تكنولوژی های متداول در شبكه های ماهواره ای | تعبیرستان
تكنولوژی های متداول در شبكه های ماهواره ایهوا - فضافنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

تكنولوژی های متداول در شبكه های ماهواره ای

امروزه با رشد روز افزون تكنولوژی مخابراتی روش های متفاوتی جهت ایجاد شبكه های ارتباط ماهواره ای به وجود آمده است. در این مقاله به معرفی برخی از روش های
تكنولوژی های متداول در شبكه های ماهواره ای متداول درشبكه های ماهواره ای و مشخصات هر كدام خواهیم پرداخت. به طور كلی تصمیم گیری برای انتخاب راه حل مناسب, نیازمند بررسی پارامترهای موثر در امر طراحی شبكه می باشد, برخی از این پارامترها عبارتند از :
۱- گستردگی شبكه ارتباطی, شامل تعداد لینك های ارتباطی مورد نیاز در فاز اول و نحوه افزایش آن در فازهای بعدی
۲- نوع كاربردهای شبكه (اینترانت, دیتا, صوت, ویئو كنفرانس, اینترنت)....
۳- توپولوژی یا ساختار شبكه
۴- Scalability و نحوه گسترش شبكه
۵- Availability یا قابلیت اطمینان سیستم
۶- سرمایه گذاری اولیه و هزینه های جاری
با توجه به موارد فوق راه حل های زیر ارائه گردیده و در مورد هر كدام پارامترهای فوق بررسی می گردد.
راه حل (Single Channel Per Carrier) SCPC
این روش یك راه حل ایده آل جهت كاربردهایی است كه در آن حفظ كیفیت ارتباط و داشتن یك پهنای باند ارتباط اختصاصی جزء مهم ترین عوامل تصمیم گیری می باشد. راه حل فوق مناسب ترین روش جهت راه اندازی یك ارتباط نقطه به نقطه
(point-to-point) می باشد. سهولت راه اندازی, نیاز به حداقل تجهیزات و در نتیجه قیمت مناسب از مزیت های استفاده از این روش می باشد. این روش با توجه به استفاده از یك پهنای باند ارتباطی اختصاصی راه حل مورد علاقه سرویس دهندگان ارتباطات صوتی در دنیا می باشد. در صورت نیاز به ایجاد یك شبكه ارتباطی چند نقطه ای (Point-to-Multi point) روش فوق كارآیی مناسبی نداشته و افزایش زیاد تجهیزات و افزایش هزینه پهنای باند بخش فضایی از دلایل ناكارآمدی روش فوق می باشد. برای رفع این موانع راه حل هایی ارائه گردیده است كه یكی از بهترین روش ها تكنولوژی SkyPerformer SCPC-می باشد.
مشخصات اصلی این تكنولوژی- Sky Performer SCPCموارد ذیل می باشد:
این روش جهت ایجاد یك شبكه ارتباطی چند نقطه ای كارآیی مناسبی داشته و قابل پیاده سازی به صورتFull Mesh , Distributed Mesh , Star Partial Mesh , می باشد.
تعداد ریموت های قابل پیاده سازی در این روش در توپولوژی Star تا سیصد و پنجاه نود و در صورت استفاده از توپولوژیMesh Distributed نامحدود می باشد.
در این روش لایه دوم شبكه Frame relay بوده و تمامی پروتكل های لایه بالاتر همچون TCP/IP را پشتیبانی می نماید.
پهنای باند ارسالی از ریموت ها (Inbound) به صورت اختصاصی بوده (SCPC) و پهنای باند ارسالی از سایت مركزی (Outband) با استفاده از تكنولوژی Sky performer برای تمامی ریموت ها به صورت مشترك ارسال می گردد. برای هر یك از ریموت می توان به میزان نیاز پهنای باند CIR (گارنتی شده ) و به میزان بالاتری (Burst) BIR معین نمود.
كاهش تجهیزات سایت مركزی در توپولوژی ستاره و نیز كاهش هزینه پهنای باند بخش فضایی این روش را به جایگزین مناسبی برای شبكه های SCPC تبدیل نموده است.
تجهیزات سایت های مركزی و ریموت در این تكنولوژی مولتی سرویس بوده و جهت استفاده همزمان دیتا و صوت وتصویر مجتمع سازی شده اند.
این روش كاملا" Scalable بوده و شروع و پیاده سازی آن از دو نقطه به صورت Point-to-Point قابل آغاز بوده و افزایش تعداد ریموت ها و پیاده سازی روش Point-to-Multi point به تدریج و به سادگی امكان پذیر می باشد.سیستم های نصب شده در سایت مركزی در روش Star به صورت Redundant پیاده سازی می گردد كه با این روش Availability سیستم به بالاتر از ۵.۹۹% می رسد. در صورت پیاده سازی روش Mesh بروز اشكال در یك سایت مانع از اثرگذاری بر كل شبكه ارتباطی خواهد گردید.
در این روش در دو سمت ارسال و دریافت از سایت مركزی و ریموت امكان استفاده از تكنیك های Coding مدرن مانند Turbo Code وجود دارد این امر باعث صرفه جویی در توان ارسالی ترانسپورت ماهواره شده كه هزینه های جاری سیستم را كاهش می دهد. ارسال به روش توربوكد دریافت اطلاعات با Eb/No پایین تر را در سایت های ریموت با حفظ BER مناسب امكان پذیر می نماید.
امكان استفاده از Voice با تكنیك (Voice over frame relay ) VOFR در این روش یك كانال ارتباطی صوت با كیفیت بالا (MOS =۴.۱۵) و با استفاده از حداقل پهنای باند (۶kb/s) را مهیا می نماید.
راه حل (D-TDMA) Deterministic TDMA
این تكنولوژی راه حل مناسبی جهت شبكه ماهواره ای مبتنی بر پروتكل IP می باشد در روش D-TDMA, مقدار پهنای باند اختصاص داده شده به هر ایستگاه VSAT بر اساس پارامترهایی نظیر اندازه صف اطلاعات در هر ایستگاه, كیفیت سرویس دهی (Quality of Service), ملاحظات اولویت بندی ایستگاه ها و برخی پارامترهای دیگر به صورت پویا ) (Dynamic تعیین می گردد. روش D-TDMA موجب ایجاد صرفه جویی قابل توجهی از نظر پهنای باند بخش فضائی خواهد شد.
به عنوان مثال در مقایسه بین تكنولوژی DVB-RCS و D-TDMA, سیستم های DVB-RCS برای انتقال بسته های اطلاعات IP, آنها را داخل فرم های اطلاعاتی MPEG تعبیه می نمایند كه این امر باعث كاهش كارآیی سیستم می گردد به طوری كه برای انتقال اطلاعات با پروتكل IP روش D-TDMA نسبت به DVB-RCS بین ۱۰ تا ۵۰ درصد در پهنای باند صرفه جویی به همراه دارد.
اهم مشخصات سیستم های D-TDMA عبارتند از :
توپولوژی این سیستم ها ستاره (Star) می باشد.
تعداد ریموت های قابل استفاده از لحاظ تئوری نامحدود بوده ولی به طور معمول به دلیل محدودیت های تكنیكی برای كاربردهای تا ۸۰۰ ریموت مناسب می باشد.
شبكه بر اساس پروتكل IP طراحی گردیده است.
از نظر روش Access Multiple , برای Outband (از هاب به ریموت) روش TDM و Inbound (از ریموت به هاب) D-TDMA می باشد.
با توجه به IP Base بودن , شبكه برای كاربردهای Data , Voice (VoIP) و كلا" شبكه هایی كه Application های تحت IP دارند مناسب می باشد.در هر دو سمت ارسال و دریافت از سایت و ریموت امكان استفاده از تكنیك های Coding مدرن ماننده Turbo code وجود دارد.
راه حل DVB-RCS
با افزایش تقاضای IP broadband service در دنیا روش های DVB-RCS از سال ۲۰۰۲ به صورت اجرایی در نقاط مختلف دنیا ارائه گردید. این روش راه حل مناسبی جهت ارائه سرویس اینترنت به مشتركین انتهایی در یك شبكه بزرگ می باشد.
مشخصات اصلی این تكنولوژی عبارتند از:
این روش شامل یك هاب مركزی بوده كه قابلیت پشتیبانی از چند صد تا چند هزار كاربر را برحسب نوع سرمایه گذاری امكان پذیر می نماید.
روش ارتباطی ریموت ها با مركز در این روش Star می باشد.
دراین روش بسترهای اطلاعات IP به فرمت MPEG-DVB تبدیل شده و از هاب مركزی به تمامی ریموت ها ارسال می گردد. هر ریموت بر حسب PID خاص خود (Packet Identifier) سیستم اطلاعات مربوط به خود را جدا می نماید. ارسال اطلاعات از سایت های ریموت به هاب مركزی با تبدیل بسترهای IP به فرمت ATM و ارسال با روش MF-TDMA صورت می پذیرد انجام این مراحل باعث ایجاد كمی سربار اضافی (Overhead) در شبكه ارتباطی نیز می گردد.این روش با توجه به نیاز به ایجاد یك هاب مركزی و سرمایه گذاری اولیه نسبتا" زیاد برای كاربردهایی با تعداد ریموت بالاتر از پانصد عدد قابل توجیه می باشد. مزیت آن این است كه با نصب یك هاب مركزی امكان افزایش ریموت ها به سادگی امكان پذیر می باشد. كوچك بودن ابعاد تجهیزات ریموت و پایین بودن هزینه هر ریموت از مزیت های اصلی این تكنولوژی می باشد.
Availability این سیستم ها با توجه به حساسیت زیاد هاب مركزی وابسته به نوع طراحی این سایت می باشد. عموما" در هاب مركزی از روش Full Redundant برای تمامی تجهیزات استفاده می نمایند تا امكان بروز مشكل را به حداقل برسانند با اتخاذ این تدابیر نرخ Availability هاب مركزی به ۹/۹۹% می رسد.
تكنولوژی هایی كه در بالا معرفی می گردید به عنوان روش های غالب در شبكه های ماهواره ای كنونی در نظر گرفته می شوند.
همان طور كه ملاحظه گردید هر یك از روش هایی كه توضیح داده شد در جای خود مناسب بوده و انتخاب نهایی یك روش در كاربردهای چند منظوره و تركیبی نیاز به بررسی دقیق تر مهندسان این فن خواهد داشت.
هادی طالبی- شهرام وفا
برگرفته از سایت آفتاب

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مرگهای آخرالزمان چه طوریه؟ (علی اکبر رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند