لذت باغبانی | تعبیرستان
لذت باغبانیکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

لذت باغبانی

اگر شما یک گلدان در آپارتمان یا باغچه ای کوچک در حیاط منزلتان دارید می توانید از باغبانی لذت ببرید.
برای این که به طور اصولی باغبانی را بیاموزید
لذت باغبانی به کمی اطلاعات اولیه نیاز دارید که در این بخش ما به طور ساده به آن می پردازیم:
تقسیمات گلکاری
گیاهان را برحسب نوع استفاده به چند دسته و گروه می توان تقسیم کرد:
▪ گیاهان زینتی هوای آزاد
این گیاهان باید دورهٔ گل دهی طولانی داشته و با حداقل هزینه امکان تکثیر و تولید وسیع آنها وجود داشته باشد مانند اطلسی، جعفری
▪ گل های شاخه بریده
گل های شاخه بریده باید پس از جدا شدن از پایه مادری بتوانند مدت زیادی در شرایط مصنوعی به سر برده و شادابی و طراوت خود را حفظ کنند. ضمناً دارای دم گل قوی و نسبتاً بلندی باشند مانند آماریلیس و دم گل آنها منفرد بوده و هر جام بر روی یک دم گل منفرد قرار داشته باشد. هم چنین دارای گل آذین منفرد بوده و در هر گل آذین فقط یک گل وجود داشته باشد، در صورتی که دارای گل آذین منفرد نباشد باید بتوان آن را به وسیلهٔ غنچه گیری به صورت گل آذین منفرد در آورد مانند داوودی. هم چنین این گل ها باید دارای تنوع رنگ و فرم باشند.
گیاهان آپارتمانی
این گیاهان ابتدا در داخل گلخانه پرورش می یابند و سپس در منزل مورد استفاده قرار می گیرند. این گیاهان در هر سیکل رویشی فقط یک بار گل داده و از نظر شکل ظاهری و رنگ فرم گل ها زیبا و عامه پسند هستند مانند سیکلامن، نگونسار، سینرر، گوشی (کیفی) لاله، سنبل، کلوکسینیا برخی از گیاهان آپارتمانی به خاطر زینتی بودن برگ هایشان قابل توجه هستند و گل های چندانی ندارند. برگ های زینتی این گیاهان زیبائی خاصی به آنها می دهند. مثل دیفن باخیا، انواع سرخس ها، انواع فیکوس ها، کروتن (کرچک هندی)، سانسوریا
حمامی زیبا با گیاهان آپارتمانی
حدود ۱۲ درصد از گیاهان آپارتمانی در حمام نگهداری می شوند. عامل مهم نگهداری در حمام وجود رطوبت بالا است. اصولاً سرخس ها، برگ انجیری و پتوس ها برای نگهداری در حمام مناسب ترین هستند. اما قطرات شامپو برای برگ ها مضر است. همیشه پس از حمام کردن، برگ ها را بشوئید. در هر صورت اگر حمام نسبتاً بزرگی دارید برای تزئین آن می توانید از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. دقت کنید که گیاه مورد نظر به رطوبت بالا نیاز داشته باشد تا طراوت و شادابی خود را در حمام حفظ کند. هم چنین حمام شما باید پنجره مناسبی داشته باشد تا نور کافی به گیاه برسد و در غیر این صورت باید از نور مصنوعی استفاده نمائید.
گلدان
گلدان ها انواع مختلفی دارند که آنها را از نظر جنس و اندازه می توان بررسی نمود. از نظر جنس گلدان ها به انواع سفالی، پلاستیکی، فیبری، پیتی، فلزی و پلاستیک کاشت تقسیم می گردند. از نظر اندازه می توان به استکانی ۵ الی ۷ سانتی متری، نشائی ۱۰ الی ۱۲ سانتی متری، فرنگی ۱۴ الی ۱۵ سانتی متری، خیاری ۱۷ الی ۲۰ سانتی متری، لب شتری ۲۲ الی ۳۰ سانتی متری اشاره کرد.
▪ گلدان سفالی
این گلدان، ارزان قیمت و رایج است. گلدان سفالی از خاک رس تهیه می شود و تهویه در آن به خوبی صورت می گیرد. اما در گلدان های سفالی لعاب دار تهویه به خوبی انجام نمی پذیرد. این گلدان های سفالی وزن زیادی داشته و شکننده می باشند. اگر شما این نوع گلدان را انتخاب نمودید توجه کنید که بعد از مدتی آبیاری خلل و فرج آن مسدود شده و تجمع مواد سمی در دیوارهٔ آن زیاد می شود که برای ریشه گیاه مضر است. برای رفع این مشکل گلدان را به مدت یک روز در آب قرار دهید.
▪ گلدان پلاستیکی
گلدان های پلاستیکی فاقد خلل و فرج هستند بنابراین حتماً زهکش ته آنها را بررسی کنید. این گلدان ها وزن کمی دارند و نمی شکنند. رطوبت در آنها زیاد حفظ می شود و برای گیاهان رطوبت دوست انتخاب مناسبی هستند.
▪ گلدان های پیتی یا توربی
جنس این گلدان ها از مواد آلی است. یعنی این گلدان ها از خاک پیت یا تورب ساخته شده اند و هنگام انتقال گیاه به محل اصلی احتیاج به تعویض گلدان نمی باشد و گلدان خود منبع غذائی کمکی برای گیاه بوده و در واقع پس از مدتی گلدان جذب خاک خواهد شد.
▪ گلدان های فلزی
به دلیل تجمع مواد مضر درون این گلدان ها، گیاه در آنها می پوسد. بعضی افراد به دلیل زیبائی ظاهری این گلدان ها به آنها علاقمند هستند اما اگر به سلامت گیاه خود اهمیت می دهید از این گلدان ها استفاده نکنید یا حتی المقدور یک گلدان سفالی کوچک درون آنها قرار داده و گیاه را در آن بکارید.
▪ پلاستیک کاشت
کیسه های پلاستیکی برای انتقال نشا و قلمه های ریشه دار به بازار استفاده می شوند. در هنگام استفاده، زهکش کیسه ها را بررسی کنید. در زمان کاشت گیاه، کیسه را خارج نموده و یا در اطراف پلاستیک چند شکاف ایجاد نمائید.
خرید گیاه
قبل از این که برای خرید گیاه به گل فروشی و یا گلخانه بروید بودجه خود را تخمین زده و نور، درجه حرارت و رطوبت محل زندگی خود را بررسی نمائید. کلیه شرایط محیطی را به فروشنده بگوئید تا گلدان مناسبی به شما معرفی نماید. نام علمی گیاه را یادداشت نموده تا در صورت نیاز بتوانید اطلاعاتی را از اینترنت یا کتب مختلف کسب نمائید. قبل از خرید، برگ ها، ساقه، گل ها و خاک گیاه را به دقت بازدید نمائید و اگر کوچک ترین اثری از آثار و بقایای آفات و علوفه هرز مشاهده نمودید از خرید گلدان خودداری نمائید. اگر تصمیم گرفتید یک گیاه گلدار مانند آزالیا خریداری نمائید گیاهی را انتخاب کنید که پر غنچه بوده غنچه های آن هنوز باز نشده و یا تعداد کمی از آنها شکفته شده باشند. در هنگام خرید گیاه موادغذائی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب، مخصوص گیاهان زینتی را خریداری نموده و نحوه استفاده از آن را خواستار شوید. حمل و نقل گلدان خصوصاً در زمستان به دقت زیادی نیاز دارد. از گل فروش بخواهید که گلدان را در دو لفافهٔ کاغذی پیچیده تا تغییرات شدید در رطوبت و حرارت به گیاه لطمه ای نزند.
نور
به جرأت می توان گفت که بسیاری از گیاهان خانگی از لحاظ نور در محل مناسب خود قرار نگرفته اند. البته گیاهانی که موطن اصلی آنها جنگل های انبوه و تاریک است به نور زیادی نیاز ندارند اما گیاهانی که موطن آنها حاشیه جنگل ها است یا گیاهان گل داری که موطن آنها فضای باز جنگل است به نور متوسط یا نور غیرمستقیم آفتاب نیاز دارند. در نتیجه گیاهان خانگی با منشأ سه گانه بالا احتیاجات نوری متفاوتی از خود نشان داده و شرایط خاصی را طالبند.
علائم کمبود نور
▪ برگ های گیاه رنگ پریده شده و برگ های جدید بی رنگ هستند.
▪ گیاه خسته به نظر می رسد.
▪ ساقه های علفی و ترد و شکننده، طول دمبرگ ها درازتر از معمول، غنچه ها کوچک، گل ها کم رنگ و کم پشت
▪ ساقه ها دراز شده و فاصله بین دو برگ زیاد است.
علائم زیاد بودن نور
▪ لکه های سوخته روی برگ ها علامت تابش نور زیاد است
▪ لکه های سوختهٔ زنگ مانند، علامت عبور نور از شیشه و برخورد آن با برگ ها است.
ـ توجه: قطرات آب هم مانند شیشه، نور را از خود عبور می دهند پس گیاه را در آفتاب غبارپاشی نکنید چون قطرات آب مانند ذره بین عمل کرده و باعث ایجاد لکه های سوخته روی گیاه می شوند.
بهترین محل برای نگهداری گیاه از لحاظ نور کم
نزدیک پنجره با شیشه های تمیز بهترین مکان برای نگهداری اکثر گیاهان است. از پرده ها می توان به عنوان عامل زیاد و کم کننده شدت نور استفاده کرد. برگ ها و ساقه ها تمایل به نور داشته و خود را به طرف آن متمایل می نمایند. لگدان را هر ۱۵ روز یک بار ۹۰درجه بچرخانید تا کلیه اندام گیاه از نور با شدت یکسان بهره مند گردد. با ابری شدن هوا گلدان ها را به شیشه نزدیک تر نمائید اما دقت کنید که در شب های سرد زمستان برگ ها با شیشه تماسی نداشته باشند. انتقال گیاه از محل پر نور به سایه به یک باره می تواند صورت بگیرد اما انتقال از سایه به آفتاب باید تدریجی باشد. گیاهان گلدار به نور بیشتری نیاز دارند. گیاهانی که برگ های رنگی دارند نیز به نور بیشتری نیازمندند. اما تابش مستقیم آفتاب خصوصاً از پشت شیشه برگ ها را می سوزاند بنابراین از یک پرده نازک برای تنظیم نور استفاده نمائید. در صورت نیاز به نور مصنوعی لامپ فلورسنت پیشنهاد می گردد. گیاهان زینتی را از لحاظ نور می توان به چهار دسته تقسیم نمود:
▪ گیاهان سایه دوست: این گیاهان به نور کمتری نیاز دارند و باید دور از نور مستقیم خورشیدی قرار گیرند مثل فیلودندرون، پتوس، عشقه یا پاپیتال، برگ عبائی، مارانتا، سانسوریا، نوعی از سرخس ها و ...
▪ گل های آفتاب دوست: این گل ها به نور زیادی احتیاج دارند و باید آنها را در مکان های آفتاب گیر کشت و نگهداری کرد. البته این نور نباید خیلی شدید باشد. این گیاهان برای نگهداری در کنار پنجره جنوبی مناسبند مانند گل سرخ، داوودی، گلایول، میخک، شمعدانی، کاکتوس ها، بنت القنسول و ...
▪ گل های سایه، آفتاب دوست: این گیاهان نیاز نوری متوسطی دارند، گیاهانی که برگ های ابلق و رنگی دارند جزو این دسته هستند مانند بنفشه، کروتون، بگونیا، دراسنا، حسن یوسف، پتوس ابلق، فیکوس، بنجامین ابلق و ...
▪ گل های غیرحساس: این گیاهان می توانند شدت نورهای متفاوتی را تحمل نموده و به رشد خود ادامه دهند مانند یاس زرد، زرشک و ...
مدت تابش نور
مدت تابش نور در فصول مختلف متفاوت است. طول روز در شد و گل دهی بسیاری از گیاهان اثرات متفاوتی دارد. گل های مختلف برای گل دهی به طول روزهای مختلفی احتیاج دارند. از این لحاظ گل های زینتی را به سه گروه می توان تقسیم کرد:
▪ گیاهان روز بلند: این قبیل گیاهان برای گل دهی به روز بلند و شب کوتاه احتیاج دارند. طول روز معمولاً ۱۴ الی ۱۶ ساعت متغیر است مانند شب بو، میمون، اطلسی، ختمی، ناز و کاهو
▪ گیاهان روز کوتاه: این گیاهان به شب های بلند و روزهای کوتاه برای گل دهی نیاز دارند. طول مدت روشنائی ممکن است بر حسب انواع مختلف از ۸ الی ۱۱ ساعت متغیر باشد و زمان تاریکی بین ۱۳ الی ۱۶ ساعت می باشد. مانند بگونیا، گل کاغذی، داوودی، بنت القنسول، جعفری، کاکتوس، کالانکوئه، کراسولا
▪ گیاهان بی تفاوت: این قبیل گیاهان برای گل دهی احتیاج به طول روز ندارند مانند گل سرخ، بگونیای پیازی، کوکب، بنفشه آفریقائی، میخک و ...
چگونه گیاهان زینتی را در خانه پرورش دهیم؟
پرورش گل در منزل یکی از بهترین و لذت بخش ترین سرگرمی هاست. گیاهان زینتی می توانند قسمت عمده تزئینات داخل منزل را تشکیل دهند. خصوصاً کسانی که به گل کاری علاقمندند و باغی در اختیار ندارند می توانند با گل کاری در منزل به خواستهٔ خود برسند. برای پرورش گیاهان زینتی در منزل ابتدا باید گیاهانی را که از نظر برگ یا گل زینتی قابل نگهداری در منزل هستند شناسائی و انتخاب کنید، سعی کنید مجموعه ای از گیاهان را جمع آوری کنید که شرایط رشد آنها در منزل با شرایط طبیعی زندگیشان تفاوت زیادی نداشته باشد در این صورت شانس سازگاری آنها با محیط منزل بیشتر خواهد بود. پس از انتخاب باید با شیوه نگهداری و احتیاجات آنها آشنا شوید. به عنوان مثال دسته ای از گیاهان در تطبیق با بعضی شرایط محیطی مانند خاک، رطوبت، نور و خشکی هوا سازگارتر و کم توقع ترند و در قبال تغییرات غالباً عکس العمل مناسب تری دارند در صورتی که ارقام دیگر حساس ترند و در صورت تغییرات زیاد شرایط زیستی از بین می روند.
اگر گیاه انتخابی شما جنگلی است (مانند سیلامن، بنفشه آفریقائی، سرخس ها، آفلاندرا و گیاهان خانواده آناناس) برای نگهداری از آن به محیط مرطوب نیاز دارید. اما کاکتوس و سایر گیاهان گوشتی که بافتی ضخیم داشته و بیابانی هستند و در مناطق خشک و گرم و در روشنائی شدید به عمل آمده اند نیاز به نگهداری در پشت پنجره و آبیاری به میزان کم دارند. بافت گیاهان گوشتی در محیط مرطوب نرم شده و این گیاهان سلامت خود را از دست می دهند.
به طور کلی سازگاری با محیط بسیار مهم است و عدم توجه به آن باعث از بین رفتن گیاه می شود.
رنگ پائیزه
رنگ پائیزه فقط مختص به برگ ها نیست بلکه بعضی گل ها نیز رنگ پائیزه دارند همین طور می توان از پیازهائی مانند کلشیکوم که در پائیز گل می دهند استفاده کرد.
گل های یک ساله نیز معمولاً تا اواخر پائیز گل می دهند.
گل کلم دارای برگ های توری شکل است که شبیه گلبرگ های یک شکوفه بزرگ به رنگ سفید یا بنفش روشن است و می توان آن را تناول نمود.
وقتی گل های تابستانه پژمرده شدند و شاخ و برگ پائیزه ظاهر شد میوه ها به باغ شما رنگ می بخشد برخی از آنها تا پائیز و زمستان دوام خواهند داشت.مهندس فاطمه خیراللهی
فصلنامه جهان گل

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
قطع کردن دست دزد (استاد قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند