فرآیند خشک شدن کلزا بهینه سازی می شود | تعبیرستان
فرآیند خشک شدن کلزا بهینه سازی می شودکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

فرآیند خشک شدن کلزا بهینه سازی می شود

خشک کردن کلزا پس از برداشت، یکی از عوامل مهم در حفظ کیفیت آن می باشد. در ایران، با استفاده از کمباین های بزرگ دانه های کلزا برداشت شده و
فرآیند خشک شدن کلزا بهینه سازی می شود توسط خشک کن های ایستاده و بستر خوابیده موجود در کارخانه های شالیکوبی (در فصل بیکاری) خشک می شود که در این خشک کن ها علاوه بر تعداد و ظرفیت محدود، محصول خروجی نیز به علت عدم خشک شدن یکنواخت، دارای کیفیت مناسبی نمی باشد؛ لذا ما شاهد ضایعات زیادی در این مرحله می باشیم و با توجه به نیاز کشور به خشک کن های با راندمان و کیفیت بالای محصول خروجی، در شرکت خزرالکتریک آمل، دستگاه خشک کن پاروئی به منظور خشک کردن غلات و دانه های روغنی خصوصاً کلزا طراحی و ساخته شد . در حین طراحی و ساخت مسائل زیر مدنظر قرار گرفت.
خواص فیزیکی کلزا همچون میانگین قطر
▪ پارامترهای مؤثر بر عملکرد همچون رطوبت اولیه و نهائی کلزا، دمای هوای خشک کردن، عدم نیاز به نیروی انسانی به منظور جابه جائی محصول در حین خشک کردن، حجم هوادهی بالای بلوئر، اتوماتیک بودن و قابلیت کنترل درجه حرارت مشعل دستگاه طراحی، ساخت و مورد ارزیابی قرار گرفت، در حین طراحی و ساخت، قابلیت تغییر و تنظیم کل سیستم مدنظر قرار گرفت یعنی کشاورزان و کارخانه های روغن کشی قادر هستند از این دستگاه ها به منظور خشک کردن سایر غلات و حبوب نیز استفاده کنند.
به منظور ارزیابی دستگاه، ابتدا دانه های کلزا با رطوبت بالا وارد محفظه خشک کن می شوند که با استفاده از حرکت پاروها و کالسکه، این دانه ها در تمام سطح خشک کن پخش می گردند. این پاروها علاوه بر عمل به هم زدن محصول در حین خشک شدن، عملی تخلیه آنها را نیز برعهده دارند. پس از پایان فرآیند، محصول از انتهای دستگاه تخلیه و راندمان دستگاه تعیین می گردد.
میانگین قطر دانه های کلزا ۶۳/۱ میلی متر، رطوبت اولیه ۲۴ـ۱۹ درصد، رطوبت نهائی ۱۰ـ۹۰ درصد، درجه حرارت خشک کن در حدود ۸ـ۲۰ درجه سانتیگراد و راندمان دستگاه ۴ـ۲ تن در ساعت (نزدیک به ۸۰ تن در ۲۴ ساعت) می باشد که این راندمان در مقایسه با خشک کن های متداول، رقم چشمگیری بوده و محصول خروجی نیز به علت مخلوط شدن در حین خشک شدن دارای کیفیت بالائی می باشد.
کلزا (Brassica Napus) یکی از مهمترین گیاهان روغنی است که ویژگی های خاص این گیاه و سازگاری آن با شرایط مختلف آب و هوائی ایران، اهمیت این محصول را هر چه بیشتر کرده و به عنوان نقطه امیدی جهت تأمین روغن خوراکی مورد نیاز کشور ما به شمار آمده است.
روغن کلزا در مقایسه با روغن های حاصل از دانه های آفتابگردان، ذرت و سویا به دلیل حضور اسیدهای چرب اشباع شده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالائی برخوردار است. کنجاله کلزا با دارا بودن حدود ۵/۴۶ درصد پروتئین، ۵/۳ درصد چربی و ۲/۱ درصد فسفر قابل جذب نسبت به کنجاله سویا برتری نشان می دهد.
دانه کلزا (Canola) دارای ۴۸ـ۴۰ درصد روغن در دانه و ۴۵ـ۳۸ درصد پروتئین در کنجاله می باشد و میزان رطوبت دانه آن در حدود ۹ درصد می باشد. نسبت اسید لینولئیک به اسید لینولنیک در روغن کلزا تقریباً ۱ به ۲ می باشد که برای مصارف انسان نسبت متعادلی به شمار می رود. کنجاله کلزا حاوی ۱۳ درصد فیبر است. وجود مقدار نسبتاً زیاد فیبر در کنجاله یک عامل محدودکننده در استفاده از آن به عنوان خوراک دام است زیرا توان تولید انرژی را در جیره غذائی کاهش می دهد. پوسته کلزا تقریباً ۵/۱۶ درصد تا ۵/۱۸ درصد وزن خشک دانه را تشکیل می دهد. وزن هزار دانه کلزا در حدود ۳ تا ۷ گرم متغیر است.
برداشت ۲ تن در هکتار دانه کلزا معادل تولید ۸۰۰ کیلوگرم روغن نباتی، ۱۱۰۰ کیلوگرم کنجاله یا ۴۳۰ کیلوگرم پروتئین در هکتار می باشد که استحصال این مقدار روغن و پروتئین از سایر دانه های روغنی مقدور نخواهد بود.
کلزا در استان های مختلف ایران همچون گلستان، مازندران، فارس، خوزستان، کرمان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، خراسان شمالی و... کشت می گردد. متوسط عملکرد در ایران در حدود ۲ـ۱ تن در هکتار می باشد. در ایران برداشت کلزا با استفاده از کمباین های بزرگ و با تغییر قسمت بردارنده با رطوبت ۲۵ـ۲۰ درصد صورت می پذیرد که تلفات بذر در هنگام برداشت در حدود ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد که مهترین علت آن تنظیم نامناسب کمباین می باشد.
پس از برداشت، محصول برداشت شده سبز و مرطوب دارای ناخالصی هائی می باشد که به منظور خشک کردن از خشک کن های ایستاده متداول و خشک کن های بستر خوابیده موجود در کارخانه های شالی کوبی (چون زمان برداشت کلزا در فصل بیکاری کارخانه های شالی کوبی است) استفاده می گردد و پس از رساندن رطوبت دانه های کلزا به محدوده ۱۰% آنها را در انبارهای کارخانه های روغن کشی ذخیره کرده و پس از این مرحله فرآیند روغن کشی برروی آن صورت می گیرد.
در این روش خشک کردن کلزا، به علت این که تعداد و ظرفیت خشک کن های مورد استفاده محدود می باشد و از طرفی دانه های کلزا بعد از یک هفته نه تنها کیفیت خود را از دست می دهد، بلکه مناسب عرضه به بازار نخواهد بود، لذا مقداری از محصول برداشت شده از بین می رود و مناسب استفاده در کارخانه های روغن کشی نمی باشد.ماهنامه سرزمین سبز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مقام عجیب پدر و مادر (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند