پزشکی چین، درمان کامل | تعبیرستان
پزشکی چین، درمان کاملپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پزشکی چین، درمان کامل

پزشک چینی معاینهٔ بیمار را با گرفتن نبض او به شیوه ای کاملاً خاص و با سه انگشت، آغاز می کند. سپس با دقت تمام و صرف وقت بسیار، زبان
پزشکی چین، درمان کامل بیمار را معاینه می کند. پزشک تشخیص خود را در قالب یک زبان تصویری بیان می کند. برای مثال می گوید: « باد و سرما به ریه هایتان حمله کرده اند».
پزشکان چینی اغلب از داروهای گیاهی برای درمان استفاده می کنند، اما مواد جانوری و کانی نیز تجویز می شود. برای مثال، در مورد بالا (حملهٔ باد و سرما به ریه ها)، هدف از تجویز دارو می تواند «بیرون راندن باد و سرما و افزودن مقداری خاک برای تولید طلا» باشد. در موردهای دیگر، پزشکان ممکن است یک جلسه طب سوزنی، سوزاندن گیاهان داغ فتیله ای، یا ماساژ چینی برای «باز کردن نصف النهار ها» را تجویز کنند. درمان های دیگری نیز همچون بادکش کردن، مالیدن ضماد و استفاده از سوزن هایی مخصوص به روی نقاط خاصی از بدن وجود دارد.
مفهوم تعادل
هر چند پزشکی چین به قدمت تمدن چین است، اما تنها پس از سدهٔ سوم پیش از میلاد، شکل یک آموزهٔ رسمی را یافت. بنیان های نظری این آموزه که از آن پس بی تغییر مانده اند، برگرفته از اصول تائوئیسم است که عبارتند از: یین و یانگ، پنج جنبش و «کی». تائوئیست ها این انگاره ها را برای توصیف پدیده های طبیعی به کار می گیرند. بر این مبنا، روز معرف یانگ است و شب معرف یین. این دو، با درهم تنیدن و در هم آمیختن، یک روز کامل را شکل می دهند. تمامی کیهان بر مبنای همین اصل کار می کند. هنگامی که یین و یانگ در هماهنگی با یکدیگرند ما سالم و تندرست هستیم. برعکس، وقتی در هماهنگی با یکدیگر نیستند بیمار می شویم. و آن هنگام که یین و یانگ از یکدیگر جدا می شوند مرگ فرا می رسد.
هدف پزشکی چینی بازگرداندن تعادل و هماهنگی میان یین و یانگ از رهگذر ترکیب «پنج جنبش» است، پنج عنصر مادی طبیعت که بیش از همه مشترک است. یعنی چوب، آتش، خاک، فلز و آب، معرف این پنج حرکت است. تائوئیست ها روابط میان این پنج عنصر را مطالعه و بررسی می کنند و بر مبنای آن نظام مرجع ها را تهیه می کنند که این نظام امکان درک جهان، از آن جمله امکان درک تمامی جنبه های زندگی را به آنان می دهد.
نقشهٔ بدن
پزشکان بر مبنای این نظام، بدن را به پنج گروه از کارکردها تقسیم می کنند که هر گروه با یک «اندام» مشخص می شود. از لحاظ فیزیولوژیک؛ هر کارکرد، پایهٔ کارکرد دیگر است و در همان حال تحت نظارت کارکرد سوم. برای مثال، «ریه ها» با «طحال» حمایت می شوند و تحت نظارت «جگر» هستند. بیماری، نتیجهٔ مختل شدن این رابطه است. اگر طحال به اندازهٔ کافی از ریه ها حمایت نکند، ریه ها بیمار می شوند. پس برای درمان ریه ها، باید طحال را نیز تحریک کرد تا از ریه ها بهتر حمایت کند و به این ترتیب درمان موثرتر می شود.
اما چگونه « خاک افزوده می شود؟» از طریق «کی». «کی» یکی از ماوراءالطبیعه ترین مفهوم های تائوئیسم است. «کی» در زبان چینی امروز به معنای هواست اما تائوئیست ها، این واژه را برای توضیح گرایش های خاص طبیعی یا اجتماعی به کار می برند. برای یک پزشک چینی این واژه به طور کلی به معنای کارکرد است. برخی گیاهان یا مواد جانوری یا کانی می توانند «کی» برخی از اندام ها را تقویت کنند. همچنین، «کی» از طریق نبض، وضعیت هر اندام را به پزشک خبر می دهد (بسته به اینکه نبض قوی، ضعیف، بسیار ضعیف، آرام یا تند باشد) حالت زبان نیز برای پزشک نشان دهندهٔ «کی» است. به علاوه، «کی» در تمامی نصف النهارهای بدن جریان دارد.
نصف النهارها از سرتاسر بدن می گذرند و اندام های داخلی بدن را به سطح پیوند می دهند. ۱۴ نصف النهار اصلی با بیش از ۳۶۰ نقطهٔ تماس زیرپوستی وجود دارد. با تحریک نصف النهارها (برای مثال، با فروکردن سوزن، سوزاندن گیاهان داغ فتیله ای و یا ماساژ نقطه های تماس)، می توان «کی» را دست کاری و تنظیم کرد تا تعادل میان یین و یانگ بدن از نو برقرار شود.
تمامی عدم تعادل ها ناشی از «تغییر اقلیمی» است. یکی از شش «علت بیرونی» (شادمانی، خشم، حزن، اضطراب، وسوسه و ترس) موجب این «تغییر اقلیمی» می شوند. علت های دیگری نیز وجود دارد که در هیچ یک از این دو گروه از علت ها جا نمی گیرند، مانند شیوهٔ ناسالم زندگی یا تصادف ها.
پزشک چینی در پی آن نیست که در مورد یک بخش از بدن تشخیصی دقیق دهد. بلکه او تلاش می کند که مشاهده ای جامع را انجام دهد و بیمار را به طور کلی درمان کند. او یک بیماری موضعی و خاص (برای مثال، زخم) را درمان نمی کند، بلکه کل بدن را درمان می کند. ساز وکار زیست شناختی این نوع درمان به وضوح مشخص نیست. برخی فکر می کنند که پزشک بیمار را به خود ـ درمانی ترغیب می کند، برخی دیگر معتقدند که دستگاه دفاعی و ایمنی بدن فعال می شود. در هر حال، راهبرد یاری رساندن به «کی خوب» برای بیرون راندن «کی بد»، بازدارندهٔ حمله های تهاجمی علیه بدن است و عوارض جانبی را نیز به حداقل می رساند. از همین رو است که پزشکی چینی در غرب محبوبیت یافته است.
پزشکی چینی؛ علمی یا غیرعلمی
آیا پزشکی چینی علمی است؟ «سرما» و «باد» را نمی توان زیر میکروسکوپ مشاهده کرد و هیچ شیوهٔ علمی، برای اندازه گیری «کی» وجود ندارد. بنابراین هر چند پژوهشگران «نشانه ها»یی از نصف النهارها را در آزمایشگاه یافته اند، اما از دید پزشکی غرب، پزشکی چینی علمی نیست. در مقابل، برخی از پزشکان چینی بر این باورند که شیوه های جدید پژوهش علمی، هنوز محدودتر و ابتدایی تر از آن است، که بتواند اصول بنیادی به کار رفته در پزشکی چینی را دریابد. اما هدف پزشکی با هدف علم یکسان نیست. درمان پیش از هر چیز هنر مداواست. اگر چیزی عمل می کند دیگر دانستن علت و دلیل آن ضرورتی ندارد. آیا پزشکی چینی بهتر از دیگر نظام های پزشکی است؟ پزشکی چینی نیز همانند دیگر نظام های پزشکی، برای مداوای برخی از بیماری ها موثرتر است. رویکرد جامع نگر این پزشکی، برای مثال در درمان بیماری های روان تنی و مزمن یا بیماری های کارکردی، موثر است. طب سوزنی در مداوای آسیب دیدگی های ورزشی موفق است. اما پزشکی چینی برای موردهای اضطراری و بیماری های حاد کمتر کارایی دارد.انتخابی از منابع گوناگون

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
توبه توی پیری (حجت الاسلام محمدی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند