سیگارهای طعم دار خطرناک ترند | تعبیرستان
سیگارهای طعم دار خطرناک ترندپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

سیگارهای طعم دار خطرناک ترند

سالانه ۶۰ هزار ایرانی به علت مصرف انواع دخانیات جان خودشان را از دست می دهند و اگرچه این روزها با تشدید تبلیغات منفی علیه سیگار، تبلیغات مستقیم برای تشویق
سیگارهای طعم دار خطرناک ترند به مصرف دخانیات کمتر شده اما شرکت های بزرگ دخانیات برای فروش محصولات خود، تدابیر دیگری اندیشیده اند و به ضدتبلیغات روی آورده اند. این شرکت ها که همیشه دنبال نوآوری و ایجاد تنوع در بازارهای تولید و فروش خود هستند، با این تغییرات آگاهانه در نوع محصولات شان، هیچ هدفی جز فروش بیشتر و افزایش تعداد مصرف کنندگان خود ندارند. یکی از این ترفندها، تبلیغ سیگارهای طعم دار و کم ضرر است. در این باره با دکتر محمدرضا فیاض نوری، روان پزشک و درمانگر مرکز مطالعات ملی اعتیاد، به گفتگو نشسته ایم....
▪ سیگارهای طعم دار با چه طعم هایی در بازار موجودند؟
ـ در حال حاضر، سیگار طعم دار معطر با طعم سیب ترش، نعناع، شکلات، هندوانه، گیلاس سیاه و چند طعم دیگر در بازار موجودند و از آنجا که شعار تولیدکنندگان این نوع سیگارها کم ضرر بودن آنهاست، جوانان زیادی را به مصرف این محصولات ترغیب می کنند. حتی بسیاری از خانم ها به دنبال خرید این سیگارها می روند، چرا که طعم نسبتا مطبوعی دارند.
▪ واقعا این سیگارها کم ضررترند؟
ـ نه! این یک ترفند تبلیغاتی است که بسیار هم خوب عمل کرده و بسیاری از نوجوانان و جوانان تنها به همین دلیل به سراغ سیگارهای طعم دار می روند. البته سیگارهای نعناعی بسیار پرطرف دارتر از سایر سیگارهای طعم دار هستند و اکثرا از سوی کمپانی های آمریکایی به بازار عرضه می شوند و از اواسط دهه هشتاد میلادی با افزایش فروش و مصرف همراه بوده اند.
در سیگارهای طعم دار از نعناع یا میوه استفاده می شود که ظاهرا تاثیر خنک کنندگی دارند ولی در حقیقت اعتیاد بیشتری می آورند. از طرفی، اسانس نعناع علاوه بر اینکه در خود توتون سیگار استفاده می شود، حتی برای افزایش تاثیر، روی کاغذ و فیلتر سیگار نیز مورد استفاده قرار می گیرد و صرفا جنبه روانی دارد زیرا این نکته را به مصرف کننده القا می کند که وجود اسانس نعناع یا سیب یا قهوه از ضرر سیگار می کاهد.
▪ یعنی شرکت های دخانی صرفا به دلیل فروش بیشتر از این مواد استفاده می کنند؟
ـ بله و متاسفانه این نوع سیگارها حتی توسط سازمان های رسمی مانند سازمان غذا و دارو (FDA) بدون هیچ مشکلی تایید شده اند. برای تان مثالی می زنم. نعناع همواره به عنوان یک دارو برای کاهش درد، رفع التهاب و بی حس کنندگی نقاطی در بدن، در اکثر پمادهای موضعی ضد درد و ضدخارش استفاده می شود و استفاده از همین خاصیت منتول توتون سیگار موجب می شود که فرد هنگام کشیدن سیگار، ظاهرا احساس مطبوع تری داشته باشد و از علایم التهابی، سوزانندگی و بوی نامطبوع سیگار در امان بماند. در حقیقت باید گفت فرد سیگاری، دود حاوی ۴ هزار نوع ماده سمی و کشنده را با ظاهری آراسته و خنک به بدن خود وارد می کند. در عین حال، این احساس مطبوع به خصوص در دفعات اول مصرف، موجب دوام بیشتر در مصرف سیگار و اعتیاد شدید تر و طولانی تری در فرد سیگاری می شود.
▪ پس می توان گفت که مصرف سیگارهای طعم دار اعتیادآورتر است؟
ـ مطبوعیت ظاهری دود این نوع سیگارها و خاصیت بی حس کنندگی و ضدالتهابی آنها موجب تسهیل و ترغیب در مصرف بیشتر آنها می شود و تحقیقات اخیر نیز نشان می دهد که نعناع، گیرنده های سرمای موجود در حلق و بینی و مجاری تنفسی را تحریک می کند و موجب ایجاد وقفه در تنفس می شود و در واقع همان حالتی است که هر کدام از ما ممکن است در هوای سرد تجربه کرده باشیم. این توقف موقتی و کوتاه مدت در نفس کشیدن هم موجب می شود تا دود حاصل از سیگار مدت بیشتری در ریه ها و مجاری تنفسی باقی بماند و مواد تشکیل دهنده دود سیگار از جمله نیکوتین فرصت بیشتری برای جذب پیدا می کنند و همین موضوع اعتیاد بیشتر و وابستگی شدیدتر به نیکوتین را به همراه دارد. حتی بسیاری از محققان روی تاثیر نعناع در جلوگیری از سوخت و ساز مواد سرطان زای موجود در سیگار بحث می کنند و بر این باورند که همین خاصیت اثرات سرطان زایی سیگارهای طعم دار را تا ۳۰۰ درصد بالا می برد. البته بعضی تحقیقات مشکوک عوارض این نوع سیگارها را مشابه سیگارهای معمولی می دانند اما مسلما بخار داغ نعنای سوخته شده در دراز مدت نمی تواند بر مجاری تنفسی و حلق و بینی و مری فرد مصرف کننده بی تاثیر باشد.
▪ گروهی از تولیدکنندگان سیگارهای نعناعی معتقدند این نوع سیگارها خاصیت ضدنفخ یا درمان سرما خوردگی و چیزهایی از این قبیل دارد. شما این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید؟
ـ رواج برخی باورهای غلط در مورد این نوع سیگارها مانند ضدنفخ، درمان سرما خوردگی، تمدد اعصاب و ... که شاید زمینه ساز مصرف بیشتر این نوع سیگارها باشد، همگی حساب شده و هدف دار هستند؛ به طوری که ظاهر فانتزی و سفید رنگ سیگار، در جعبه ای با رنگ سبز و قهوه ای و زرد به همراه طعمی از نعناع و خنکی، سیب، شکلات، قهوه و ... از این قاتلان کوچک، نمایی ساخته است که افراد ابتدا به صورت یک تفنن (و نه مصرف سیگار) آن را شروع کرده و به تدریج به آن عادت می کنند. به عبارت دیگر، شرکت های دخانی با رواج این باورهای غلط خواسته اند که این سیگارها را از ماهیت واقعی خود، یعنی یکی از انواع کشنده دخانیات دور کنند، طوری که مصرف آن را توسط نوجوانان کم سن و سال نیز شاهد بوده ایم.
▪ آیا روش ترک سیگارهای طعم دار با سایر سیگارها متفاوت است؟
ـ با توجه به اینکه مصرف کنندگان این سیگار (به ویژه سیگارهای نعناعی)، اعتیاد بیشتر و عمیق تری به نیکوتین دارند، بعضی کارشناسان تغییر سیگار منتول دار به سیگار معمولی و سپس ترک کامل دخانیات را عنوان می کنند ولی از آنجا که جایگزینی دخانیات با هم در زمان ترک توصیه نمی شود، بهترین پیشنهاد (در کنار رفتار درمانی و کمک به تغییر نگرش از آگاهی به باور) درمان جایگزینی نیکوتین است که به صورت آدامس، چسب و اسپری موجود است و باید تحت نظر پزشک مصرف شود.روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
راه درمان چشم چرانی (دکتر میرباقری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند