گاوآهن دوطرفه جم | تعبیرستان
گاوآهن دوطرفه جمکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

گاوآهن دوطرفه جم

ویژگیهای گاوآهن دوطرفه:
تیغه های گاوآهن دوطرفه در دو سمت شاسی قرار گرفتنه اند و از لحاظ وزن و اندازه با هم مساوی هستند، اما برگردان آنها
گاوآهن دوطرفه جم مخالف یکدیگر عمل می کند، یعنی اگر تنه های یک سمت ، خاک را به سمت راست برگردانند تنه های سمت مخالف خاک را به چپ برمی گردانند.
گاوآهن های دوطرفه سوارشونده ساخته می شوند.
عمل چرخانیدن تنه ها حول محور اصلی بوسیله جک دوطرفه صورت می گیرد. این جک هربار تنه ها را به اندازه ۱۸۰ درجه جابجا می کند و برای جلوگیری از گرد و خاک در جای خود استتار می باشد.
نحوه کار با گاوآهن دوطرفه:
شروع کار گاوآهن از یک سمت زمین می باشد. یعنی تراکتور در کنار و امتداد یک ضلع مزرعه حرکت می کند و خاک را به سمت بیرون برمی گرداند. در انتهای خط پس از دورزدن تراکتور را به صورت درجا باید تنه ها را ۱۸۰ درجه برگردانده و چرخ سمت شخم تراکتور را در داخل شیار ایجاد شده توسط آخرین تنه قرار دهید و عمل شخم تا ضلع مقابل به همین نحو ادامه پیدا می کند.
لازم به یادآوری است در شخم با این گونه چون خاک به اندازه عرض یک خیش به یک سمت منتقل می شود در هرسال باید شخم را از ضلع مقابل شخم سال قبل شروع کرد.
مزایای گاوآهن دو طرفه :
▪ عدم نیاز به عملیات تسطیح
در گاوآهنهای یک طرفه ، مزرعه به قطعات فرضی کوچکتر تقسیم شده و در محل شروع و اتمام شخم جوی و پشته ایجاد می شود. با تکرار شخم طی چند سال بعلت جابجایی زیاد خاک ناهمواری ایجاد می شود. در حالیکه با گاوآهنهای دوطرفه ( بدون تقسیم مزرعه به قطعات کوچک) چون شخم از یک ضلع مزرعه شروع می شود همیشه خاک به یک طرف ریخته شده و هیچگونه جوی و پشته در وسط زمین ایجاد نمی شود و زمین ناهمواری پیدا نمی کند.
▪ جلوگیری از اتلاف وقت:
چون در قطعات کوچک برای ادامه شخم با گاوآهن یک طرفه راننده مجبور می باشد با دنده عقب یا دور زدن و حرکت بدون شخم تا محل شروع بیاید وقت زیادی تلف خواهد شد ولی در شخم با گاوآهن دوطرفه چنان که قبلاً ذکر شده این مشکل برطرف گردیده است.
نمای ظاهری شخم با گاوآهن یک طرفه:
الف) یک پشته در وسط و دو شیار در کناره های زمین ایجاد می شود.
ب) یک شیار در وسط و دو پشته در کناره های زمین ایجاد می شود. در هر دو حالت الف و ب پشته و شیارهای ایجاد شده و زمین را باید توسط عملیات تسطیح ترمیم نمود.
نمای ظاهری شخم با گاوآهن های دوطرفه:
در این شخم خاک همیشه به یک سمت جابجا می شود و نیاز به عملیات تسطیح ندارد و در شخم بعدی از جهت مقابل خاک به جای اولیه بازمی گردد.
نحوه کار چرخ عقب:
چون چرخ عقب گاوآهن به دومنظور یکی تثبیت عمق شخم و دیگر حمل و نقل طراحی گردیده در هنگام شخم بین چرخ را طوری قرار دهید که چرخ در سمت زمین ساده قرار گیرد و بوسیله پیچهای مخصوص عمق شخم را تنظیم نمائید و در هنگام حمل و نقل پین چرخ را جابجا نموده و گاو آهن را بصورت افقی درآورده و با پیچ مخصوص در جای خود ببندید تا گاوآهن بصورت یکپارچه قرار گیرد.
صرفه جویی در زمان کار
در استفاده از این گاوآهن ، تراکتور پس از پایان یک خط برخلاف گاوآهن یک طرفه ، درجا دور زده و همان خط را از برگشت ادامه می دهد که درضمن سرعت بخشیدن در کار شخم، همزمان نیز می توان تراکتور دیگری را برای عملیات کلوخ شکنی (دیسک زنی) وارد زمین نمود بدون اینکه نیازی به قطعه بندی باشد.
عملیات تهیه و آماده سازی زمین را در مدت بسیار کوتاهی میسر می نماید.
زمینهای تهیه و آماده سازی زمین را در مدت بسیار کوتاهی میسر می نماید.
زمینهای بزرگ که بواسطه توالی کشت محصولات مختلف در طول سال و پس از برداشت محصول بلافاصله باید زمین را برای کشت بعدی آماده نموده، بکارگیری این وسیله خاک ورزی علاوه بر مزایای فوق امکان مهیا نمودن خاک را در فرصتی کمتر به سادگی عرضه می دارد.کشاورز تنها

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
برائت دانشمند از شبکۀ ماهواره ای امام حسین
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند