سیستم های پیشرفته آبیاری محدودیت ها را می شکند | تعبیرستان
سیستم های پیشرفته آبیاری محدودیت ها را می شکندکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

سیستم های پیشرفته آبیاری محدودیت ها را می شکند

کمبود آب یک عامل محدودکننده در بخش کشاورزی است و بسیاری از زمین های مستعد کشاورزی به همین دلیل سالانه زیر کشت نمی رود، اما افزایش کارآئی و بهره وری
سیستم های پیشرفته آبیاری محدودیت ها را می شکند در آب موجود می تواند علاوه بر گسترش سطح زیر کشت، به بالا رفتن درآمد تولیدکنندگان انجامیده، اشتغال مولد را افزایش داده و بهره گیری از منابع موجود را توسعه دهد.
در این میان کشت و صنعت دشت مینو واقع در شهرستان مینودشت استان گلستان که تا چند سال پیش به دلیل محدودیت منابع آبی تنها قادر بود فقط ۲ هکتار از اراضی خود را زیر کشت برده و در عین حال مشکلات بسیاری را در زمینه توسعه افزایش سطح زیر کشت داشت، توانسته است در حال حاضر بیش از ۳۵ هکتار را با همان میزان آب، زیر کشت برده و محصولاتی را از جمله زیتون، صیفی جات، گوجه، بادمجان، باقلا، نخود فرنگی و گل و گیاهان زینتی تولید کند.
باید خاطرنشان کرد: آنچه در این خصوص موجبات چنین تحولی را فراهم ساخته، چیزی جز بهره گیری از سیستم های پیشرفته آبیاری قطره ای Eurodirip نیست که توانسته بر بسیاری از محدودیت های ناشی از کمبود آب غلبه کرده و با اعمال مدیریت بهینه بر منابع آبی، روز به روز سطح زیر کشت را افزایش دهد.
مهندس فرشباف مدیرعامل کشت و صنعت دشت مینو می گوید: برای حل معضل محدودیت آب، روش های گوناگون آبیاری را در مزارع آزمودیم که متأسفانه هیچ کدام از روش های پیشنهادی نتوانست انتظارات ما را پاسخ دهد.
وی اضافه می کند: پس از کنکاش و مطالعات فراوان پیرامون سیستم های مدرن آبیاری با شرکت خدمات کشاورزی گردونه سبز فام نماینده انحصاری شرکت Eurodirip یونان آشنا شدم و پس از کسب اطلاعات و مطالعه پیرامون سامانه های آبیاری قطره ای این کمپانی بین المللی و رایزنی با مهندس مهران کردی مدیر عامل این شرکت و ارائه ضمانت های لازم از جانب ایشان و ارائه اطلاعات در خصوص ویژگی های این سامانه ها قرار شد که در سطح ۲ هکتار به صورت آزمایشی این سیستم نصب و راه اندازی شود.
بدین ترتیب اجزاء این سیستم علی رغم کمبود آب و شیب زمین - که می توانست جزء موانع اجراء کار باشد - از قوه به فعل درآمده و نشان داد که علاوه بر صرفه جوئی قابل ملاحظه در آب موجود، در زمین های بیشتری را زیر کشت برده و افزایش سطح زیرکشت را به دنبال داشت.
فرشباف می گوید: قابلیت های ویژه این سیستم توانست بحران آب در این کشت و صنعت را حل کرده، به طوری که تمام بخش ها از جمله فضای سبز، گلخانه ها، باغ زیتون، فضای سبز محوطه دامپروری از طریق این سیستم آبیاری شده و نزدیک به ۴۰ هکتار زیر کشت برود.
مدیرعامل کشت و صنعت دشت مینو می افزاید: با راه اندازی این سیستم توانستیم مدیریت بهتری را در بخش های مختلف اعمال کنیم. به طور مثال در گلخانه ها به دلیل آنکه به مواد مغذی عمدتاً گران، اما اندک نیاز است، به طور دقیق می توان نیاز هر گیاه را محاسبه کرده و به وسیله آبیاری قطره ای این موارد را پای هر بوته برساند.
به عبارت دیگر تمام نظرات و انتظارات مدیریتی در این زمینه به دلیل استفاده از این سیستم میسر شده چنانکه از ۲۱۰ متر مربع گلخانه حدود ۳۴۰ هزار گل رز شاخه بریده به بازار عرضه می شود.
این سیستم در سطح ۸ هکتار باغ زیتون این کشت و صنعت نیز به اجراء گذاشته شده است، به طوری که لوله های آبیاری قطره ای در فاصله ۷۰ سانتی متری دو طرف درختان کار گذاشته شده است.
ناگفته نماند: وجود آبیاری منظم و دقیق سبب شده درختان زیتون این باغ، اگرچه ۶ ساله هستند، باردهی فراوانی داشته باشند به طوری که بسیاری از شاخه های آنها از محصول زیاد شکسته شده است.
مهندس فرشباف می گوید: زیر درختان زیتون را با استفاده از نوارهای آبیاری Eurodirip عمدتاً گوجه فرنگی، بادمجان، بالا و ... می کاریم و این نوارها به دلیل فواصل منظم (قطره چکان ها) نقاط کشت بذر را برای کارگران مشخص کرده و رعایت فاصله کشت بدین ترتیب بسیار آسان تر انجام می پذیرد و در نتیجه هزینه های کارگری برای کاشت و واکاری مجدد صرفه جوئی قابل ملاحظه ای می یابد، ضمن آنکه به دلیل آبیاری دقیق و منظم پای هر بوته، همیشه محصولی یکنواخت و یک دست را برداشت می کنیم.
باید خاطرنشان کرد؛ به نظر می رسد مدیریت آب با سیستم آبیاری قطره ای Eurodirip بهره وری را در حد عالی مقدور ساخته و توانسته این کشت و صنعت را به عنوان یک الگو در منطقه مطرح کند.
ضمن آنکه اشتغال مولد را نیز افزایش داده است؛ این در حالی است که بخش های مختلف این کشت و صنعت فقط با ۲ اینچ آب موجود آبیاری می شود که به گفته دست اندرکاران اگر نیاز آبی تمام محصولات تولیدی این کشت و صنعت را در نظر بگیریم، با هیچ سامانه ای قادر نخواهیم بود به این سطح از تولید دست یابیم.
مدیر عامل کشت و صنعت دشت مینو می گوید: اگر در بحثی کارشناسی، متخصصان نیاز آبی ۴۰ هکتار را برای کشت ۳ محصول در طول سال حساب کنید، درخواهید یافت که کارآبی سیستم آبیاری Eurodirip فراتر از برآوردهای نیاز آبی گیاهان که توسط نرم افزار Eurodirip به دست آمده عمل کرده است.
وی می افزاید: این سامانه ها چون آب را در پای بوته ها در اختیار گیاه قرار می دهد، عملیات داشت آسان شده، علف های هرز کمتری در مزرعه می روید، ضمن آنکه زمین سله نمی بندد و از هزینه های کارگری زمان داشت کاسته می شود. در عین حال باید گفت در فاصله ۱۲۰ متر از استخر ذخیره آب، آبیاری بدون نیاز به پمپ و با اختلاف ارتقاع ۵ متر به راحتی امکان پذیر است.
باید گفت: به رغم آنکه لوله های مورد استفاده در این سیستم با ضمانت و عمر مفید یکساله است، اما این کشت و صنعت در چهارمین سال خود از این لوله ها بدون هیچ نقصی و با راندمان مناسب در مزرعه استفاده می کند.
مهندس فرشباف می گوید: سال گذشته نمایندگان شرکت دیگری برای فروش لوله های آبیاری قطره ای به ما مراجعه کرده و پیشنهاد فروش با قیمت ارزان تر را دادند اما از آنجائی که هیچ چیز را بدون آزمایش و اطمینان از صحت عملکرد آن نباید پذیرفت، برای مقایسه با سیستم آبیاری که شرکت گردونه سبزفام به ما پیشنهاد داده بود، از لوله های شرکت دیگر نیز استفاده کردیم که متأسفانه بعد از دو ماه لوله های مورد استفاده به دلیل کیفیت نامناسب و گرفتگی آنها از حیز انتفاع خارج شده و بدین ترتیب به صحت گفته های مهندس کردی پی بردیم، زیرا لوله های Eurodirip که توسط شرکت گردونه سبز فام با عمر مفید یک سال و ضمانت یکساله عرضه شده بود، هنوز پس از چهار سال به خوبی کار می کند در طول زمان صرفه جوئی هنگفتی در رابطه با خرید این لوله ها حاصل شده است.
وی در خاتمه می گوید: به کشاورزان و تولیدکنندگان توصیه می کنم مسئله قیمت نهاده های کشاورزی را در بلندمدت محاسبه کنند. با یک حساب سرانگشتی با پرداخت مبلغ ۲۰ درصد بیشتر، تا ۴۰ درصد بر دوام و کارآئی استفاده از سیستم های خریداری شده بیفزایند.
آنچه مسلم است اینکه بهره گیری این کشت و صنعت از سیستم های پیشرفته آبیاری قطره ای و افزایش کارآئی آب در زراعت های گوناگون سبب شده مدیریت آن بارها و بارها مورد تشویق و تقدیر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان این وزارتخانه در استان گلستان و شهرستان مینو دشت قرار گیرد و در عین حال برای شمار کثیری از کشاورزان منطقه نویدبخش دگرگونی در بهره گیری از آب، افزایش سطح زیر کشت و نهایتاً افزایش درآمد بوده و برای بخش های تحقیقاتی دانشگاه ها و دانشجویان رشته های مختلف کشاورزی نیز به عنوان مرجع قابل استفاده و مستند درآمده است.ماهنامه سرزمین سبز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان ناراحتی معده و روده با خام گیاهخواری
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند