بررسی صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در كشور | تعبیرستان
بررسی صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در كشورهوا - فضافنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

بررسی صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در كشور

توانمندی ها و قابلیت های كشور در تعمیر و نگهداری هواپیما
سال ها است توانمندی ها و دستاوردهای كشور در صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما مورد بی توجهی مسئولین
بررسی صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در كشور قرار گرفته است، البته اخیراً تحولات دلگرم كننده ای در این زمینه رخ داده است كه نوید دستاوردهای بزرگی برای آینده كشور را می­دهد.
بازار جهانی خدمات تعمیرات و نگهداری هواپیماهای تجاری به اندازه بازار فروش هواپیماهای تجاری، ارزشمند و گسترده می باشد. طبق گزارش یك تیم مشترك از شركت های Back Aviation Solution/Team SAI حجم بازار خدمات تعمیرات و نگهداری هواپیما در سال ۲۰۰۳، برابر ۱/۳۶ میلیارد دلار محاسبه شده است كه ۵/۱۰ میلیارد دلار مربوط به بخش تعمیرات و نگهداری موتور، ۲/۸ میلیارد دلار سهم خدمات سرویس و نگهداری هواپیما در خط پرواز، ۷/۱۰ میلیارد دلار سهم تعمیرات سنگین (اورهال) و اصلاحات فنی و همچنین ۷/۶ میلیارد دلار سهم بخش تعمیرات قطعات و متعلقات شده است. طبق پیش بینی این شركت ارزش بازار فوق در سال ۲۰۱۴ به ۱/۴۹ میلیارد دلار خواهد رسید. اما بررسی شركت مشاوره ای Aero strategy ارزش بازار این بخش را در سال ۲۰۰۳ معادل ۷/۳۵ میلیارد دلار محاسبه كرده است و دورنمای آن را در سال ۲۰۱۳ برابر ۶۰ میلیارد دلار برآورد نموده است. این شركت سهم بخش تعمیرات موتور را ۴/۱۲ میلیارد دلار، سهم سرویس و تعمیرات در خط پرواز را ۸/۷ میلیارد دلار و سهم تعمیرات سنگین و اصلاحات فنی را ۸ میلیارد دلار، سهم تعمیرات قطعات و متعلقات را ۵/۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۳ محاسبه كرده است. طبق برآوردهای دیگر هزینه تعمیر و نگهداری یك هواپیما در دوران عمرش چندین برابر (۲تا۳ برابر) قیمت اولیه هواپیما است.
رقمهای فوق به خوبی نشان دهنده حجم فوق العاده ای است كه شركت های حمل و نقل هوایی هزینه نموده و صنایع مهندسی خدمات تعمیرات و نگهداری می توانند كسب نمایند. اهمیت و ارزش تعمیرات نگهداری به گونه ای است كه از پارامترهای مهم و كلیدی در انتخاب و بهره برداری هواپیماها در خطوط هوایی دنیا می باشد. صنعت هوایی کشور در طول سال های دفاع مقدس تجربیات ارزندهای در این زمینه کسب نموده است. همچنین سرمایهگذاریهای صنعتی گستردهای توسط ارگان های مختلف در زمینة طراحی، ساخت، مونتاژ، تعمیر و نگهداری هواپیماهای مختلف صورت پذیرفته است. در ادامه توانمندی ها و قابلیت های كشور در تعمیر و نگهداری هواپیما مورد اشاره قرار گرفته است.
الف- هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران
هما از سابقهای طولانی در تعمیر و نگهداری برخوردار است و توانسته است هواپیماهای بوئینگ ۷۲۷ و ۷۳۷ و فوكر ۱۰۰ را تعمیرات اساسی نماید. هم اکنون انجام تعمیرات سنگین هواپیماهای بدنه باریک در هما نهادینه شده است. این شرکت، در سال ۱۳۸۱ اقدام به تعمیر اساسی دو فروند هواپیمای ایرباس نمود كه از هر حیث قابل توجه و موجب افتخار است. در طول این تعمیرات، سیستمهای ناوبری ACASII نیز همزمان روی این هواپیما نصب گردید. ترخیص هواپیما پس از اولین آزمایش پرواز نشان از کیفیت بالا در تعمیرات انجام گرفته میباشد. این درحالی است که کل هزینة ارزی این تعمیر کمتر از ۵۰۰ هزار دلار میباشد. دستورالعملهای تعمیراتی این هواپیما نیز برای اولین بار، بجای خرید از کشور، توسط بخش مهندسی واحد تعمیرات اساسی هواپیمای هما نوشته و تهیه گردید که از این بابت نیز حدود یکصد و پنجاه هزار دلار صرفهجویی ارزی نصیب شرکت و کشور گردیده است. در این شركت، چکهای هواپیماهای ایرباس در سطوح A ، B ، C و D انجام می شود. قابل ذكر است كه شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اورهال هواپیماهای بویینگ ۷۲۷ شركت هواپیمایی آسمان را نیز انجام می دهد.
ب- شركت صنایع هواپیمایی ایران (صها)
شركت صنایع هواپیمایی ایران (صها)، با بیش از ۳۰ سال سابقه در فناوری پیشرفته هوانوردی و دارابودن گواهینامة ایزو ۹۰۰۲ در ایران، جزو معدود مراكز تعمیرات در جهان است كه به طور همزمان تعمیرات اساسی و بازرسی ها و آرایش های فنی ۹ نوع هواپیما و ۲۰ نوع موتور انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی و صنعتی را همزمان انجام می دهد. این شركت با برخورداری از كادر تخصصی مجرب، ماشین آلات و تكنولوژی پیشرفته، از مهم ترین زیرساخت های كشور در تعمیر و نگهداری هواپیما به شمار می رود.
ج- شركت خدمات هوایی كشور (آسمان)
شرکت آسمان نیز دارای پتانسیل بالایی در این زمینه است و آشیانه بزرگی را در دست احداث دارد. این شرکت توانسته در این بخش، استانداردهای بینالمللی را به دست آورد. نمونه هایی از كارهای انجام گرفته در شركت هواپیمایی آسمان به شرح زیر می باشد:
الف- تعمیر اساسی هواپیماهای فالکن
ب- تعمیرات اساسی هواپیمای F-۲۷ ( فرندشیپ)
پ- تعمیرات هواپیماهای F-۲۸
ت- تعمیرات اساسی هواپیمای ATR - ۴۲ و ATR - ۷۲
ث- برنامهریزی برای تعمیر و سرویس قطعات مختلف هواپیماها
ج- آموزش نیروها
چ- تجهیز کارگاههای تخصصی
ح- کتابخانة فنی هواپیمایی آسمان
خ- دریافت گواهینامة JAR-۱۴۵ ، AS-۹۰۰۰ و ISO-۹۰۰۲
د- ساخت آشیانة تعمیر و نگهداری
ذ- نصب دوربین نقشه برداری هواپیمای فالکن
د- شركت خدمات هوایی پارس
شركت خدمات هوایی پارس، با بهره گیری از متخصصین باتجربة ایرانی و خارجی و همچنین مجهز بودن به ۲۰ كارگاه تعمیراتی، ۲ آشیانه مستقل و مجهز، ۴ انبار قطعه و ۲ مركز كالیبرایسون پیشرفته در وسعتی بالغ بر ۱۷۰۰۰ مترمربع واقع در شمال غربی فرودگاه مهرآباد، ضمن دارابودن نمایندگی انحصاری شركت های معتبر جهان در كلیه سطوح، به عنوان اولین و تنها مركز تعمیر و نگهداری هواپیماهای شرقی در ایران، در زمینه های زیر فعال است:
الف) تعمیر قطعات، تجهیزات، تسترها، هواپیماها وهلی كوپترهای شرقی
ب) راه اندازی، بهینه سازی وتعمیر موتورهای هوابرد شرقی
ج) تهیه وتعمیر تجهیزات، قطعات یدكی و یونیت های مورد نیاز طراحی
د) اجرای آموزش های تخصصی و تایپ در زمینة تعمیر ونگهداری هواپیماها و هلی كوپترهای شرقی
نظر به رویكرد كشور در ساخت هواپیما، و از آنجا كه هواپیمای ایران ۱۴۰ (آنتونوف ۱۴۰) در ایران به ساخت و بهره برداری رسیده است، همكاری میان شركت هسا و خدمات هوایی پارس از اهمیت خاصی برخوردار است.
ه- شركت هسا
جهت انجام چكها و تعمیرات احتمالی مربوط به هواپیمای ایران ۱۴۰، شركت هسا آشیانهای را ساخته است و چكهای مربوط به این هواپیما در داخل این آشیانه انجام میشود.
فرصت های پیش روی صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما
الف- بخش عمده ای از ناوگان حمل و نقل هوایی كشور در اختیار دولت است و اغلب مراكز مربوط به حمل و نقل هوایی اعم از سیاست گذار، قانون گذار (مقررات) و بخش بازرگانی (شركتهای هوایی)، بخش تعمیرات، منابع مالی و غیره همه و همه دولتی است و بسیاری از آنها نیز از یك بخش از دولت اداره می شوند كه این یك فرصت استثنایی و ویژه است.
ب- ناوگان ما تقریباً قدیمی است و عمدتاً ملكی است و سن و سال آنها به هم نزدیك است و می توان برای جایگزینی آنها تصمیم واحدی گرفت. این یك فرصت عالی است.
ج- موضوع دیگر این است كه حمل و نقل هوایی ما جوابگوی تقاضای بازار نیست و برای توسعه تحت فشار است و هنوز دوران رشد خود را طی نكرده است و در صورت مهیا بودن شرایط و امكانات، بیشترین رشد جهانی حمل و نقل هوایی در ایران خواهد بود و برای این كار می توانیم برنامه ریزی كنیم. در مجموع ناوگان هوایی مورد نیاز كشور، خود بازار بزرگی را تشكیل می دهد.
د- دیگر اینكه هنوز در كشورهای همسایه، امكانات تعمیر و نگهداری كلیه هواپیماهای موجود منطقه راه اندازی نشده است و ظرفیت های خاص وجود دارد. این نیز فرصتی خوب تلقی می شود.
نقاط قوت صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما
الف- از نقاط قوت كشور ما دارا بودن سابقه طولانی در بخش هوایی، اعم از صنعت تعمیر و نگهداری، ساخت، بازرگانی و یا حتی آموزش فنی حرفه ای و آكادمیك در بخش هوایی است. به همین دلیل انبوهی از نیروی كار متخصص و با تجربه در این بخش در كشور وجود دارد. علاوه بر این، ظرفیت مؤسسات آموزشی اعم از دانشگاه ها و مراكز آموزش موجود در صنایع برای آموزش و وارد كردن نیروی كار مورد نیاز بسیار بالاست. این موضوع یكی از نقاط قوت ماست كه در بسیاری از كشورهای همسایه ما بی نظیر است. این امكان به راحتی وجود دارد كه نیروهای جوان به سرعت گواهینامه های خاص تعمیراتی در هر زمینه ای را كسب نمایند.
ب- از دیگر نقاط قوت در كشور ما، ارزان بودن نیروی كار متبحر و متخصص است كه دارای رتبه بندی معتبر بین المللی است. دستمزد در ایران نسبت به بسیاری از كشورهای هم رده و كلیه كشورهای اروپایی پایین تر است.
ج- از نظر كیفیت كار نیز، سطح كیفی كار هوایی در ایران با كشورهای پیشرفته اروپایی قابل مقایسه است و كم فروشی هایی كه در برخی از كشورها دیده می شود در كیفیت كار هوایی ایرانی ها دیده نمی شود. این امر دلایل مختلفی دارد كه عواملی چون نیروی كار مسؤولیت پذیر و تابع مقررات و ... از آن جمله هستند.
د- ایجاد تأسیسات هوایی در ایران به سهولت و با هزینه های پایین قابل انجام است.
ه- علاوه بر شرایط مطلوب فوق، ما امكانات خوبی نیز به صورت دایر و فعال در ایران داریم. مثل امكانات تعمیرات هواپیماهای قدیمی بوئینگ ۷۲۷ ، ۷۳۷ و ۷۰۷ و ایرباس A۳۰۰ ، امكانات تعمیرات فالكن و برخی هواپیماهای دیگر كه فعالیتشان دارای تأیید بین المللی است و علاوه بر اینها توانایی هایی در زمینة تعمیرات موتور و بدنه برخی دیگر از هواپیماها و همچنین تأسیسات تخصصی مربوط كه دارای استانداردهای هوایی هستند، نیز موجود است.
همكاری وزارت دفاع و وزارت راه و ترابری
در سال ۱۳۸۱ علاوه بر آنكه كشور به بعضی موفقیتها در صنعت تعمیر و نگهداری نائل آمد، رویكردهای وزارتخانه های دفاع و راه و ترابری كه در واقع بازیگران اصلی این صنعت بودند، به هم نزدیك شد. از جمله موفقیت ها می توان به موارد زیر اشاره كرد.
• شركت هواپیمایی آسمان موفق به دریافت گواهینامة JAR-۱۴۵ شد. :
• هما توانست برای اولین بار اورهال ایرباس ۳۰۰ را با موفقیت (و با صرف هزینهای به مراتب پایینتر از آنچه كه به خارجیها میدادیم) انجام دهد. :
• وزیر راه و ترابری، خروج هواپیما از كشور برای اورهال (در مواردی كه توانایی آن در كشور موجود است) را ممنوع كرد و به دستور او در بهمنماه گذشته کمیتهای با حضور نمایندگان هما، هواپیمایی کشوری و وزارت دفاع در هواپیمایی کشوری تشکیل شد که هدف آن ایجاد مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما در داخل کشور بود. این كمیته در بدو كار پیگیر شد تا اورهال هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ هما در داخل كشور انجام شود. :
• صها در مذاكراتش با یك شركت فرانسوی، از تأسیس شركتی خصوصی خبر داد كه بصورت غیردولتی اداره میشود و میتواند از امكانات صها بهره جوید. این شركت، آمادگی خود را برای انجام اورهال هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ هما در آشیانه «فجر» اعلام كرد. :
قرارداد فارسكو و سوژرما و تشكیل شركت فجرآشیان (موفقیت بزرگ)
بیان تجارب فوق نشان میدهد كه موفقیت در هر عرصهای، از جمله صنعت تعمیر و نگهداری، نیازمند نگاه ملی به ظرفیتهای ملی است؛ این تجربهای است كه با قربانی شدن چندین و چند فرصت به آن دست یافتهایم. امید است با استفاده از یكی از بزرگترین آشیانههای تعمیرات انواع هواپیمای پهنپیكر در فرودگاه بینالمللی مهرآباد، در آیندهای نهچندان دور، شاهد شكوفایی صنعت تعمیرات هواپیماهای تجاری ( Civil ) در كشورمان باشیم.
در این مركز، با تأسیس «شركت مهندسی تعمیر و تعمیرات اساسی هواپیمایی فجرآشیان» (فارسكو) و مشاركت شركت فرانسوی «سوژرما» ( SOGERMA )، همكاریهای جدیدی در زمینة تعمیرات اساسی انواع هواپیماهای تجاری داخلی و كشورهای منطقه صورت پذیرفته است. اقدامات و توافقات نهایی، در بیست و یكم خردادماه سال جاری، منجر به انعقاد قرارداد بین رؤسای هیأت مدیره دو شركت فارسكو و سوژرما گردید.
قابل ذكر است كه قبلاً شركت صنایع هواپیمایی ایران (صها) به منظور اورهال هواپیماهای پهن پیكر، به ویژه بوئینگ ۷۴۷، ساخت آشیانه ای را در شمال فرودگاه مهرآباد تهران آغاز نموده بود. طرح اولیه این آشیانه مربوط به سال های قبل از انقلاب اسلامی می باشد كه طراحی آن توسط شركت لاكهید انجام گرفته بود. بعد از انقلاب از سال ۱۳۶۳، ساخت این آشیانه با نام فجر، با تغییراتی به كمك متخصصان داخلی و با همت صنایع هواپیمایی ایران (صها) آغاز شد. در حال حاضر این آشیانه به لحاظ وسعت، ششمین یا هفتمین آشیانه بزرگ دنیاست كه دارای یكصد وشصت متر دهنه بدون ستون می باشد و همزمان می تواند چهار هواپیمای پهن پیكر بوئینگ ۷۴۷ و دو هواپیمای باریك پیكر را در خود جای دهد. این آشیانه در قالب یك توافق، به صورت استیجاری در اختیار شركت فجرآشیان قرار گرفت. در قالب همین توافق شركت فجر آشیان می تواند از تمامی كارگاه های پشتیبانی فنی صها استفاده نماید.
هم اكنون سهامداران شركت فجرآشیان عبارتند از :
- شركت صنایع هواپیمایی ایران (صها) ۳۱ درصد
- شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ۲۵ درصد
- شركت هواپیمایی ماهان ۲۰ درصد
- شركت فرانسوی SOGERMA ۲۴ درصد
بدین ترتیب شركت فجرآشیان در حال حاضر با ساختاری نو و با همكاری دو خط مهم هوایی كشور یعنی هما و ماهان كه بیشترین هواپیماهای پهن پیكر بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس را در اختیار دارند وظیفه خویش را آغاز كرده است و تاكنون به موفقیت های چشم گیری نیز دست یافته است. امید می رود با توجه به مزیت های رقابتی كه كشور ما دارد، پس از تجهیز كامل این آشیانه بزرگ، علاوه بر رفع نیاز داخلی، راه برای ورود به بازار منطقه و جهان برای این شركت داخلی فراهم گردد.
تجربه شركت فجرآشیان، یك اقدام خوب و مثبت است، علیرغم اینكه بسیار دیر به ثمر نشست ولی دستاوردهای بسیار خوبی در این مدت كوتاه حاصل نموده است. گسترش خدمات این شركت و بهره برداری بیشتر شركت های ایرانی از توان و ظرفیت آن و همچنین فراهم سازی بستر قانونی برای ایجاد شركت های مشابه دیگر در زمینه تعمیرات و نگهداری موتور، متعلقات هواپیما و دیگر انواع هواپیماها، می تواند بهره برداری مناسبی از ظرفیت های كشور باشد.
جایگاه تعمیر و نگهداری در خرید هوشمندانه هواپیما
تعمیر و نگهداری هواپیما از نظر تکنولوژیکی، شامل سه سطح تعمیرات سبک، تعمیرات نیمه سبک و تعمیرات سنگین یا اورهال میباشد. با توجه به اینکه اورهال هواپیما شامل باز کردن و تست قطعات و سرهم کردن مجدد آنها است، میتوان نتیجه گرفت که اورهال و مونتاژ در ارتباط با هم هستند و از تجربیات هر بخش می توان برای بخش دیگر نیز استفاده نمود. بنابراین هر کشوری که توانایی اورهال هواپیما را داشته باشد توانایی مونتاژ آن را نیز دارد.
هزینه تعمیر و نگهداری هواپیما در طول عمر هواپیما ۲ تا ۳ برابر قیمت هواپیما است. بنابراین توانایی شرکتهای هواپیمایی و کشورها در کاهش این هزینهها نقش بارزی در سودآوری صنعت حمل و نقل هوایی خواهد داشت. برخورداری از توانایی تعمیر و نگهداری به عنوان سطحی از تکنولوژی، مقدمهای برای کسب سطوح بالاتر مانند طراحی و ساخت هواپیما است. اگر كشوری صاحب توان تعمیر و نگهداری باشد، میتواند در عرصة ساخت هواپیما هم وارد شود و به موفقیتهایی نائل شود.
جمع بندی
هرچند كشور ما در زمینه صنعت تعمیر و نگهداری هوایی فرصتهای متعددی را از دست داده است، اما امروز باید نگاه خود را نسبت به این صنعت و وضعیت آن عوض كنیم و با حمایت همهجانبه از این اقدام، به دنبال شكار فرصتهای جدید باشیم. اكنون شرکت GAMCO در امارات، امکانات و تواناییهای موجود در کشور پاکستان، موفقیـت ترکیه در پیوستن به سازمان اروپایی JAA و قابلیتهای تعمیر و نگهداری موجود در این کشور، همگی به عنوان تهدید و رقیب جدی برای این مجموعه محسوب میشوند و اگر نتوانیم با قدرت در این عرصه حضور پیدا كنیم، دیگران گوی سبقت را چون گذشته از ما خواهند ربود. در كشور ما شركت هایی نظیر هما و صها (صنایع هواپیمایی ایران) و آسمان چه در زمان جنگ تحمیلی و چه بعد از آن صاحب تجربیات و موفقیتهایی در زمینه تعمیر و نگهداری شدهاند. همانطور كه در بالا نیز اشاره شد، تاکنون در کشور، هواپیماهای مختلفی تعمیرات اساسی شدهاند. تا زمانیکه بخش صنعت هوایی در تصمیمگیریهای خود در ارتباط با ساخت، مونتاژ تعمیر و غیره تنها با معیارهای خود تصمیم گیری کند و سیستمی جهت انطباق این معیارها با سایر معیارهای ملی وجود نداشته باشد، باز هم شاهد از دست رفتن فرصت ها خواهیم بود. به عبارت دیگر جدا بودن ساختار مدیریت حمل و نقل هوایی از مدیریت صنعت هوایی و عدم وجود متولی واحد در بخش هوایی، موجب هدر دادن سرمایههای کشور و از دست دادن فرصتهای فراوانی خواهد شد.


روزنامه جوان

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
آموزش رابطۀ نامشروع!!!!
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند