دنبلان | تعبیرستان
دنبلانکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

دنبلان

به فارسی « دنبلان » و « دمبلان » و به اذربایجانی « طملان » و دركتب طب سنتی با نامهای « نبات الرعد » و نوعی « سماروغ »
دنبلان و « شحم الارض » و « نوعی فطر » امده است. از قارچهای خوراكی زیر زمنی است كه به فرنسوی انواع ان را به طور كلی Truffe و به انگلیسی Truffle گویند .
انواعی این این نوع قارچ دمبلان بیشتر در اروپا بخصوص در فرانسه می رویند .
انواعی از دمبلان نیز در مناطق مختلفه ایران می رویند. این دو دسته دمبلان از لحاظ جنس مختلف هستند كه شرح انها در زیر داده می شود.
دمبلانهای اروپایی
این دمبلانها از راسته Tuberale طبقه Ascomycetes خانواده Tuberaceae هستند و اغلب انها از رستنی های دارویی می باشند.
مشخصات
قارچی است كروی شكل مانند غده كه معمولا در زیر خاك رشد می كند. پوتسه خارجی ان ناصاف و زگیلداار است. از نظر ابعاد بر حسب گونه های مختلفه متفاوت است و از یك فندق تا حجم یك مشت دست فرق می كند. این قارچ در گونه های مختلف به رنگهای قرمز تیره ، خاكستری ، سفید ، بنفش و سیاه دید ه میشود ولی لذیذترین و بهترین انها معمولا دارای رنگ پوسته خارجی سیاه است. این قارچها نوعا در عمق حدود سی سانتیمتری خاك به طور گروهی و نزدیك ریشه های گیاهان و درختها بخصوص درخت بلوط می رویند .
سابقا در فرانسه مرسوم بود كه زاررعین توسط سگهای تربیت شده ، محل وجود این قارچها را در زیر خاك یافته و بیرون می اوردند.
معمولا هر دمبلان اروپایی شامل دو قسمت است. یكی پوسته ناصاف و زگیلی ان كه دنگین و سخت و محتوی اسپرهای قارچ است. ودیگری گوشت ان كه اغلب سفید رنگ می باشد ، ولی رنگهای تیره هم دارد.
دمبلانهای اروپایی دارای گونه های خوراكی اهلی و گونه های وحشی غیر خوراكی ولی در عین حال غیر سمی است.
دمبلانهای خوراكی
۱)دمبلان سیاه Tuber Melanosporum : پوسته ان ناصاف زگیلدار به رنگ تیره حنایی و رنگ گوشت ان پس از رسیدن بنفش تیره مایل به سیاه است. بزرگی ان در حدود یك تخم مرغ استت. این دمبلان در پاییز میرسد و از بهترین و لذیذ ترین نوع دمبلان است.
۲) Tuber uncinatum : بزرگی ان متوسط ، پوسته خارجی سیاه خیلی ناصاف و ناهموار و رنگ گوشت ان قهوه ای است. این گونه نیز لذیذو خوش طعم و خوش بو است و معمولا در پاییز می رسد.
۳) Tuber hiemale : پوسته خارجی مایل به سیاه ، غده ان كروی شكل ، بزرگی ان در حدود یك گردو می باشد این نوع نیز خیلی لطیف و لذیذ است و در ردیف دو گونه فو می باشد.
۴) دمبلان تابستانی Tuber aestivum : شكل غده ها متغیر ، بزرگی انها درحد یك گردو رنگ پوست سیاه و زگیلهای ان درشت است و سرانجام دمبلان كوهی tuber Montanum به طور ی كه گفته شد دمبلانهای اروپایی اغلب در نزدیكی ریشه درختان و گیاهان خاصی می رویند واین گیاهان را گیاهان دمبلانزا مینامند از جمله درختانی كه بیشتر مورد علاقه دمبلان است دو نوع بلوط است.
یكی به نام علمی Quercus pubescens كه از واریته ای از : Quercus robur sessiliflora می باشد و دیگری Quercus ilex و همچنین شاه بلوط Castanea vulgaris و فندق به نام علمی Corylus avellana و به طور كلی طبق مطالعاتی كه شاتن گیاه شناس فرانسوی نموده است یكی از روشها برای شناسایی اراضی كه دمبلان در ان وجود دارد ، وجود درختانی كه فوقا ذكر شد وهمچنین گیاهان و درختانی نظیر زالزالك و سرو كوهی و ارس وگوجه وحشی و خمان صغیر یا اقطی و گل سنگها و بوصیر و بومادران و حلبوب و ابرون صغیرو نووعی سی سنبر یا سر پوله و ازربه واكلیل كوهی است.
به علاوه شاتن معتقد است : خاكی كه غنی از مواد الی ، اهك ، پطاس ، اسید سولفوریك و پروكسیات دوفر باشد مناسبترین خاك برای رویش دمبلان است.
۱ ) بلوط دمبلانزا Quercus pubescens در جنگلهای جنوب فرانسه و سایر مناطق اروپا می روید واواریته ای از ان به نام :
Quercus pbescens Brot . var iberica Wenzig در جنگلهای شمال ایران میروید این بلوط كه به فرانسوی Chene pubescent و Chene blanc گفته می شود ، در دره تالار و در ارتفاعات گدوك و در نور و كجور و سیاه بیشه و در جنگلهای هرزویل انتشار دارد. درخت بزرگی است با شاخه های خزی ، برگهای چرمی با تضار یس قوسی در كناره برگها . روی برگ صاف و براق به رنگ سبز تیره و پشت برگ سبز روشن پوشیاده از كرك سفید است. نام محلی ان در حسن اباد دشت نظیر « سفید مازو » و « سفید بلوط » است . ملاحظه می شود كه نام محلی ان نیز ترجمه طبیعی ازنام فرانسه است.
۲) Quercus ilex كه ان را بلوط سبز Chene vert می نامند در اروپا می روید و در ایران فق در باغها به عنوان زینت كاشته میشود. برگها با دندانه های تیز و ریز كه در انتهای داندانه ها خار كوچكی است . روی برگ سبز تیره براق و پشت برگها كركدار سفید است و معمولا تا سه سالگی خزان نمی كند. اغلب به صور درختچه استولیدر خاكهای قوی بلندی ان به ۱۵ – ۱۰ متر می رسد .
دمبلان در ایران
در ایران در اغلب مناطق از جمله فارس ، منطقه تهران و كوهستانهای شهرستان تهران ، اذربایجان ، خوی و غرب ایران درهمدان و كرمانشان دمبلان می روید .دمبالنهای ایران نی مانند سایر دمبلانها در زیر خاك می رویند. نام محلی ان در كرمانشاه « چمه » ودر اذربایجان « طملان » است. ، در تهران « دمبلان » نامیده میشود.
رنگ پوست انها اغلب بر خلاف دمبلانهای اروپایی روشن و خاكستری روشن است و به بزرگی فنرق تایك گردو و گاهی بزرگتر است.
این دمبلان را به فرانسوی Terfex و Tuffe de lion می نامند و به عربی «ترقاس » گفته می شود. این دمبلانها از جنس متفاوتی با دمبلانها ی اروپایی هستند. سه گونه از این دمبلانها طبق مطالعات اقای شاتن در ایران شناخته شده كه نام علمی انها به شرح زیر است:
۱)Terfezia aphroditis chatin كه در سال ۱۸۹۷ در اذربایجان دیده شده است.
۲) Terfezia hafizii chatin كه در فارس و اطراف تهران دیده شده است.
۳) Terfezia hanotauxii chatin كه باز در سال ۱۸۹۷ در كوههای اطراف تهران شناسایی شده است.
از نظر تركیبات شیمیایی و خواص و كاربرد دارویی خیلی شبیه قارچها ی خوراكی هستند ولی این نوع قارچها ی زیرزمینی بیشتر مصرف خوراكی دارند.موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عوامل مختلف چاقی (دکتر میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند