معرفی میگوی سفید غربی در آسیا | تعبیرستان
معرفی میگوی سفید غربی در آسیاکشاورزی و دامپروری و شیلاتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

معرفی میگوی سفید غربی در آسیا

علیرغم توسعه سریع پرورش میگوی سفید غربی ( به عنوان یک گونه غیر بومی) در آسیا، همواره در مورد مزایا و معایب توسعه پرورش این گونه ابهاماتی وجود داشته و
معرفی میگوی سفید غربی در آسیا مقالات متعددی له یا بر علیه معرفی میگوی سفید غربی به کشورهای آسیایی نگاشته شده است. مقاله حاضر که در قالب سلسله مقالات بر روی پایگاه اینترنتی شیلات قرار خواهد گرفت، یکی از اسناد معتبر است که توسط فائو و با همکاری شبکه آبزی پروران آسیا و اقیانوسیه (ناکا) تالیف و منتشر شده است. اصل سند با عنوان :
Introductions and movement of Penaeus vannamei and Penaeus stylirostris in Asia and the Pacific.
Matthew Briggs, Simon Funge-Smith, Rohana Subasinghe and Michael Phillips
FOOD AND AGRICULTURE ORGANIZATION OF THE UNITED NATIONSREGIONAL OFFICE FOR ASIA AND
THE PACIFIC .Bangkok, ۲۰۰۴
© FAO ۲۰۰۴
معرفی میگوی سفید غربی در آسیا
میزان تولیدات آبزی پروری در سال ۲۰۰۲ میلادی به ۸/۳۹ میلیون تن ، به ارزش ۸/۵۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال قبل به ترتیب ۳/۵ و ۷/۰ درصد افزایش را نشان می دهد. سهم سخت پوستان از نظر وزنی تنها ۴/۵ درصد از کل تولید آبزی پروری و از نظر ارزش معادل ۱/۲۰ درصد بوده است. علیرغم شیوع بیماری در امریکای جنوبی و آسیا، در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ میزان تولید میگوی پرورشی ۸/۶ درصد رشد داشت اما در سال ۲۰۰۲ میزان تولید آن تنها ۹/۰ درصد افزایش یافت . با این حال میزان افزایش تولید در مقایسه با سایر بخشهای تولید غذا همچنان بالا است. در حالی که در طی دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی رشد سالانه تولید جهانی میگو دو رقمی و به ترتیب معادل ۲۳ و ۲۵ درصد بود، میانگین افزایش تولید در دهه گذشته با ۵ درصد در پائین ترین حد خود قرار داشته است( بانک اطلاعات آماری فائو، ۲۰۰۳).
با دستیابی به فن آوری تکثیر و پرورش انبوه انواع مختلف میگو مانند میگوی ژاپنی ، میگوی ببری سیاه ، میگوی سفید غربی و میگوی آبی که توسط محققین فرانسوی در تاهیتی انجام پذیرفت ، پرورش میگو به شیوه جدید در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل سالهای دهه ۱۹۷۰ آغاز شد. در این هنگام در کشور چین میگوی چینی به شیوه نیمه متراکم و میگوی ببری سیاه در استخرهای کوچک به شیوه متراکم پرورش می یافتند و NMFS تحقیقات در زمینه پرورش میگو را در امریکای شمالی آغاز نمود.در این دوره پرورش میگوهای پنائیده در کشورهای قاره امریکا بر گونه های بومی متمرکز شده بود: P.setiferus، P. aztecus ،P. occidentalis در پاناما و هندوراس و P. aztecus و P. duorarum در مناطق جنوبی ایالات متحده ، P. Brasiliensis و P. Schmitti در برزیل و P. stylirostris در پاناما پرورش می یافتند. اما نتایج پرورش میگوی سفید غربی در سال ۱۹۷۲ از سایر گونه ها بهتر بود. در سال ۱۹۷۴ دولت برزیل واردات میگوی سفید غربی را ممنوع کرد . در همین سال پرورش میگوی آبی در پاناما آغاز شد.
علی رغم رشد مطلوب و سهولت تکثیر این گونه با استفاده از شیوه قطع پای چشمی ، تکثیر این جانور در تمام طول سال ممکن نبود . نتایج بهتر میگوی سفید غربی موجب شد تا مولد سازی و تکثیر مولدین وحشی این گونه بیشتر مورد توجه قرار گیرد. با موفقیت در تولید غذای مورد نیاز مولدین،امکان قطع پایه چشمی و تکثیر میگوی سفید غربی در تمام طول سال میسر گردید و در سال ۱۹۷۸ میگوی سفید غربی جایگزین میگوی آبی شد ( روزنبری ۲۰۰۱).از اواسط دهه ۱۹۷۰ ماهیگیران و مراکز تکثیر مقدار زیادی بچه میگو را عرضه نمودند که موجب افزایش میزان تولید میگوی پرورشی گردید به طوری که در سال ۱۹۷۵ مقدار آن به ۲۲۶۰۰ تن رسید. در این زمان مزارع پرورش میگوی سفید غربی به شیوه گسترده در اکوادور و تولید میگوی چینی به روش نیمه متراکم در چین و تایوان به طور انبوه آغاز شده بود و پرورش میگوی ببری سیاه در تایلند د رنقطه شروع قرار داشت.
در دهه بعد میزان تولید میگوی پرورشی به ۲۰۰۰۰۰ تن رسید که ۷۵ درصد آن در شرق و جنوب شرقی آسیا تولید شد. در سال ۱۹۸۸ با افزایش تولید در چین، تایوان ، اکوادور، اندونزی، تایلند و فیلیپین میزان تولید به سرعت افزایش یافت و به ۵۶۰۰۰۰ تن رسید( روزنبری ۲۰۰۱).در سالهای ۱۹۸۹- ۱۹۸۷ اولین کاهش شدید در تولید میگوی پرورشی به دلیل آلودگی، استرس و افزایش حساسیت به عوامل بیماریزا -به خصوص ویروسها- در تایوان اتفاق افتاد و طی آن میزان تولید میگوی ببری سیاه از ۷۸۵۰۰ تن به ۱۶۶۰۰ تن رسید. در پی این کاهش کارشناسان و فن آوری چینی در سرتاسر دنیا به ویژه تایلند ، پراکنده شدند که در نتیجه آن تعداد مزارع کوچک پرورش میگوی ببری سیاه در این کشور به سرعت افزایش یافت و تایلند را از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۰ در صدر کشورهای تولید کننده میگوی پرورشی قرار داد.در سال ۱۹۸۹ به دلیل بیماری و متعاقب آن مرگ امپراتور و در نتیجه توقف مصرف میگو در کشور ژاپن – بزرگترین بازار میگو در آن زمان- قیمت میگوی پرورشی به شدت تنزل یافت و برای میگوی پرورشی آسیا از ۵/۸ دلار به ۵/۴ دلار رسید.
علاوه بر این پس از سالها ثبات نسبی میزان تولید میگو در حدود ۲ میلیون تن با افزایش تولید میگوی پرورشی میزان عرضه با ۲۵ درصد افزایش روبرو شد و پایین بودن میزان تقاضا به کاهش قیمتها کمک نمود.صنعت پرورش میگو در سالهای بعد با بحرانهای دیگری و از جمله بیماریهای ویروسی مواجه شد. در اولین بحران میزان تولید میگو در کشور چین به دلیل بروز بیماری ویروسی لکه سفید از ۲۰۷۰۰۰ تن در سال ۱۹۹۲ به ۶۴۰۰۰ تن در سال ۱۹۹۴-۱۹۹۳ تنزل یافت و با بروز بیماری سر زرد و لکه سفید در تایلند، فیلیپین و اندونزی در اوایل دهه ۱۹۹۰ این بحران ادامه پیدا کرد. در اکوادور و امریکای مرکزی نیز با بروز بیماری ویروسی تائورا در اواسط دهه ۹۰ و بیماری لکه سفید از سال ۱۹۹۹ این ماجرا ادامه یافت.در اوایل دهه ۱۹۹۰ پرورش میگوی ببری سیاه در ویتنام، هند و بنگلادش بطور قابل توجهی گسترش یافت.
در آمریکای جنوبی، هندوراس ، مکزیک و کلمبیا پرورش میگو در سامانه نیمه متراکم بر اساس میگوی سفید غربی و میگوی آبی توسعه یافت. از اوایل تا اواسط دهه ۱۹۹۰ میزان تولید میگوی پرورشی در حدود ۷۰۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰۰ تن ثابت ماند. به دلیل بروز بیماریهای لکه سفید و سر زردی در آسیا و تائورا در آمریکای جنوبی دوره میزان تولید میگو در برخی از کشورها با کاهش مواجه شد در حالی که در بعضی دیگر این صنعت توسعه یافت . با گسترش صنعت و مهار بیماری های ویروسی میگوی ببری سیاه در آسیا، امکان طی کردن چرخه کامل زندگی میگوی سفید غربی در اسارت و گسترش استفاده از لاین های به گزینی شده و اهلی شده این میگو در آمریکای جنوبی و گسترش پرورش این میگو در آسیا میزان تولید میگوی پرورشی مجددا با افزایش روبرو گردیده است.به طور کلی میگوهای دریایی همچنان اصلی ترین گروه از سخت پوستان پرورشی به شمار می روند. سه گونه اصلی، یعنی میگوی ببری سبز، میگوی چینی و میگوی سفید غربی، ۷۵ درصد تولید میگوی پرورشی را تشکیل می دهند.
در سال ۲۰۰۲ در رده بندی آبزیان پرورشی میگوی ببری سیاه از نظر میزان تولید در رده سیزدهم قرار داشته است اما از نظر ارزش با ۳۳۷۱ میلیون دلار پس از ماهی کپور نقره ای در رده دوم جای گرفته است.میزان تولید میگوی پرورشی در سال ۲۰۰۲ معادل ۴۸/۱ میلیون تن بود که ۴۹ درصد از کل تولید جهانی میگو را تشکیل داده است ( فائو ۲۰۰۲، چمبرلین ۲۰۰۳) . در طی سالهای ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۲ در حد ۶۰۰۰۰۰ تن ثابت باقی مانده اما با توجه به افزایش میزان تولید میگوی چینی و میگوی سفید غربی ، سهم میگوی ببری سیاه از کل تولید میگوی پرورشی از ۶۳% در سال ۱۹۹۴ به ۴۰ درصد در سال ۲۰۰۲ تنزل یافته است. با توجه به گسترش سریع مزارع پرورش میگوی سفید غربی در آسیا و بالاخص چین و تایلند پیش بینی می شود که در سال ۲۰۰۳ تولید این گونه در آسیا به ۵۰۰۰۰۰ تن خواهد رسید.برآوردها نشان می دهدکه میزان تولید میگوی پرورشی به طور متوسط ۱۲ تا ۱۵ درصد در سال افزایش خواهد یافت.
از سال ۱۹۹۷ قیمت میگو در بازار آمریکا سالانه ۴ درصد در سال کاهش یافته و از ۱۰ دلار به ۸ دلار در هر کیلو رسیده است (پایگاه اینترنتی NMFS). علیرغم عدم اطمینان مصرف کنندگان و نا مناسب بودن وضعیت اقتصاد ملی در ژاپن و امریکا، آمار واردات میگو در سه ماهه اول سال ۲۰۰۳ نشان دهنده ثبات نسبی قیمت ها است. با توجه به رشد اندک تقاضا در بازار های اصلی ( ۹ درصد در سال از سال ۱۹۹۶) و حجم تقاضا برای واردات ( امریکا ۴۵۰۰۰۰ تن ، اروپا ۳۰۰۰۰۰ تن و ژاپن ۲۵۰۰۰۰ تن در سال ۲۰۰۲ ) به نظر می رسد که عرضه بیش از حد میگوی سفید غربی توسط چین ، برزیل و دیگر کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی و مرکزی منجر به کاهش قیمتها خواهد شد ( چمبر لین ۲۰۰۳، پایگاه اینترنتی گلوبفیش و NMFS ). علاوه بر این ضرورت سازگار نمودن صنعت با ارتقای استانداردهای کیفیت محصول و استاندارهای زیست محیطی فشار زیادی را به کشورهای عمده تولید کننده میگوی پرورشی وارد نموده و افزایش هزینه های تولید را در پی داشته است. کاهش قیمتها و عدم اطمینان به بازاریابی محصول موجب گردید تا در سال ۲۰۰۴ تعداد زیادی از مزارع مجددا به میگوی ببری سیاه روی بیاورند.
تاریخچه معرفی میگوهای پنائیده
استفاده از جانوران غیر بومی به منظور افزایش درآمد و میزان تولید مواد غذایی از پیشینه ای طولانی بر خوردار است و به اواسط قرن نوزدهم میلادی باز می گردد. بحث پیرامون استفاده از گونه های غیر بومی با وجود موفقیتها و شکستهای متعدد همواره وجود داشته است. بر اساس بانک اطلاعاتی گونه های معرفی شده فائو، در ۴۰ درصد موارد دلیل اصلی معرفی گونه های غیر بومی توسعه آبزی پروری بوده است. علاوه بر این آمار نشان می دهد که از سال ۱۹۴۰ موارد معرفی گونه های غیر بومی افزایش یافته و ۶۵ درصد آن خود خواسته و ارادی بوده است. بخش قابل توجهی از گونه های معرفی شده ( ۶ درصد) جزء ماهیان هستند و ۱۹۱ مورد از معرفی سخت پوستان ثبت شده است. پیشرفت در شیوه های حمل و نقل امکان جابجایی انبوه بسیار از انواع آبزیان را به آسانی فراهم آورده است. علاوه بر این توسعه سریع آبزی پروری در جهان و تقاضا برای گونه های جدید موجب افزایش موارد معرفی شده است ( بانک اطلاعات معرفی گونه های جدید ، فگان ۲۰۰۱).
پراکنش طبیعی میگوی سفید غربی و میگوی آبی
میگوی سفید غربی بومی سواحل اقیانوس آرام از سواحل مکزیک و امریکای مرکزی و جنوبی تا پرو است. درجه حرارت آب در این ناحیه معمولا در سرتا سر سال بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد است ( ویبان و سوئینی ۱۹۹۱، روزنبری ۲۰۰۲). اگرچه تفاوتهایی در بین ذخایر این میگو در مناطق مختلف وجود دارد اما در حال حاضر در مورد اینکه جمعیت مختلفی از این گونه وجود دارد یا خیر ؟ نمی توان اظهار نظر نمود.پراکنش میگوی آبی همانند میگوی سفید غربی است و در سواحل اقیانوس آرام از مکزیک تا پرو یافت می شود اما فراوانی آن در این مناطق ( بجز نیکاراگوئه ) بیشتر از میگوی سفید غربی است ( روزنبری ۲۰۰۲). در حال حاضر دست کم ۶ جمعیت متفاوت از نظر ریختی و ژنتیکی در خلیج کالیفرنیا و مکزیک شناسایی شده اند که نشان دهنده تفاوتهای احتمالی در کیفیت آنها برای آبز ی پرروی است.
جابجایی میگو برای پرورش آزمایشی
محققین فرانسوی که در تاهیتی بر روی تکثیر و پرورش متراکم گونه های غیر بومی مطالعه می کردند در دهه ۱۹۷۰ اولین جابجایی را برای میگوی ژاپنی، ببری سیاه، سفید غربی و آبی انجام دادند.در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰ میگوی سفید غربی و میگوی آبی از زیستگاههای طبیعی خود در سواحل مکزیک به پرو انتقال یافتند و از این نقطه این میگوها به سواحل شمال غربی اقیانوس آرام در آمریکا و هاوائی و سواحل شرقی اقیانوس اطلس از کارولینا و تگزاس در شمال تا مکزیک، بلیز، نیکاراگوئه، کلمبیا، ونزوئلا تا برزیل در جنوب منتقل شدند. در حال حاضر در اکثر این کشورها پرورش این میگوها رایج است. میگوی ببری سیاه و میگوی ژاپنی در سالهای ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ از آسیا وارد و به کشورهای مختلف قاره امریکا شامل ایالات متحده، هاوایی ( که تولید کننده میگوی عاری از بیماریهای خاص است)، اکوادور و برزیل معرفی شد اما این جابجایی موفقیت آمیز نبوده است.معرفی میگوی سفید غربی به آسیا در سالهای ۷۹-۱۹۷۸ با جابجایی این گونه به فیلیپین انجام پذیرفت که موفقیت آمیز نبود. چین در سال ۱۹۸۸ گروهی از بچه میگوهای تولید شده در "انستیتو تحقیقات دریایی دانشگاه تگزاس" را وارد نمود و موفق به حفظ و گسترش جمعیت این گونه شد ( مکاتبه با فائو). در سال ۱۹۹۴ آبزی پروران چینی موفق به تولید چه میگوی موردنیاز خود شدند و در اواخر دهه ۱۹۹۰ پرورش این گونه در مقیاس تجارتی با موفقیت پرورش یافت. در سال ۱۹۸۷ نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ قطعه بچه میگوی سفید غربی از پاناما به فلیپین وارد شد که با عدم موفقیت همراه بود و پرورش این گونه برای ده سال دیگر به تعویق افتاد.از سال ۲۰۰۰ میلادی میگوی آبی عاری از عوامل بیماریهای خاص از مراکز مطمئ

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خواب زنی که از حرم خوشش نمیومد (استاد قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند