کرفس | تعبیرستان
کرفسکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

کرفس

▪ نام علمی:Celery, parsley
▪ انگلیسی:Apium graveolens
▪ از خانواده:Umbelliferae
کرفس گیاهی علفی و دو ساله و از تیره چتریان به ارتفاع ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر
کرفس است. این گیاه جزء سبزی های خوراکی است و در اغذیه به کار می رود. ریشه اش راست و خاکستری قهوه ای و درونش سفید رنگ است. ساقه اش مایل به رنگ سبز بی کرک است و برگ ها شفاف و اندکی ضخیم است. گل هایش کوچک و سفید و مایل به زردند. میوه اش کوچک و قهوه ای رنگ و خطوطی سفید است. ریشه و برگ و میوه این گیاه در تداوی مورد استفاده قرار می گیرد.
کرفس حاوی ترکیباتی مانند روغن های فرار شامل اپیال ، فلاونیدها، آلفالینولنیک اسید، بتائیودسمال، گوایاکال، آپی سین[۱۵۷] ، اسانس فرار، آسپاراژین، کولین، اولئورزین، قندهای مختلف مانند مانیت و اینوزیت، تیروزین می باشد.
قسمت مورد درمانی کرفس دانه ، ریشه ، تخم گیاه را پس از گل دهی در سال دوم برداشت می کنند.
دانه : ضد رماتیسم ، آرام بخش ، ضد عفونی کنندة سیستم ادراری ، افزایندة دفع اسید اوریک ، کاهندة فشار خون ، تا اندازه ای ضد بیماری قارچی ، کاهش دهنده فشار خون، مدر، ضد درد، ضد التهاب، دفع مسمومیت، ضد اسپاسم، ضد باکتری، قاعده آور، محرک رحم، شیر افزا، مقوی قوه باه، ضد انقباض، ضد تشنج، مقوی معده، بادشکن است. همچنین ریشه کرفس دارای اثرات مدر، صفرا بر, مقوی معده، ضد کمبود ویتامین ث (ضد اسکوربوت ) و تب بری می باشد.
موارد مصرف: نقرس، بیماری فشار خون، ورم مفاصل مانند رماتیسم، بی نظمی های کبدی، بی قراری عصبی ، گرفتگی های عضلانی ماهیچه ای( دارای ترکیبات ضد اسپاسم، ضد التهاب و ضد درد است)،افزایش فشار خون، آرتریت، خیز عمومی بدن(استسقاء)،عفونت های مجاری ادراری، سرطان، احتباس ادرار و تحریک مثانه به کار می رود.
اثبات شده آلفالینولنیک اسید موجود در این گیاه اثر ضد التهابی دارد و در موارد التهاب مفصل و انقباض عضلانی ماهیچه کاربرد دارد.
ریشه کرفس قرن هاست در موارد آب آوردن انساج، نقرس، رماتیسم، سنگ کلیه، یرقان، آسم مرطوب، نزله های ششی، ضعف اعصاب، زیاد شدن اسید اوریک خون, ضعف اعمال دستگاه گوارش، نفخ و ناراحتی های مثانه استفاده می شود. امروزه کرفس به علت پیشرفت امکانات کشاورزی، در تمام سال در دسترس قرار دارد. اما مدت ها پیش ، زمانی که به عنوان یک گیاه تقویتی تمیز کننده مؤثر به کار می رفت، فقط در زمستان و بهار قابل برداشت بود.
آب کرفس به صورت غرغره برای گلودردهای خشک، به دلیل اثر ضد عفونی کننده اش، مفید است.
یومبلیفرون موجود در این گیاه هم یک آنتی پروستاگلندین است[۱۵۸] که ممکن است به دانه های کرفس اثر ضد التهاب و ضد التهاب مفصل بدهد.
اپیال و لیمونن و یومبلیفرون همه ضد انقباض و ضد تشنج هستند.
میزان بالای کلسیم در دانه کرفس هم ممکن است در آرامش انقباضات عضلانی ماهیچه ها کمک کند.
دانه کرفس حاوی تعدادی کانسیتونتس است که دارای ترکیبات ضد باکتری است. همچنین آن یک مدر است که میزان ادرار را افزایش می دهد و باکتری مجاری ادرار را پاک می کند.
سیمن و گوایاکال، لیکونن، ترپینن و یومبلیفرون همه ضد باکتری هستند.
آلفالینولنیک اسید دارای خاصیت هیپوتنسیو(پایین آورنده فشار خون) است.
آپیول زیاد کننده ادرار است.
همچنین تخم کرفس حاوی کلسیم بالاست که ممکن است نقش مهمی در کاهش فشار خون ایفاء می کند. لیمونن دارای خاصیت مسکن است و به عنوان کم کننده اضطراب و استرس به کار می رود. آپیول یک مقوی رحم و یک قاعده آور است.( قاعدگی را زیاد می کند).لیمینوئیدهای تلخ و سدانولید موجود در دانه کرفس خاصیت ضد تومور و ضد اکسیداسیون دارد، این ترکیبات فعال ، عامل ضد تومور قوی به شمار می آیند. تعداد دیگری از ترکیبات در دانه کرفس یافت می شوند که اثر ضد سرطان زایی دارند که شامل آلفالینولنیک اسید، ایزوایمپراتورین، ایزوکوئرسکیتین، لیمونن، و یومبلیفرون است.
چون دانه کرفس موجب سقط جنین می شود، به همین دلیل در آبستنی منع کاربرد دارد.
تخم کرفس دارای ترکیبات ضد التهاب و ضد رماتیسم است که برای التهاب مفاصل و رماتیسم مفید است.
تخم کرفس ادرار آور بوده و بهترین دارو برای تمیز کردن بدن از اسید اوریک است؛ بنابراین برای درمان نقرس ، آرتروز و روماتیسم مناسب است. تخم کرفس برای درمان التهاب مثانه و مشکلات مربوطه نیز مفید است . در طی دوران گذشته پزشکان دانه کرفس را جهت بالا بردن حرارت بدن در برابر سرماخوردگی ، آنفلوانزا ، آب آوردن انساج، بدگواری، انواع التهاب مفصل، بیماری های کبد و طحال به کار می بردند. بعلاوه مطالعات انجام گرفته نشان می دهد که دانه کرفس برای تصفیه و افزایش فشار خون و حتی پیشگیری از سرطان مفید باشد.
دانه کرفس دارای خاصیت مهم ادرار آور است که ممکن است باعث کم شدن فشار خون شود. همچنین میزان قابل توجه ای کلسیم دارد که فشار خون را پایین می آورد.
مدارک علمی هم نشان می دهد که ممکن است دانه کرفس به پیشگیری از سرطان کمک کند، تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی توانایی عصاره دانه کرفس یا مواد ترکیبی منحصر به فرد آن را در جلوگیری از شکل گیری غده یا تومور در حیوان ها را نشان می دهد.
آب کرفس اثر مدر و رفع رسوبات ادراری و صفراوی دارد. مقوی اعصاب و غدد فوق کلیوی است. مصرف آن به علت خواص متعددی که دارد در درمان بیماری های مختلف مؤثر واقع می شود. زیرا اثر تصفیه کننده خون ، ضد رماتیسم و نقرس و ضد عفونی کننده دارد و به علاوه لاغر کننده است.
۵۰ تا ۶۰ گرم برگ کرفس را در یک لیتر آب دم کرده جهت درمان ضعف اعصاب صبح و ظهر و شب هر دفعه یک فنجان تناول نمایند.
به عنوان ضد دردهای آرتریت روماتوئید هر دفعه ۱۵ گرم برگ تازه کرفس را در یک لیوان دم کرده تناول نمایند. و یا هر وعده نصف قاشق از پودر تخم کرفس را در یک لیوان آب جوش دم کرده با شکر تناول نمایند.
توجه: برای بیماری هایی مثل آرتریت، تخم کرفس را باید در یک دوره چند ماهه مصرف کرد.
مقدار مصرف: مقدار دوز در فراورده های گوناگون متفاوت است.
دانه خشک: معادل یک تا سه گرم ، قرص ها: عصاره های گوناگون در دسترس ۱ تا ۳ گرم ، عصاره کرفس: ۴/۱ تا ۲/۱ قاشق چای خوری، شربت یا آب: یک قاشق چای خوری را در آب جوش آماده کنید، له کرده تازه دانه: یک یا سه گرم دانه خشک. ریشه: نصف فنجان ریشه رنده شده در غذا هر روز. عصاره: ۱۵ قطره سه بار در روز.
▪ احتیاط :
الف) فقط از دانه هایی که جهت مصارف دارویی فروخته می شود و یا از بذر های طبیعی بدون سم استفاده کنید ، زیرا اغلب بذرهای مخصوص کاشت را به سموم قارچ کش آغشته می کنند .
ب) در زمان حاملگی از مصرف آن خودداری شود.
ج ) خوردن کرفس و تخم کرفس برای بیماران مبتلا به صرع مضر است، زیرا حملات آن ها را تحریک می نماید.
د) اشخاصی که به ورم کلیه مبتلا هستند نباید آن را مصرف کنند.
http://nouri-biology-rey.blogfa.com

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
انحرافات توی بعضی مداحیها (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند