۶ قانون اساسی پستانک | تعبیرستان
۶ قانون اساسی پستانکپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

۶ قانون اساسی پستانک

ریحانه خانم پا به ماه بود.مادر ریحانه خانم هم، سراپا شوق بود از اینکه خداوند اولین نوه شان را به آنها خواهد داد؛ البته با اندکی نگرانی از اینکه آیا
۶ قانون اساسی پستانک همه چیز مرتب پیش خواهد رفت یا نه...
اما سنت قدیمی سیسمونی خریدن را هم فراموش نکرده بود. مامان بزرگ از ریز ریز تا درشت درشت را خریده و یک سیسمونی تمام و کمال برای نوه عزیزتر از جان ندیده اش فراهم کرده بود. ریحانه خانم به خانه مادر رفته بود تا خریدها را ببیند. کلی هم ذوق می کرد از دیدن هر تکه لباس و دستمال و... . اما یک دفعه چهره ریحانه خانم در هم رفت: «مادر جون! برای چی پستانک خریدی؟ پستانک اصلاً چیز خوبی نیست، برای بچه ضرر داره...» و مادر گفت: «شاید یک روز لازم شد. اگر صلاح دونستی استفاده کن.» سه چهار ماه بعد، یک شب، ریحانه خانم که از گریه های مداوم کوچولوش، کلافه شده بود، به سراغ کمد اتاق بچه رفت و از گوشه کمد، پستانک را پیدا کرد تا آن را بجوشاند و به عنوان آخرین تیر ترکش برای آرام کردن فرزندش به کار ببرد.
جنین ها هنگام زندگی در رحم مادرشان، انگشت می مکند. مکیدن به بچه ها احساس آرامش و شادی می دهد. نوزادان و کودکان ممکن است انگشت شست و یا انگشت های دیگر را بمکند و اگر پستانک در دسترس آنها باشد به مکیدن پستانک علاقمندمی شوند. مکیدن به بچه ها کمک می کند تا دنیای اطراف شان را بهتر بشناسند. بعضی از بچه ها با مکیدن، احساس امنیت می کنند. مخصوصاً با قرارگیری در شرایط خاصی مثل جدایی از پدر و مادر و یا قرار گرفتن در مکان ها و یا بین افراد ناآشنا، مکیدن انگشت یا پستانک، به آرام شدن آنها کمک می کند. مکیدن انگشت یا پستانک کودکان و نوزادان را در خوابیدن کمک می کند.
بیشتر نوزادان و کودکان علاقه دارند تا هنگام خوابیدن، انگشت، پستانک، شیشه شیر یا پستان مادر را بمکند و با آرامش بیشتری به خواب بروند. عادت مکیدن برای نوزادان و بچه های کوچک آرامش بخش است و مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر این عادت طولانی شود، روی سیستم فکی و دندان های کودکان تاثیر منفی می گذارد.
پستانک بهتر است یا انگشت؟
انجمن دندانپزشکان آمریکا می گوید که مکیدن طولانی پستانک و انگشت تقریباً به میزان مشابهی، سیستم دندان ها و فک را تحت تاثیر قرار می دهد. طولانی شدن عادت مکیدن باعث می شود که دندان های جلویی فک بالا و پایین از هم فاصله بگیرند و کام کودک عمیق شود. این عادت روی دندان های شیری تاثیر کمتری دارد اما اگر کودک تا سنی که دندان های دائمی اش رویش پیدا می کند، این عادت را داشته باشد، صدمه زیادی به دندان های دائمی اش وارد می شود. واقعیت این است که علاقه به مکیدن در بعضی از نوزادان و کودکان بسیار شدید است و هیچ کدام از پزشکان و دندانپزشکان معتقد نیستند اگر کودک زیر یکسالی انگشت می مکد، برای ترک دادن این عادت با او مبارزه کنیم. اغلب بچه ها تا حدود سن ۲ سالگی خود به خود علاقه به مکیدن را از دست می دهند و عادت خود را کنار می گذارند اما پیش می آید که در گروهی از بچه ها این عادت باقی می ماند و طولانی می شود. آن وقت است که می توانیم بگوییم گرفتن پستانک از کودک خیلی آسان تر از ترک مکیدن انگشت است.
دانستنی های پستانک
▪ مضرات
ـ مکیدن پستانک ممکن است باعث عفونت گوش میانی شود.
ـ اگر پستانک خیلی زود به نوزاد پیشنهاد شود، ممکن است با شیر خوردن او تداخل کند و نوزاد در گرفتن سینه مادر، شیشه و یا پستانک گیج شود. برای دادن پستانک به کودک باید بعد از یک ماهگی اقدام کرد.
ـ ممکن است پستانک زمانی به کودک پیشنهاد شود که او واقعاً گرسنه است و مکیدن پستانک باعث شود که شیر کافی به او نرسد.
▪ فواید
ـ مکیدن پستانک ممکن است جلوی «سندروم مرگ ناگهانی» نوزادان را بگیرد. مکیدن پستانک هنگام به خواب رفتن نوزادان در این مورد موثر است.
ـ به آرامش نوزادان و ارضای میل مکیدن آنها کمک می کند.
ـ راحت تر از انگشت مکیدن می توان عادت مکیدن پستانک را از کودک گرفت.
ـ مکیدن پستانک به بچه ها کمک می کند تا دردهای کولیکی(دل دردهای نوزادی) را راحت تر تحمل کنند.
قانون های ۸گانه پستانکی
▪ پستانک ارتودنتیک انتخاب کنید. این نوع پستانک به فرم خاصی طراحی شده که تداخل کمتری با سیستم دندانی دارد.
▪ هرگز پستانک را با زنجیر دور گردن کودک نیندازید. این کار ممکن است موجب خفگی شود.
▪ شیرین کردن پستانک با هر نوع شیرین کننده ای (قند، شکر یا عسل) ممنوع است.
▪ پستانکی بخرید که سوراخ های تهویه هوا بر روی بدنه آن تعبیه شده باشد.
اگر می خواهید پستانک را از کودکتان بگیرید، این کار را به آرامی و در چند مرحله انجام دهید. با کودکتان درباره محدود شدن مکیدن پستانک صحبت کنید و از مضرات آن برای او بگویید. در ابتدا ساعت های مکیدن پستانک و یا مکان مکیدن آن را محدود کنید. مثلاً
می توانید مکیدن پستانک را با وضع قانونی محدود به اتاق خود کودک کنید. دور از چشم کودک، مقدار کمی از قسمت پلاستیک سر پستانک را با قیچی ببرید و این مقدار را هر چند روز یک بار اضافه کنید. تمایل کودکتان به مکیدن چنین پستانکی کم خواهد شد! نگذارید کودک در تمام طول خواب پستانک بمکد. وقتی به خواب رفت، پستانک را از دهانش بیرون بکشید.
پستانک را مرتب تمیز کنید و برای بچه های زیر شش ماه، پستانک را هر روز بجوشانید.
و اما مکیدن انگشت
مکیدن انگشت برای بچه ها، حداکثر تا سن ۴ سالگی، امن است اما بعد از ۴ سالگی ممکن است برای فک و دندان ها ایجاد اشکال کند و فشار زیادی به آنهاوارد کند. مکیدن فعال انگشت در بچه ها معمولا صدایی ایجاد می کند که علامت مکش شدید است.
اگر می خواهید عادت مکیدن انگشت را از کودک تان بگیرید، این اصول را رعایت کنید:
▪ از سن چهار سالگی شروع کنید.
▪ موضوع را با فرزندتان در میان بگذارید و درباره اشکالات مکیدن طولانی انگشت با او صحبت کنید.
▪ برای مکیدت انگشت ، کودک را سرزنش نکنید اما اگر برای ترک عادتش تلاش کرد و مدتی انگشت نمکید به او جایزه بدهید. هرگز او را برای مکیدن انگشت تنبیه نکنید.
▪ بچه ها وقتی مضطرب هستند، بیشتر انگشت می مکند. به دنبال دلایل اضطراب بگردید و عادت اضطراب را حذف کنید.
▪ از پزشک یا دندانپزشک کودکتان بخواهید تا در مورد این قضیه با او صحبت کند و او را توجیه کند.
▪ اگر روش های شما برای ترک عادت اثر نکرد، از دندانپزشک کودکتان کمک بخواهید. او می تواند با ساخت وسیله ای دهانی در رفع عادت کودک به او کمک کند.دکتر فرین میزانیان
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
نمازگزاران یزیدی (استاد انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند