هواپیمای بمب افکن b-۵۸ | تعبیرستان
هواپیمای بمب افکن b-۵۸هوا - فضافنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

هواپیمای بمب افکن b-۵۸

سال های بعد از جنگ جهانی دوم، سال شکوفائی صنعت هواپیماسازی بود. دیگر تمام کشورها اهمیت این موجودات پرنده را درک کرده بودند و می دانستند که یکی از آن
هواپیمای بمب افکن b-۵۸ ها می تواند به اندازه بیست هزار نفر پیاده نظام، دشمن را بترساند. در این میان باز هم کشورهائی چون آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی یک سر و گردن از دیگر رقبا جلوتر بودند. در این مقاله شما را با یکی از هواپیماهای بمب افکن ساخت شرکت بوئینگ به نام بی ـ۴۷ و برادر بزرگ ترش به نام بی ـ۵۲ به عنوان هواپیماهائی با موتورهای جت بعد از جنگ جهانی دوم آغاز به کار کردند البته هنوز هم هواپیمای بی ـ۵۲ در یگان هوائی آمریکا انجام وظیفه می کند.
ولی این دو هواپیما مشکل بزرگی داشتند، سرعتشان زیر سرعت صوت بود و اکثراً برای حمل بمب های غیراتمی استفاده می شدند. اما در اواخر دهه ۱۹۴۰ میلادی و در اوایل دهه ۱۹۵۰ یک فرزند دیگر به خانواده بمب افکن های آمریکائی اضافه شد. این فرزند یک وجه تمایز اساسی با بقیه هواپیماها داشت. سرعتش مافوق صوت بود. نامش را بی ـ۵۸ گذاشتند که حرف ”بی“ در هواپیماهای آمریکائی مشخص کننده نوع بمب افکن است و با لقب هاستلر به معنی آدم فعال صدایش می زدند.
آمریکائی ها دریافته بودند که بمب افکن های آینده باید سریع و بلندپرواز باشند تا از گزند رادارهای دشمن در امان بمانند و به همین خاطر تاکنون پروژه های بسیار قوی برای ساخت هواپیماهای مافوق صوت داشته اند مانند هواپیمای اس ـ آرـ۷۱ ملقب به پرنده سیاه و پروژه ساخت بی ـ۵۸ نیز یکی از آن هاست. این پرنده تیزپرواز با بال های دلتا شکل خود قرار بود به گونه ای ساخته شود که توانائی انجام عملیات اتمی نیز داشته باشد. یکی از مشخصات هواپیماهای بمب افکن، برد آن هاست از طرفی موتورهای جت، مصرف سوخت نسبتاً بالائی دارند و در بی ـ۵۸ قرار بود چهار موتور جت تعبیه شود.
پس باید طراحان و مهندسان به میزان کافی جا برای ذخیره سوخت طراحی می کردند و این یکی از سخت ترین مسائل در ساخت این هواپیما بود، زیرا همگان توقع داشتند که هاستلر برد زیادی هم داشته باشد. مؤسسه با سابقه ای به نام کانویر آمریکائی از سال ۱۹۵۴ به بعد با نام جنرال دینامیک شناخته شده و از سال ۱۹۴۶ شروع به مطالعه و تحقیق بر روی هواپیماهای بمب افکن مافوق صوت کرده است و اولین پروژه اش با نظارت خود نیروی هوائی آمریکا به عنوان gebd شروع شد. شاید باور نکنید اما در آن سال ها حدود ۱۰۰۰۰ طرح بر روی کاغذ آمد که هر کدام گونه خاصی از بمب افکن ها را نشان می داد.
یکی از آن ها مافوق صوت بود، یکی دوربرد و دیگری رادار گریز و البته در آن زمان تأکید خاصی بر روی تکنولوژی رادارگریزی نبود. در این میان نیروی هوائی آمریکا از شرکت های هواپیماسازی تقاضای ساخت بمب افکن با مشخصات حدودی: وزن کل ۲۰۰هزار پوند، شعاع عملیاتی ۲۰۰۰ مایل و قدرت عمل ۱۰ هزار پوند تسلیحات و جنگ افزار نظامی کرد. شرکت بوئینگ دست به کار شد و طرحی با عنوان ایکس ـ بی ـ۶۵ را آماده ساخت که چهار موتور جت داشت البته در مدل خاص دیگر از ایکس بی ـ۶۵ چهار موتور توربوبراپ پیشنهاد شده بود. هیچ کدام از این دو طرح مورد قبول واقع نشد. شرکت بوئینگ دلسرد نشد و به زودی پروژه دیگری با نام ام ـ ایکس ـ۱۰۲۲ را ارائه داد که ۱/۳ ماخ سرعت داشت ولی باز هم رد شد.
در هشت دسامبر سال ۱۹۵۱ نیروی هوائی آمریکا باز هم به صورت رقابت از شرکت های هواپیماسازی تقاضای ساخت بمب افکنی با خصوصیات ۵۰ هزار پا ارتفاع پرواز، ۲۳۰۰ مایل شعاع عملیاتی و سرعت مافوق صوت را کرد. هر دو شرکت بوئینگ و کانویر دست به کار شدند. شرکت کانویر مدلی را با نام ام ـ ایکس ـ ۱۹۶۴ ارائه داد که بسیار شبیه یک مدل قدیمی ام ـ ایکس ـ۱۶۲۶ بود ولی با یک تفاوت بزرگ. ام ـ ایکس ـ۱۹۶۴ به چهار موتور جت با پس سوز تجهیز شده بود که در زیر بال هایش قرار داشت و قدرت برخاست با وزنی ماعادل ۱۴۰ هزار پوند را داشت. بال های دلتا شکلی داشت که مساحت بالش ۱۴۰۰ پای مربع بود.
زاویه بال ها و بدنه ۶۰ درجه بود. در همان زمان شرکت بوئینگ نیز روی پروژه ام ـ ایکس ـ۱۹۶۵ کار می کرد، ولی سنجش تحقیقات و توسعه صنایع هوائی آمریکا در ۹ اکتبر سال ۱۹۵۲ با طرح شرکت کانویر موافقت کرد و باز هم طرح شرکت بوئینگ رد شد. از آن به بعد طرح ام ـ ایکس ـ۱۹۶۴ شرکت کانویر را با نام بی ـ۵۸ می شناسند. شرکت کانویر سر این طرح بسیار زحمت کشید و حتی بعد از تصویب آن شروع به طراحی های متفاوتی کرد تا بهترین هواپیمای بمب افکن عملیاتی را بسازد. تغییرات شروع شد. مساحت سطح بال ها از ۱۴۰۰ به ۱۵۴۲ فوت مربع افزایش یافت. یک منبع ذخیره سوخت در زیر بدنه اصلی تعبیه شد تا برد و شعاع عملیاتی بی ـ۵۸ بیشتر شود. اولین پروازش را در ۱۱ نوامبر سال ۱۹۵۶ انجام داد.
در آن پرواز، مهندسان ساخت بی ـ۵۸ به نکته ای پی بردند. اگر این هواپیما می خواست با سرعت ۲ ماخ پرواز کند به علت اصطکاک هوا حرارتی حدود ۲۵۰ درجه بسیاری از قسمت های بدنه را فرا می گرفت و به همین خاطر بعضی از قسمت ها و قطعات تقویت شدند. هواپیمای فوق دارای چهار موتور جت بود و مصرف سوخت بالائی داشت. مهندسان آن مجبور بودند تا جایگاه های زیادی در بال و بدنه برای ذخیره سوخت در نظر بگیرند. موتورهایش را شرکت مجرب جنرال الکتریک ساخت. مدل موتورها با مشخصه jv۹-ge-۱ شناسائی می شوند که هر کدام می توانند با استفاده از پس سوز ۱۰ هزار پوند نیرو فراهم آورند. آزمایشات بسیار زیادی برای استحکام چرخ ها انجام شده و نتایج خوبی داشته به گونه ای که این هواپیما با وزن برخاستی ۱۶۳ هزار پوند و وزن فرود ۷۵ هزار پوند به راحتی قابل کنترل بود. چندین ژنراتور در هاستلر برای تأمین برق ۱۱۵ تا ۲۰۰ ولت برای روشن شدن رادارها و دستگاه ها به کار گرفته شده است.
این هواپیما دارای سه جایگاه ویژه برای خلبانان می باشد که آنان را از یکدیگر تفکیک نموده است، که افراد هیچ گونه تماس فیزیکی با هم ندارند. خلبان در جلوترین جایگاه قرار دارد زیرا باید بهترین دید را داشته باشد. دو جایگاه دیگر مخصوص افسر ناوبری و افسر تسلیحات است. اطراف کابین خلبان را پنجره های متعددی فرا گرفته است، در صورتی که دو پنجره بسیار کوچک برای هر یک از افسران در کناره های کابین ساخته شده است تا هنگام انجام عملیات نور به داخل کابین نفوذ نکند و افسران به دقت بر روی رادارها کنترل داشته باشند.
دوره آموزشی خلبانان این هواپیما شش ماهه بوده که به گفته خود خلبانان احتیاج به وقت بیشتری داشت. این هواپیمای بمب افکن مافوق صوت در یک پرواز رکورد ۸۵۳۶۰ پائی را بر جای گذاشت و به سرعت ۲۱۲۵ کیلومتر در ساعت رسید. این پرنده اعجاب انگیز ساخته دهه ۱۹۵۰ است!
جدول مشخصات:
▪ مبنای قدرت: چهار موتور توربوجت
▪ فاصله دو سر بال: ۳۲/۱۷ متر
▪ طول: ۴۹/۲۹ متر
▪ ارتفاع: ۵۸/۹ متر
▪ مساحت سطح بال: ۴۷۰ مترمربع
▪ وزن: ۲۵۲۰۱ کیلوگرم
▪ بیشنیه سرعت: ۲۱۲۵ کیلومتر در ساعت
▪ سقف پرواز: ۱۹۲۴۸ متر
شرکت نورثروپ گرومن متعلق به ایالات متحدهٔ آمریکا پروژه ای به نام t.f.x را شروع کرد و بعد به نام tomcat f-۱۴ نام گذاری شد.
این هواپیما یکی از قدرتمندترین هواپیماها در جهان است. تنها کشورهای ایران و ایالات متحده آمریکا در جهان دارای تامکت هستند.
F-۱۴ مجهز به دو موتور قدرتمند توربوفن tf۳۰-p-۴۱۲a ساخت پرات و ویتنی می باشد که سرعتی معادل ۴/۲ ماخ را برای هواپیما فراهم می سازد. از حیث سرعت این هواپیما در جهان رتبه هشتم را دارا می باشد. A wg-۹ رادار و موشک aim-۵۴ phoenix aam (فونیکس به معنی سمندر یا پرنده ای افسانه ای) این اختیار را به f-۱۴ می دهد که تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری با ۶ هدف درگیری هم زمان ایجاد کند.
تامکت های جمهوری اسلامی ایران:
تامکت های موجود در ایران در کلاس a هستند. تامکت های ایران تا قبل از انقلاب مجهز به سیستم روشنائی سوخت گیری در شب نبودند و شرکت گرومن هزینه زیادی برای مجهز کردن تامکت ها می گرفت.
آن ها می گفتند که سوخت گیری در شب بدون داشتن سیستم روشنائی سوخت گیری در شب کار خیلی خطرناکی است، ولی خلبان سرلشگر عباس بابائی این کار را انجام داد و سالم فرود آمد. از آن به بعد با آموزش خیلی مختصری همهٔ خلبان ها این کار را انجام می دادند.
تامکت همچنین از بال های متحرک بهره می گیرد که برای برخاستن و فرود بال ها در وضعیت راست و برای مانور و اوج گیری بال ها در وضعیت مثلثی شکل یا متمایل به عقب قرار می گیرند.
F-۱۴ دارای وزن ۳۱ تن می باشد. F-۱۴ به سیستم هیدرولیکی دوگانه مجهز است و اگر یکی از دو سیستم کار نکند سیستم دوم فعال می شود، سقف پرواز f-۱۴ تامکت ۰۰۰/۵۰ پا است.
F-۱۴ موفق تر از f-۴ فانتوم بوده است و عملاً به جای فانتوم آمده و عملیات های رهگیری را به جای فانتوم انجام داده است به همین دلیل تامکت قوی ترین حامل بمب و جنگ افزار بوده است و پایه های اصلی جنگ های هوائی بوده است.مجله پرواز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
اعتیاد به فکرهای بد (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند