بیولوژی و پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی | تعبیرستان
بیولوژی و پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبیشیلاتکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

بیولوژی و پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی

مقدمه
پهن ماهی چپ گرد جنوبی به دلیل قابلیت منحصر فرد و تماشائی خود که از یک ماهی با ظاهر عادی با تک چشم هائی که در
بیولوژی و پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی طرفین سر می تواند به صورت جفت چشمی در یک طرف سر تغییر حالت دهد؛ مشاهده می شود. این تغییر ساختاری زمانی رخ می دهد که ماهی هنوز در مرحله لاروی به سر می برد و جنین پدیده ای جزء جالب ترین موارد در بین تمامی انواع ماهیان به شمار می رود. پهن ماهی چپ گرد جنوبی Paralichthys lethostigma جزء خانواده Bothidae و جنس Paralichthys است. گونه های پرورش و مهم دیگر Paralichthys dentatus و Paralichthys Olivaceaus می باشند.
علاقه وافری در خصوص پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی وجود دارد. زیرا علاوه بر قیمت بالای گوشت آن، همچنین قابلیت رشد، حتی در آب های لب شور را دارا است. بنابراین علاقمندان فراوانی را در بازارهای سرتاسر جهان دارا است. پهن ماهی چپ گرد جنوبی در سرتاسر جنوب غربی ایالات متحده به چشم می خورد و می توان آنها را در ناحیه وسیع جغرافیائی پرورش داد.
از آنجائی که به نظر می رسد پهن ماهی چپ گرد جنوبی در آب هائی با درجه شوری پائین از رشد خوبی برخوردار باشد، می توان فعالیت های پرورشی را به فاصله دوتری از نواحی ساحلی که هزینه های پرورش در آن زیاد می باشد.
انتقال داده و هزینه های ثابت مرتبط با پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی را کاهش داد با این حال پژوهش های انجام گرفته در خصوص نحوهٔ پرورش این ماهی از ۵ سال قبل آغاز شده است که عمدتاً به تولید این نوع ماهی در مراحل ابتدائی تکثیر و پورش اختصاص داشته است و هنوز اطلاعات نهائی در خصوص روش های پرورش و امکان پرورش این ماهی در مقیاس اقتصادی به دست نیامده است.
تاریخچه طبیعی
پهن ماهی چپ گرد جنوبی در رودخانه ها و مصب های واقع در ساحل اقیانوس اطلس از کرولینای شمالی تا جنوب فلوریدا و خلیج کوچک تامپا از منطقه فلوریدا در مجاورت سواحل خلیج فلوریدا تا منطقه جنوب تگزاس یافت می شود.
پراکنش این پهن ماهی ها، حوالی حاشیه فلوریدا در حال کاهش است و این امر به عنوان یک سؤال در ذهن برخی از زیست شناسان مطرح شده، که آیا ممکن است این ماهیان متعلق به ذخایر طبیعی جداگانه ای باشند؟ پهن ماهی چپ گرد جنوبی در گسترهٔ وسیعی از نواحی با آب شور وجود دارد و ماهیان بالغ از اینگونه در آب هائی با درجه شوری ۰ تا ۳۶ قسمت در هزار (ppt) یافت می شوند صید آنها از طریق قلاب و رشته قلاب های طویل در رودخانه ها و آب های داخلی دور از ساحل چندان معمول نیست.
گسترهٔ زیستی
پهن ماهی چپ گرد جنوبی بالغ، در طول فصل پائیز از نواحی مجاور ساحل برای تخم ریزی به آب های دریائی مهاجرت می کند و فصل تخم ریزی از ماه دسامبر در قسمت بالائی محدودهٔ شمایل آغاز شده و تا اواخر ژانویه و فوریه در محدوده جنوبی ادامه می یابد. ماهیان بالغ بلافاصله پس از تخم ریزی به رودخانه ها و مصب های رودخانه ای برمی گردند. لارو پهن ماهی چپ گرد جنوبی در آب های مجاور ساحل به مدت ۳۰ تا ۶۰ روز از زوپلاتکتون ها تغذیه می کند، سپس، تغییرات ساختاری آغاز شده و جریان آبی لاروها را به سمت ورودی مصب ها حمل می نماید. پس از مرحله تغییرات ساختاری نوزاد پهن ماهی بخش های جنوبی فعالیت مهاجرت خود را به نواحی بالادست رودخانه آغاز می کنند. برخی از محققان بر این باور هستند که بچه ماهی و یا ماهیان بالغ پهن ماهی چپ گرد جنوبی در ۲ سال اول زندگی خود برای سپری کردن فصل زمستان در آب هائی با شوری پائین باقی مانده و هنگامی که به سن ۲ سالگی و بلوغ جنسی رسیدند مهاجرت خود را به سمت اقیانوس آغاز می نماید.
ظاهر بدن
ماهیان بالغ از لحاظ ظاهری قرینه هستند و به جای شنا در ستون های آبی مانند سایر ماهیان، به صورت رویه بالا حرکت نموده و طرف دارای رنگدانه های تیره در سطح آب قرار دارد و بستر را برای استتار و استراحت انتخاب می نمایند. هر دو چشم و سوراخ های بینی در قسمت بالای سر قرار گرفته است. دهان در این ماهیان خمیده و متمایل به طرف فوقانی بدن می باشد. لارو این ماهیان پس از رسیدن به مرحله تغییر ساختاری همانند سایر ماهی ها است، اما در مرحله تغییر ساختاری (متتامورفوز) که ۳۰ تا ۴۰ روز پس از بیرون آمدن از تخم انجام می شود چشم راست به آرامی به طرف چپ سر تغییر مکان می یابد و آرواره اندکی خمیده شده و ماهیان علاوه بر توانائی شنای جانبی دارای قابلیت شنا به سمت بالا و پائین نیز می باشند. هنگامی که مرحله تغییر ساختاری در طی ۲ تا ۳ هفته به پایان برسد به صورت ماهیان بالغ درمی آید و از این زمان به بعد بیشتر اوقات در کف بستر به استتار و استراحت می پردازد.
چرخه زندگی پهن ماهی چپ گرد جنوبی
۱) مرحله جذب کلسیم
۲) مرحله لاروی (شروع تغذیه فعال)
۳) آغاز تغییرات ساختاری در شکل بدن و چشم ها
۴) مرحله تغییر ساختاری و قرار گرفتن چشم در سمت چپ بدن
۵) مرحله بستر زی شدن (استتار و استراحت)
۶) مرحله حرکتی (تغذیه ای)
۷) بلوغ و فعالیت های زیستی
عادات غذائی در شرایط طبیعی
پهن ماهی چپ گرد جنوبی با کمین کردن در بستر و حرکت ناگهانی به طرف بالا شکار خود را به دست می آورد، این عمل با تخلیه هوا از دهان صورت می گیرد و طعمه در طی یک حرکت سریع به دهان بلعیده و سپس وارد بدن می شود. این ماهیان در محیط طبیعی عمدتاً از میگو و ماهیان کوچک تغذیه می کنند؛ پس از شکار طعمه بلافاصله در محیط در حرکتی سریع به عقب حرکت نمود و در بستر آب قرار می گیرد. پهن ماهیان پرورشی به شیوه ای مشابه ماهیان دریائی در محیط های طبیعی تغذیه می نمایند اما تغذیه در ماهیان پرورشی به گونه ای آموزش داده شده که ماهیان به سطح آب آمده و از غذای خشک و یا فشرده برای این عمل استفاده می کنند.
تولیدمثل در شرایط طبیعی
ماهیان بالغ در اواخر پائیز از رودخانه ها و مصب های آن به دریا مهاجرت نموده و در ماه نوامبر تا فوریه در آب های گرم مجاور ساحل و جریان گلف استریم تخم ریزی می کنند. تخم های لقاح یافته ای در عمق ۳۰ تا ۲۰۰ متری نیز یافت شده اند. هنگامی که پهن ماهی چپ گرد جنوبی در سن ۲ سالگی به بلوغ جنسی می رسد در این سن وزن ماهی نر ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم (طول آن ۲۵۰ میلی متر) و وزن ماهی ماده ۸۰۰ گرم (به طول ۳۵۰ میلی متر) می باشد ماهیان ماده اقدام به تخم ریزی کرده و به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن تعداد صد هزار عدد تخم در طی چند روز می گذارند. اگرچه تعداد تخم های گذاشته شده در هر بار توسط این ماهیان در مقایسه با سایر گونه های ماهی که از نظر وزنی مشابه می باشند نسبتاً اندک است اما کل تولید تخم پهن ماهی در صورتی که تمامی قسمت های تخمک با هم ترکیب نشده باشند با سایر ماهیان مشابه است تخم های آن حدود ۱ میلی متر قطر داشته و از نظر ظاهری نسبتاً شفاف و واجد یک لکه چربی است که دارای قابلیت شناوری بالائی می باشد.
فنون پرورش پهن ماهیان چپ گرد جنوبی
▪ تهیه ماهیان مولد
به دلیل اینکه پهن ماهیان بالغ تنها در زمان های خاصی از سال برای تخم ریزی مهاجرت می کنند به راحتی می توان آنها را در تورهای پره ای که در دهانه رودخانه ها و یا در امتداد سواحل واقع بر مصب رودخانه ها مستقر می شوند، صید کرد. بدین ترتیب می توان در حالی که برای مدت کوتاهی بیرون از آب قرار می گیرد، برای انتقال به مخازنی که اختصاصاً به همین منظور در انتهاء قایق ساخته شده به صورت زنده نگهداری و ماهیان مولد با کیفیت بالائی را به دست آورد. تعدادی از پژوهشگران موفق شدند برخی از ماهیان مولد از این نوع را از ماهیگیران تجاری و یا تفریحی که با قلاب و دست اقدام به صید می کنند تهیه نمایند اما این روش فشارهائی را بر ماهی وارد می کند و ممکن است به مرگ یا بازدهی اندک تخم دهی منجر گردد.
▪ تخم ریزی مصنوعی
به دلیل آنکه پهن ماهی چپ گرد (ماهی فلاندر) در طول پائیز و زمستان تخم ریزی می ماید شرایط زیست محیطی لازم برای ترغیب تخم ریزی دورهٔ نوری ۹ تا ۱۰ ساعت و دمای ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد. شرایط نوری می بایست چندین ماه قبل از زمان موردنظر تخم ریزی آغاز شده باشد. طول روز و دما باید به تدریج کاهش یابد و ۲ هفته قبل از تخم ریزی به سطوح مطلوب برسد به طوری که به حد کافی در اختیار ماهی قرار گیرد تا به رشد تخم ها منجر گردد. ماهیان مولدی که تحت چنین شرایطی قرار می گیرند می بایستی چندین ماه بدین ترتیب به تلید تخم بپردازند. بسیاری از متخصصین در حال حاضر دست اندرکار پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی هستند و از نوعی هورمون واسط جهت افزایش تسریع فرآیند بلوغ جنسی و تخم ریزی در ماهی استفاده می کنند. این مواد دارای کلسترول و سلولز بوده که حاوی ترکیبات مصنوعی هورمون های آزادکننده غدد جنسی GoRHA در بین عضلات که در ناحیه حد واسط باله پشتی و خط جانبی قرار دارد دیده می شود. مقدار معادل این هورمون ۵۰ تا ۱۰۰ میکروگرم در کیلوگرم با حداکثر قطر اووسیت ۵۰۰ میکرومتر می باشد.
این حالت در ماهیان ماده که به بلوغ رسیده اند و دارای برآمدگی هی قابل ملاحظه ای در ناحیه شکمی خود هستند انجام می گردد.
ماهیان ماده ای که قطر تخم های آنها کم است را نمی توان با تزریق هورمون به مرحله بلوغ جنسی رساند به طور کل تخم ها ۴۸ ساعت پس از تزریق به مرحله بلوغ جنسی و تخم گذاری می رسند و می توان پس از تخم گیری از ماهی ماده تخم های به دست آمده را با اسپرم های نر درآمیخت. تخم ها از ناحیه حفره شکمی یا بخش کور تخلیه می شوند و اسپرم ها نیز از طرف باله پشتی و یا طرف چشم زده بدن ماهی خارج می شود. تخم های سالم و ماندنی در روی ستون های آبی شناور می مانند اما تمامی این تخم ها به مرحله لقاح نمی رسند. میزان لقاح یافتگی تخم های شناور را می توان ۶ ساعت پس از انجام عمل لقاح مشخص گردد در این زمان جنین وارد مرحله چندسلولی می شود که به راحتی با ۱۰۰ درجه بزرگنمائی به کمک ذره بین قابل دیدن می باشد.
پژوهشگران برای تولید تخم های لقاح یافته برای کشت لاروها از روش تخم گیری ماهی استفاده نموده اند. گرچه روش تخم کشی مستلزم در دست گرفتن ماهی است و برای ماهی ها فشار و استرس را به دنبال دارد لیکن این روش دارای این مزیت است که تعداد کافی از این تخم ها در مدت زمان کوتاهی به دست می آید که برای ذخیره کردن در مخازن ویژه پرورش لارو مناسب است. اخیراً در مخزن های تخم ریزی، تخم های بدون تزریق هورمون شمار قابل ملاحظه ای از تخم های لقاح یافته را به خود اختصاص داده اما این روش به سطح قابل اعتمادی که برای انجام پرورش لارو ماهی در مقیاس تجاری لازم می باشد ترسیده است.
مخازن تخمریزی به وضوح برای ماهیان، استرس و فشار کمتری را به دنبال دارند زیرا نیازی به در دست گرفتن ماهی و استفاده از مواد بیهوش کننده نمی باشد. همچنین این روش تخم ها با کیفیت بهتری را تشکیل می دهند. ماهیان نر در مقایسه با سایر ماهیان، مقدار اسپرم کمتری تولید می کنند هنگامی که نرهای دارای اسپرم از ناحیه شکمی به آرامی فشار داده شوند. مقدار ۵/۰ میلی لیتر اسپرم به دست می آید. تزریق هورمون گونادوتروپین که در انسان نیز وجود دارد H۶۶ در افزایش حجم اسپرم یا آغاز فرآیند تولید اسپرم بی اثر می باشد برنامه ریزی برای ایجاد شرایط مناسب زیست محیطی پیش از زمان تخم ریزی ظاهراً کارآمدترین راه برای تهیه ماهیان نر مولد در مجموعه ذخیرهٔ پرورشی محسوب می شود.
پرورش لارو
تخم ها پس از طی ۵۵ ساعت دوره پرورشی در دمای ۶۳ درجه فارنهایت (۱۷ درجه سانتی گراد) تبدیل به لارو شده و از تخم بیرون می آیند. لاروهائی که تازه سر از تخم بیرون آورده اند فاقد باله، چشم و یا دهان هستند اما پیش از نخستین مرحله تغذیه و در عرض ۵ روز این اندام ها در آنها رشد می نماید. لاروها قبل از تغذیه آغازین در مخازن ۲۰ تا ۳۰ لیتری که دارای ارتفاع آبی برابر با ۱ تا ۴ متر می باشد قرار داده می شوند. بسیاری از پرورش دهندگان با تراکم ۱۵۰ هزار رشته جلبکی اقدام به افزودن جلبک به هر لیتر از آب می نمایند. تا مشابه تغذیه آغازین کیسه زرده کاملاً جذب گردد اما بافت های چربی همچنان به مدت چند روز باقی می مانند در این زمان روتیفرها به میزان ۵ میلی لیتر مصرف می شوند تا اینکه ۱۵ تا ۲۵ روز از زمان تخم گشائی در لاروها سپری می شود و در این هنگام شروع به خوردن ناپلی آرتمیا می نمایند
. مقدار مصرف ناپلی آرتمیا در مرحله اول ۱ میلی لیتر است و این مقدار تا شروع تغییر ساختاری به ۵ میلی لیتر نیز می رسد و جمعاً تا ۵۵ روز پس از تبدیل لاروی ادامه می یابد. مرحله تغییر ساختاری در حدود روز سی ام و دمای ۱۷ درجه سانتی گراد آغاز می شود و تقریباً ۲ هفته به طول می انجامد سرتاسر دوره پرورش لارو، تماماً در آب شور دریا با درجه شوری ۳۳ppt و حرارت بین ۱۷ تا ۲۱ درجه سانتی گراد انجام می شود.
حد مطلوب بقا و بازماندگی و رشد تخم ها در ۱۷ درجه سانتی گراد صورت می گیرد این در حالی است که شرایط بقا و شروع تغییر ساختاری در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد انجام می پذیرد. پرورش لاروها در حوضچه ها نیز امکان پذیر بوده اما روش های بهینه برداشت آنها نیز می بایست تهیه شود. اخیراً ماهیانی را که مرحلهٔ تغییر ساختاری را گذرانده اند می توان به تدریج با کاش میزان آرتمیا به نسبت ۵ میلی لیتر تا ۰ میلی لیتر و استفاده از غذاهای جایگزین که اندازه آنها ۲۵۰ تا ۵۰۰ میکرومتر و به رنگ نارنجی یا متمایل به قرمز شبیه به آرتمیا باشند تغذیه کرد.
هنگامی که کار تعویض غذائی با موفقیت انجام شد پهن ماهی چپ گرد جنوبی را می توان برحسب اندازه دسته بندی کرد تا با اجتناب از همجنس خواری بتوان آن را داخل حوضچه های پرورشی قرار داد که در این زمان طول ماهی به ۵/۲ سانتی متر می رسد.
میزان رشد
در مورد میزان رشد این ماهیان و ضریب تبدیل غذائی آنها اطلاعات اندکی در دسترس است اما مشخص شده است که ماهی ماده به طور تقریبی ۳ برابر سریع تر از نرها رشد می کند. مانند سایر ماهیان پهن، جنسیت ماهی قبل از مرحله تغییر ساختاری قابل تشخیص نیست و بدین ترتیب زمان مشخصی برای تعیین جنسیت پهن ماهی چپ گرد جنوبی شناخته شده نیست. در پهن ماهی ژاپنی می توان با ۶ شوک دمائی جنسیت ماهی را با استفاده از تغییرات دمای آب تحت تأثیر قرار داد. دمای مطلوب برای تحت تأثیر قرار دادن بیشترین درصد ماهیان ماده، ۲۱ درجه سانتی گراد است دماهای بالاتر یا پائین تر از آن احتمالاً به طور چشم گیری منجر به درصدهای بیشتری از ماهیان نر در کل جمعیت این ماهیان خواهد شد و در مقادیر بالائی از تراکم پرورش ساختار جمعیت این ماهیان، به سمت جنسیت نر متمایل می گردد. بنابراین برای نیل به رشد و سوددهی مطلوب در پرورش این ماهی ها می بایست مراکز تکثیر پرورش تماماً به تولید ماهیان انگشت قد ماده بپردازند.
پهن ماهی ها دارای همجنس خواری و تغذیه تهاجمی در سطح آب می باشند این رفتارهای تهاجمی منجر به رشد ناهمگون در بین آنها شده که اغلب می بایست آنها را برحسب اندازه تقسیم بندی و جداکرد تا میزان بقای آنها را افزایش دهد ممکن است نیاز باشد که ماهیان انگشت قد را در طی چند ماه پرورش ۳ یا ۴ دفعه رقم بندی کرد تا در این فاصله زمانی به وزن ۲ الی ۱۰ گرم برسند. ماهیان بزرگتر به چنین دفعاتی از درجه بندی برحسب اندازه نیازی ندارند.
در مورد شناسائی عوامل زیست محیطی مؤثر بر رشد این ماهیان پژوهش های چندانی صورت نگرفته است. ماهیانی که تازه مرحله تغییر ساختاری را پشت سر گذاشته اند در برابر کاهش شوری آب بسیار مقاوم هستند و می توان آنها را در آب های شیرین با درجه سختی و قلیائی بالا (در حدود ۲۰۰ ppm یا بیشتر) نیز پرورش داد. مطالعات ۱۲ هفته ای انجام شده در خصوص میزان رشد پهن ماهی چپ گرد جنوبی نشان داد که این ماهیان در شوری صفر ppt، چندان تفاوتی از نظر وزنی با هم ندارند. اما در شوری ppt۲۰ از لحاظ جثه، ۶۰ گرم تفاوت وزنی مشاهده می شود. با این حال پیش از هرگونه تلاشی برای پرورش این ماهی در آب های شیرین و عرضهٔ آن در بازار لازم است مطالعات و بررسی های طولانی تری انجام پذیرد. بر همین اساس در شرایط زیست طبیعی ماهی، این احتمال وجود دارد که این نوع خاص از پهن ماهی ها، بتوانند دمای آب بیش از ۲۸ درجه سانتی گراد را در طی دوره پرورش تحمل نمایند. شواهد و گفته های حاصل از صیادان تفریحی و تجاری نشان می دهد.
پهن ماهی چپ گرد جنوبی به طور معمول در ماه های تابستان در آب های کم عمق با دمای بیش از ۳۰ درجه سانتی گراد صید می شود. می توان با افزودن درجه شوری به میزان مشابه آب دریا مقاومت این ماهی را در برابر کاهش دمای آب افزایش داده و این امر را با کمتر از ۴ درجه سانتی گراد رساند. سایر ماهیان پهن پیکر مانند: ماهی توربوت، هالیبوت فلاندر ژاپنی در مخازن خارج از سالن های پرورش واقع در خشکی و یا در مجموعه های سرپوشیده با سیستم مدار بسته کشت می شوند. اندازه و شکل مخزن به طور چشم گیری متفاوت است اما قطر آن به طور معمول ۹-۶ متر است و ماهی ها به دور از نور آفتاب و در زیر پارچه مشکی رنگ نگهداری می شوند. عمق آب مخازن نیم تا یک متر بوده و آب در آنها به صورت پیوسته در جریان است و تمامی آب مخزن هر ۲ تا ۳ ساعت به طور کامل تعویض می شود. این مخازن به گونه ای ماهی دار می شوند که در نهایت با تراکم پرورشی ۱۰ تا ۳۰ کیلوگرم در هر مترمکعب، ماهی هائی به وزن ۱ کیلوگرم را در اختیار دارند. این احتمال نیز وجود دارد که در مراکز پرورش پهن ماهی از همین مخازن برای پرورش ماهی استفاده شود.
عادات غذائی
پهن ماهی چپ گرد مانند سایر پهن ماهی شکلان نیازمند به ۵۰ تا ۵۵ درصد پروتئین می باشد. غذای این ماهی به طور مشخص دارای ۶ تا ۱۴ درصد چربی و کمتر از ۱۷ درصد خاکستر است. ماهیان انگشت قد این گونه ۳ تا ۴ بار غذادهی می شوند، حال آنکه ماهیان بزرگتر روزانه ۱ یا ۲ دفعه تغذیه می شوند؛ مقادیر تغذیه باید در حدود ۶ تا ۱۰ درصد وزن بدن در طی دوره نوزادی را شامل شود و این مقدار در زمانی که طول بدن ماهی ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر است می بایست به ترتیب ۴/۰ تا ۲/۲ درصد و ۳/۰ تا ۸/۱ درصد باشد ضمناً در طول فصل زمستان که دمای آب کمتر از ۱۲ درجه سانتی گراد است. میزان وزن غذای روزانه باید ۲/۰ درصد وزن ماهی باشد. گرچه هزینه غذای پرورشی به دلیل بالا بودن قیمت مواد پروتئینی پرهزینه است اما ضریب تبدیل غذای این ماهی در حد بسیار مناسبی قرار دارد و مقدار تبدیل غذائی آنها کمتر از ۲ به ۱ است از این رو قیمت بالای غذا به واسطه مقادیر کمتر مواد غذائی مورد نیاز برای تولید هر پوند ماهی جبران می شود.
بیماری
گرچه هنوز بیماری خاصی در مورد پهن ماهی چپ گرد (فلاندر جنوبی) گزارش نشده است اما ممکن است آنها نسبت به طیف گسترده ای از عفونت های باکتریائی حاصل از (Aeramonas staphlocaccus) ویبریوزیس که سایر گونه ها پهن ماهی چپ گرد جنوبی پرورش را آلوده می کند؛ نیز مستعد باشند. ادوارد سیلاتاردا از جمله عوامل دائمی بیماری زای پهن ماهی چپ گرد ژاپنی است. ویروس هائی همچون ویروس هرپس (herpes) و هایپرپلاسیا و بیماری عصبی تکروسیس (ویروس تکروسیس عصبی استریپت جک ماهی قباد) نیز در بین کفشک ماهی ژاپنی پرورشی مشاهده می شود و ممکن است در پهن ماهی چپ گرد جنوبی نیز سبب بروز مشکلات مشابهی گردد.
ذخایر پرورشی که از دریا گرفته شده اند غالباً دارای انگل هائی هستند که وارد چرخه پرورشی می شوند و از این رو باید این ماهی ها را در قرنطینه نگهداری نمود و حداقل چند هفته پیش از وارد کردن آنها به سیستم آب اصلی آنها را در چنین حالتی قرار داد. طبق گزارش ها شپش های دریائی همچون آرگولوس (Argulus) که جزء انگل های بیرونی هستند و زالوها، همچنین کرم های روده ای نیز از جمله مشکلات شایع در بین ماهی های گرفته شده از دریا می باشد.
بازاریابی
پهن ماهی شکلان دارای بازار بسیار مناسبی در سراسر جهان هستند پهن ماهی چپ گرد جنوبی از لحاظ ظاهری با پهن ماهی چپ گرد ژاپنی و پهن ماهی چپ گرد تابستانی تقریباً یکسان بوده و از این رو در بازارهای مشابهی به فروش می رسند.
صید پهن ماهی چپ گرد جنوبی و پهن ماهی چپ گرد تابستانی هیچگاه به طور جداگانه از هم صورت نمی گیرد به طور کل ماهیگیری در مقیاس تجاری پهن ماهی چپ گرد جنوبی از مقدار بیست هزار تن در اواسط دهه ۸۰ به میزان برداشت پایدار تقریباً ۵۰۰۰ تن در سال ۱۹۸۹ کاهش یافت. بخش اعظمی از این ماهیان به صورت عمل آوری شده، فیله به فروش می رسند اما مقدار قابل ملاحظه ای نیز به صورت کامل و تازه صید شده (بیشتر در بازارهای ژاپن و کره) عرضه می گردد. ماهی کامل با کیفیت مرغوب و نگهداری شده در یخ به وزن ۱ تا ۲ پوندی ۴ تا ۶ دلار و قطعات ۴-۲ پوندی ۹ دلار و برای ماهی ۴ پوندی ۱۰ تا ۱۲ دلار به فروش می رسند.
جنبه های اقتصادی
در مورد پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی تاکنون هیچگونه مطالعات اقتصادی صورت نگرفته است. با این حال یک الگوی اقتصادی احتمالی برای پهن ماهی چپ گرد تابستانی تهیه شده است اما نتایج عینی مربوط به مخارج و عایدات حاصل شده از تولید در مقیاس تجاری هنوز در اختیار نمی باشد. با توجه به شباهت های زیست شناختی که این ماهی با پهن ماهی چپ گرد ژاپنی دارد می توان در خصوص برخی از ابعاد اقتصادی ماهی فلاندر جنوبی برآوردهائی ارائه داد. ژاپن از لحاظ اهمیت در تولید پهن ماهی پرورشی با تولید سالانه ۷۰۰۰ تن دارای مقام سوم جهانی می باشد. این سطح از تولید در زمان نسبتاً کوتاه ۲۰ ساله به دست آمده است، براساس این افزایش تولید در ژاپن (از لحاظ قیمت های بالای ماهی شهرت یافته است)، می تواند به طور منطقی موفقیت پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی در ایالات متحده را آشکار سازد.
نتایج
پرورش پهن ماهی چپ گرد جنوبی هنوز در مراحل اولیه به سر می برد. در حال حاضر هنوز اطلاعات بنیادین در خصوص ابعاد پرورشی و اقتصادی آن در دسترس نیست. تولید اندازه ٔ انگشت قد این ماهیان در مراکز تفریحگاهی مورد پژوهش و تحقیق قرار گرفته است و گام های مهمی در این راستا برداشته شده است. لازم است در خصوص روش های تولید انبوه تک جنسی ماهی ماده انگشت قد تحقیقات بیشتری صورت گیرد، زیرا ماهیان ماده ۳ برابر سریع تر از انواع نر رشد می کنند. تولید تماماً جنس ماده ماهیان انگشت قد مستلزم ایجاد مراکز بسیار اختصاصی تکثیر و پرورش با شرایط کنترل شده دمائی و زیستی برای ذخایر پرورشی در طول مرحله شکل گیری جنسیتی می باشد الزامات غذائی و زیست محیطی پرورشی این نوع از ماهی ها هنوز به خوبی تعریف شده نیست. اما سیستم های پرورشی احتمالاً مشابه مواردی است که بیشتر در مورد سایر پهن ماهی شکلان مانند پهن ماهی چپ گرد تابستانی و پهن ماهی چپ گرد ژاپنی به کار گرفته شده است.دکتر مهران یاسمی
عضو هیئت علمی و رئیس گروه تخصصی شیلات و آبزیان مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی
منابع
- یاسمی، م، ۱۳۸۳. بررسی تنوع گونه ای راسته کفشک ماهیان (Pleuronectiformes) آب های ساحلی ایران در خلیج فارس با استفاده از روش های مورفومتریک رساله دکتری، ۱۵۷ صفحه
-Daniels, V.H. ۲۰۰۰. Species Profile flounder, southern regional aquaculturesouthern center, srac publication no. ۷۲۶
-Kramer, S.H.۱۹۹۱. Growth, mortality and movements of juvenile California halibut paralichthys californicus in shallow coastal and bay habits of San Diego Country, California. Fish. Bull. ۸۹.۱۹۵.۲۰۷
-Manickchand - Heileman, S.C.۱۹۹۴ Distribution and abundance of flatfish on the southern American continental shelf from suriname to Calfornia. Neth. j. Sea Res. ۳۲:۴۴۱-۴۵۲
- Nelson, j.S.۲۰۰۶. Fishes of the world . ۲nd edition pub John wiley and sons. ۶۰۱p
- Smith, J.I.B.۱۹۸۶. Fishes of family pleauronectiformes
- www.fishbase.org
آموزش های علمی کاربردی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عزاداری امام حسین نشونۀ ظهور (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند