چرا بعداز ظهرها کسل هستیم؟ | تعبیرستان
چرا بعداز ظهرها کسل هستیم؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

چرا بعداز ظهرها کسل هستیم؟

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که هر روز صبح را پر انرژی شروع کرده و تمام کارهای منزل و محیط کار را به خوبی انجام داده باشید بعد ناهار
چرا بعداز ظهرها کسل هستیم؟ را در منزل یا پشت میز اداره میل کنید و دوباره بخواهید برنامه کاری خود را دنبال کنید، اما در ساعت ۲ بعد از ظهر حس کنید تمرکزتان کم شده و شدیدا دلتان می خواهد چرت بزنید.
در این شرایط چطور می توان به سرعت نیروی خود را تقویت کرد؟ به نوشابه های انرژی زا فکر نکنید! راه های طبیعی هم برای افزایش سطح انرژی وجود دارد.
به نظر می رسد احساس خستگی به ریتم طبیعی و تنظیم بدن مربوط باشد. بسیاری از مردم حدود ساعت ۲ تا۳ بعد از ظهر احساس خواب آلودگی می کنند. در بعضی فرهنگ ها خواب نیمروز وجود دارد و افراد معتقدند بعد از آن قدرت بازدهی آنها بیشتر می شود.
متخصصان معتقدند در خواب آلودگی نیمروز همان اتفاقی می افتد که درست قبل از خواب شب می بینیم؛ یعنی دمای مرکزی بدن افت می کند و به مغز پیغام می دهد که هورمون ملاتونین را ترشح کند. درست همین اتفاق در مقیاس کوچک در ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر رخ می دهد و مغز احساس خواب آلودگی را تجربه می کند.
البته همه تقصیرها را نباید بر گردن ریتم درونی بدن انداخت. درست است که شما توسط این ریتم خواب آلوده می شوید اما عادات غذاخوردن شما هم خستگی ایجاد می کند طوری که میزان انرژی دریافتی با روندی صعودی زیاد می شود. متأسفانه اکثر مردم در آغاز روز سوخت کافی به بدنشان نمی رسانند.
اگر اغلب بعد ازظهرها احساس سستی و کسالت می کنید این سؤالات را از خودتان بپرسید: آیا صبحانه خورده ام؟ چه خورده ام؟ (یک فنجان چای صبحانه به حساب نمی آید) ناهار چه خورده ام؟ فست فود یا پیراشکی و هله هوله؟! پاسخ شما مشخص می کند مشکل کار کجاست.
یک فنجان چای یا قهوه برای صبحانه و یک تکه شکلات برای ناهار ممکن است انرژی شروع و ادامه کار را فراهم کند اما سوخت طولانی مدتی که در طول روز به آن احتیاج دارید، تامین نمی کند و تاثیر آنها کوتاه مدت است.
غذاهایی که انرژی را تقویت می کنند
برای اینکه به خواب آلودگی و کسالت نیمروز دچار نشوید اولین اقدام صرف صبحانه ای با کیفیت بالاست. اکثر آدم ها در این مورد برای بچه ها موعظه و سخنرانی می کنند اما خودشان رعایت نمی کنند.
مقدار انرژی دریافتی در صبحانه برای خانم ها ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری و در آقایان حدود ۵۰۰ کالری است. برای صبحانه این منوها پیشنهاد می شود:
۱) غذاهایی که از غلات (گندم، جو و..) تهیه شده و با شیر مصرف می شوند که البته شیر باید کم چرب باشد.
۲) نان سبوس دار، کره بادام زمینی و موز
۳) کلوچه خانگی، املت، نان و پنیر کم چرب
۴) یک لیوان آبمیوه یا یک عدد میوه تازه هم پیشنهاد خوبی است.
شما برای ادامه فعالیت در طول روز به کربوهیدرات ها احتیاج دارید؛ چون سوخت اصلی مغز و عضلات به حساب می آید. اما تحقیقات نشان می دهد افزودن پروتئین به کربوهیدرات، تمرکز را افزایش می دهد و از نظر ذهنی و جسمی احساس بهتری پیدا می کنید.
حالا ممکن است فکر کنید چون صبحانه کافی مصرف شده پس می توان از خیر ناهار گذشت یا به یک ظرف سالاد اکتفا کرد و معمولا دلیل آن نداشتن وقت کافی یا کاهش وزن ذکر می شود. این بزرگ ترین اشتباه ممکن است، چون سالاد حاوی پروتئین نیست و افت انرژی و کسالت در بعد از ظهر به سراغتان می آید. اگر هم مایلید برای ناهار سالاد میل کنید، حتمادر آن از تخم مرغ، حبوبات یامرغ خرد شده استفاده کنید.
برای ناهار از غذاهای پرچرب بپرهیزید؛ چون مدت زیادی در دستگاه گوارش می مانند تا هضم شوند و احساس پری به شما دست می دهد. این غذاها اگرچه پرکالری هستند اما باز هم حس می کنید انرژی کافی ندارید چون آنقدر حس پری و سنگینی آنها زیاد است که شما را کسل و بی حال می کند.
وقتی دیر شده…
گاهی برای اقدامی اساسی دیر شده است: صبحانه نخورده اید، ناهار را با یک سالادگذرانده اید و حالا قراراست گزارش کاری بنویسید یا به تکالیف بچه ها رسیدگی کنید و حسابی هم خوابتان گرفته است.
لطفا اشتباهتان را تکرار نکرده و به سراغ نوشابه گاز دار و یا قهوه نروید. به این توصیه ها عمل کنید:
۱) حرکت کنید. اگرامکان دارد در هوای آزاد قدمی بزنید و یا اگر در اداره هستید ۵ یا ۶ بار از پله ها بالا و پایین بروید تا پمپاژ قلبتان بیشتر شده وبدنتان گرم شود. ضمنا چند دقیقه ذهنتان را از موضوع کاری به سمت یک موضوع دیگر منحرف کنید. این کار شمارادوباره شارژ می کند.
۲) مایعات فراموش نشود. یک لیوان آب سرد بنوشد.اگر کمی آبلیموی تازه هم به آن اضافه کنید، خوب است.
۳) به خودتان سوخت برسانید! اگر صبحانه و ناهار خوبی نخورده اید یک میان وعده غذایی لازم و ضروری است. بهترین انتخاب، این موارد را شامل می شود:میوه تازه، مغزها( گردو، پسته، بادام، فندق و..) نان حاوی غلات کامل و سبوس.
این توصیه را هم به یاد داشته باشید: از نور و روشنایی غافل نشوید. تحقیقات نشان داده است مواجهه کوتاه مدت (حدود ۲۰ دقیقه) با نور سفید و روشنایی سطح هشیاری را افزایش داده و پاسخ مغز را تقویت می کند. در مواجهه با نور، ملاتونین ترشح نمی شود و خواب به سراغتان نمی آید اما اگر درب اتاق را بسته و چرت کوتاهی بزنیم چه می شود؟ چرت کوتاه به خصوص در شرایطی که شب بیخوابی کشیده باشید، راهکار خوبی است.
البته شواهد نشان می دهد زمان این چرت کوتاه بسیار مهم است و روی خواب شب تاثیر می گذارد. نباید بعداز ۳ عصر باشدو حدود ۲۰ دقیقه کافی است. بیشتر از این مقدار شما را کسل تر می کند.سایت پزشکان ایران ( www.pezeshkan.org )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
24 ساعته خوابی؟ (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند