نقش فن آوری اطلاعات و ارتباطات توسعه کشاورزی | تعبیرستان
نقش فن آوری اطلاعات و ارتباطات توسعه کشاورزیکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

نقش فن آوری اطلاعات و ارتباطات توسعه کشاورزی

نقش فن آوری اطلاعات و ارتباطات توسعه کشاورزیروند فزاینده جهانی شدن تجارت محصولات کشاورزی و رقابت گسترده در این زمینه که چارچوب معادلات بازار را دگرگون ساخته است ، تمامی اجزای «صنعت کشاورزی »را دستخوش تحولات اساسی و ساختاری خواهد کرد. تاثیر عوامل زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی نیز که تحولات اساسی را در کشاورزی ایجاد کرده اند، در آینده نزدیک به طورحتمی بیش ترین تأثیر مخرب خود را بر فعالیت های کشاورزی خواهد گذاشت . با عنایت به دو مؤلفه فوق الذکر، در دهه آینده سیاست گذاران و پژوهشگران عرصه کشاورزی ، به رغم عدم آمادگی ، با چالش های فزاینده و غیرقابل پیش بینی روبه رو خواهند بود.افزایش توان و آمادگی سیاست گذاران ، پژوهشگران و دست اندرکاران بخش کشاورزی برای درک پیچیدگی های فزاینده و ارائه راه حل های راهبردی نیازمند شناختی «عالمانه » و«به هنگام » از رویدادهای جهانی و دیدگاه های نظری دیگر صاحب نظران است . هم چنان که سرعت چشم گیر روند جهانی شدن ، در عرصه بازار یک چالش جدی برای بهره برداران بخش کشاورزی است . جهانی شدن در عرصه اطلاعات و اطلاع رسانی نیز یک فرصت طلایی برای پژوهشگران وسیاست گذاران به منظور کسب آمادگی وپاسخ گویی به چالش های فوق الذکرفراهم نموده است .اطلاعات در عرصه کشاورزی و توسعه روستایی نه تنها به عنوان یکی از اصلی ترین نهاده ها و سرمایه ها تلقی می گردد، بلکه کاراترین «عامل ارتقای بازده» و اثربخشی دیگر منابع تولید و توسعه به شمار می آید. فن آوری اطلاعات به عنوان بسترساز اطلاع رسانی شاید بزرگ ترین فرصت برای پژوهشگران و سیاست گذاران بخش کشاورزی محسوب شود.بهره برداری از این «فرصت » که نیازمند ابزار، دانش و مهارت است ، در شرایط کنونی کشور ما یکی از اساسی ترین ضرورت هاست .هدف اصلی از این مقاله بررسی و ارزیابی توانایی ها و آمادگی های ایران در حرکت به سوی جامعه اطلاعاتی در بخش کشاورزی و توسعه روستایی است . این مقاله طرح استقرارشبکه نظام دانش و اطلاعات کشاورزی موسوم به پنداک پ را تشریح می کند که بمنظوربهره گیری از فن آوری اطلاعات (سخت افزاری و نرم افزاری ) در فرآیند توسعه کشاورزی وروستایی از سوی نویسنده ارائه گردیده و در حال اجراست . محورهایی که در این مقاله دنبال خواهند شد به این شرح هستند:
- اهمیت فن آوری اطلاعات) (Information Thechnology در تحول نظام دانش کشاورزی Agricultural Knowledge and Information System – AKIS))
- نقش فن آوری اطلاعات در تسریع فرآیند توسعه کشاورزی شامل :
الف . نقش فن آوری اطلاعات در افزایش بازده زیستی تولید;
ب . نقش فن آوری اطلاعات در افزایش بازده اقتصادی تولید.
- ملاحظه ها و محدودیت های کاربرد فن آوری اطلاعات در توسعه کشاورزی وروستایی
- ارائه چارچوب و فرایند اجرایی طرح استقرار شبکه نظام دانش و اطلاعات کشاورزی (نداک ) بمنظور بهره گیری از فن آوری اطلاعات .
واژه های کلیدی : 1. فن آوری اطلاعات و ارتباطات ; و 2. نظام دانش واطلاعات کشاورزی
فن آوری های ارتباطات و اطلاعات (information communication technologies)از جدیدترین دستاوردهای علمی بشری اند که به ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
ماجرای ازدواج حضرت زینب (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند