بازرسی پیش و پس از كشتار در طیور | تعبیرستان
بازرسی پیش و پس از كشتار در طیوردام و طیورکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

بازرسی پیش و پس از كشتار در طیور

بازرسی پیش از كشتار پرندگان در محل كشتار گاه واجد برخی از مشكلات می باشد و بهتر است این امر در محل مرغداری انجام پذیرد. وضعیت عمومی مرغ ها شامل
بازرسی پیش و پس از كشتار در طیور رنگ پریدگی، چرت زدن ، نشستن یا خوابیدن ، كشیدگی گردن ،وجود اسهال ، شفاف و یا كدر بودن پرها ، وضعیت تاج و ریش ، چشمها , پلكها , منقار , مفاصل , اختلال در حركت ، فلجی , وضعیت تغذیه و هر نوع موارد غیر طبیعی در شرایط پرندگان داخل سالن پرورش و قبل از بار گیر ی باید بطور كامل مورد معاینه و بررسی قرار گیرد .
در زمان انتقال به كشتار گاه به دلیل اینكه پرندگان در جعبه های مخصوص حمل قرار دارند , از این رو فقط یك بازرسی سطحی از شرایط عمومی آنها انجام می شود . معاینه طیور در كشتار گاه باید زمانی كه پرندگان به قلابها آویزان شده اند و قبل از عملیات خونگیری انجام پذیرد. ثبت معاینات پیش از كشتار اجباری بوده و باید شامل ساعت و تاریخ بازرسی، شماره ماشین ، گونه و تعداد كل پرندگان و همچنین نام مالك ,محل و آدرس مرغداری باشد . اهداف اصلی از معاینات پیش از كشتار شامل تعیین وضعیت عمومی پرندگان و نیز اثبات وجود بیماری و یا شرایطی است كه نیاز به انجام اقدامات ویژه از قبیل جداسازی پرندگان بیمار ، تاخیر در كشتار و تنظیم سرعت خط كشتار, دارند . در شرایط آب و هوایی خاص، پرندگان نیاز به ذبح فوری دارند . در تابستان تغییر یكنواخت هوا در ماشین حمل و یا محل انتظار می باید رعایت شود . در موارد مربوط بیماریهای قابل گزارش از قبیل آنفلوآنزای طیور و یا نیوكاسل باید مقامات اداره دامپزشكی را مطلع نمود و تمامی اطلاعات مورد نیاز ثبت گردد . برخی از بیماریها دارای علائمی یكسان در بازرسی پیش و پس از كشتار هستند و انجام تشخیص تفریقی در چنین مواردی كاملا ضروری است. معاینات پس از كشتار در طیور شامل تكنیك های مورد استفاده در بازرسی لاشه و نیز معاینه احشا می باشد . بازرسی لاشه شامل مشاهده ، ملامسه و بو كشیدن است. رنگ ، شكل و یكنواختی اندام و بافتها می باید بصورت انفرادی ویا بطور كلی مورد مشاهده قرار گیرد . رنگ لاشه طیور بستگی به سن ، جنس ، تغذیه و دمای اسكالدر در طی كشتار دارد. لاشه ها بر اساس نوع پرنده از ۲ یا ۳ نقطه می باید آویزان شوند . دستگاه گوارش ، كبد ، طحال و قلب می باید برای معاینه ظاهری و ملامسه در معرض دید قرار بگیرند . یك بازرس گوشت طیور می باید قادر به مشاهده داخل لاشه و تعیین هر گونه ضایعه پاتولوژیك از قبیل تورم كیسه های هوایی ، پریتونیت ، تورم مجرای تخم بر(سالپنژیت) و غیره باشد . آلودگی با مدفوع و صفرا نیز باید مورد مشاهده قرار گیرد . طی معاینات احشا و لاشه باید از هر دو دست استفاده گردد . ضایعات خارجی بر روی لاشه شامل تورم سینوسها ، ترشحات بینی و چشم (در صورت موجود بودن سر) ، ضایعات پوست و مفاصل میباید مورد توجه قرار گیرند .
قضاوت : در موارد تشخیص بیماریهای نیوكاسل ، لیستریوز ،پسیتاكوز، سالمونلوز ، هاری(بندرت در طیور مشاهده می شود ), آسپرژیلوس ، سرسیاه ، crd ،لكوز ، آبله ، كلی باسیلوز ، توكسوپلاسموز ، و سل دستور منع كشتار صادر و مرغها معدوم می شوند . و در صورت تشخیص باكتریمی ، ویرمی ،سپتی سمی, آسیت, تومورها و آبسه های متعدد, ضایعات پیشرفته انگلی در عضلات, كشتار در حالت مرگ ,تغییرات شایان توجه در رنگ و بو , كثیف بودن لاشه به نحوی كه با فشار آب بر طرف نشود, كل پرنده كشتار شده غیر قابل مصرف است. ضایعات موضعی از قبیل تومورها و آلودگی ها انگلی و آبسه هایی كه محدود باشند, می باید به وسیله بازرس اصلاح شوند. به هر ترتیب قضاوت نهایی لاشه می باید به وسیله دكتر دامپزشك صورت پذیرد . ضبط لاشه به طور معمول به دلیل ضایعات پاتولوژیك و غیر پاتولوژیك و همچنین دلایل زیبا شناختی انجام میشود .
از دكتر محمدرضا عابدینی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی


موسسه مرغداری ایران

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان نازایی در بانوان با طب سنتی (استاد ضیایی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند