تولید و مصرف نهاده های کشاورزی در جمهوری آذربایجان | تعبیرستان
تولید و مصرف نهاده های کشاورزی در جمهوری آذربایجانکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

تولید و مصرف نهاده های کشاورزی در جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان با یک ملیت آذری زبان و غالباً مسلمان، همانند سایر کشورهای استقلال یافتهٔ اتحاد جماهیر شوروی سابق در ۱۹۹۱ به عنوان کشور مستقل مطرح گردید ولی آتش جنگ
تولید و مصرف نهاده های کشاورزی در جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۴ با جمهوری ارمنستان (که هنوز هم مناقشات بین دو کشور کاملاً حل نشده است) موجب آسیب های عمده ای به این کشور گردید و در حقیقت جنگ قره باغ موجب آواره شدن بیش از ۸۰۰ هزار نفر و از دست دادن ۱۶ درصد از خاک این کشور شد.در حال حاضر یکی از عمده ترین تحولات اقتصادی جمهوری آذربایجان مربوط به تحقیقات اکتشافی نفت در دریای خزر می باشد که در سطح وسیعی با مشارکت شرکت های بزرگ نفتی در حال انجام است.این کشور در جنوب آسیای مرکزی و در کنار دریای خزر مابین کشورهای ایران و روسیه و بخش کوچکی از اروپا و سلسله جبال قفقاز واقع شده و با کشورهای ارمنستان، گرجستان، ایران و روسیه هم مرز است. نکتهٔ جالب در جغرافیای آذربایجان، بخش نخجوان است که کاملاً به وسیلهٔ ارمنستان از این کشور جدا شده و در جنوب غربی این کشور قرار گرفته است.کل مساحت جمهوری آذربایجان حدود ۸۶،۶۰۰ کیلومتر مربع است که ۵۰۰ کیلومتر مربع آن را آب تشکیل می دهد ولی به آب های آزاد راه ندارد.آب و هوای این کشور اغلب خشک و در نقاط شمالی نیمه خشک استپی است و پست ترین نقطهٔ آن دریای خزر با ۲۸- متر و بلندترین نقطهٔ آن کوه بازاردوز و (Bazarduzu Dagi) با ۴۴۸۵ متر ارتفاع از سطح دریاهای آزاد است.
منابع طبیعی این کشور شامل نفت، گاز طبیعی، معادن آهن و آلومینیوم و فلزات غیر از آهن است. از جمله خطرات طبیعی تهدیدکنندهٔ این کشور، خشکسالی است.جمعیت جمهوری آذربایجان براساس آمار جولای سال ۲۰۰۴ میلادی بالغ بر ۷،۸۶۸،۳۸۵ نفر برآورد شده که ۲۷ درصد زیر ۱۴ سال، ۲/۶۵ درصد مابین ۱۵ الی ۶۴ سال و ۸/۷ درصد بالای ۶۵ سال هستند. میانگین سنی جمعیت این کشور در کل ۳/۲۷سال است که در زنان ۸/۲۸ سال و در مردان ۹/۲۵ سال اعلام شده و کل نسبت مردان به زنان ۹۵/۰ است.میزان رشد جمعیت نیز در این کشور پائین بوده و حدود ۵۲/۰ درصد گزارش شده است.نوع حکومت این کشور جمهوری است و در قالب ۵۹ ایالت یا استان (رایون) اداره می شود. پایتخت آن باکو و ملیت مردم آن آذربایجانی (Azerbaijani) است. در این کشور، نژادهای مختلفی از جمله آذری (۹۰ درصد)، داغستانی (۲/۳ درصد)، روسی (۲/۵ درصد)، ارمنی (۲ درصد) و سایر نژادها (۳/۲ درصد) وجود دارد. اغلب ارمنی های این کشور در منطقهٔ تفکیک شدهٔ ناگورنو ـ قره باغ زندگی می کنند (آمار جولای سال ۱۹۹۵).
از نظر مذهبی اکثر مردم این کشور مسلمان هستند (۴/۹۳ درصد) و سایر مذاهب از قبیل ارتدوکس روس (۵/۲ درصد) و ارتدوکس ارمنی (۳/۲ درصد) نیز در آن رواج دارد (آمار سال ۱۹۹۵).زبان رسمی این کشور ”آذربایجانی“ است (۸۹ دصد) ولی زبان روسی نیز در آن به وفور استفاده می شود. به طوری که در اغلب مراکز علمی و آموزشی این زبان مورد استفاده قرار می گیرد.از نظر سواد خواندن و نوشتن، بالغ بر ۹۷ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال آذربایجان باسواد هستند که این میزان در مردان ۹۹ درصد و در زنان ۹۶ درصد بوده است. از نظر اقتصادی، اولین محصول صادراتی این کشور نفت است که با عقد قراردادهای خارجی و ورود شرکت های قدرتمند خارجی به آن سرمایه ای بالغ بر ۶۰ میلیون دلار به طور درازمدت در مناطق نفت خیز این کشور جذب شده است. سیستم اقتصادی آذربایجان در حال گذر از روال قدیمی ـ که مشکلات فراوانی داشته است ـ به یک سیستم جدید اقتصادی (market economy) است و این جایگزینی فعلاً روند کندی دارد. ولی با توجه به شرایط فعلی قطعاً این گذر در طی برنامه های دراز مدت ممکن خواهد بود.در مرحلهٔ دوم با توجه به نیاز این کشور به سرمایه گذاری خارجی می بایستی هرچه زودتر مشکل درگیری این کشور با ارمنستان کاملاً حل و فصل گردد. در حال حاضر روابط تجاری با کشورهای روسیه و آسیای میانه، رفته رفته کمرنگ تر شده، تجارت با کشور ترکیه و کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا رونق بیشتری دارد.در هر صورت هرگونه تغییرات اقتصادی درازمدت در جمهوری آذربایجان مستقیماً به قیمت آیندهٔ نفت و قابلیت این کشور در مدیریت چاه ها و خطوط انتقال نفت خود به سایر کشورها بستگی خواهد داشت. به هر حال کل GDP آذربایجان در سال ۲۰۰۳ میلادی بالغ بر ۶۵/۲۶ بیلیون دلار و میزان رشد واقعی آن ۲/۱۱ درصد است.
سهم بخش ها در GDP این کشور عبارت است از: ۱/۱۴ درصد کشاورزی، ۷/۴۵ درصد بخش صنعت و ۲/۴۰ درصد بخش خدمات.
کشور جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۲ حدود ۴۹ درصد جمعیت زیر خط فقر داشته که در نوع خود جالب توجه است. نیروی کار این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی ۹۹/۴ میلیون نفر گزارش شده و حدود ۱/۱ درصد (آمار رسمی ۲/۱ درصد) نیز جمعیت بیکار اصلاح شده است.
کل نیروی کار جمهوری آذربایجان در بخش های کشاورزی و جنگل (۴۱ درصد)، صنعت (۷ درصد) و خدمات (۵۲ درصد) مشغول فعالیت هستند.
عمده تولیدات صنعتی این کشور عبارت است از: نفت، گاز طبیعی، فرآورده های نفتی، تجهیزات میادین نفتی، انواع ورق آهن و فلزات، سیمان، مواد شیمیائی و مواد پتروشیمی و منسوجات.
کشاورزی در آذربایجان
جمهوری آذربایجان با آب و هوای خشک و نیمه خشک استپی تقریباً یک کشور کوهستانی هم هست چرا که بیش از ۴۳ درصد اراضی آن در مناطق بالای ۱۰۰۰ متر ارتفاع از سطح دریای آزاد قرار دارند و ۵ منطقهٔ اصلی را می توان در این کشور مشخصاً نام برد: رشته کوه های قفقاز بزرگ و قفقاز کوچک، اراضی پست کنار رودهای ارس و کورا، سلسله جبال تالش و بخش خودمختار نخجوان.کل اراضی قابل کشت این کشور، حدود ۳۲/۴ میلیون هکتار برآورد شده که حدود ۵۰ درصد کل مساحت این کشور را شامل می شود. از طرفی اراضی تحت کشت سالانهٔ جمهوری آذربایجان حدود ۸۰/۱ میلیون هکتار است که حدود ۴۲ درصد کل اراضی قابل کشت را شامل می شود و ۱۹ درصد کل مساحت این کشور از این میزان، حدود ۵۴/۱ میلیون هکتار زیر کشت گیاهان یک ساله و ۲۶/۰ میلیون هکتار زیر کشت گیاهان دائمی هستند و حدود ۴۴ کل جمعیت آن در مناطق روستائی زندگی می کنند.
میانگین دمای تابستانه حدود ۲۲ درجهٔ سانتی گراد و میانگین دمای زمستانه در اکثر مناطق زیر صفر درجهٔ سانتی گراد است.آب و هوای مرطوب فقط در مناطق پست کناره های خزر به خصوص در اطراف اراضی پست لنکران (Lankaran) وجود دارد و تخمین میانگین بارندگی در آن حدود ۵۴۱ میلی متر در سال است. البته در مناطق شمالی این کشور میزان بارندگی حدود ۲۰۰ میلی متر و در جنوب ۱۲۰۰ الی ۱۴۰۰ میلی متر می باشد.چنانچه ذکر شد آذربایجان تقریباً یک کشور کوهستانی است و بالغ بر ۶۰ درصد از این سرزمین را مناطق کوهستانی تشکیل می دهد و از طرفی اراضی پست و هموار آن نیز اراضی شبه صحرائی هستند. جنگل های آذربایجان اغلب در جنوب و جنوب شرقی این کشور واقع شده، حدود ۱۲ درصد از کل مساحت این کشور را شامل می شود.مناطق معدودی از این کشور از جمله مناطق لنکران و اطراف رودخانه های کورا و ارس دارای آب و هوای مرطوب بوده و مناسب کشت مرکبات و چای است. ولی در همین اراضی نیز وجود شیب های تند یکی از مشکلات کشاورزی بوده و در مناطق کوهستانی و به خصوص کوه های قفقاز، سردی هوا نیز یکی از مشکلات کشاورزی است. از طرفی در سرزمین های حاصلخیز حاشیهٔ دریای خزر پیشروی دریا نیز یکی دیگر از مشکلات اساسی کشاورزی است که عمدتاً از سال ۱۹۷۰ میلادی آغاز شده است.کشاورزی در آذربایجان از تاریخچهٔ طولانی برخوردار است و حدود ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ سال پیش در آذربایجان کشت و کار و به خصوص کشاورزی حبوبات رواج گسترده ای داشته است و در حال حاضر هم کشاورزی در اقتصاد این کشور و مردمان آن از اهمیت ویژه ای برخودار است به طوری که حدود ۴۰ درصد از نیروی فعال این کشور در زمینهٔ کشاورزی فعالیت دارند.آذربایجان یکی از تولیدکنندگان عمدهٔ محصولات کشاورزی در منطقه است که محصولاتی از قبیل سبزیجات، چای، انگور و مرکبات و سایر میوه ها، تنباکو و پنبه را تولید می کند.پس از جدائی کشورهای آسیای میانه در سال ۱۹۹۱ میلادی، جمهوری آذربایجان دچار محدودیت هائی در زمینهٔ تولیدات کشاورزی شد و صنایع غذائی آن دچار اضمحلال گردید. ولی از سال ۱۹۹۸ با توجه به برنامه ریزی های به عمل آمده، تولیدات کشاورزی از جمله تولید گوشت، تخم مرغ، حبوبات، سیب زمینی و سبزیجات در آن افزایش پیدا کرده است و بازارهای محصولات و نهاده های کشاورزی کاملاً ملّی شده و به بخش خصوصی واگذار گردیده که این مسئله تأثیرهای مثبت فراوانی به همراه داشته است.جمهوری آذربایجان پتانسیل های بسیار خوبی در زمینه تولیدات میوه و خشکبار و سبزیجات و فرآوری محصولات کشاورزی دارد و در حال حاضر نکتار و افشرهٔ میوه هائی از قبیل پرتقال، سیب و انگور در حال صدور به سایر کشورها از جمله روسیه است.یکی از کلیدی ترین فعالیت های جمهوری آذربایجان در سال های اخیر، پرداختن به برنامه های اصلاحات ارضی و تغییر قوانین مربوطه است که عملاً از سال ۱۹۹۶ آغاز شده است و با همکاری بانک جهانی، پروژه های عمده ای از این دست در حال اجراء است.
از نظر آماری در حال حاضر حدود ۸۷۰ هزار مزرعهٔ خانوادگی عمده در این کشور وجود دارد که در مقایسه با مزارع دولتی که اکثراً مزارع تحقیقاتی هستند، بسیار چشمگیر است (در این کشور فقط ۴۰ مزرعهٔ دولتی وجود دارد). میانگین مساحت مزارع خانوادگی حدود ۲ هکتار به ازای هر خانوار کشاورز است و این مسئله از جمله مشکلات توسعهٔ تکنولوژی کشاورزی به شمار می رود. با این حال دولت با بیش از ۲۵۰۰ مزرعهٔ بزرگتر قراردادهائی را به امضاء رسانده است که تحت برنامهٔ توسعهٔ جامع کشاورزی قرار گرفته اند و فعالیت انجمن ها و تعاونی های کشاورزی در زمینهٔ راه روستائی و آبیاری به سرعت درحال توسعه است.برخلاف مزارع کشاورزی، مراتع و جنگل های این کشور به بخش خصوصی واگذار نشده است و فقط حدود ۶۰۰ هزار هکتار از مراتع در محدودهٔ روستاها قرار دارد و مابقی تحت مدیریت مراکز دولتی است. دریاچه ها و سدها نیز تقریباً شرایطی مشابه شرایط جنگل ها و مراتع را دارند. نکتهٔ مهم دیگر اینکه با توجه به شرایط آب و هوائی آذربایجان اکثر مزارع آبی هستند (حدود ۸۵ درصد) و مقادیر کمی از اراضی کشاورزی از قبیل حبوبات، سیب زمینی و گیاهان علوفه ای به صورت دیم کشت و زرع می شوند. در حال حاضر فقط ۱/۱ میلیون هکتار می توانند تحت آبیاری قرار گیرند و این میزان در سال ۲۰۰۱ به ۱۶۳/۱ میلیون هکتار افزایش یافته و بیش از ۴۰ هزار کیلومتر کانال های آبیاری در این کشور ساخته شده است.
نهاده های کشاورزی
در طی دوران اتحادیهٔ جماهیر شوروی، مقادیر بسیار بالائی از سموم مورد استفاده قرار می گرفته و این مصارف اغلب در مزارع پنبه نمود داشته است. از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی علی رغم ممنوعیت عمومی متأسفانه سم DDT مصارف گسترده ای داشته و از آن به بعد به طور رسمی ممنوع گردیده است ولی آثار و نتایج سوء آن، هنوز هم در این کشور به چشم می خورد و در حال حاضر هم آلودگی گسترده ای از آب های سطحی و خاک در آذربایجان، یکی از مشکلات عمده به شمار می رود که ناشی از مصرف بی رویهٔ کود و سم بوده است.مصرف سم در سال ۱۹۹۰ به طور تأسف باری جهش داشته به طوری که حتی در برخی مزارع تا رقم ۸۷ کیلوگرم در هکتار مصرف شده است ولی پس از تلاش های گسترده ای دانشمندان و متخصصان امر، این میزان درسال ۱۹۹۷ به کمتر از ۵ کیلوگرم در هکتار رسیده و اکنون هم این روندن کاهش مصرف در حال تداوم است. براساس آمار رسمی بالغ بر ۵۰۰ تُن از سموم مصرفی آذربایجان از سایر کشورها وارد می شوند و علاوه بر آن برخی از این سموم به نظر می رسد که به طور غیرقانونی وارد کشور می شوند و این در حالی است که کود همچنان در سطح خیلی پائین و مقادیر کمتری مصرف می شود.کمبود آموزش و ترویج و خدمات کشاورزی موجب شده است که کشاورزان در انتخاب سموم و کودهای مناسب چندان توفیقی نداشته باشند و علاوه بر آن مصرف سموم به صورت غیراصولی و حتی خارج از زمان مناسب موجب کم اثر بودن مواد مؤثرهٔ این سموم نیز شده است و همین مشکل در کودهای شیمیائی نیز صادق است حال آنکه کشاورزان به ندرت در حین مصرف و کاربرد سموم مراقب سلامت خود می باشند و اصولاً توصیه های ایمنی و سلامتی را مراعات نمی کنند.با توجه به توضیحات ارائه شده، جمهوری آذربایجان به طور جدی از سال ۱۹۹۸ در عرصهٔ اصلاح کشاورزی وارد شده و با تبیین برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت، تلاش گسترده ای را در زمینه ٔ اصلاحات کشاورزی و به خصوص طرح های بین المللی از قبیل تعیین محورهای کشاورزی، بیابان زدائی و... آغاز کرده است.
در میان برنامه های توسعهٔ کشاورزی آذربایجان، دو برنامهٔ آموزش و ترویج کشاورزی و تأمین نهاده های کشاورزی از قبیل بذر اصلاح شده، کود و سم از اولویت ویژه ای برخودار است.به عنوان گام اول، جمهوری آذربایجان به اصلاح و بازسازی تشکیلات سازمانی خود اقدام نموده و در این بین ایجاد بخش خصوصی و اقدام به خصوصی سازی از مهمترین اهداف وزارت های مربوطه بوده است.در گام دوم، جذب سرمایه های خارجی و کمک های کشورهای صاحب تکنولوژی و بانک جهانی و طرح های جهانی FAO، WHO و سازمان ملل نیز در دستور کار این کشور قرار گرفته است.به هر حال براساس آمار ارائه شده توسط FAO مصرف کود شیمیائی جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۹ حدود ۱۴ هزار تن و میانگین مصرف انواع کود شیمیائی در همان سال ۷ کیلوگرم در هکتار بوده است که نسبت به میانگین جهانی (۹۴) و خاورمیانه (۱۴۹) بسیار ناچیز است.تعداد تراکتورهای فعال در اراضی کشاورزی نیز با توجه به سیاست های دولت مرکزی اتحاد جماهیر شوروی سابق رقم چندان قابل توجهی نبوده و حدود ۳۳ هزار دستگاه در سال ۱۹۹۷ گزارش شده است.سیستم توزیع نهاده های کشاورزی در جمهوری آذربایجان در مرحلهٔ گذر از سیستم کاملاً متمرکز دولتی به سیستم خصوصی با نظارت عالیهٔ کمیته های کشاورزی استانی (رایون) و زیرگروه های مربوطه می باشد.براساس آمار سایت جهانی Odci کل صادرات جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۳ میلادی به صورت FOB حدود ۶/۲ بیلیون دلار گزارش شده است. اقلام صادراتی عبارت از:
نفت و گاز (۹۰ درصد)، ماشین آلات (غیر خودرو) و پنبه و مواد غذائی که عمدتاً به ترتیب به کشورهای ایتالیا (۱/۴۳ درصد)، جمهوری چک (۴/۱۱ درصد)، آلمان (۵/۱۰ درصد)، فرانسه (۲/۸ درصد)، ترکیه (۹/۵ درصد)، گرجستان (۵/۴ درصد) و روسیه (۴/۵ درصد) صادر شده است.
همچنین کل واردات این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی حدود ۴۹۸/۲ بیلیون دلار به صورت FOB بوده است که اغلب شامل ماشین آلات و تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی، فرآورده های نفتی، مواد غذائی، فلزات و مواد شیمیائی می باشد و از کشورهای روسیه (۵/۱۵ درصد)، ترکیه (۱۲ درصد)، انگلستان (۷/۸ درصد)، آلمان (۱/۸ درصد)، چین (۸/۷ درصد)، اکراین (۴/۵درصد)، ایتالیا (۶/۴ درصد)، ایالات متحدهٔ آمریکا (۶/۴ درصد) و قزاقستان (۳/۴ درصد) وارد شده اند.عمده ترین محصولات کشاورزی صادر شده در سال ۲۰۰۳ میلادی عبارت بودند از:
سیب زمینی (۴/۲ میلیون دلار)، گوجه فرنگی (۳/۲ میلیون دلار)، خشکبار خام (۳/۲۱ میلیون دلار)، انواع میوه (۲۰ میلیون دلار) و چای (۹/۳ میلیون دلار).
عمده ترین محصولات وارداتی کشاورزی به جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۳ میلادی عبارت بودند از:
آرد و گندم (۱۰۹ میلیون دلار)، دانه های روغنی سویا (۱۳ میلیون دلار) و چغندرقند و نیشکر (۲۳ میلیون دلار).
سیدحمید حسینی
کارشناس حوزه معاونت فنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی

برگرفته از سایت آفتاب

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
سر اهل بیت منت نذارید (استاد رفیعی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند