صد نابقه ی زنده ی حال حاضر دنیا | تعبیرستان
صد نابقه ی زنده ی حال حاضر دنیاعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

صد نابقه ی زنده ی حال حاضر دنیا

اگر از شما نام چند نابغه را در جهان بپرسند احتمالا خواهید گفت: انیشتین، نیوتن، ادیسون و... اما اگر به شما بگویند که نام چند نابغه ی زنده ی دنیا
صد نابقه ی زنده ی حال حاضر دنیا را بگو چه خواهید گفت؟
احتمالا تاکنون اسم «دیلی تلگراف» را شنیده اید. یک روزنامه ی معتبر و پر تیراژ انلگیسی است. این روزنامه دست به کار جالبی زده و از ۴۰۰۰ چهره ی مطرح علمی و فرهنگی خواست تا ۱۰ نابغه ی خود را بگویند و از آمار به دست آمده نزدیک ۴۰ درصد از آن ها مرده بودند. در نظرسنجی دوم از آن ها خواست که بین ۶۰ درصد باقی مانده ده نفر را انتخاب کنند. این نظر سنجی با پنج معیار
۱) اعتبار فرهنگی
۲) موفقیت
۳) شهرت
۴) توانایی ذهنی
۵) قابلیت مواجهه با مسائل نامتعارف برگزار شد. نتیجه ی آن فهرست «۱۰۰ نابغه ی زنده» شد.
البته باید گفت که نبوغ چیزی نیست که بشود آن را اندازه گرفت یا به آن جواب دقیقی داد (این فهرست یکی از هزاران فهرست است که امکان تهیه ی آن وجود دارد!) نخست به ده نابغه ی اول اشاره می کنم. که مطمئنا نصف آن ها را نمی شناسید.
▪ آلبرت هافمن: نابغه ترین موجود کره ی خاکی! پیرترین شخص از این صد نفر با سن ۱۰۱ سال! شیمی دان سوییسی که یکی از معروف ترین کارهایش LSD است.
▪ تیم برنرز- لی: مهم ترین کار این شخص «www»ی پُر استفاده است. ۵۲ ساله، انگلیسی، دانشمند علوم کامپیوتر.
▪ جورج سوروس: سرمایه دار ۷۲ ساله ی آمریکایی با ثروتی حدود ۵/۸ میلیارد دلار!
▪ مت گرونینگ: یک انیماتور به تمام معنا. شاهکار او «سیمپسون ها» است که پارسال خیلی ترکاند!
▪ نلسون ماندلا: خیلی نیازی به توضیح ندارد. دارد؟
▪ فردیک سنگر: شیمیدان انگلیسی برنده ی دو جایزه ی نوبل در رشته ی خود.
▪ داریو فر: باز هم یک برنده ی دیگر نوبل در سال ۹۷. این بار در ادبیات. یک طنزنویس تمام عیار ایتالیایی.
▪ استیون هاوکینگ: خیلی از شما انتظار داشتید جزء دو نفر اول باشد، نه؟ اما مطمئن باشید که این انگلیسی اگر معلول نبود، در دنیا این قدر سر و صدا راه نمی انداخت. البته نبوغش را نمی شود منکر شد.
▪ اسکار نیه مه یر: دومین پیر این لیست. برزیلی ۱۰۰ ساله که با اختراعاتی چون بتون مسلح خود را یک معمار کامل معرفی کرد.
▪ فیلیپ گلس: آهنگساز آمریکایی که سه بار نامزد جایزه ی اسکار شد. بعضی ها او را تاثیرگذارترین آهنگساز قرن بیستم می خوانند!
از این به بعد فقط به چهره های آشنا می پردازیم.
▪ دکتر علی جوان: بله! درست است. یک ایرانی در بین سه ایرانی این ۱۰۰ نفر. او شاگرد دکتر حسابی بوده. از دبیرستان البرز و دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده و به همراه آقای yoang (حواستان به تشابه اسمی باشد) لیزر گازی را اختراع کرده. در دانشگاه MIT تدریس کرده و در بین این صد نفر با «اندرو وایلز» که قضیه ی فرما را حل کرده هم ردیف است. بالاترین نشان افتخار انجمن اپتیک آمریکا و جایزه ی جهانی آلبرت انیشتین را برده! کافی است یا باز بگویم؟
▪ لری پیج و سرگئی برین: این ها را می توانید یک نفر حساب کنید! یکی روس و دیگری آمریکایی است و مهم ترین کار این دو نابغه، اختراع گوگل است که جهان را مسخره ی خودش کرده. این دو به تازگی درگیر تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی در google Earth هستند.
▪ گری کاسپاروف: به نظر من رتبه ی این شطرنج باز نهایت بی انصافی است. او توانست در سه دوره ی ده تایی، Deep Blue (ابر کامپیوتر IBM را که در هر ثانیه ۰۰۰/۰۰۰/۱۰۰ حرکت حریف را پیش بینی می کرد، شکست دهد.) به تازگی هم وارد کارهایی سیاسی و مخالفت با پوتین شده!
▪ استیون اسپلیبرگ: وقتی فیلم «نجات سرباز رایان» و «برخورد نزدیک از نوع سوم» وی را ببینید کاملا متوجه نبوغ اولین کارگردان این لیست می شوید.
▪ نیما ارکانی حامد: این دومین ایرانی این لیست است. پدر و مادرش ایرانی هستند ولی خودش در کانادا به دنیا آمده. ۳۵ سال دارد. استاد فیزیک هاروارد که هم اکنون روی نظریه ی ریسمان کار می کند.
▪ - محمدعلی کلی: انتخاب او خیلی عجیب بود. ولی خوب، چندین سال قهرمان بوکس حرفه ای سنگین وزن آمریکا بودن و مسلمان شدن و امتناع از رفتن به جنگ ویتنام چیز کمی نیست.
▪ اسامه بن لادن: بالاخره نابغه هم شد! کسی که اسمش امریکا و اروپا را می لرزاند!
▪ بیل گیتس: این هم خیلی نیاز به توضیح ندارد.
▪ میخائیل کلاشنیکف: ما به اشتباه او را به کلاشنیکف می شناسیم.
▪ پردیس ثابتی: این هم سومین ایرانی، زیست شناس و انسان شناس. لیسانس را از MIT گرفته. او جزو سه زنی است که تاکنون با نمره ی ممتاز مدرک دکترای خود را از مدرسه پزشکی هاروارد گرفته. ۳۲ سال دارد. گیتار می زند. هم خوان گروه آلترناتیو راک به نام «هزار روز» هم هست. الگوریتم او هنوز هم کاربرد دارد.
▪ مریل استریپ: تنها بازیگر این لیست. ۱۴ بار کاندید اسکار شده. و دو بار هم آن را گرفته. پرافتخارترین زن هالیوود است. او تا این سن (۵۸ سالگی) درهیچ یک از فیلم هایش از ظاهر زنانه اش برای جذب مردم استفاده نکرده است.
▪ استیفن کینگ: فیلم نامه نویس فیلم «درخشش» کوبریک و «مسیر سبز» دارابونت.
▪ جورج لوکاس: دومین کارگردان این لیست. جنگ های ستاره ای او هنوز در فهرست بهترین فیلم های جهان می درخشد.
▪ جان ویلیامز: آهنگساز ۷۵ ساله که موسیقی متن های فوق العاده و اسکار گرفته زیاد دارد. نمونه کارهای او، فهرست شیندلر، ای تی، آرواره ها و جنگ های ستاره ای است.
▪ جی. کی رولینگ: او با هفت کتاب جادویی اش ثروتش را از ملکه ی انگلستان بیشتر کرده. او گفته قبل از انتشار کتاب اولش (از فقر) در خانه اش جاکفشی نداشته است.
▪ کوئنتین تارانتینو: اولین فیلمش «سگدانی» است که جزو بهترین فیلم های تاریخ است. «پالپ فیکشن» و «بیل را بکش» او را هم از یاد نبریم.
نابغه شدن خیلی سخت نیست. تصورش را بکنید که چنین مقاله ای را ۴۰ سال دیگر بخوانید و اسم یکی از هم کلاسی ها یا حتی خودتان را در آن ببینید. می توانید! واقعا می توانید!!محسن قلمبر دزفولی(دانش آموز پایه ی سوم دبیرستان / واحد آبشناسان ۱)
مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
نابینایی قبل از ازدواج (رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند