خانواده رزاسه Rosaceae | تعبیرستان
خانواده رزاسه Rosaceaeکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

خانواده رزاسه Rosaceae

رزاسه یا گل سرخیان
رزاسه یکی از خانوادههای متنوع و پر جمعیت از نظر گونههای گیاهی است. گیاهان گوناگون آن با کاربرد مختلف دیده می شوند. تعداد
خانواده رزاسه Rosaceae زیادی گیاهان دارویی، درختان میوه، بخشی از گیاهان زینتی، تعداد زیادی گل های شاخه بریده یا گیاهان آپارتمانی در این خانواده هستند.
اجداد رزهای امروزی نسترن ها هستند. نسترنها با نام جنسی رزا Rosa در جهان شناخته شده هستند و شامل مجموعه ای از گیاهان با خواص و کاربردهای گوناگون میباشند. نسترنهای شناخته شدهای در نقاط مختلف ایران بصورت پایه درختان پیوندی و پایه گلهای رز پیوندی کشت و کار میشوند.
رزا فوئتیدا Rosa foetida
یکی از این نسترنهای بسیار زیبای شناسایی شده در ایران رزا فوئتیدا Rosa foetida است. که در منطقه کوهستانی کردستان به وفور یافت میشود. رزا فوئتیدا درختچه ای است با رشد منظم و برگهای درخشان سبز، گلهای زرد معطر و منظرهای بسیار زیبا دارد. این گیاه به تنهایی هم بعنوان درختچه زینتی قابل کشت و کار است.
رزا موشاتا
نسترن دیگری به نام نسترن زرد یا رزا موشاتا است که در مناطق کوهستانی ایران میروید. اما رایحه مطبوعی که در رزا فوئتیدا هست در این گیاه وجود ندارد. رزا موشاتا گیاهی است که بافت نامناسب و خاکی با PH بالا را بخوبی تحمل میکند.
نسترن شیرازی
نسترن دیگر به نام رز وحشی تحت نام نسترن شیرازی و رزا همیسفریکا گیاهی است که در کوه های استان فارس به وفور وجود دارد. نسترن دیگری در استان فارس به نام گل دو رو وجود دارد که در حقیقت یک رزا فوئتیدا استRosa foetida bicolor یا گل آتشین.
گل محمدی Rosa damascena
نسترن بومی و معطر دیگر در ایران رزا دامِسانا یا گل محمدی است. و به عنوان کار اقتصادی در بسیاری از نقاط ایران در حال کشت و کار است. گل های پُر پَر آن تا اواخر مرداد ماه دیده می شود.
تقسیمبندی رزها
بر طبق تقسیم بندیهای نه چندان جدید، رزهای موجود در عالم گیاهی به سه گروه بزرگ تقسیم شده اند.
۱) رزهای پرورشی
۲) رزهای تک گل؛
۳) رزهای خوشه ای؛
۴) رزهای پا کوتاه مینیاتور.
رزهایی که بصورت تک گل یا یک گل درشت ظاهر میشوند. به این چنین رزهایی بخاطر اینکه کاملیا گل درشتی داشته و از خانواده چای بوده است تی هیبرید یا هیبرید چای Tea hybrid میگویند. تمام گلهای شاخه بریده و اکثر رز فضای سبز از این دسته رزها هستند.
▪ رزهایی که به حالت خوشهای یا چند گلی هستند. تفاوت عمده این دسته با گروه قبل در این است که یک گل درشتتر در مرکز گل و تعدادی گل در اطراف آن وجود دارند. این رزهای خوشهای را اصطلاحاً رزا گِرَندیفلوراRosa grandiflora مینامند.
▪ رزهایی که اصلاً مصرف شاخه بریده ندارند و به عنوان یک گیاه فضای سبزی و قابل سَربرداری کشت و کار میشود. انواع رزهای مینیاتور که بسیار سریع الرشد هستند و به عنوان گیاه پرچینی Border plant برای فضای سبز استفاده می شوند.
تکثیر رزها بسته به نوع استفاده آن ها متفاوت است. اگر رزا به منظور استفاده در فضای آزاد کشت می شود بهتر است از روش پیوند روی پایه­های نسترن استفاده شود. اما اگر هدف از کشت و کار رزها استفاده از گلهای شاخه بریده این گیاهان است میتوان بوسیله کاتینگ و قلمه برداشتن آن ها را تکثیر کرد.
نسترن گیاهی است که میوههای آن به رنگ قرمز و نارنجی است. درون این میوهها بذرهای کرکدار سفیدی وجود دارد که آن ها را از داخل میوه جدا میکنیم و در یک بستر مناسب ترجیحا ً در سنگریزه یاشن نسبتاً درشت قرار داده و مرحله استراتیفیه Stratifieae یا طی دوره سرما را برای آن ایجاد میکنیم.سپس این بذرها را وارد محیط کشت میکنیم. محیط کشت می تواند مزرعه و یا حتی یک گلدان باشد.
زمان اجرای پیوند هنگامی است که ضخامت ساقههای نسترن به اندازه کافی رسیده باشند. عمل پیوند را باید در فصل مناسب انجام داد. پیوندهای نیمانیم و پیوندهای گلخانه در ماه های زمستان انجام می شود، زمانی که پایه فعال و در حال رشد است. از یک گیاه در حال خواب و دورمسنی پیوندک را انتخاب میکنیم و بر روی پایه وصل میکنیم.
روش دیگر پیوند جوانه است. این پیوند را در فصل بهار یا اواخر تابستان انجام میدهیم. بعد از استقرار پیوند و اطمینان از گیرایی پیوند، گیاه را به محل اصلی آن انتقال میدهیم. برای انتقال از گلدان های معمولی یا پیتهای حلبی که فضای کافی برای رشد ریشههای گیاه دارند استفاده میکنیم، و بدون اینکه به ریشههای گیاه آسیبی برسد حجم ریشه همراه با خاک را از گلدان جدا میکنیم و در زمین اصلی میکاریم. بعد از کاشت در زمین نگهداری خاصی احتیاج دارد.
ارقام مختلف گیاهان رز دورههای متفاوتی از گلدهی دارند. بعضی از ارقام در طی یک فصل رشد ۶ تا ۸ بار گل تولید میکنند و بعضی دیگر دفعات کمتری، گل دهی دارند.
اما در هر حال برای داشتن یک رز سالم و پر گل دو نوع هرس توصیه می شود :
- هرس سبز یا تابستانه؛
- هرس فرم یا زمستانه.
هرس تابستانه معمولاً پس از پایان هر دوره گلدهی اتفاق می افتد. تمام دم گل و گلهای پژمرده شده را برمیداریم بدین ترتیب جوانههای پایین گل رشد کرده و برای دوره بعد به گل میروند. این هرس از اوایل اردیبهشت تا اوایل آذر ماه بشرط اینکه امکان گل دهی باشد قابل انجام است.
هرس زمستانه در اوایل پاییز یا اواخر زمستان انجام می شود و بسته به ضخامت ساقه ها نوع هرس متفاوت است. چنانچه ساقه ی رز قطور و محکم است ۳-۲ جوانه را باقی گذاشته و بقیه را حذف می کنیم. اگر شاخه ضعیف بود و امکان رشد همه جوانه ها وجود نداشت ۶- ۵ جوانه باقی گذاشته و بقیه را حذف کنید.
نگهداری شاخه رز:
بعد از بریدن و انتقال به گلدان (در طول و ارتفاع بریده می شود)، بخش هایی از انتهای ساقه که حالت لزج و بیمارگونه دارد را قطع کنید و برای نگهداری ساقه استفاده از ترکیبات نقره، ساکارز و اتانول ۵% توصیه می شود.http://agrieco.blogfa.com

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
فقط ثروتمندها باید انفاق می کنن؟ (دکتر محسن میرباقری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20