کشاورزی منهای شیمیایی ها | تعبیرستان
کشاورزی منهای شیمیایی هاکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

کشاورزی منهای شیمیایی ها

نظر شما درباره شیر به عنوان یک خوراک سالم و طبیعی چیست؟ شیر گاوی که در یک گاوداری صنعتی پرورش می یابد با شیر گاوی که در طبیعت می چرد،
کشاورزی منهای شیمیایی ها تفاوت دارد؟
اگر به شما گفته شود علوفه مصرف شده در گاوداری های صنعتی با سموم شیمیایی در برابر آفات حفاظت شده است، فکر شما به کجا می رود؟ شاید به این فکر می کنید که آن سمومی که گاو خورده تا چه حد روی شیر او تأثیر داشته؟ نکند وارد شیر گاو هم شده باشد؟!
حالا یک چیز دیگر هم اضافه کنیم: آیا گوشت و جگر آن گاو از مولکول های سموم یا مواد حاصل از سموم بهره مند شده است؟ و در نهایت این که خیار سبز گلخانه ای با خیار رسمی چقدر تفاوت دارد؟ آیا کودهای شیمیایی مصرف شده برای پرورش این میوه ها یا مواد حاصل از آن هم وارد بدن ما می شود؟ آیا سموم آفت کش استفاده شده در مزارع و باغ ها را همراه میوه ها و سبزی ها می خوریم؟
اتفاق بزرگ و تحول شگرف در کشاورزی در دهه ۱۹۴۰ میلادی پیش آمد. استفاده از سموم آفت کش صنعتی در آن زمان از نگاه کشاورزان مانند یک معجزه بود. البته شکی نیست که در آن مقطع کوتاه زمانی تنها راه حل و چاره نجات برای تأمین غذا و پیشگیری از برخی مخاطرات سلامت بشر همین کاری بود که انجام شد. این مواد قدرت آن را داشتند که حشرات موجود در طبیعت مانند پشه آنوفل مالاریا و آفات نباتی را نابود کنند.
همین خصوصیات مثبت و آثار مفید این مواد به حدی همگان را هیجان زده کرده بود که در سال۱۹۴۸ جایزه نوبل پزشکی به دانشمندی اعطا شد که برای اولین بار ددت (DDT) را به عنوان یک آفت کش به جهانیان معرفی کرد.
مدتها طول کشید تا مصیبت های ناشی از استفاده از این مواد صنعتی چهره زشت خود را به بشر نشان دهد. نه تنها به تدریج حشرات و آفات نسبت به سموم قبلی مقاوم شدند بلکه آثار زیان بار استفاده گسترده از این مواد هم با به خطر افتادن حیات وحش و عواقب ناشی از برهم خوردن نظم محیط زیست با نابودی برخی گونه ها و به هم خوردن اکوسیستم های طبیعی جلوه گر شد. همین قدر کفایت می کند که بدانید میزان مصرف این گونه مواد در ایالت متحده در سال ۱۹۸۹ ده برابر میزان مصرف در سال ۱۹۴۵ بود.
شاید بتوان خانم راشل کارسون را از پیشگامان جلوگیری از آسیب محیط زیست و کاهش مصرف این مواد دانست. در حالی که خانم کارسون از خطرات کشاورزی مبتنی بر مواد شیمیایی مضر پرده بر می داشت، کشاورزان آینده نگری هم بودند که به جای کشاورزی شیمیایی به کشاورزی زیستی روی آورده و زراعت بدون استفاده از این مواد مضر را در دستور کار خود قرار داده بودند.
۲ دهه طول کشید تا طرفداران محیط زیست و حامیان کشاورزی زیستی با هم جبهه متحدی را تشکیل دهند. در دهه های ۸۰ و۹۰ میلادی با شکل گیری مبارزات گسترده این جبهه برای محدود سازی استفاده از سموم و مواد شیمیایی در کشاورزی، کم کم در بازار غذایی آمریکا برچسب جدیدی با عنوان زیستی(Organic) روی برخی غذاها دیده شد.
کم کم کشاورزان علاقه مند به این نوع زراعت با هم شبکه ای تشکیل دادند و توانستند با تبادل اطلاعات و ترویج تکنیک های کشاورزی زیست، محصولات خود را با کیفیت بهتر و نیز بسته بندی های جذاب تر روانه بازار کنند. امروزه در ایالات متحده به سادگی محصولات زیستی در همه جا یافت می شوند؛ یعنی تقریباً از هر محصولی که بخواهند تهیه کنند، هم نوع عادی آن-که با استفاده از مواد شیمیایی فرآوری شده - وجود دارد و هم نوع زیستی آن. اقسام خوراک ها، انواع نوشیدنی ها و حتی شکلات زیستی و....
هم اکنون در کشورهای دیگری مانند ژاپن و اتحادیه اروپا هم استفاده از این گونه محصولات رو به فزونی گذاشته است. شاید یکی از موفق ترین کشورها در این زمینه اتریش باشد که هم اکنون درحدود ۱۰ درصد از زمینهای کشاورزی این کشور به کشت زیستی و بدون استفاده از مواد شیمیایی اختصاص یافته است. البته همچنان نگرانی ها از بابت زیان های مسلم و احتمالی استفاده از این مواد شیمیایی ادامه دارد.
« زیستی» بودن یعنی چه؟
زیستی بودن به روش کشاورزی خاصی اطلاق می شود که به دنبال آن محصولات غذایی و الیافی (مانند پنبه) رشد و پرورش می یابند. در این روش مدیریت سامانه زندگی( اکوسیستم) گیاهان و جانوران با اتکا به خاک سالم و غنی جهت پرورش گیاهان قوی، با قدرت مقابله در برابر آفات و حشرات مضر، به کار گرفته می شود.
به عبارت دیگر در کشاورزی زیستی استفاده از مواد شیمیایی سمی و ماندگار ممنوع است. زمینی که برای زراعت زیستی مورد استفاده قرار می گیرد حداقل برای ۳ سال نباید در معرض هر گونه کود یا ماده شیمیایی سمی ماندگار قرار گرفته باشد.
کشاورزان و کارگاه های بسته بندی و فرآوری مواد باید فهرست کامل روش و مواد به کار رفته جهت پرورش و فرآوری محصولات زیستی داشته باشند تا درصورت لزوم بتوانند ثابت نمایند که مواد موجود در محصول نهایی از کدامیک از عناصر خام در مواد اولیه حاصل شده است. در کشورهای توسعه یافته، به صورت سالانه بازدید و بررسی زیستی بودن محصولات فوق توسط شرکت های خصوصی مورد تایید وزارت کشاورزی، صورت می پذیرد.
کشاورزی زیستی به سادگی روش های سنتی کشاورزی همان طور که پدران ما به آن اشتغال داشتند، نیست. کلید موفقیت در کشاورزی زیستی، استفاده از راه حل های مدرن و فنی و بهره گیری از تجارب دیگران و تفکر برای راه حل های جدیدتر است. به عنوان مثال، چگونه باید بدون استفاده از سموم صنعتی ماندگار، از کرم خوردگی سیب درختی جلوگیری کرد.
روشی که ابداع شده است به« اضمحلال لقاح فرومون» شهرت دارد. در این روش در جای جای باغ سیب لوله های کوچکی آویخته می شود که عطری مشابه بوی حشره جنس ماده از خود متصاعد می کند. این بو، حشره نر را گیج می کند و از نزدیک شدن آن به حشره ماده جلوگیری می کند. پس کرمی تولید نمی شود که بتواند به سیب زیان برساند. این شگرد، بسیار فنی، غیرسمی و فقط مختص گونه مضر حشره بوده و به سایر حشرات آسیبی نمی رساند.
احشام زیستی هم باید در سامانه زیستی پرورش یابند. غذا و علوفه آنها باید به روش زیستی رشد کرده باشد. از سوی دیگر، استفاده از هر گونه آنتی بیوتیک و هورمون های مصنوعی در این گونه دام ها ممنوع است. این دامها باید بتوانند به فضای باز و خارج از محل های مسقف نگهداری خود، دسترسی داشته باشند. در واقع، با تغذیه خوب و کاهش استرس وارد به حیوانات اهلی به کمترین حد ممکن، می توان حیواناتی بسیار قوی پرورش داد که در برابر بیماری ها مقاوم باشند.
مواد غذایی فرآوری شده « زیستی»
اگر حداقل ۹۵ درصد از مواد اولیه یک ماده غذایی فرآوری شده از محصولات زیستی تهیه شده باشد و ۵ درصد باقیمانده نیز از مواد طبیعی یا مواد شیمیایی مورد تایید وزارت کشاورزی کشور مربوطه باشد، می تواند از عنوان«زیستی» روی بسته بندی خود استفاده کند. البته هیچ یک از این مواد نباید حاصل فرآیندهای مهندسی ژنتیک باشد. بهتر است این طور یاد بگیریم که « زیستی» عنوان یک فرآیند است، نه یک محصول. وقتی روی یک محصول عنوان زیستی مشاهده می شود یعنی این محصول در یک سامانه زیستی پرورش یافته و فرآوری شده است.
شاید این جمله بهتر بتواند مفهوم را بیان کند:« هیچ چیز افراطی و سخت گیرانه ای در روی آوردن به محصولات زیستی به چشم نمی خورد؛ این کار مانند بازگشت به ارزشهای سنتی است، البته کهن ترین نوع این ارزش ها.»
چند جواب به چند سؤال
نباید این گونه تصور کرد که محصول زیستی فاقد هر گونه ماده شیمیایی آفت کش است. متأسفانه اکثر آفت کش های شیمیایی برای مدت زمان طولانی در محیط زندگی باقی می مانند و با باد و جریان آب به گردش در می آیند و در بافت چربی ماهی و سایر حیوانات تجمع پیدا می کنند و بدین ترتیب وارد چرخه غذاهای ما می شوند.
برخی تحقیقات نشان می دهند که بقایای برخی از این مواد شیمیایی هزاران کیلومتر دورتر از محل مورد استفاده یافت شده اند و برخی از آنها تا چند دهه در طبیعت دوام آورده اند. به عنوان مثال با وجود اینکه هم اکنون بیش از ۳۰سال از ممنوعیت استفاده از DDT در آمریکای شمالی می گذرد، هنوز می توان بقایای آن را در خاک و حتی نمونه برداری های شهری ملاحظه کرد.
مورد دوم این که عبارت طبیعی را نباید معادل زیستی دانست. عبارت طبیعی یعنی فاقد افزودنی های مصنوعی، نگهدارنده ها و رنگ های مصنوعی. کلمه طبیعی به روش پرورش غذا و گیاه هیچ اشاره ای ندارد.
مواد غذایی زیستی همان گونه که قسمت هایی از آن به طور خلاصه بیان شد، تحت شرایط هماهنگی با محیط زیست و بدون مواد شیمیایی ماندگار تولید می شوند. به عنوان مثال، وقتی روی پاکت شیر نوشته شده است: شیر طبیعی، مفهوم آن این نیست که برای گاو مورد نظر از هورمون رشد گاوی نوترکیب استفاده نشده است. پس کلمه طبیعی هیچ نشانی از شرایط نگهداری و پرورش گیاه یا حیوان مربوطه ندارد.
به هرحال، اگر چه مضرات استفاده از مواد شیمیایی ماندگار روی محیط زیست کاملاً به اثبات رسیده ولی هنوز دلایل علمی کامل و اثبات شده ای برای تأثیر منفی آنها روی سلامت انسان به دست نیامده است.
هم اکنون بیشتر شواهدی که تأثیر منفی این مواد بر سلامتی انسان ها را نشان می دهد در حد آزمایشگاهی است و در دنیای واقعی، اثبات آن، کار بسیار بسیار دشواری است.
اما متأسفانه هر ازگاهی اخباری مانند افزایش نوزادان دارای مشکلات مادرزادی در استان های جنوبی یا افزایش شدید میزان سرطان خون در بچه های تهرانی به گوش می رسد که گاه متخصصان و مسئولانی با اراده آنها را پیگیری می کنند و می فهمند که مثلاً آلودگی صنعتی در آب دریاهای جنوب و ورود آن مواد به ماهی ها و خوردن این ماهی ها در ناقص الخلقه بودن نوزادان جنوب نقش دارد. همچنین افزایش میزان برخی آلاینده های هوا در تهران روی بیماری بیشتر کودکان تهرانی بی تأثیر نیست.دکتر کیقباد بهدین
روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
دوری از همجنسگرایی (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند