فرودگاه | تعبیرستان
فرودگاههوا - فضافنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

فرودگاه

فرودگاه، فضایی است که برای نشست و برخاست وسایل پرنده از قبیل بالگرد، هواپیماهای مسافربری، نظامی، کشاورزی و غیره استفاده می شود بسته به مورد مصرف و نیاز برای هر
فرودگاه منطقه فرودگاه طراحی می کنند و می سازند.
انواع فرودگاه:
۱) Civil: برای هواپیماهای شخصی یا مسافربری
۲) Agriciultural یا کشاورزی
۳) Military نظامی
۴) Training آموزشی
۵) Platform runway فرودگاه روی عرشه ی کشتی های بزرگ و...
اجزای اصلی یک فرودگاه
۱) باند (Run way) ۲- باندهای فرعی که باند اصلی را به محل توقف هواپیما وصل می کنند. (Taxi way) ۲) محل ورود و خروج مسافر به هواپیما و سالن مسافر (Gate یاStand ) ۴- محل توقف و تعمیر هواپیما (ramp یاApron ) ۵- برج کنترل (Tower)
و این موارد به اجزای کوچک تری تقسیم بندی می شوند.
ایران ۷۹ فرودگاه نظامی، عادی و کشاوزی دارد، در استاندارد ایکائو به هر فرودگاهی یک نام مخصوص داده شده که فقط نشانگر همان فرودگاه است، که در ایران به اول آن دو حرف (OI) اضافه می شود (نام فرودگاه ها را چهار حرفی نشان می دهند، مثلا فرودگاه مهرآباد را به این صورت نمایش می دهند (OI II) که دو حرف اول آن یعنی (OI) نشان گر کشور ایران و (II) حرف های دوم نشان گر فرودگاه بین المللی مهرآباد است.)
فرودگاه بین المللی مهرآباد THR Mehrabad international airport یا OIII
۱) این فرودگاه در غرب شهر تهران واقع است.
۲) ارتفاع آن از سطح دریا Feet ۳۹۶۲ (معادی ۱۲۰۷ متر) است.
۳) دمای عمومی آن به صورت میانگین در سال ۸/۳۶ درجه سلسیوس است.
۴) در این فرودگاه هم پرواز به صورت IFR (پرواز با دستگاه های ناوبری) و هم به صورت VFR (پرواز با دید خلبان) انجام می شود.
۵) کارکرد فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته است.
۶) در این فرودگاه گمرک و دفتر مهاجرت وجود دارد.
۷) این فرودگاه گروه تجسس و نجات دارد.
۸) در این فرودگاه کارهایی مانند سوخت گیری (Fueling)، کمک های زمینی (handling) امنیتی (Security) و یخ زدایی (DeIcing) وجود دارد.
امکانات مسافرتی فرودگاه
۱) هتل
۲) رستوران
۳) جابه جایی مسافر
۴) کمک های پزشکی (مثل: کمک های اولیه، آمبولانس، دکتر در فرودگاه و بیمارستان در شهر)
۵) بانک و اداره ی پست
۶) اداره ی توریستی برای توریست ها و...
تجهیزات فرودگاه مهرآباد از نظر آتش نشانی و نجات جان انسان ها
۱) نوع آتش نشانی فرودگاه از نظر طبقه بندی از نوع ۹ (Category) می باشد.
۲) مجهز به دستگاه یا کامیون فوم پاش به سطح باند می باشد.
۳) توانایی جابه جایی (Tow یا push back) هواپیماها را دارد.
از نظر امکانات باندی و فرودگاه شامل:
دو باند برای بلند شدن (Take off) و نشستن (Landing) و هم چنین دارای تعدادی باند فرعی (Taxi way) می باشد که عرض این باند به ۱۸ تا ۲۳ متر می رسد. باندهای اصلی و فرعی از جنس آسفالت است.
زمانی که هواپیماها در حال Taxi کردن به داخل باند هستند لازم است نقطه ای قبل از باند توقف کامل داشته باشند تا این که برج مراقبت پرواز به آن ها اجازه ی عبور بدهد که به آن نقطه که با خط های خاصی مشخص شده خط توقف (Hold line یا Hold band) می گویند.
باند فرودگاه
یکی از مهم ترین قسمت های یک فرودگاه قسمت باند آن است که بسته به تجهیزات و طول وعرض آن می توانیم هواپیماهای بزرگ تری را برای بلند شدن یا نشستن پذیرش کنیم.
خط مرکزی باند، خط های پهن و بزرگ مثل خط عابر پیاده در اول باند که به آن Threshold می گویند و بعد از آن سه خط پهن دیگر به نام نقطه ی تماس فرود (Touch down zone) یا جایی که هواپیما چرخ های اصلی (Main) خود را به زمین می گذارد وجود دارد و بعد خط هایی که به ما فواصل باند را نشان می دهند و به آن ها Distance marker می گویند. در اول باند خط هایی به صورت هشتی شکل (۸) وجود دارد که رنگ آن ها زرد است که نام آن ها Blast pad marker است و در نهایت در هر طرف باند شماره ی باندها قید شده است که می تواند بهترین سمت و نشانه برای جهت گیری خلبان باشد که به آن ها
runway Number می گویند. در اطراف باند چراغ هایی وجود دارد که به خلبان در شب کمک می کند که باند را به آسانی پیدا کند و دارای رنگ های قرمز می باشد و دو نوع چراغ در اول و آخر باند وجود دارد که به رنگ های سبز و قرمز. چراغ هایی هم در کنار چپ باند (L۲۹) وجود دارد به آن ها (papi) یا precision approach می گویند که به خلبان کمک می کند در زمان نشستن زاویه مناسب را انتخاب کند.
طول باند مهرآباد ۴ کیلومتر یا feet ۱۳۲۰۰ است.
تاسیسات فرودگاهی مهرآباد
۱) برج مراقبت که ارتفاع آن از سطح زمین feet ۱۳۵ می باشد.
۲) آنتن های DME و VOR که ارتفاعشان از سطح زمین باید feet ۱۳ باشد.
۳) آنتن DME و ILS که ارتفاعش از سطح زمین feet ۳۰ است.
۴) یک مخزن آب که ارتفاع آن از سطح زمین feet ۶۰ می باشد.
۵) یک آنتن رادار که ارتفاع آن از سطح زمین feet ۵۹ می باشد.
۶) ساختمان های فرودگاه که ارتفاعشان از سطح زمین feet ۲۰ می باشد (سالن های ۱، ۲، ۴، ۶).
دلایل جایگزینی مهرآباد با فرودگاه امام
۱) فرودگاه مهرآباد پاسخگوی ترافیک هوایی سال های اخیر نبود.
۲) مهرآباد Stand یا پارکینگ کافی برای هواپیماها نداشت.
۳) هم به صورت نظامی و هم مسافربری از آن استفاده می شد.
۴) در قوانین هوانوردی نباید در نزدیکی فرودگاه شهر یا منطقه ی مسکونی باشد.
۵) نزدیک بودن به مناطق نظامی خیلی حساس نیز از معایب آن بود.
۶) ایجاد آلودگی بسیار زیاد برای شهر تهران داشت.نویسنده : علی داوودی -جواد نوروزی
مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
نکته های درباره صیغه کردن (حجت الاسلام رضا محمدی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20