علت سانحه هوایی چیست؟ | تعبیرستان
علت سانحه هوایی چیست؟هوا - فضافنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

علت سانحه هوایی چیست؟

سوانح هوایی در دنیا همواره جزو اخبار پرمخاطب و جنجال برانگیز بوده و در رسانه ها با شدت زیاد مطرح و پیگیری می شوند. این موضوع به علت فناوری بالای
علت سانحه هوایی چیست؟ مورد استفاده در هواپیما، تعداد بالای کشته شدگان در یک سانحه و یا عواملی از این دست است.
كشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما علت هر چه هست این جنجال آفرینی بعضا علاوه بر انحراف افکار و ایجاد احساس عدم ایمنی در پرواز حتی بعضا در روند صحیح بررسی این سوانح نیز تاثیر می گذارد.
البته معمولا بعد از مدتی این مطالب در رسانه ها فراموش شده و نتیجه این نوع خبررسانی در بعضی موارد ایجاد ذهنیتی اشتباه در مردم است كه تا مدت ها اثرات آن بر صنعت خواهد ماند. به عنوان نمونه، حمله به یک نوع هواپیما و مطرح كردن این موضوع كه اشكال از نوع هواپیما است و نه چیز دیگر! و این هواپیما باید از خدمات حذف شود و غیره، اما مسئله این نیست.
آمار نشانگر این امر است كه در موارد بسیار کمی علت سوانح ایراد فنی هواپیما بوده است و اصولا هواپیما با سختگیریهای فراوانی برای كسب جواز ساخت مواجه است و از ضریب ایمنی فوق العاده ای برخوردار است.
شاید اکثر مردم ندانند که پرواز هوایی ایمنی بیشتری از سفر های جاده ای دارد. علت سوانح در بسیاری از موارد اشتباه نیروی انسانی اعم از كادر پرواز، بخش كنترل و مراقبت پرواز و بخش تعمیر و نگهداری است و در بخش بزرگی از بررسی سوانح هم اصلا علت سانحه مشخص نمی گردد. چطور عده ای مسوولیت را به راحتی به گردن خلبان و یا نوع هواپیما منحصر می كنند.
آیا سانحه یک علت دارد؟
آن چیزی که در حقیقت باعث یک سانحه می شود مجموعه ای از علل است و تمام بخش ها شاید به نحوی در یک سانحه نقش داشته باشند. بخش سیاست گذار، بخش ارائه دهنده خدمات فرودگاهی و بخش ارائه دهنده خدمات هوایی یعنی خطوط هوایی، هر كدام از این بخش ها به نحوی بر یكدیگر تاثیر می گذارند. این بخش ها هركدام باید حتی تا حدی جلوی اشتباهات بخش های دیگر نیز را بگیرند.
اما در كشور ما، اشتباه در سیاست گذاری باعث افزایش فشار به خطوط هوایی شده است! در نتیجه احتمال خطای خطوط هوایی افزایش یافته است.
به جای حمایت از قشر زحمت كش این بخش، بوسیله دادن یارانه سوخت و قیمت بلیت مشخص از استفاده كنندگان (افراد مرفه جامعه) حمایت می شود.
نهایتا خطاهای انسانی تیم پرواز و تیم کنترل و مراقبت با یک سیستم مناسب اصلاح نشده و متاسفانه نتیجه یک سانحه خواهد بود.
حتی در زمینهٔ توجه به سانحه نیز، به استفاده كنندگان یارانه پرداخت می شود، خصوصا اگر از بخش رسانه نیز در بین سانحه دیدگان باشند. بازتاب ها بسته به جمع حاضر در پرواز هم متفاوت است. قابل ذکر است تلفات جاده ای در کشور ما اخیرا ۲۶،۰۰۰ نفر اعلام شد که از لحاظ تعداد قابل مقایسه با بخش هوایی نیست.
چند نكته
موفقیت صنعت هوایی كشور وابسته به بخش های زیادی است و در این بین سیاست های دولت، به علت شرایط كشور، نقش پررنگ تری را ایفا می نماید. ضمن ابزار همدردی با تمام خانواده هایی که به نوعی در این حوادث دچار غم و اندوه شده اند، چند نكته، برای کاهش این حوادث و بهبود وضعیت این صنعت ارائه می گردد، امید است مورد توجه مسوولین قرار گیرد.
صنعت هوایی و خطوط هوایی كشور به علت وجود تحریم و بر اساس اهداف بلندمدت كشور، نیازمند حمایت هستند.
سیاستهای دولت مبنی بر حمایت از خطوط هوایی بر اساس سوخت یارانه ای، باعث عدم توجه كافی به بهره وری در خطوط هوایی شده است.
تعیین قیمت بلیت در سطح پایین ضمن كاهش رقابت در بازار، کمک نقدی به قشر مرفه جامعه است.
سیاست های دولت باید، سیاست هایی هدفمند و جهت دار برای ارتقای سطح تعمیر و نگهداری متخصصان کشور، اشتغال زایی و ارتقای سطح ایمنی و امنیت در پروازها باشد.
مجموعه سیاست ها و شرایط كشور باعث ضعف خطوط هوایی شده، بطوریكه شاهد رشد روزافزون حضور شركت های خارجی در كشور هستیم.
بها دادن به هواپیمای تولید داخل، در جهت افزایش فركانس پروازی برای افزایش تقاضا و رونق حمل و نقل هوایی در كنار رشد صنایع كشور خرید هوشمندانه و سعی در مشارکت در ساخت و ارائه خدمات تعمیر و نگهداری با کشور هایی نظیر چین و روسیه برای بهبود وضعیت صنعت هوایی در آینده و کاهش اثرات تحریم حمایت از مصرف كنندگان برای ارائه مطلوب خدمات، اطلاع رسانی صحیح و كارآمد و پاسخگویی مناسب در هنگام تاخیر برنامه ریزی حمل و نقل هوایی بر اساس معیارهایی نظیر افزایش سطح رفاه مناطق، اشتغال زایی، افزایش گردشگران، توسعه صادرات و ...وحید آقایی
پایگاه صنعت و فن آوری هوافضا

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
نزله چیه و باعث چه بیماریهای میشه؟ (دکتر رضایی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند