آشنائی با خانوادهٔ بگونیا | تعبیرستان
آشنائی با خانوادهٔ بگونیاکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

آشنائی با خانوادهٔ بگونیا

تنوع گونه های بگونیا قابل توجه است. برخی تا ۵ سانتی متر از سطح خاک رشد می کنند و به دلیل برگ های ریزشان به مینیاتور معروف اند و برخی
آشنائی با خانوادهٔ بگونیا تا ۲ متر رشد و نمو دارند و برگ هایشان به طول ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر می رسد. برخی از گونه های بگونیا به صورت خزنده در سطح خاک می رویند و برخی مانند یک درخت رشد و نمو می کنند حتی بعضی به صورت بوته ای می باشند. در واقع حدود ۱۲۰۰ گونه بگونیا شناخته شده است علاوه بر این گونه ها تعدادی هیبرید و ارقام جدید نیز تشکیل می یابند.
منشاء اصلی بگونیاها نقاط گرم و مرطوب استوائی است این گیاه اولین بار توسط شخصی به نام چارلز پلومیر در سال ۱۹۶۰ در سن دومینگو شناخته شده است او به افتخار نام استادش میشل بگون این گیاه را بگونیا نامگذاری کرد. بعدها بگونیاهای جدید از سراسر نقاط گرمسیری دنیا کشف شدند و تعداد بسیار زیادی از آنها کاشته شد. سپس بگونیاهای پیازی به دست آمدند و ارقام مختلف این گونه ها نیز کشف شد. بگونیاهای برگ چناری از آفریقا، بگونیاهای همیشه گل دار از برزیل و گونه های ریزوم دار بگونیا از مکزیک اصل و منشاء یافته اند. بگونیاها را به دسته های ذیل می توان تقسیم نمود:
▪ بگونیاهای معمولی با ریشه افشان
این دسته مهم ترین ارقام بگونیا را شامل می شود. نوعی که در بالا به آن اشاره شده است (بگونیای همیشه گلدار) که حالت بوته ای و نسبتاً کوچک است یکی از این انواع بگونیا است که دارای ساقه های کوتاه پیچیده و آبکی است. برگ های آن مومی و گیاهی است همیشه گلدار.
▪ بگونیای ریزوم دار
که دارای ریزوم هائی شبیه به ریشه است. بخشی از این ریزوم ها به صورت افقی بالای سطح خاک قرار گرفته و ریشه های خود را به داخل خاک می فرستند. به علاوه در برخی از انواع بگونیا ریزوم ها عمودی به طرف بالا رشد می کنند، و غالباً از یک طرف برگ می دهند. در هر دو این بگونیاها گل به صورت خوشه ای با دمبرگ نسبتاً بلند در بالای شاخه ها و برگ ها قرار می گیرد.
▪ بگونیاهای رکس
شامل تمامی هیبریدها و شکل های موتاسیون یافته از بگونیا رکس است که در آسام در سال ۱۸۵۶ کشف شد. این گیاه به دلیل برگ های رنگین و بافت زیبای شاخ و برگ کشت و کار می شود. برخی از این بگونیاها دارای ریزوم کرک داری می باشند که به صورت افقی در سطح خاک رشد می کنند و برخی دیگر رشد عمودی دارند و با شاخه های منشعب دیده می شوند.
▪ بگونیای غده ای (پیازی)
این نیز یکی از گروه ەای بزرگ بگونیا است و غالباً در تابستان ها گل می دهد. در باغ ها و در زیر سایه درختان از آنها برای گلکاری خارج از ساختمان استفاده می شود.
کشت و کار بگونیا
نظر به این که ارقام بگونیا بسیار متنوع است، نحوه پرورش و کشت و کار و تکثیر این گیاه نیز متفاوت است. به طور کالی شرایط پرورشی این گیاهان بایستی با شرایط اصلی یعنی محیط گرم و مرطوب وفق دهد. درجه حرارت مناسب برای پرورش این گیاهان در شب حدود ۱۸ درجه سانتی گراد و روز حدود ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. درجه حرارت شب تقریباً در بیشتر خانه ها برای رشد و نمو این گیاه مهیا است. در بین انواع مختلف این گیاه، مقاومت بگونیای همیشه گلدار نسبت به سرما بیش از ارقام دیگر است، در ساختمان های نسبتاً سرد باقی می ماند. برعکس، بگونیای رکس محل گرم تری می خواهد و باید از سرما محفوظ بماند. بگونیا در مقابل آلودگی هوا حساسیت نشان می دهد و به هوای آزاد و نور کافی (نور مستقیم آفتاب نباشد) نیازمند است. به طور کلی بگونیای همیشه گلدار و انواعی که دارای ریشه های افشان می باشند و نیز بگونیای ریزوم دار در مقابل شرایط نامساعد محیطی نسبت به بگونیای رکس که حساس و ظریف تر است، مقاومت بیشتری نشان می دهند. بگونیای اخیر به رطوبت زیاد، هوا و گرما نیاز دارد. بگونیاها به طور کلی در خاک های سبک، با زهکشی خوب، و کمی اسیدی و غنی از نظر هوموس و مواد آلی دیگر، به خوبی رشد و نمو می کنند. مخلوط خاک مناسب و مورد نیاز این عبارت از ۲ قسمت خاک خوب لومی (خاک باغچه)، یک قسمت هوموس (خاک برگ پوسیده یا تورب) و یک قسمت ماسه و شن ریز است. به این مخلوط باید مقدار کمی کود پوسیده دامی اضافه کرد. هم چنین بهتر است مقداری کود شیمیائی به خاک افزوده شود. برای بگونیای گلدار می شود از مخلوط خاک های سنگین تر استفاده کرد، در این صورت میزان لوم بیشتر و میزان هوموس کمتر خواهد بود، حال آن که برای بگونیای ریزوم دار و یا بگونیای رکس میزان هوموس بیشتر و لوم کمتر ضرورت دارد.
بگونیاها به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارند. نوری که از موانعی گذشته و مقادیری از آن قبلاً جذب شده باشد مناسب تر است (نگهداری در گلخانه هائی که به وسیله حصیر و یا مواد آهکی پوشش شده باشند، و کاشت بگونیا در نقاط آفتاب ـ سایه زیر درختان). بگونیای همیشه گلدار به نور بیشتری نیاز دارد، در حالی که بگونیای رکس حداقل نور را می پسندد و در نور زیاد صدمه می بیند و می خشکد. برخی نویسندگان بگونیا را به طور کلی جزو گیاهان سایه پسند طبقه بندی کرده اند. بنابراین این گیاهان باید در فصل تابستان از نور شدید محافظت شوند. در نواحی سردسیر بگونیاها فقط در روزهای گرم تابستان در سایه نگهداری می شوند. بگونیاها به طور کلی در محیط کاملاً مرطوب به خوبی رشد و نمو می کنند، با وجود این، شدت رطوبت (خاک و هوا) نباید به حدی باشد که این گیاهان همیشه خیس باشند، در غیر این صورت ریشه های ظریف و نازک بگونیا که به پوسیدگی حساسیت دارد در مقابل این عارضه مقاومتی نمی کند. در محیط خشک برگ های بگونیا به زودی خشک می شود (پیچیدگی برگ ها و لکه های خشک شده روی برگ بگونیا به دلیل خشکی هوا به کرات اتفاق می افتد)، در مورد بگونیای همیشه گلدار آبیاری باید به زمانی موکول شود که خاک گلدان تقریباً خشک شده باشد و یک باره آب فراوانی به آن داده شود تا کاملاً خیس شود. بگونیای رکس در مقابل چنین روش آبیاری مقاومت نداشته، همواره باید به صورت متعادل مرطوب نگاه داشته شود. کاشت این گیاه در گلدان های مخصوص که خاک به صورت دائم از بخش تحتانی رطوبت جذب می کند، توصیه می شود.
بگونیا در مراحل رشد به کودی با ۲/۱ غلظت آن چه به طور کلی برای گیاهان گلخانه ای توصیه شده است، نیاز دارد. مثلاً اگر ازت، فسفر و پتاسیم به غلظت ۱۰۰۰ پی پی ام هر ۱۵ روز یک بار توصیه شده است، در مورد بگونیا غلظت ۵۰۰ پی پی ام این عناصر کفایت می کند، منتهی این کودپاشی هر هفته باید صورت گیرد، و بلافاصله بعد از گلدهی و نیز در دوره خواب از کودپاشی این گیاه اجتناب می شود.
طرز تکثیر
روش ازدیاد بگونیاها بسیار متفاوت است. بسیاری از آنها از طریق کاشت بذر به آسانی تکثیر می شوند. بگونیای همیشه گلدار را می توان از طریق بذر تکثیر کرد، باید توجه داشت که بذر بگونیا بسیار ریز است و عملیات کاشت باید با دقت صورت گیرد و در صورت امکان آبیاری از بخش تحتانی گلدان انجام پذیرد. برای کاشت بذر مخلوطی از ۳/۱ خاک باغچه، ۳/۱ خاک برگ پوسیده و ۳/۱ ماسه تهیه کرده، بعد از مرطوب کردن خاک، درون گلدان می ریزند. سپس خاک گلدان را کمی فشرده و بذر را به صورت یکنواخت در سطح آن پخش می کنند، و روی آن قشر نازکی از مواد آلی پوسیده مثل خاک برگ یا تورب می ریزند. برای آبیاری بهتر این گلدان، تمامی حجم آن را در یک گلدان بزرگ تر پر از آب فرو می کنند، به نحوی که آب از بالا روی بذر کاشته شده نریزد و فقط از سوراخ پائین گلدان و از منافذ اطراف به داخل نفوذ کند. به تدریج سطح خاک خیس می شود و آبیاری کامل انجام می پذیرد. ظروف حامل بذر کاشته شده باید در محلی گرم و مرطوب نگاهداری شود. خاک اگر ضدعفونی شده باشد نتیجه بهتری عاید می شود. پوشاندن سطح ظروف کاشته شده توسط شیشه توصیه می شود. بذر ریز نباید با خاک سطح گلدان مخلوط شود. و در نهایت، هرگز نباید بذرهای کاشته شده در معرض خشکی قرار گیرند. بگونیای رکس در صورتی که از طریق بذر تکثیر شود تغییرات شدید ژنتیکی در آن رخ می دهد، و فقط به منظور پیدایش نمونه های جدید از طریق کاشت بذر تکثیر می شود. بسیاری از بگونیاها از طریق کاشت قلمه و یا قلمه جوانه انتهائی تکثیر می شوند و قلمه های نیمه خشبی از آنها گرفته می شود. این قلمه ها حداقل باید یک جوانه داشته باشند. بگونیای همیشه گلدار هم از طریق کاشت قلمه به آسانی تکثیر می شود و قلمه آن نیازی به مراقبت زیاد ندارد، حتی در ظروف آب هم این قلمه به زودی ریشه دار می شود. قلمه های ریزوم دار به طول ۳ سانتی متر و یا بیشتر از انواع بگونیای ریزوم دار و یا بگونیای رکس ریزوم دار گرفته می شود، بخش انتهائی ریزوم بهترین قلمه ها را می دهد.
قلمه های انتهائی ریزوم هائی که به صورت عمودی رشد می کنند، در بستر کاشت عمودی زده می شوند و آنهائی که رشد افقی دارند در بستر کاشت نیز به صورت افقی کم و بیش در ماسه فرو برده می شوند، و در تمامی مرحله ریشه زائی از آنها محافظت شده و مرطوب نگاه داشته می شوند. بگونیای رکس، بگونیاهای ریزوم دار و غده دار، و برخی گونه ها که دارای ریشه های افشان می باشند از طریق قلمه برگ تکثیر می شوند. این طریق تکثیر، که عملاً در گلخانه ها انجام می شود، در مقایسه با گرفتن قلمه های ساقه و ریزوم از نقطه نظر مدت زمان ازدیاد، طولانی تر است و سرانجام، از بسیاری از بگونیاها می توان قلمه دمبرگ تهیه کرد. این قلمه ها به طول ۳ تا ۵ سانتی متر به صورت مورب در بستر کاشت (ماسه) قرار می گیرند، شاخه ها و برگ های جدید از بخش تحتانی شروع به رشد و نمو می کنند.منبع: گلکاری، دکتر احمد خلیقی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
واسطه ازدواج (حجت الاسلام ماندگاری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند