برنامه های محدودیت غذایی برای جوجه های گوشتی | تعبیرستان
برنامه های محدودیت غذایی برای جوجه های گوشتیدام و طیورکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

برنامه های محدودیت غذایی برای جوجه های گوشتی

تغذیه برنامه دار جوجه های گوشتی :
تغذیه برنامه دار بدین منظور است که پس از ۲۱ روزگی ٬گله کل غذا را دریافت می کند .آنها می
برنامه های محدودیت غذایی برای جوجه های گوشتی توانند در پنها ٬۴نوبت در روز تغذیه کنند . مدت زمان تغذیه در حدود یک ساعت در هرنوبت می باشد و آن هم زمانی است که پنها از غذا ٬کامل خالی باشد .پر کردن غذای پنها ٬در زمان معین تنظیم میشود .
اگر زمان مصرف باشد ٬پنها پر خواهد شد و پرندگان می توانند ٬مقدار غذای نامحدودی را مصرف کنند . همیشه پنها به همان نسبت دوباره پر میشوند . در زمان استراحت ٬مقدار غذا در پنها دوباره پر نخواهد شد و پرندگان در پنها بدون غذا هستند . بایستی حدوداًیک ساعت قبل از زمان زمان مجدد تغذیه ٬پنها خالی باشد . مدت زمان تغذیه یا مصرف به سن جوجه های گوشتی بستگی دارد ٬ چون جوجه ها بزرگتر شده ٬غذای بیشتری مصرف می کنند و زمان مصرف طولانی تر میشود . در تنظیم زمانها ٬بایستی زمان حرکت خط تغذیه ٬در سنین ۶٬۵٬۴و۷ هفتگی افزایش داده شود ٬همچنین مدت زمان مصرف بطول خط تغذیه (غذا دهنده ) بستگی دارد .چون طول خط تغذیه افزایش می یابد ٬زمان های جاری باید افزایش داده شود ٬همچنین زمانهای مصرف به فاکتور های دیگر بستگی دارد.
▪ برای مثال :
ظرفیت دانخوری ها ٬میزان انرژی جیره ٬درجه حرارت سالن ٬نژاد و جنس پرندگان . بر طبق برنامه غذایی به پرندگان بالای ۳ هفتگی ٬به میزان نامعین غذا داده میشود . خط تغذیه چندین نوبت در یک روز حرکت میکند . صدای حرکت خط تغذیه ٬بصورت زنگ آماده باش برای پرندگان خواهد بود و آنها سریعتر بسوی پنها می روند .بایستی سطح غذا و ارتفاع برحسب سیستم تغذیه مرتبا تنظیم شود . کناره پن بایستی به قدر کافی پائین باشد . برای اینکه پرندگان به غذا برسند ٬در حدود یک اینچ پایئن تر از پشت پرندگان ٬وضعیت نرمالی است .
▪ بنابراین در تغذیه برنامه دار ۳ مرحله وجود دارد :
۱) مرحله اول :
ـ زمان مصرف
ـ پنها پر از غذا هستند
ـ مدت مصرف (بسته به سن جوجه ها )
۲) مرحله دوم :
ـ زمان استراحت
ـ غذا در پنها مصرف شده
ـ مدت استراحت
۳) مرحله سوم :
ـ زمان استراحت
ـ در حدود یک ساعت پنها خالی از غذا
این سه مرحله ٬با هم در مدت ۶ ساعت انجام می شود و۴ نوبت در طی ۲۴ ساعت تکرار می شود .
آزمایشات :
چهار آزمایش در یک سالن ۱۴‌۶۰ متر انجام شد . این سالن با امکان غذا در بین هر قسمت به دوبخش ۱۴‌۲۵ متر تقسیم شد ٬مجدداًهر قسمت به دو بخش۷‌۲۵ متر تفکیک شد . این چهار آزمایش ٬تغذیه برنامه دار با تغذیه نامحدود (نا معین) که بصورت تجاری استفاده می شد ٬ سنجش کرد . تغذیه برنامه دار ٬همیشه در دو بخش مجاور هم انجام می شد .
در هر دوره۱۶٬۱۵۲ جوجه وجود داشت که هر قسمت شامل ۴٬۰۳۸ جوجه بود . مساحت یک متر مربع برای ۲۳ جوجه در نظر گرفته شد و در حدود ۳۲ جوجه در هر پن بود . بعد از هر دوره ٬وزن بدن ٬ضریب تبدیل غذایی و تلفات تعیین شد .(جدول ذیل )
نتایج حاصله شرایط محیط و برنامه غذایی فوق الذکر ٬ضریب تبدیل غذایی را نسبت به تغذیه نامحدود ٬بهبود نبخشید . پراد فوتو هیولن یک نوع متفاوت آزمایش محدودیت غذایی جوجه های گوشتی را طراحی کردند. کلاً ۱۰۰ جوجه نر و ماده را در پن ۵/۴ ×۳ متر قرار دارند . مساحت یک متر مربع برای ۴/۷ جوجه بود. از هفته چهارم به ۲۰ جوجه در پن رسید محدودیت غذایی در ۲۱ روزگی آغاز شد . زمان تغذیه به ۱۶٬۱۴٬۱۲٬۱۰٬۸یا ۲۴ ساعت در روز محدود شد . ضریب تبدیل غذایی ٬در زمانهای مصرف ذکر شده بهبود یافت.با این وجود ٬وزن جوجه ها یادداشت میشد . بهتر شدن ضریب تبدیل غذایی با کاهش وزن بدن جبران شد .
لکن با مدت زمان تغذیه بدیهی بود٬هیچ یک از خصوصیات روشها در برگشت سرمایه هم راستا نبودند ٬چون نتایج دارای تغییرات خیلی زیادی بودند . در دومین آزمایش ٬پرادفوت و هیولن زمان تغذیه جوجه های گوشتی را از ابتدای سن ۸ روزگی یا ۱۵ روزگی بمدت ۲ هفته ٬محدود کردند. زمان تغذیه برای ۲۵ پرنده تا پایان آزمایش یعنی۴۹ روز بود .
نتایج آزمایش نشان دادکه محدود کردن زمان تغذیه به ۱۶ ساعت در هر روز از سن ۸ روزگی تا ۲۱ روزگی در کاهش وزن بدن و ضریب تبدیل غذایی در ۲۸ روزگی رضایتبخش بود . با وجود این در ۴۹ روزگی وزن بدن ٬برگشت سرمایه و ضریب تبدیل غذایی نسبت به تغذیه نامحدود (کامل ) بهبود بخشیده شد.
این منطقی بود که محدودیت غذایی سبب توسعه دستگاه گوارش شده است که بایستی ٬در زمانیکه جوجه ها به برنامه غذایی کامل (نامحدود) برگشت داده میشوند ٬به بهبود نرخ رشد کمک کرد.منابع :
Institute for poultry test stations , beekbergen , the Netherlands
Agriclture Canada research station , annual reports
Written bye herb jansen , poultry specialist, nova scotia department of agreclture and marketing , p.o.box ۵۵۰,truro ,ns, b۲n۵e۳
مترجم : سمانه حسینی آریا
منبع : مجله صنعت طیور خراسان

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان نازایی در بانوان با طب سنتی (استاد ضیایی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند