چالش های پیش روی صنعت مرغداری | تعبیرستان
چالش های پیش روی صنعت مرغداریدام و طیورکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

چالش های پیش روی صنعت مرغداری

صنعت مرغداری ایران پیشینه ای حدود ۵۰ سال دارد. این صنعت در شرایط كنونی در چنبره ای از مشكلات گرفتار است كه با برنامه ریزی های اصولی و حمایت از
چالش های پیش روی صنعت مرغداری این صنعت می توان بر این مشكلات چیره شد.
برابر اطلاعات فائو در سال ۲۰۰۴ تولید گوشت مرغ در جهان ۷۸ /۲ میلیون تن بوده كه از این مقدار ۱ /۱۵۰ هزار تن مربوط به ایران است و برابر آمارهای موجود در پایان سال ۸۳ حدود ۲۶۱ كارخانه و كارگاه تولید خوراك دام و طیور ماكیان با ظرفیت اسمی ۵ میلیون تن در كشور وجود داشته و در همین سال ۱ /۵ میلیون تن خوراك طیور تولید كرده است.
از این مقدار ۲۵۰ هزار تن آن مربوط به خوراك طیور و ۱۲۵۰ هزار تن مربوط به خوراك دام بوده است. اگرچه این صنعت نسبت به سال ۸۲ رشد ۲۱ درصدی را نشان می دهد اما نسبت به ظرفیت كارخانجات میزان تولید پائین به نظر می رسد.
برابر قانون برنامه پنج ساله چهارم مجلس شورای اسلامی، دستگاه های اجرایی از جمله وزارت جهاد كشاورزی موظف هستند كه تولید پروتئین حیوانی را از ۲۲ گرم به ۲۹ گرم برای مصرف روزانه در پایان برنامه افزایش دهند و این ۷ گرم اضافه حدود ۵ /۵ گرم آن مربوط به تولیدات منابع دامی و ۱ /۵ گرم مربوط به تغذیه آبزیان است و برای رسیدن به هدف مورد نظر افزایش منابع علوفه ای منجمله گیاهان علوفه ای و ایجاد تنوع در این منابع باید اقدام های لازم از سوی دستگاه های متولی به اجرا درآید.
استفاده از بقایای محصولات كشاورزی و منابع خوراكی از ضایعات موادغذایی كه حدود ۴۰ - ۳۵ درصد كل تولید را تشكیل می دهند و باید برای فرآوری این نوع بقایا فعالیت های گسترده ای انجام پذیرد.
خوراك طیور مهمترین و اساسی ترین محرك صنعت مرغداری است كه تحرك در این بخش می تواند موجب رونق كار تولید در بخش كشاورزی شود. با وجود مشكلات در راه تهیه تولید و تأمین غذا و خوراك انسانی قرار دادن دام و طیور به عنوان شریك غذایی انسان می تواند مشكلات موجود را افزایش دهد به همین دلیل باید راهكارهایی به عنوان صنایع تبدیل ضایعات محصولات انسانی برای تهیه خوراك دام و طیور مانند كنجاله سویا و ذرت در نظر گرفته شود.
از سوی دیگر قرار داشتن ایران در موقعیت جغرافیایی مناسب موجب شده كشور از پتانسیل تولید خوبی برخوردار باشد. از این رو باید برای استفاده بهینه از این منابع دنبال رفع نقاط ضعف باشیم، به عنوان مثال پائین بودن میزان بهره وری صنعت مرغداری در ایران ناشی از ضعف مدیریت واحدها یا فرسودگی و قدیمی بودن تجهیزات و سالن های پرورش مرغ تخمگذار و گوشتی، بالا بودن ضایعات تولید و در نتیجه افزایش هزینه های پرورش است.
ضمن آن كه حدود ۷۰-۶۰ درصد هزینه های تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در كشور مربوط به دان مصرفی این صنعت است. تأمین به موقع دان مصرفی در صنعت مرغداری به دلیل سر و كار داشتن این صنعت با موجود زنده ای به نام جوجه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید در زمینه تولید، تهیه و توزیع و حمل و نقل آن آگاهی های لازم وجود داشته باشد تا از هرگونه اسراف و افزایش ضایعات دان جلوگیری شود.
امروزه آگاهی داشتن از نحوه تهیه دان و جیره نویسی غذایی خوراك طیور از اساسی ترین امور در صنعت مرغداری است.مهدی امیرقلی
روزنامه ایران

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تهدید سلامت جامعه با ستاره های سینما (علیرضا قزوه)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند