شیوه حرکت بی مهرگان آبزی | تعبیرستان
شیوه حرکت بی مهرگان آبزیشیلاتکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

شیوه حرکت بی مهرگان آبزی

اختاپوس ها و ماهی های مرکب به واسطهٔ حرکت جهشی شان (که با کمک اعضاء انتهائی بدنشان صورت می گیرد) به خوبی شناخته شده اند. این نرم تنان با ایجاد
شیوه حرکت بی مهرگان آبزی فشار می توانند به سمت جلو جهش کنند. ولی در مورد دو کفه ای ها چطور؟ شاید کمتر کسی شاهد حرکت جهشی دوکفه ای بوده باشد، ولی واقعیت آن است که این موجودات نیز می توانند همچون جت خود را به جلو پرتاب کنند.
حلزون های دو کفه ای (Scallop) که به اختصار ”دو کفه ای“ نامیده می شوند، از معدود مهره داران دو کفه ای هستند که واقعاً می توانند شنا کنند.
وقتی که این نرم تن احساس خطر می کند، به سرعت پوسته های صدفی خود را به یکدیگر می چسباند و از این طریق خود را به سمتی که ایمن است، پرتاب می کند.
اگر چنانچه در این حالت به صدف حیوان ضربه های متوالی زده شود، حیوان در آب رها شده و با حرکات مواجی به شنا می پردازد. این شیوهٔ حرکت که به ظاهر طبیعی به نظر می رسد، با موضوع دیگری که ظاهراً بی ارتباط به نظر می رسد، رابطه پیدا کرده است. معلوم شده است که بررسی حرکت ”دو کفه ای“ها در آب های سرد می تواند راهنمائی های مفیدی برای محققانی فراهم کند که می خواهند انواع پلیمرها را در درجه حرارت های متفاوت دستکاری کنند. ”حلزون های دو کفه ای“ نیز همانند دیگر دو کفه ای دارای دو کفهٔ آهکی می باشند که از طریق یک لولا به یکدیگر چسبیده اند. در مرکز هر لولا یک ماهیچه بزرگ و خوشمزه وجود دارد که در هنگام خطر منقبض شده و می تواند دو کفه را به یکدیگر بچسباند و بخش های نرم بدن حیوان را حفظ کند.
تا زمانی که ماهیچهٔ بزرگ در حال انقباض است کفه ها به یکدیگر چسبیده اند. بازشدن کفه ها به وسیلهٔ ماهیچهٔ کوچک دیگری صورت می گیرد که در درون لولای ماهیچه قرار دارد.
این ماهیچهٔ کوچک در صورتی می تواند کفه ها را از یکدیگر باز کند که ماهیچهٔ بزرگ منبسط شده باشد. به همین دلیل آنهائی که برای خرید صدف تازه به بازار می روند، صدف های بسته را انتخاب می کنند چرا که ماهیچهٔ بزرگ هنوز منقبض است و نشان می دهد که صدف زنده است.
مکانیسم پرتاب به جلو در اختاپوس ها و ماهی های مرکب تا حدودی شبیه موتورهای دو زمان عمل می کند. زمانی که عضله کشنده کفه های صدف را می بندد، آب موجود در درون محوطهٔ داخلی بدن صدف با فشار به بیرون زده می شود و هنگامی که لولای عضلانی اجازه باز شدن را به کفه های صدف می دهد بار دیگر آب به درون بدن موجود زنده وارد می شود. این باز و بسته شدن ها باعث حرکت موجود زنده در درون آب می شود و تا زمانی که در معرض خطر شکارچیان قرار گرفته باشد، می تواند ادامه داشته باشد.
مشکل این شیوه، حرکت در آن است که نمی توان آن را به مدت طولانی ادامه داد، ولی معمول چنان است که چنین حرکت های جهش واری برای بسیاری از موارد می تواند موجود زنده را از خطر دور نگه دارد. این شیوهٔ خاص حرکت، سازگاری های تکاملی خاص خود را به همراه داشته است. یکی از سازگاری های صورت گرفته همراه با این شیوه جابه جائی سبک کردن وزن کفه های آهکی است. علاوه بر این عضله های منقبض شونده بزرگ شده اند.
سازگاری مفید دیگری که در این دسته از موجودات صورت گرفته این است که عضله لولائی از یک نوع بافت خاص الاستیک با عملکرد سریع تشکیل شده است. حرکت و جابه جائی ”دو کفه ای“ و اختاپوس ها با استفاده از نیروهای آزادشدهٔ عضلانی تحت تأثیر شرایط محیطی ممکن است بسیار ناکارآمد شود. برای نمونه جابه جائی چنین موجوداتی در آب های سرد بسیار ناکارآمد می شود، چرا که برون ده انرژی حاصله از عضلات در آب های سرد بسیار کمتر از آب های با درجه حرکت معمولی است.
این ناکارآمدی در آب های سرد قطبی که ممکن است درجه حرارت آن به صفر نزدیک شود بسیار مشکل می شود. تنها کاهش درجه حرارت و کم شدن فعالیت عضلانی نیست که حرکت اختاپوس ها و ژله ماهی ها را مشکل می سازد. در محیط های سرد ویسکوزیتهٔ آب ها نیز افزایش می یابد و این امر به نوبهٔ خود باعث مشکل شدن شناوری و کاهش کارائی در آب می شود. اکنون با در نظر گرفتن این واقعیت ها بهتر می توان نحوهٔ حرکت ژله ماهی قطبی Adamussium colbecki را درک کرد.
در واقع این ژله ماهی در آب های سرد و رقیق قطبی تنها ممکن است بتواند خود را به آرامی تا سطح آب بکشاند. Adamussium colbecki به رغم سرمای زیاد در آب های قطبی می تواند کمی شنا کند. ”مارک دنی“ و ”لوک میلر“ دو بیومکانیست ایستگاه تحقیقات دریائی هاپکینز وابسته به دانشگاه استنفورد، تا قطب جنوب مسافرت کردند تا راز حرکت ژله ماهی ها و اختاپوس ها را درک کنند. کشفیات اولیهٔ این دو زیست شناس غافلگیرکننده بود. آنها دریافتند که Adamussium colbecki در مقایسه با موجودات مشابه استوائی، نسبت پوستهٔ آهکی به کل بدن در مناطق قطبی پائین تر است. این امر باعث می شود که موجودات کفه دار قطبی به انرژی عضلانی کمتری برای بازکردن آنها نیاز داشته باشند. تغییرهای بعدی که ”میلر“ و ”دنی“ اندازه گیری کردند، به این سادگی قابل تفسیر نیستند. آنها دریافتند که در نرم تنان قطبی عضلات بازکننده از حد انتظار کوچک تر هستند.
اگر چه کوچک بودن عضلات بازکننده باعث کاهش وزن و در نتیجه آسان شدن حرکت می شود، ولی در عین حال نشان می دهد که این کوچک شدن عضله نیروی کافی را برای بازکردن سریع کفه ها فراهم نمی کند، یا اینکه زمان موردنیاز برای این منظور را افزایش می دهد.
در واقع ترکیب کوچک شدن وزن پوسته و ماهیچه منقبض کننده آن باعث شده است که ”دو کفه ای“های قطبی تقریباً ۲۰ درصد انواع استوائی و قابل مقایسهٔ خود برای حرکت و جابه جائی، انرژی تولیدکنند. مثل همیشه این دو دانشمند در جست وجوی تکاملی این تفاوت ها در اندازهٔ ماهیچه و پوستهٔ آهکی بوده اند، ولی آنچه آنها به دست آوردند ادراکی نوین از پلیمرهاست.
ماهیچه لولائی ”دو کفه ای“ می بایست در سرمای زیاد قابلیت کمتری برای ذخیره کردن انرژی داشته باشد. باید در نظر داشته باشیم که انفجار فاجعه بار فضاپیمای ”چلنجر“ در سال ۱۹۸۶ در هوای سرد صورت گرفت.
سرمای شدید باعث شد که در حلقهٔ دایره شکل، خردشده و خروج گاز مایع را ممکن سازد. وقتی که ”میلر“ و ”دنی“ تأثیر کاهش درجه حرارت را بر عضلات ”دو کفه ای“ بررسی کردند، متوجه شدند که این ماهیچه ها با کم شدن میزان درجه حرارت، قابلیت اتساع بیشتری پیدا می کنند. ولی در ”دوکفه ای“های مناطق حاره این رابطه بین کاهش درجه حرارت و اتساع عضلات دیده نمی شود.
این دو دانشمند نتیجه گرفتند که شرایط ناشی از سرمای محیط باعث انتخاب طبیعی برای بقای مؤثر افرادی شده است که ماهیچه های لولائی متسع تری داشته باشند.
تفاوت در طبیعت ماهیچهٔ ”دو کفه ای“های قطبی و استوائی به راحتی نمایان نمی شود، چرا که ترکیب شیمیائی این ماهیچه ها در این دو نمونه با یکدیگر مشابه اند. ولی تحقیقات نشان داده است که به رغم تشابه ساختاری، تفاوت ها در پلیمرهای پروتئینی است که وظیفهٔ اصلی آنها ذخیرهٔ انرژی برای باز و بسته کردن کفه ها است.مجله دنیای ورزشهای آبی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
واسطه ازدواج (حجت الاسلام ماندگاری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند