از هر طرف که رفتم، جز حیرتم نیفزود | تعبیرستان
از هر طرف که رفتم، جز حیرتم نیفزودپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

از هر طرف که رفتم، جز حیرتم نیفزود

موضوع پزشکان خانواده و مشکلات کاری آنان در روستاها، هنوز از بحث های داغ حوزه سلامت و دست اندرکاران این بخش است و شرایط به گونه ای است که رییس
از هر طرف که رفتم، جز حیرتم نیفزود کمیسیون بهداشت مجلس از عدم دریافت حقوق ۵ ماهه نزدیک ۶ هزار پزشک خانواده انتقاد می کند. اما این موجب نشده که در ماه های اخیر، درباره حوزه جدید عملکردی این طرح یعنی گسترش پزشک خانواده به شهرها، اظهارنظر و اطلاع رسانی نشود. ترجیع بند تمامی این ابرازنظرها هم تکلیف قانون و تاکید آقای رییس جمهور بر اجرای این پروژه است. اما به همان میزان که درباره اصل اجرای این بخش از طرح پزشک خانواده صحبت می شود، در محتوای صحبت ها و چگونگی اجرای آن، تفاوت و پراکندگی مشاهده می شود.
اواخر سال قبل بود که معاون سابق سلامت وزارت بهداشت، از اجرای این طرح در شهرهای شامل ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر جمعیت در سال ۸۷ خبر داد و به این ترتیب همه منتظر شروع سال جدید و اجرای مرحله جدید طرح شدند، اما در اوایل اردیبهشت ماه، سعید داوودی، مشاور عالی مرکز توسعه شبکه وزارت بهداشت گفت: «اجرای طرح پزشک خانواده از اواخر اردیبهشت در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر با هماهنگی سازمان نظام پزشکی، انجمن پزشکان عمومی و وزارت رفاه آغاز می شود.»
وی افزود: «اجرای طرح پزشک خانواده در شهرها در سال ۸۷ قطعی شده و از مدت ها پیش تیم های کارشناسی اجرای این طرح در وزارت بهداشت، سازمان بیمه خدمات درمانی و در سطح دولت فعال شده و قرار است بخش عمده این طرح در شهرها از سوی بخش خصوصی اجرا شود. به همین علت نیازمند همکاری نزدیک سازمان نظام پزشکی، انجمن پزشکان عمومی و جامعه پزشکان هستیم.»
داوودی همچنین وعده داد که از سال ۸۹، اجرای طرح پزشک خانواده در شهرهای بزرگ تر و کلان شهرها آغاز شود و اضافه کرد: «تصمیم وزارت بهداشت این است که حتی الامکان در شهرها از تصدی در اجرای طرح پزشک خانواده بپرهیزد و از توان بخش خصوصی استفاده کند، در روستاها چون در اغلب مناطق پزشکان شاغل در بخش خصوصی حضور نداشتند، وزارت بهداشت مجبور بود اجرای طرح را بر عهده بگیرد، اما در شهرها شرایط برای فعالیت بخش خصوصی فراهم است.»
پایان اردیبهشت، افزایش ابهام ها
اما اردیبهشت به پایان رسید و در اواسط خردادماه، معاون سلامت جدید وزارت بهداشت، با بیان اینکه هم اکنون در حال برنامه ریزی هستیم تا به تدریج جمعیت شهری را زیر پوشش این طرح بیاوریم، گفت: « هنوز منابع مالی طرح پزشک خانواده برای امسال با وزارت رفاه نهایی نشده است و مشغول بحث هستیم که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم و تا زمانی که منابع مالی این طرح مشخص نشود نمی توان در مورد گسترش آن در روستاها و شهرها خبر قطعی داد.»
وزیر بهداشت هم در اظهارات خود در خردادماه درباره حضور بخش خصوصی در این طرح، تنها به این بسنده کرد که باید حقوق بخش خصوصی برای اجرای طرح پزشک خانواده در شهرها در نظر گرفته شود.
اوایل تیرماه که رسید، معاون سلامت از منتفی شدن اجرای طرح در شهرها در سال جاری خبر داد. وی در این زمینه اظهار داشت:«به علت افزایش نیافتن منابع مالی امسال نمی توانیم طرح پزشک خانواده را گسترش دهیم و به شهرها بیاوریم و کماکان اجرای این طرح در سطح محدود خدمات پزشک خانواده در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر می ماند.» این اظهارنظر هم دیری نپایید و کمتر از دو هفته بعد، رییس مرکز توسعه شبکه و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح پزشک خانواده از مهر ماه سال جاری در کشور خبر داد و افزود: «این طرح در شهرهای زیر۱۰۰ هزار نفر در سه سطح پزشک عمومی، تخصصی و فوق تخصصی به طور همزمان در استانهای اردبیل، شهرکرد و یزد به صورت آزمایشی اجرا می شود.» روزهای پایانی تیرماه بود که بار دیگر داوودی، با بیان دو پیشنهاد گوناگون وزارت بهداشت به کار گروه ویژه دولت برای اجرای طرح پزشک خانواده در شهرها، از تاکید وزارت بهداشت بر اجرایی شدن یکی از این دو پیشنهاد در سال جاری خبر داد. اما نکته جالب، این بود که نسبت به اظهارات قبلی وی در اردیبهشت ماه، این بار تقریبا ردپای حضور بخش خصوصی در اجرای طرح به حداقل ممکن رسیده بود.
سه روز پس از این اظهارات هم در اوایل مردادماه، رییس مرکز توسعه شبکه و ارتقای سلامت وزارت بهداشت تأکید کرد: «اجرای پزشک خانواده در شهرها که تکلیف قانونی دولت و مورد تأکید رییس جمهور است در گام اول باید در روستاها موفق شود و برای رسیدن به موفقیت این طرح در روستاها نیازمند همکاری و احساس مسوولیت تمام دستگاه های مسوول هستیم.»
حضور بخش خصوصی، یک آرزو
کمتر از یک هفته بعد، رییس مرکز توسعه شبکه وزارت بهداشت، نغمه جدیدی ساز کرد. وی با تشریح شیوه اجرای برنامه پزشک خانواده در شهرها، از ایجاد پنج هزار مجتمع پزشک خانواده در شهرها خبر داد. وی با کنار نهادن کامل بخش خصوصی از ساختار اجرای طرح، گفت: «اجرای این طرح در شهرها در مرحله اول نیازمند ایجاد فضاهای فیزیکی و نیروی انسانی لازم برای ارایه خدمات سطح یک شامل مراقبت های اولیه و خدمات پزشکان خانواده است، در زمان حاضر ۲ هزار و ۴۰۰ مرکز بهداشتی درمانی دولتی در شهرها وجود دارند، ۱۷۰۰ پایگاه بهداشتی شهری نیز داریم، بنابراین همین الان بیش از ۴ هزار فضای فیزیکی برای شروع طرح پزشک خانواده در شهرها در اختیار داریم که البته باید فضاهای فیزیکی تأمین اجتماعی، شرکت نفت، فرهنگیان و مانند آن را نیز با حمایت دولت به این مجموعه افزود.»
البته وی اضافه کرد: «ایده آل این است که در آینده بخش خصوصی نیز برای ایجاد مجتمع های پزشک خانواده وارد شود، اما تا آن زمان باید دولت این مراکز را با تجمیع امکاناتی که در کل دستگاه های دولتی وجود دارد ایجاد کند.» چند روز بعد هم این وزیر بهداشت بود که اعلام کرد اجرای طرح پزشک خانواده در شهرها، نیمه دوم امسال آغاز می شود. وی همچنین درباره سازوکار جدید و نوآورانه اجرای طرح پزشک خانواده از سوی سازمان تأمین اجتماعی برای بیمه شدگان این سازمان گفت: «به هر حال آنها هم دارند زحماتی می کشند و این کار خارج از فعالیت های کارگروه منتسب به رییس جمهوری نیست و یکی از برنامه های مطرح شده در این کارگروه این است که بیمه شدگان از سوی سازمان بیمه کننده مربوطه تحت پوشش طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع قرار گیرند که این پیشنهاد نیز در حال بررسی است.» اما یک هفته بعد، باز هم این یقین ها به تردید و اما واگرها انجامید. رییس مرکز توسعه شبکه و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، اجرای طرح در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر را منوط به تامین اعتبار از سوی وزارت رفاه و مجلس دانست. جالب آنکه وی اظهار داشت: «طرح پزشک خانواده در شهرها، با اولویت بخش خصوصی اجرا می شود.»
به این ترتیب اکنون که به آخرین روزهای پنجمین ماه سال رسیده ایم، هنوز درباره زمان شروع اجرای طرح، چگونگی آن و از همه مهم تر میزان و نحوه حضور بخش خصوصی در این طرح مهم ابهامات و مسایل روشن نشده بسیاری وجود دارد که تنها می توان امیدوار بود در آینده ای نزدیک به این سوالات پاسخ داده شود.دکتر سیدعلی موسوی
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
با آدمهای شیطان بحث نکنید (حجت الاسلام عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند