گاز گلخانه ای چیست؟ | تعبیرستان
گاز گلخانه ای چیست؟کشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

گاز گلخانه ای چیست؟

گازهای گلخانه ای نامی آشنا برای اغلب ماست. اگر از ما بخواهند که نام یکی از این گازها را بر زبان بیاوریم، این نام احتمالا دی اکسید کربن خواهد بود.
گاز گلخانه ای چیست؟
تقریباً همه کسانی که با اصطلاح "گازهای گلخانه ای" آشنا هستند، دی اکسید کربن را به عنوان معرف این گروه از گازها می شناسند. البته این دیدگاه نادرست هم نیست، اما دی اکسید کربن تنها یکی از گازهای گلخانه ای است که انسان تولید می کند.
گازهای گلخانه ای شامل دی اکسید کربن،دی نیتروژن اکسید (گاز خنده)، متان، بخار آب و ازت هستند.
این گازها به این دلیل گازهای گلخانه ای نامیده می شوند که فضای گلخانه ها را در اطراف زمین ایجاد می کنند. در گلخانه ها نور خورشید وارد محیط می شود اما به دلیل جداره شیشه ای، بخشی از آن دوباره به درون گلخانه برمی گردد. به این ترتیب فضای داخل گلخانه از بیرون گرمتر می شود.
در جو زمین هم اتفاق مشابهی روی می دهد. وقتی اشعه های خورشید به سطح زمین می رسند، بخشی از آنها جذب می شود و سطح زمین را گرم می کند، زیرا سطح زمین بسیار سردتر از خورشید است. در نتیجه امواج را با طول موج بلندتری نسبت به خورشید منتشر می کند.
اشعه های خورشید هم پس از برخورد با زمین با طول موج بلندتری منتشر می شوند. از طرف دیگر جو زمین امواج با طول موج بلندتر را راحت تر جذب می کند. به این ترتیب این امواج بازگشتی از زمین جذب اتمسفر می شود. جذب این امواج سبب گرم شدن جو می شود.
این عمل به خودی خود مضر نیست. اما زمانی که گازهای گلخانه ای در سر راه این امواج بازگشتی قرار می گیرند، مضرات بیشتر می شود.
پیش از دخالت انسان در طبیعت، جو زمین همیشه بخشی از امواج خورشید را در خود نگه می داشت که سبب می شد هوای کره خاکی ما به اندازه مناسبی برای زیست، گرم باشد.
پس از آنکه انسان ها وارد ماجرا شدند، با تولید گازهای گلخانه ای میزان جذب اشعه های خورشید را افزایش دادند.
تحقیقات دانشمندان نشان می دهد در طول یکصد سال گذشته میانگین دمای هوا در نزدیکی سطح زمین بین ۰.۱۸ تا ۰.۷۴ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. (مفاهیم: گرمایش جهانی چیست؟)
هیئت بین الدولی تغییرات آب و هوایی (IPCC) که مرجعی معتبر در زمینه تغییرات آب و هوایی و تاثیرات گرمایش جهانی است، در گزارشی اعلام کرد: «بیشتر افزایش دمایی که از اواسط قرن بیستم در کره زمین مشاهده شده، مربوط به گازهای گلخانه ای است که انسان ها تولید کرده اند.»
یکی از خواص گازهای گلخانه ای انعکاس امواج با طول موج بلند است. این اتفاق هم برای امواجی که از خورشید می آیند می افتد هم برای امواج بازگشتی از زمین. بخش خطرناک جریان در مورد امواج بازگشتی از زمین روی می دهد. گازهای گلخانه ای این امواج را دوباره به سطح زمین برمی گردانند. به این پدیده اثر گلخانه ای می گویند.
نقش اصلی را در میان گازهای گلخانه ای بر خلاف تصور خیلی ها، بخار آب بازی می کند. این گاز گلخانه ای ۳۶ تا ۷۶ درصد از تاثیرات گلخانه ای زمین ناشی از همین گاز است. ۹ تا ۲۶ درصد به دلیل وجود دی اکسید کربن، ۴ تا ۹ درصد به خاطر متان، و ۳ تا ۷ درصد به دلیل وجود ازن در جو است.
تفاوت در درصدها به این دلیل است که نمی توان گفت این گازها تنها به صورت مجزا نقش دارند و گاهی در ترکیبات دیگر هم نقش گلخانه ای خود را ایفا می کنند. (عدد کوچکتر مربوط به گاز به تنهایی است و عدد بزرگتر در ترکیب با مواد دیگر.) گازهای دیگر هم اثر دارند، اما نقش این گازها پررنگ تر است.
انسان و تولید گازهای گلخانه ای
اکثر فعالیت های امروزی انسان ها گاز گلخانه ای تولید می کند. با شروع انقلاب صنعتی روش زندگی مردم عوض شد. قبل از آن مقدار گازهای گلخانه ای در جو کم بود، اما با رشد جمعیت و افزایش استفاده از نفت و زغال سنگ ترکیب گازهای اتمسفر نیز تغییر کرد و غلظت گازهای گلخانه ای از حدود ۲۷۰ واحد به ۳۶۷ واحد رسید.
سهم آلاینده ها و تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۰۰ میلادی
استفاده از سوخت های فسیلی چون زغال سنگ میزان دی اکسید کربن جو را افزایش می دهد. گله داری و کشاورزی فعالیت هایی است که تولید متان را بالا می برد. استفاده از فلوئوروکربن ها در یخچال ها اثر گلخانه ای را تشدید می کند.
این روزها انسان ها در زمان تماشای تلویزیون، بازی با کامپیوتر، استفاده از کولر، فن کوئل و استریو ضبط صدا، روشن کردن چراغ شستن لباس ها یا اتو کشیدن آنها، گرم کردن غذا در مایکروویو و استفاده از بخاری گازی یا نفتی گازهای گلخانه ای تولید می کنند. چون برای انجام این کارها به برق و سوخت نیاز است و تولید این انرژی ها نیز خود به سوخت های فسیلی نیاز دارد.امیر اوسط
http://www.sasan۱۱.blogfa.com

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عشق، کفاره چیه؟ (استاد محمد شجاعی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20