه مجددا در آزمون زنان شرکت کنم.
▪ فرزندان شما هم به رشته پزشکی آمدند؟
ـ فرزند اول من سیداحمد یکی از اساتید جراحی قلب و عروق ایران است. احمد پسر باهوش و با استعدادی است. پسر دوم بنده هم متخصص بی هوشی شده و دخترم هم متخصص رادیولوژی شده است. تربیت خوب بچه ها و موفقیت آنها محصول زحمات همسر من که خانه دار هستند، است.
▪ و آخرین کلام...
ـ به جوانان می گویم زندگی را آسان بگیرید و فرصت امروز را از دست ندهید.احمد رضا مرادی
هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ماجرای ازدواج حضرت زینب (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند