تیغه ریش تراش تان را ضدعفونی کنید | تعبیرستان
تیغه ریش تراش تان را ضدعفونی کنیدپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

تیغه ریش تراش تان را ضدعفونی کنید

در گذشته های نه چندان دور که هنوز ماشین ها وارد زندگی انسان نشده بودند، مردان اصلاح صورت خود را به دست سلمانی ها و پیرایشگاه ها می سپردند و
تیغه ریش تراش تان را ضدعفونی کنید آنها این کار را با خودتراش های دستی انجام می دادند. هر چند امروزه نیز این امر در برخی موارد انجام می شود اما با وجود ماشین های ریش تراش برقی، اکثر آقایان از این وسایل برقی و برخی نیز همچنان از خودتراش های دستی جهت اصلاح صورت خود استفاده می نماید. این روزها، شما در تبلیغات تلویزیونی انواع خودتراش ها را می بینید. یکی مجهز به سیستم لرزاننده است و دیگری دارای لایه هایی از مواد لغزنده ای که حرکت خودتراش را روی پوست تسهیل می کند. با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو و در این باره به گفتگو نشسته ایم....
▪ مزیت ریش تراش های برقی نسبت به دستی چیست؟
ـ بر تری هایی که ماشین های ریش تراش برقی نسبت به خودتراش های دستی دارند شامل امکان استفاده از آنها بدون نیاز به آب، آسان بودن اصلاح و کمتر بودن خطر بریدگی پوست صورت است.
▪ خودتراش های دستی معمولا چه انواعی دارند و بهترین روش استفاده از آنها چیست؟
ـ خودتراش های دستی به دو نوع اصلی تقسیم می شوند: یکی تیغ های مستقیم یا همان تیغ های سلمانی و دیگری تیغ های معمولی است که در انواع مختلف ساخته می شوند شامل تیغ های دولبه، تیغ های کارتریج و تیغ های یکبار مصرف.
نوع اول بیشتر در آرایشگاه ها موجود است تا دومی. شاید نکته مهم در استفاده از این خودتراش ها این است که هنگام اصلاح باید تیغ با زاویه ۳۰ درجه و در جهت رویش موها حرکت داده شود. خودتراش های یکبار مصرف و کارتریج دار شامل انواع یک تیغه، دو تیغه و سه تیغه می باشند. از هر کارتریج می توان چند بار برای اصلاح استفاده کرد و روی آنها نشانگری تعبیه شده است که پایان زمان مصرف را نشان می دهد.
▪ نحوه اصلاح صورت توسط خودتراش ها چگونه است؟
ـ تیغ باید تیز و تمیز و صورت نیز گرم، تمیز و مرطوب باشد. خودتراش یک تیغه بهتر است البته باعث ایجاد جوش های زیرپوستی در افراد مستعد می شود اما انواع دو تیغه و سه تیغه اصلاح بهتر و کامل تری را ارایه می دهند. باید صورت را با آب گرم و صابون شستشو داد. اگر استحمام کرده اید، بهترین زمان برای تراشیدن ریش پس از حمام آب گرم می باشد. خمیر یا ژل ریش را توسط فرچه و با حرکات دورانی روی صورت پخش کنید. بیش از حد کف ریش به صورت نزنید، چرا که باعث کاهش کارایی خودتراش می شود. تیغ را زیر آب داغ بگیرد و سپس توسط خودتراش و با حرکات ملایم و کوتاه شروع به تراشیدن موها کنید. موها را فقط در جهت رویش شان بتراشید و هر از چند گاهی خودتراش را مجددا زیر آب گرم بگیرید.
▪ با ماشین ریش تراشی چه طور؟
ـ در اصلاح خشک یا اصلاح صورت با ماشین ریش تراش برقی، ریش را باید در خلاف جهت رویش موها تراشید. اگر از نوع تیغه های دور استفاده می کنید، حرکات چرخشی و چنانچه از نوع فویل دار استفاده می کنید با حرکات مکرر و فواصل کوتاه موها را بتراشید. برای جلوگیری از بریدگی پوست، خودتراش دستی را به طور افقی روی صورت حرکت نداده و هنگام تغییر موقعیت آن را حدود ۲ سانتی متر از پوست بلند کرده و در موقعیت جدید قرار دهید. هنگام تراشیدن ریش (هم در روش تر و هم خشک) با دست دیگر اندکی پوست صورت را بکشید. اگر صبح ها می خواهید ریش خود را اصلاح کنید، حداقل ۲۰ دقیقه پس از برخاستن از خواب این کار را انجام دهید تا پف صورت بخوابد.
▪ اگر صورت کسی در اثر اصلاح جوش بزند، راه حل اش چیست؟
ـ در افرادی که پوست شان بعد از اصلاح زیاد جوش می زند، گاهی دیده می شود که استفاده از ماشین های ریش تراش برقی نسبت به خودتراش های دستی این مشکل را کمتر می نماید. اگر این جوش ها زیادتر از معمول بوده و برای تان دردسرساز است. باید به متخصص پوست مراجعه کرد و بعضا نیاز به مصرف داروهای موضعی شامل آنتی بیوتیک موضعی و کرم ها یا ژل ها وجود خواهد داشت.
▪ در آرایشگاه ها، در اثر استفاده از تیغ و ریش تراش مشترک، خطری سلامت آقایان را تهدید نمی کند؟
ـ حفظ بهداشت و ضدعفونی کردن تیغ ها بسیار مهم است. در سلمانی ها، حتما باید تیغ های نو مورد استفاده قرار گیرد. به هیچ عنوان استفاده از تیغ یک فرد حتی پس از ضد عفونی کردن برای فرد دیگر مجاز نیست. بسیاری از بیماری های عفونی، ویروسی مانند هپاتیت های B و C و ایدز توسط تیغ های آنان قابل انتقالند. تیغ های یکبار مصرف نیز معمولا استریل هستند و بهتر است فقط یکبار مورد استفاده قرار گیرند. در غیر این صورت هر فرد بار فقط از تیغ استفاده شده توسط خودش مجددا استفاده نماید. انواع کارتریج دار معمولا چند تیغه بوده و هر کارتریج برای ۲ تا ۴ مرتبه اصلاح صورت مجددا قابل استفاده است. بعد از هر بار اصلاح و شستشو با آب داغ بهتر است این تیغ ها را با الکل ضد عفونی نموده و برای مرتبه بعدی استفاده آماده نمایید.
اگر از ماشین های ریش تراش برقی استفاده می کنید، بهتر است قبل از هر بار استفاده توسط الکل سطح فلزی مورد استفاده را تمیز و ضد عفونی کنید. هر فرد باید از ماشین مخصوص به خودش استفاده کند. برخی ماشین ها اخیراً مجهز به محلول های ضد عفونی کننده هستند و قبل و بعد از هر بار اصلاح به طور اتوماتیک قسمت تراشنده و تیغ های مربوطه را ضد عفونی و تمیز می نمایند.
اگر روی پوست خود دچار بیماری های ضد عفونی مانند تبخال یا زرد زخم شده اید، از تراشیدن ریش صرف نظر کنید، چرا که این کار می تواند موجب پخش شدن و تشدید بیماری پوستی تان شود. در این موارد مراجعه به متخصصان پوست و مو را فراموش نکنید.فخرناز لطیفیان
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شیطان پرستان (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند