صندلی پرتاب شونده مارتین بیکر | تعبیرستان
صندلی پرتاب شونده مارتین بیکرهوا - فضافنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

صندلی پرتاب شونده مارتین بیکر

کمپانی مارتین بیکر در سال ۱۹۳۴ در انگلستان تأسیس شد و فعالیت های ساخت و توسعه صندلی های پرتاب شونده را از سال ۱۹۴۴ آغاز نمود. در آن سال نیروی
صندلی پرتاب شونده مارتین بیکر هوائی سلطنتی انگلستان اولین هواپیمای جت جنگی gloster meteor خود را به صندلی پرتاب شونده ساخت مارتین بیکر مجهز نمود که در نتیجه این امر خلبان آن هواپیما توانست در شرایط اضطراری از هواپیما خارج و جان سالم به در ببرد.
به طور کلی سرعت های زیاد، نیروی بسیار زیاد فشار جی و در عین حال ارتفاعات عملیاتی بالاتر از حد معمول ممکن است در جداسازی کاناپی و پرتاب صندلی به خارج از کابین و قرار گرفتن آن در فضای بیرون مشکلاتی را به وجود آورند و حتی در شرایطی ممکن است این امر را غیرممکن سازند.
اما در حال حاضر بعد از گذشت حدود شصت سال از آن زمان به جرأت می توان گفت که جنگنده پورو فایتر تایفون قادر است که در ارتفاعات عملیاتی ۵۵۰۰۰ پائی و با تحمل فشار حدود ۹ جی و سرعتی معادل ۲ ماخ وظایف صندلی پرتاب شونده را با دقت هر چه تمامتر انجام و حال خلبان را در شرایط اضطراری نجات دهد. به عبارتی دیگر می توان گفت خارج شدن خلبان از هواپیما در شرایط اشاره شده و قرار گرفتن او در محیط بیرون و به طور کلی تا رسیدن به سطح زمین به عنوان یک چالش اصلی مطرح می باشد.
برای تشریح هر چه بیشتر این موضوع می توان گفت که اگر شاهد خارج شدن یک صندلی پرتاب شونده از داخل کابین هواپیما باشید، واقعاً این اعتقاد وجود دارد که نمی توان تمام لحظات و فرآیند پرتاب و به عبارتی عملکرد تمام مکانیزم های مربوطه را به درستی دید. در واقع دید معمول ما فقط قادر است این صحنه ها را مشاهده نماید که در ثانیه های اول خلبان هواپیما را ترک نموده و در هوا شناور گشته و در لحظات بعدی با تجهیزات مربوط به آرامی بر روی زمین فرود می آید.
با توجه به مطلب ارائه شده و از آنجائی که واقعیت در مقایسه با تئوری بسیار متفاوت می باشد ولی صندلی های پرتاب شونده مارتین بیکر mk۱۶a که در جنگنده یورو فایتر تایفون مورد استفاده قرار گرفته اند، باعث تحقق هر چه بیشتر این امر شده اند. در واقع صندلی های پرتاب شونده مارتین بیکر mk۱۶a که به تجهیزات، نرم افزار و سخت افزارهای پیشرفته مجهز می باشند این امکان را به خلبان می دهد که در هر شرایط عملیاتی بتواند از این صندلی برای نجان جان خود استفاده نماید.
به نوعی می توان گفت در طراحی صندلی های پرتاب شونده، آمیزه ای از فناوری ها، الزامات و اقدامات ایمنی با دقت هر چه تمام در نظر گرفته شده اند.
یکی از مواردی که در خصوص صندلی های پرتاب شونده در نظر گرفته شده اند، جلوگیری از پرتاب تصادفی صندلی هم بر روی زمین هم در در هوا می باشد که با طراحی دقیق سیستم های ایمنی، این امر تحقق یافته است. در واقع یک سیستم آغازگر برای صندلی مذکور در نظر گرفته شده است که در شرایطی که خلبان در وضعیت آماده برای پرتاب قرار دارد عمل می نماید و صندلی به بیرون از هواپیما پرتاب می شود. بیشترین نوع صندلی های پرتاب شونده به وسیله کشیدن دستگیره هائی که در جلوی کفی صندلی و در بین زانوهای خلبان قرار گرفته اند فعال می گردند، شایان ذکر است در بعضی از مدل ها، دستگیره های مذکور در بالای سر خلبان نیز قرار داده شده اند.
چگونگی عملکرد صندلی های پرتاب شونده
در ابتدای پرتاب، یراق شانه جمع می شود و قلاب های کاناپی قطع می گردد و سپس کاناپی در اثر فشار هوا کنده شده و به خارج پرتاب می شود و در این زمان دستگاه ایمنی و تسلیح آماده شلیک می گردد، که در نتیجه در مرحله اول صندلی کابین عقب و سپس با زمان تأخیری حدود ۴/۰ ثانیه صندلی کابین جلو عمل خواهد نمود.
در ادامه سیستم کاتاپولت (پرتاب کننده) و محفظه اکسیژن اضطراری وارد عمل می شود و همچنین کلید دستگاه های شناسائی دوست از دشمن یا (iff - identification friend or foe) و پادکار الکترونیکی (ecm ـ electronic countermeasures) فعال می گردند و لوله بهداشت فردی نیز قطع گردیده و خلبانان آماده پرتاب نهائی می شوند.
در این لحظات که صندلی در روی ریل به سمت بالا در حال حرکت می باشد موتورهای راکت قرار داده شده در زیر آن، روشن می شوند و در ثانیه های اول بعد از پرتاب و در لحظاتی که صندلی در حال عبور از بالای سکان عمودی هواپیما می باشد، سیستم چتر دوگانه باز می شود و لنگر صندلی را متعادل نموده و از او جلوگیری آن ممانعت به عمل می آورد. در ادامه این عملیات مکانیزم زمانی رهاسازی بست های یراق شانه خلبان، بست پاها و محفظه چتر نجات و مجموعه حافظ بقا را آزاد می سازد و در مرحله نهائی همزمان با باز شدن چتر اصلی، صندلی از خلبان جدا شده و آزادانه سقوط می نماید.
و خلبان نیز به همراه مجموعه نجات به آرامی فرود می آید. شایان ذکر است همه مراحل این فرایند به کمک سیستم الکترونیکی چندحالته و با پشتیبانی حسگر فشار، کنترل می گردد.
وظیفه خلبان در شرایط قبل از پرتاب صندلی در ارتفاعات زیاد
به طور کلی در ارتفاعات زیاد پس از خارج شدن خلبا زا هواپیما، ضروری است که خلبان از اکسیژن موجود در منبع همراه خود که از طریق ماسک به او متصل است استفاده نماید، بنا بر این لازم است خلبان قبل ازمرحله رهاسازی کاناپی و ترک هواپیما لوله اکسیژن را از منبع موجود در هواپیما قطع نموده و آن را به منبع همراه خود متصل و جریان اکسیژن را نیز برقرار نماید. همچنین بلافاصله بعد از پرتاب کاناپی لباس پرواز خلبان که از نوع ضدفشار است به طور خودکار از باد پر شده تا بدن او دچار عوارض ناشی از کمبود فشار هوا در خارج از کابین نشود.حسین حاذق دانشور
مجله پرواز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان غلبه سودا و صفرا (آیت الله تبریزیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند