رویکردهای انفعالی در بخش کشاورزی | تعبیرستان
رویکردهای انفعالی در بخش کشاورزیکشاورزی و باغداریکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

رویکردهای انفعالی در بخش کشاورزی

با وجود سهم کلیدی و انکار ناپذیر بخش کشاورزی در فرایند توسعه کشورمان، این بخش از دیرباز به بهانه فروپاشی نظام فئودالیسم، توسعه صنعتی و گسترش حجم شهرنشینی، افزایش روزافزون
رویکردهای انفعالی در بخش کشاورزی جمعیت و به یمن درآمد ضد تولیدی نفت، مورد بی مهری و آسیب های برگشت ناپذیر قرار گرفته است.
از سوی دیگر سیاست های احساسی، شتابزده و غیرراهبردی وزارت جهاد کشاورزی سرعتی نگران کننده به روند این آسیب بخشیده است. در این فضاست که برای سومین بار درخواست استیضاح وزیر جهاد کشاورزی نیز در مجلس هشتم مطرح شده است. شاید بتوان مطرح نشدن استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در مجلس را معلول برخی عوامل دانست که موجب شده است تا با وجود محقق نشدن برخی وعده های محمد رضا اسکندری به هنگام رای اعتماد از مجلس، هنوز هم نمایندگان مجلس قادر به طرح استیضاح وی نباشند.
با گذشت چند سال از تصدی وزیر جهاد کشاورزی بر این وزارتخانه اکنون بسیاری از وعده های خود کفایی در محصولات راهبردی براساس زمان بندی های معهود وزیر در آغاز جلوس بر کرسی وزارت محقق نشده است. در برنامه کاری که برای آقای اسکندری نوشته شده بود، چشم انداز رؤیایی خود کفایی جو، شکر، سیب زمینی، دانه های روغنی، ذرت و... آن هم با الگوی دستیابی به خود کفایی گندم، آینده ای رؤیایی را برای همه علاقه مندان غیرمتخصص باروری این آب و خاک ترسیم کرده بود.
در مدت زمان کوتاهی کاهش نزولات آسمانی، خودکفایی شکننده و ناپایدار گندم را در هم شکست تا با وارد کردن بیش از ۷ میلیون تن از این محصول راهبردی باز هم از بزرگ ترین وارد کنندگان گندم باشیم. اما این بار واردات گندم موجب شده است تا بیشتر باور کنیم که مدیریت موفق تولید در گرو پایداری تولید و درآمد و فارغ از این نوسانات اقلیمی است؛ وگرنه هورا کشیدن برای افزایش تولید در سایه نزولات آسمانی کار چندان سختی نیست.در زمینه چشم انداز دیگر محصولات مورد نظر نیز نتایج نا امید کننده بوده است که در این فشرده تنها به ورشکستگی صنایع تولید شکر داخلی با واردات حیرت انگیز ۳ میلیون تن شکر
( بیش از دو برابر مورد نیاز) در سال ۱۳۸۵ می توان اشاره کرد. البته نبود حساسیت وزارت جهاد کشاورزی در برابر این واردات مخرب اگر کام تولید کنندگان چغندرقند و نیشکر و صنایع وابسته را در سال های اخیر تلخ کرد اما شهدی بر ذائقه وارد کنندگانی شد که واقعا کشور ما را به بیماری قند مبتلا ساختند.
ضعف بازار یابی
کشور ما در زمینه های محصولاتی از قبیل خرما، انار، انگور، پسته، زعفران، بادام، بعضی گیاهان دارویی، فندق و... یا در دنیا منحصر به فرد یا بالقوه به عنوان تولید کننده عمده محسوب می شود. تلاش جهاد کشاورزی برای حضور زیر چتر خود کفایی گندم و چند محصول دیگر، حضور شایسته و متناسب کشورمان را در مبادلات بین المللی محصولات مذکور که ارزش افزوده بیشتری را هم به شکل اولیه و هم فراورده های جنبی فراهم می سازد، کمرنگ تر از گذشته ساخته است. برای مثال می توان به مشکلات موجود در صادرات زعفران و پسته و نیز خرما اشاره کرد. به خاطر داشته باشیم کشور همسایه ما ترکیه تنها در زمینه صادرات فندق سالانه ۵/۱ میلیارد دلار درآمد دارد.
ساختار سنتی
اگر در ادوار گذشته به تدریج زمزمه کاهش تصدی گری در بخش دولتی زمینه را برای واگذاری بسیاری از فعالیت های بخش کشاورزی به بخش خصوصی فراهم ساخته بود و از طرفی هدف از ادغام ۲ وزارت جهاد و کشاورزی در راستای حذف دستگاه ها و وظایف موازی بود اما به جرات می توان ادعا کرد که در سال های اخیر نه تنها در این جهت تلاشی نکرده بلکه با سنجاق کردن انبوهی از فارغ التحصیلان کشاورزی در قالب سازمان نظام مهندسی کشاورزی به بعضی از واحد های زیر مجموعه، این پیکر فربه و کم تحرک را غیرمنقول تر کرد.
خواب زمستانی تحقیقات
باید اذعان کرد که مشکلات ساختاری و ناپویایی بخش تحقیقات کشاورزی از سال های قبل آغاز شده بود اما بیگانگی گفتمان بخش اجرایی این وزارتخانه با حوزه تحقیقات و مدیریت بسیار ضعیف آن مشکلات مزمن و زیر پوستی را تشدید و چه بسا بحرانی کرده است. انتخاب تقریبا بهترین دانش آموختگان کشور در سطوح دکترا در حوزه تحقیقات و بدون تردید قابلیت های بالای مجموعه محققین این بخش و استقرار آنان در مداری مسدود، بی تنفس و آمیخته با روز مرگی موجب شده است تا بیشتر این ذخایر با ارزش کیفی در خوابی زمستانی به سر برند.
از بین رفتن منابع طبیعی و اراضی کشاورزی
در سال های اخیر اراضی کشاورزی و منابع طبیعی کشورمان آماج آسیب های ناشی از گسیختگی مدیریت، دست درازی عوامل ذی نفوذ و رانت خواران به این منابع و فقدان درک عمیق از ضرورت حفظ این ثروت ملی قرار داشته است. ارائه طرح باغ شهر، تخریب در پارک ملی تندوره، احداث جاده در پارک ملی گلستان، احداث جاده در تالاب بی نظیر انزلی، نابودی بخشی از جنگل های ابر در استان سمنان، در معرض نابودی قرار داشتن زیست بوم مرجان ها در استان هرمزگان، احداث هزاران ویلا در پیچ و خم های ارتفاعات البرز، نابودی بسیاری از اراضی در حوزه سد طالقان و بسیاری نمونه های دیگر نفیر مرگ محیط زیست را به صدا درآورده است و جالب اینکه در این روند فرسایش، با شادمانی از افزایش تولید محصولی به بهای کاهش یا حذف محصولات دیگر خبر می دهیم.
ساختار حجیم پس از ادغام
از ۷۰ سال قبل که تشکیلاتی دولتی متولی هدایت بخش کشاورزی کشورمان شد تا زمانی که به نام صیقل دادن به چرخ های زنگ زده آن، یک نهاد ظاهرا غیردولتی تحت عنوان ستاد جهاد سازندگی تشکیل شد، بیش از ۴۰ سال گذشت. در سال های آخر قبل از انقلاب اسلامی هر از چند گاهی نقد های تئوری توسط برخی اصحاب رسانه صورت می گرفت که درک عینی از ضرورت های واقعی بخش کشاورزی نداشتند.
در این تحلیل ها ساختمان ۲۰ طبقه شیشه ای وزارت کشاورزی به مثابه نماد بوروکراتیک شدن مدیریت بخش کشاورزی آماج نقد قرار داشت. در بهار سال ۱۳۵۸ ستاد جهاد سازندگی بر پایه شرایط دوران انقلاب و در نبود راهبردهای شفاف و متناسب با الزامات توسعه ای تاسیس شد. جوانان شهری پرشور و البته فاقد تجربه مانند عیادت از بیماران به دیدار روستائیان کشاورز می رفتند تا به عنوان مثال با کمک در امر دروی مزارع گندم، به زعم خود در رنج آنان مشارکت کنند. پس از بروز جنگ در سال ۱۳۵۹این دریای سیال انرژی عمدتا در مسائل مربوط به جبهه ها درگیر شد.
همزمان با سال های پایانی جنگ، از سال ۱۳۶۴ به بعد به تدریج زمزمه ادغام وزارت جهاد با وزارت کشاورزی موجب رویارویی ۲ دیدگاه موافق (وزارت جهاد ) و مخالف (وزارت کشاورزی) شد و نهایتا مجلس در آن زمان به این ادغام رای نداد. متأسفانه از آن تاریخ و بعد از الصاق تعدادی از معاونت ها ی وزارت کشاورزی به وزارت جهاد، رقابتی نا نوشته در حجیم تر کردن و برافراشتن تابلو و ساختمان های مشابه بین ۲ وزارتخانه ایجاد شد که بازنده اصلی این رقابت همانا جامعه و منافع عمومی کشور بود که بی اراده خود بایستی هزینه آن را می پرداختند.
به موازات این رقابت فرسایشی، تقسیم شدن مستمر استان ها و تکرار واحد های زیر مجموعه در حال تکثیر وزارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی در استان های جدید، سال به سال به حجم این وزارت افزود؛ غافل از آنکه باید تشکیلات کشاورزی تحت تأثیر تنوع اقلیمی و نه تقسیمات جغرافیای سیاسی تاسیس می شد.
همزمان تعداد زیاد فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی و فشار آن بر این ۲ وزارت باز هم بر ابعاد افزود. چنانچه ساختمان های این ۲ وزارت را در اواخر دهه ۷۰ از نظر تعداد و ابعاد با ساختمان ۲۰ طبقه نمادین وزارت کشاورزی در نیمه های دهه ۵۰ مقایسه کنیم، در می یابیم که ستاد جهاد سازندگی اسبق و وزارت جهاد سابق نه تنها بر چرخ های زنگ زده تشکیلات ساختمان شیشه ای دهه ۵۰ صیقل نزد بلکه بار سنگین تری بر دوش نحیف بخش کشاورزی کشور گذاشت.
در چنین شرایطی در سال ۱۳۷۹ ادغام این ۲ وزارت ظاهرا برای کاهش واحد های موازی و آنها که تحت تأثیر رقابت مذکور ایجاد شده بود، صورت گرفت. اما براساس اطلاعات موجود، هیچ گونه اقدام و تلاشی در جهت سبک تر کردن تشکیلات حجیم فعلی صورت نگرفته است.عبدا لحسین طوطیایی
همشهری آنلاین ( www.hamshahrionline.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تحمل امام زمان؟! (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند