ورمیکولایت، کیمیائی خاک | تعبیرستان
ورمیکولایت، کیمیائی خاککشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

ورمیکولایت، کیمیائی خاک

ورمیکولایت
ورمیکولایت نام معدنی سیلیکات آهن، آلومینیوم، منزیم متورق، هیدراته می باشد. ورمیکولایت ظاهری آکاردیونی شکل بوده و رنگ متغیری از قهوه ای تا طلائی نسبت به
ورمیکولایت، کیمیائی خاک ترکیبات آن دارد. همچنین PH (در آب) ورمیکولایت در هر معدن متغیر بوده که از ۹ـ۶ توسط انجمن بین المللی ورمیکولایت گزارش شده است. ظرفیت نگهداری آب ورمیکولایت نسبت به اندازه گرانول نیز متغیر می باشد. (۳۲۵% ـ ۲۲۰% وزن یا ۵۰% ـ ۲۰% حجم).
بیش از ۸۰ سال است که ورمیکولایت در صنایع گوناگون (کشاورزی، باغبانی، ساختمانی، صنعت) استفاده می شود.
ورمیکولایت در کشاورزی
سال هاست که ورمیکولایت به عنوان شبه خاک در داخل آپارتمان ها و یا سیستم های هیدروپونیک (Hydroponic Growing) در پرورش گل و گیاه در مواردی که محدودیت استفاده از خاک معمولی را دارند، استفاده می شود. (Soiless) و موادغذائی موردنیاز گیاهان به صورت مایع به ورمیکولایت و نهایتاً ریشه ها رسانده می شود.
این ماده در کشاورزی کاربرد گسترده دارد نظیر: زمین های چمن، باغ ها، مواردی که رشد سریع گیاه از اولویت برخوردار باشد (ورمیکولایت به صورت صددرصد استفاده می شود). ورمیکولایت همچنین در شرایط ویژه کم آبی، حفظ خاک از جریان بادهای گرم و جلوگیری از یخبندان و صدمه به ریشه ها کاربرد دارد.
ورمیکولایت با ایجاد فضای مناسب در خاک و سبک کردن آن، هوادهی به ریشه را به شدت بهبود می بخشد و این در حالیست که رطوبت و موادغذائی را به آسانی در اختیار قلمه ها و ریشه های جوان قرار می دهد.
ورمیکولایت ماده ای است دائمی و غیرمضر برای خاک که دارای تمیزی صددرصد است. ورمیکولایت ماده ایست بدون بو، غیرسمی و استریل که باعث فساد خاک و ضایع شدن آن نمی گردد و به دلیل خنثی بودن، ماهیت خاک را تغییر نمی دهد.
ورمیکولایت دارای قابلیت نگهداری نقل و انتقال کاتیون ها می باشد، به همین علت می تواند موادی نظیر آمونیوم، پتاس، کلسیم، منیزیم و آهن را به آسانی در اختیار ریشه ها قرار دهد.
این ماده بسیار سبک و همراه با خاک معمولی، خاک برگ و خاک های غنی شده با کودهای شیمیائی بهترین روش برای رشد گیاهان، به خصوص گل های زینتی می باشد.
نحوه استفاده
▪ قلمه زدن
ورمیکولایت متوسط با ابعاد ۵ـ۲ میلی متر مصارف متعددی در باغبانی از جمله کاشت قلمه دارد. می توان ورمیکولایت را مستقیم در محفظه کاشت قلمه ها ریخت و به تدریج آبیاری کرده و قلمه ها را در آن قرار داد. اگر محل تخلیه در محفظه کاشت تعبیه شده باشد، آبیاری زیاد، نگران کننده نیست. ورمیکولایت حداکثر رشد ریشه را در کوتاه ترین زمان تضمین می کند.
▪ اصلاح یا تقویت خاک
در باغات و مزارعی که دارای خاک سنگین یا چسبنده می باشد تا ۱:۲ حجم خاک، استفاده از ورمیکولایت توصیه می گردد. این عمل باعث ایجاد کانال های هوائی گردیده، اجازه تنفس مخلوط خاک را می دهد.
مخلوط ورمیکولایت در باغ های گل و سبزیجات یا گیاهان گلدانی هوای لازم را در اطراف ریشه برای ادامه رشد گیاهان فراهم می آورد. در جائی که خاک، دانه درشت و ماسه ای باشد، مخلوط ورمیکولایت در خاک باعث می شود خاک بتواند آب و هوای موردنیاز برای رشد گیاه را در خود حفظ کند.
▪ رویش دانه
ورمیکولایت را به تنهائی یا مخلوط با خاک یا خاک برگ می توان استفاده کرد. آبیاری بسیار کمتر، رویش دانه های بیشتر و رشد سریع تر از مزایای استفاده از ورمیکولایت می باشد. زمانی که ورمیکولایت به تنهائی استفاده شود، دانه های جوانه زده باید با یک محلول کود ضعیف تغذیه شوند تا وقتی که اولین برگ های واقعی ظاهر گردد. (یک قاشق غذاخوری از کود قابل حل در یک گالن ۴ لیتری آب). جائی که ورمیکولایت با خاک یا خاک برگ به صورت نصف به نصف مخلوط شده است، هیچ تغذیه اضافی تا موقع نشاء لازم نیست. عمل پاکیزه سازی خاک از لارو حشرات و بذر گیاهان هنوز عملاً حذف می گردد، به علت آن که ورمیکولایت استریل است. در انتقال دانه های جوانه زده از ورمیکولایت، خطر شکستن ریشه های موئی بسیار کم است و رشد ریشه های انبوه در این مخلوط، گیاه جوان را قادر می سازد که بلافاصله خود را نگه دارد.
▪ گیاهان خانگی
ورمیکولایت مشکلات خاک هائی که به مرور زمان فشرده شده اند را در گلدان های گل از میان می برد. ورمیکولایت را با خاک برگ به نسبت نصف به نصف مخلوط کنید، کنترل عالی هوا و رطوبت برای گیاهان خانگی تأمین خواهد شد. در این صورت ریشه ها می توانند در تمام گلدان گسترش یابند. توجه به این نکته ضروریست که در صورت استفاده از ورمیکولایت نیاز به آبیاری بسیار کمتر خواهد شد.
▪ نشاء زدن
سوراخی به عمق حداقل ۱۵ سانتیمتر بزرگ تر از ریشه گیاه حفر کنید. ورمیکولایت را با خاکی که از آن سوراخ خارج کرده اید، مخلوط کنید. سپس این مخلوط را در اطراف ریشه ها قرار دهید. این عمل قبل از نشاء بوته، درختچه یا درخت باعث انشعاب سریع و نفوذ ریشه ها در عمق خاک می گردد. ورمیکولایت از خشک شدن ریشه ها بر اثر آفتاب جلوگیری می کند و حتی رطوبت را کنترل و سلامت گیاهان را تضمین می کند.
▪ حفاظت در مقابل عوامل طبیعی
استفاده از ورمیکولایت به ضخامت ۸ـ۵ سانتیمتر به عنوان محافظت در اطراف بوته ها، رزها، گوجه فرنگی ها، کوکب ها و گیاهان دیگر می تواند از خشک شدن گیاه جلوگیری کند و از گیاه در برابر سرما و گرمای شدید محافظت کند. گیاهان محافظت شده با ورمیکولایت در سرمای شدید زمستان مقاومت بیشتری دارند.
ورمیکولایت به خاطر داشتن ساختمان حفره دار از رطوبت اشباع نمی شود. لذا استفاده از آن در اطراف گیاه بعد از اولین باران سنگین در تابستان مانع خشک شدن خاک و آسیب به گیاه می گردد. می توان ورمیکولایت را در بهار به عنوان یک تقویت کننده با خاک مخلوط کرد.
▪ انبار کردن پیازها و محصولات ریشه ای
ورمیکولایت را اطراف پیازهائی که در ظرف قرار گرفته اند، بریزید. اگر پیازها از زیرخاک بیرون آورده شده اند، بگذارید چند ساعت در آفتاب بمانند تا خشک شوند و بعد آنها را در سبد قرار داده و روی آنها را با ورمیکولایت بپوشانید. قدرت نم گیری ورمیکولایت همانند یک تنظیم کننده اتوماتیک عمل می کند و از کپک زدگی و نوسان رطوبت در مدت انبارداری جلوگیری می کند.
ورمیکولایت رطوبت داخل غده های انبار شده را جذب نمی کند، بلکه آب آزاد اطراف را جذب کرده و از پوسیدگی غده ها جلوگیری می کند. غده های انبار شده حتی از تغییرات دمای جدی و ناگهانی هم محافظت می شوند.
▪ چمن های سالم تر و سبزتر
هنگام آماده کردن باغچه برای چمن های جدید یک مترمکعب ورمیکولایت را در مساحت ۱۱۰ مترمربع مخلوط کنید. پس از بذرافشانی، کل منطقه را با ورمیکولایت بپوشانید، به طوری که در حدود ۶ میلیمتر ارتفاع داشته باشد. سپس با آب افشان به تدریج آبیاری کنید. ورمیکولایت رویش بذر را تسریع کرده، همچنین بذرهای بیشتری رویش می یابد. بنابراین چمن شما متراکم تر و پرپشت تر خواهد شد. ورمیکولایت به عنوان یک ذخیره کننده دائمی رطوبت عمل کرده و در زمان خشکی، پژمرده شدن چمن ها را به تعویق می اندازد.
▪ گل آرائی منازل
به منظور تازه و شاداب نگه داشتن گل های بدون ریشه (دسته گل) در گلدان ها و رفع نگرانی از واژگون شدن آنها می توان گلدان موردنظر را با ورمیکولایت که ظاهر نقره ای رنگ بسیار زیبائی دارد پر کرد و سپس به آن آب اضافه کرد تا تمام لایه های طبیعی ورمیکولایت از آب اشباع گردد، سپس آب اضافه را تخلیه و گل ها را در آن قرار دهید.
از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) رطوبت ورمیکولایت به تدریج به ساقه گل ها رسیده و آنها را شاداب نگه می دارد.
۲) می توان گل ها را به طرز دلخواه استقرار و آرایش داد.
۳) بوی نامطبوعی که آب راکد گلدان ها ایجاد می کنند، از بین می برد.
۴) در صورت واژگون شدن گلدان آب بر روی میز یا سطح اتاق پخش نخواهد شد.ماهنامه سرزمین سبز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان ناباروری وبی میلی جنسی زنان (استاد خیراندیش)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند